V roce 1962 se prezident Charles de Gaulle stal pro mnohé Francouze zrádcem, když dal Alžíru nezávislost. Extremisté, většinou příslušníci armády, vytvořili ilegální organizaci a rozhodli se de Gaulla zabít. Když první pokus nevyšel, najali si nájemného vraha, který si řekl o půl milionu dolarů a zvolil si krycí jméno Šakal. Aby získali potřebnou částku, museli vyloupit několik bank. To vzbudilo pozornost tajné služby, která se pouští do pátrání. Zadrželi kurýra extremistů a mučením z něj dostali jediné jméno ? Šakal. Ten za sebou důkladně zametá stopy. Komisař kriminální policie Claude Lebel, který byl pověřen pátráním, se pomalu a za naprostého utajení dostává záhadnému atentátníkovi na stopu. (TV Nova)

borsalino

Včera byl u mě Den šakala, který mě absolutně nadchl. Velmi přesvědčivý politický thriller s naprostou absencí super hrdinů a šťastných náhod, za to oplývající těžkou dřinou, skládáním jednotlivých střípků, událostí, faktů do souvislostí, vyhodnocováním a vytvářením logických závěrů. Zabránit atentátu na de Gaullea má prioritu č.1 a bylo to vidět. Přestože má snímek dvě a půl hodiny, nenudil jsem se ani jednu minutu, fakt super! (pozor na ubohoučký a slaboduchý americký remake z roku 1997 - Šakal). ()

PROROK14

Prečo sa mu to kurňa nepodarilo. Osobne by som bol radšej, ak by sa to celé plánovanie aj vyplatilo. Ale nič to. Určite som sa nenudil aj napriek dĺžke. 70% ()

Tommassi3

"Je to jako by se vypařil.. Obávám se, že jsme si vůbec neuvědomili, jak nebezpečné zvíře jste vlastně těch 14 dní honil.." ()

argenson

Knižní předlohu neznám, ale film jsem si užil maximálně. Předem jsem se informoval, že to získalo řadu ocenění za střih, proto jsem se snažil sledovat z této stránky a říkám - ano, bylo to dobrý (i když ve filmovém střihu jsem zcela laik). Užíval jsem si Delphine Seyrig (se zvukomalebným dabingem Libuše Švormové), která si zjevně potřebovala zasouložit a až pak uznala za vhodné tomu pánovi říct, že ho hledá policie několika států. Což ji logicky stálo kejhák:-) Bavila mě i scéna, kdy řadový policista do shromáždění špičkových politiků prohlásí zcela lakonicky: "Odposlouchávali jsme vás všechny, pane ministře." Šokantní i zajímavý způsob, jak se může mezinárodně hledaný zločinec ubytovat v Paříži, aniž by překročil práh kteréhokoliv hotelu, taky stojí za pozornost. Rád bych dal 5. Ale musím 4. Snad proto, že za tu snahu a úsilí ho to mohli nechat dokončit:-) ()

Terva

OAS - Organizace tajné armády. Natočeno podle stejnojmenné knihy, kterou napsal Frederick Forsyth. Je jen jediná možnost - muž, cizinec, kterého ve Francii nikdo nezná. Kód : Šakal. Dříve než tento snímek, jsem viděl americké remake s Brucem Willisem,. Jsem tedy hodně ovlivněn tímto snímkem, který se mi velice líbil. Ta americká verze se mi zdá akčnější, plynulejší, napínavější a hudebně lepší než tento původní film. ()

MrCreosote

Fred Zinnemann postupuje při režírování stejně jako Šakal při pokusu o atentát - tedy pragmaticky, nemilosrdně a bez zbytečných řečí či emocionálních výlevů. Podobně jako v knize se jedná o téměř dokumentární záznam atentátu, u kterého klidně uvěříme, že se mohl stát. Edward Fox má navíc charismatu na rozdávání, takže mu skoro až přejete úspěch. Závěrečná desetiminutovka navíc neuvěřitelně graduje, takže i když víte, jak to celé dopadne, nejspíš budete napětím zadržovat dech až do konce. ()

Marek1991

Aj keď autor predlohy vníma tento film ako lepší než ten, ktorý sa nakrútil neskôr, paradoxne ja si myslím, že divácky sú na tom oba dosť približne rovnako. Tento je viac byrokratickejší podľa mňa a záver má podľa mňa tak naivne náhodný, až je to odpad. Vo filme je veľa rečí, všelijakých telefonátov kade tade, hľadania po úradoch, overovania, hypotetizovania, no nič chytľavé, čo by mi dalo dôvod prečo si pozrieť práve tento film. ()

Padme_Anakin

Trochu jsem se obávala délky filmu, ovšem v tomto případě naprosto zbytečně, je to parádní jízda, skvěle natočená a jak se utahovala smyčka okolo hrdla zločince, nedalo mi to vydechnout.. Moc se mi líbila rozehraná partie kriminalista (zajímavý Michael Lonsdale) vs. nájemný vrah (chameleon Edward Fox výborný), vyrovnaná a dech beroucí až do samotného závěru.. Preciznost a detaily, pro to já mám slabost.. ()

curunir

,,AK TO ALE NEBOL CALTHROP, KTO BOL POTOM ŠAKAL?" __ Šakal má len jediný veľký problém, ktorý sa pritom vôbec netýka ničoho v jeho spracovaní a zároveň som nič obdobné v inom filme zatiaľ nevidel. Je ním toto: NEVIEM, KOMU MÁM VIAC DRŽAŤ PALCE. Fešácky Edward Fox vo svojej životnej úlohe stelesnil jedného z najúchvatnejších zabijakov, po ktorom vôbec neostávajú polia mŕtvych (počas celého filmu zomrie asi 6 ľudí) a pritom vie ešte dokonale očariť svojím šarmom. V celom jeho pláne nie je najmenšej štrbinky, až mu človek vlastne praje aby mu to vyšlo, no zároveň viete, ako to dopadne a akýkoľvek iný koniec by bol minimálne neetickým. Na druhej strane je tu snáď ešte o niečo lepší Micheal Lonsdale ako komisár Claude Lebel. Už od prvej scény s ním kedy kŕmi domáce holuby by ho snáď nik neoznačil za rovnocenného protivníka pre Šakala, lež skôr za nejakého nekonfliktného domaseda. A aj keď je Šakal väčšinu času o krok vpred a s ľahkosťou mu uniká, jedná sa o skutočného profesionála, ktorému sa jeho neúnavná snaha o dolapenie v závere dopriata. Celkovo však možno Šakala označiť za jeden z najlepších špionážnych trilerov vôbec. Za celú svoju nemalú dĺžku ani na chvíľku neomrzí, drží si také tempo, že mu ho môže hocaká súčasná akčná pecka závidieť a postupne tak speje k strhujúcemu a nezabudnuteľnému chladnému finále. Kedykoľvek film vidím, páči sa mi stále viac a viac. ()

nervoznideda

tak nakonec jsem i Foxovi fandil, de Gaulle byl pěknej syčák viz ike velitel invaze ti politici jsou mrchy všichni :-) ta puška je fantastická :-) měl akční rádius bravo :-)12.3.21 ()

NinonL

Dvě a půl hodiny výborného politického thrilleru. A všechno na ostro, bez triků a počítačových animací. Nedávno jsem viděla film Bitva o Alžír, který pojednává o revoluci v Alžírsku koncem 50. let. Po ní získali Alžířané svobodu. Tento film na něj částečně navazuje a pohnutky francouzských legionářů (k likvidaci de Gaulla) jsou díky němu pochopitelnější. V Alžírsku skutečně dělala vláda z francouzských vojáků a policistů idioty. Mnozí za její nekompetenci zaplatili životem. Šakal od F. Zinnemanna je skvělý film. ()

MartinezZ

10.10.2010 ~ A máme tu další film na základě a na pozadí částečně skutečných událostí. Tentokráte z dob, kdy určité skupince lidí nebyl po vůli tehdejší francouzský prezident a někdejší generál Charles de Gaulle. Viní jej za nezávislost Alžírska, kde tak dlouho mnozí Francouzi umírali a měli majetek a nyní je vše v prachu. Chtějí nastolit pořádek a to za života prezidenta nepůjde. ~ Převzato z úvodu filmu: "Srpen 1962, Alžírsko je nezávislou republikou. Jsou jednotky Francouzů, kterým se to nelíbí. Mezi nimi ti, kteří za sebou zanechali postavení a majetek a ti, kteří tam bojovali. Rekrutovala se z nich teroristická organizace, která si kladla za cíl vrátit Alžírsko Francii, takže odstraní gaullismus tím, že odstraní prezidenta de Gaullea. Nazývala se Organizace tajné armády, OAS." Zanedlouho poté byl na generála de Gaullea spáchán další atentát, při střelbě na automobil ovšem nebyl nikdo zraněn. Většina aktérů atentátu byla pochytána a strůjce popraven. Něco takového se OAS rozhodně nelíbilo a nutnost zbavit se generála/prezidenta rostla. Jenže už se pokusili tolikrát a vždycky to skončilo neúspěchem, ne li přímo fiaskem. Padne tedy rozhodnutí sehnat někoho zvenčí, někoho, kdo nikdy ve Francii nepracoval a nemá zde tudíž jakýkoliv záznam, profesionála. Výběr padne na blonďatého zřejmě angličana, který za nemalý obnos práci přijme. Toliko začátek. ~ Po celý zbytek filmu následně sledujeme práci Šakala, jak si nechá tento profesionální zabiják říkat, zkoumání místa atentátu, shánění zbraně a falešných dokladů a jeho pohyb po Francii. Zároveň se ale ani francouzská rozvědka nehodlá nechat zahanbit a po zjištění, že se pravděpodobně chystá atentát, se rozjíždí monstrózní vyšetřování a pátrání po osobě, která má čin spáchat. V těchto třech rovinách, tahání za nitky ze strany OAS, Šakalovy přípravy a honička za neznámou osobou ze strany francouzské policie, se musí divák naučit pohybovat, což naštěstí není nijak náročné. Postav není zase až tak mnoho, pomineme-li krizový štáb složený z francouzských politických, armádních a policejních hlavounů, z nichž většina zde nehraje skoro žádnou roli. A je také zajímavé sledovat vyprávění příběhu, které se ubírá jasným směrem i ve chvílích, kdy se dramaticky mění situace a Šakala začíná pálit zem pod nohama. Na obou stranách profesionálové ve svém oboru, vrah a elitní policista. Kdo z nich nakonec bude slavit úspěch a kdo byl ve skutečnosti Šakal? Alespoň povrchní znalci historie již přinejmenším tuší ;) ~ Poměrně starý film, ale přesto zajímavý, zábavný a dokázal udržet moji pozornost, stále se bylo na co koukat i když přiznávám, že bych uvítal, kdyby to nemělo skoro dvě a půl hodiny. Přesto se podařilo natočit něco, co nenudí, herci jsou sympatičtí a není to pitomost. Jo, tahle francouzsko-anglická thrillerová detektivka podle románu Fredericka Forsytha se povedla. ()

mysiak

Maximálne pomalé, ale dosť dobrý thriller na tú dobu..premyslené, premakané, ale čo už to stratilo glanc svojej doby... ()

Historik

Opravdu velmi dobrý thriller. Jeden z těch filmů, kdy divák možná neví, komu držet palce. Na konci jsem ale měl pochybnosti, protože odhalení Šakala se událo pouze díky scénáristově vůli. Ne na základě logického vyšetřování jako se to dělo celou dobu předtím. Lebel se potlouká po náměstí a mezi stovkami policistů se obrátí zrovna na toho jediného, který si mohl všimnout něčeho podezřelého. Proč? Přesto nechám plné hodnocení, protože následující "pointa" s Šakalovou identitou byla vynikající. ()

Laxik

Jde o fajnovou špionážní hru, kde fandíte zabijákovi, i když ten nemá žádnou kladnou vlastnost, jíž by mírnil krutost své profese. Není sice kdovíjaký génius, ale ví, co dělá a je před svými honci vždy (pouze) o jeden krok napřed. Tvůrci snímku spáchali slušnou atmosféru, ale bohužel je tady konec. Takový konec si možná (ale jen možná!) mohli dovolit filmaři v sedmdesátých letech, ale mě prostě pif paf dvouminutová závěrečná scéna přijde málo. Nemluvě o tom, kolik štěstí pomohlo arcišpionovi objevit inkriminovaný byt. ()

Vojcl

Obstojné zpracování slavného knižního bestselleru. Film se od začátku do konce drží předlohy (i když několik odlišností by se přeci jen našlo, velice mě zklamalo herecké obsazení - snad až na Edwarda Foxe jsem si všechny postavy představoval jinak, ale to je jen můj osobní názor!), řekl bych že toto zpracování je o něco lepší než moderní remake z roku 1997 a má prakticky všechno co se od podobného filmu dá očekávat.. Ve své době určitě nadprůměrný thriller,který ani dnes neztratil jiskru.. ()

Freemind

Ono to vlastně není nijak skvostně natočený biják, ale ... Michale Lonsdale, 150 Citroenů DS, honička přes celou Evropu. Žel, nemohu jinak - čtyři. ()

Orlau32

Vynikající film s vynikajícím českým dabingem. Viděla jsem film již v roce 1975, jenže tehdy jsme neměli barevnou Tv a tak jsem to neviděla v barvě. Až nyní na DVD. Myslím, že si nedovedu představit lepšího "šakala" než je herec EDWARD FOX. Je to jako s Old Shaterhandem. Také nebude nikdo leprší než byl Lex Barker. Režie FREDA ZINNERMANNA je naprosto dokonalá a vůbec francouzské filmy těch 70. let byly famózní. ()

Den Šakala se dočká seriálové verze

Den Šakala se dočká seriálové verze

05.11.2022

Klasický detektivně-špionážní román Den pro Šakala z roku 1971 od spisovatele Fredericka Forsytha (Krycí název Oděsa), inspirovaný skutečnými událostmi a popisující neúprosný hon na chladnokrevného… (více)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale