Planeta opic

USA, 2001, 119 min

V roce 2029 provádí vesmírná loď Oberon v kosmu pokusy. Během jednoho z nich vyšle ve vesmírném člunu do elektromagnetické bouře vycvičeného šimpanze Perikla. Perikles však s lodí ztratí spojení a kapitán Leo Davidson se rozhodne v dalším člunu Perikla hledat. V bouři se však přenese do daleké budoucnosti, ztratí s Oberonem spojení a ztroskotá na neznámé planetě. Brzy zjistí, že planeta je obývána polidštěnými opicemi, které si jako otroky drží lidi. Lidské klany se před opicemi skrývají v hlubokých lesích a opičí vojáci je loví. Při jednom opičím zátahu je Leo spolu s dalšími lidmi zajat a umístěn do klecí. Pozná tu nesmiřitelného generála gorilí armády Thadea i šimpanzí aktivistku Ari, dceru senátora Nada, která lidi brání. Generál Thade by moc rád Ari získal. Ari si vyprosí, aby si Lea mohla vzít do svého domu. Leovi se zanedlouho s dalšími lidmi podaří z domu utéct a putují na místo, kde ztroskotal. Jenže armáda se vydá v jejich stopách a lidé jsou brzy obklíčeni. Najde je však Ari a Leo ji požádá, aby jim pomohla k útěku. Ari spolu s bývalým opičím generálem Tivalem, kterého sesadil Thade, se s lidmi dávají na útěk. Leo najde svůj potopený člun a podle přístroje zjistí, že vesmírná loď Oberon je někde poblíž... Když senátor Nado vyhlásí stanné právo, generál Thade se stane neomezeným vůdcem a zmobilizuje celou armádu. Chce lidi na planetě vyhladit. Thade jde za svým umírajícím otcem, který mu svěří tajemství, které se na opičí planetě traduje z generace na generaci: v minulosti byly opice otroky a lidé jejich pány. Ukáže Thadeovi prastarou relikvii – lidskou zbraň a – zdůrazní, že lidská genialita jde ruku v ruce s krutostí. Leo se nesmí dostat do Zakázané zóny k posvátnému chrámu, kde je ukryto tajemství opičího světa, na jehož začátku byl bůh Samos... (TV Prima)

lakikaki

Stalo sa niečo nemožné - Tim Burton ma sklamal. Planéta opíc je na Burtona veľmi netypickým filmom, hoci zopár správne úchylných nápadov nájdeme aj tu. Okrem nich však diváka čaká len tuctový akčný film s niekoľkými zaujímavými momentmi. "Opičí" herci hrajú výborne - Helena Bonham Carter je výborná, Paul Giamatti je vynikajúci a Tim Roth je dokonale démonický. O niečo horšie je to s tými "ľudskými" hercami, ktorí vlastne ani nedostávajú veľa priestoru, výnimkou je jedine Mark Wahlberg, ktorý je však dosť nevýrazný a jeho hlavná postava sa v očiach diváka mení skôr na postavu vedľajšiu. Elfmanov hudobný sprievod je klasicky vynikajúci a čo je ešte na špičkovej úrovni, sú masky - tie hercov maskujú za opice dokonale, predsa sú však herci rozpoznateľní a ich herecké výkony sa nestrácajú pod hrubou vrstvou make-upu. Nakoniec už len dodám, že pôvodnú Planétu opíc si pamätám len veľmi matne (niekoľko scén), čo je však asi dobre, lebo ak by som ju mal porovnať s týmto remakom (ak to vlastne bol remake), verzia z roku 2001 by skončila ešte horšie ako takto. ()

Lindiště

Na drama moc velká blbost, na komedii nic moc vtipného. Na Burtona bych čekala trochu větší odvaz a originalitu. Pokud to mám ale brát jako remake, tak to snad nestojí ani za řeč. Asi se člověk přece jen nevyhne srovnání s originálem, ze kterého jsem jako malá měla ještě dlouho plnou hlavu a který ani po shlédnutí po x letech neztratil nic ze své atmosféry. ()

kusper

Jediné přestřelení pana Burtona. Ze začátku to vypadá na solidní parodii, ale pak se to zvrhne v absolutní hloupost. Ani po vizuální stránce tento film není nijak zvláštní, na rozdíl od jeho ostatních filmů. ()

Martrix

Představte si, že by někdo chtěl natočit remake Pána prstenů. Proč?? No protože na něj příjde spousta zvědavců. Nikdo by přece neutrácel peníze za remake, kdyby si nebyl jistý, že ho udělá líp než originál...ne? Dobře, možná ne líp, ale aspoň jinak a zajímavěji. Pravděpodobně ze stejného důvodu se producenti rozhodli "oprášit" originál Planety opic. Ovšem je tu i ta možnost, že se prostě pomátli, čemuž by odpovídala i volba režiséra. Skoro to vypadá, jako kdyby někdo vykopal u Burtonů na zahradě mrtvou holku ve svatebních šatech a teď ho vydíral, že pokud nenatočí film podle hoollywoodských parametrů, tak ho práskne. Celý film je tak neburtonovsky korektní, že vyznívá jako parodie. Hodně tomu pomáhají i přehrávající zlopičák, divný pohyb a chování opic, i naivita při zpracování sci-fi prvků. Prostě sci-fi hnus. ()

kvasiva

Tato verze Planety opic je velice povedená a divím se zdejšímu hodnocení :( (58% 9/2/2012). Těžko soudit, zda se vyrovná té původní, protože se na věc dívá jinak a hlavně byla natočena mnohem později s lepšími triky, kostýmy. Mě osobně se opice - šimpanzi, orangutani a hlavně gorilí generálové líbili moc! Akce parádní, prostě parádní sci-fi. ()

Hermione

Původní film Planeta opic jsem neviděla, a přesto si myslím, že film TIma Burtona nestojí za nic, je nudný, zdlouhavý, nepochopitelný a má blbý konec. ()

emo

Skvelá adaptácia pôvodného námetu. Nejedná sa totiž o remake v pravom slova zmysle... Burton mal neľajkú úlohu a zmocnil sa jej originálne a po svojom! ()

Šimpy

Bohužel mě Burton zklamal, i když Rick Baker odvádí skvělou práci, filmařina taky slušná, nevýrazný wahlberg, málo dobrých nápadů. Díky za Hestona a Harissonovou. ()

WolfR

Převyprávění původní Planety opic do této podoby se mi zpočátku vůbec nelíbilo a nějak mi prostě nesedlo. Ale dal jsem tomu ještě šanci a po dalším zhlédnutí jsem zjistil, že to zas tak špatné není. Je to sice úplně jiné než stará dobrá klasika, ale rozhodně je to zábavné a technicky velmi zdařilé. Zejména make-up a kostýmy jsou naprosto fenomenální. Herecké výkony jsou taky slušné a Burton jako režisér taky odvedl své. Nicméně scénáristicky je to tak trochu bída, je to děravé a mnohdy jsem si všiml jistých nelogičností. A taky to mohlo být ještě epičtější a hudba výraznější. Konec skoro totožný s knižním uspokojil. Celkově to byl solidní opičí sci-fi filmík, 3 hvězdy. ()

Kolikokoli

Tohle je film, na který se jdete s přítelkyní/přítelem podívat do kina. Je tam romantika, tak holka bude spokojená a je tam akce, tak i kluk bude rád. Navíc se můžou soustředit na sebe a ne na plátno, protože opravdu není třeba u toho přemýšlet. Stará dobrá Planeta opic z osmašedesátého, to už je jiné kafe... ()

dr.fish

V kontextu dnešních zoufalostí pro náctileté je to stále ještě smysluplný film, ale tři hvězdičky jen s velmi odřenýma ušima. Nudil jsem se asi 50% času, takže 50% ()

mortak

Jestli chtěl Burton natočit béčko s ackovym rozpočtem, tak se mu to povedlo. Boulleuv krátký příběh mohl rozpracovat tak, jak to udělal David Lean s jinou Boulleovou knihou, Mostem přes řeku Kwai, ale rozhodl se pro dabelsky rychlou jízdu, ve které se nic moc nevysvetluje, hlavní hrdina se taky na nic neptá, a jen kuli oči a zrychlene dýchá. Aspoň to, protože jinak není místo pro postavy z masa a krve. Blondýnka jak z módního časopisu, její otec úplný Tarzan, superzlý generál... Je to slušná popcornova jízda, ale kdyby ji nenatocil Burton, už by zapadla do zapomnění. ()

otík

Hodně nepovedená nově nafilmovaná klasika, které jsem jednak moc nerozuměl a navíc se při tom i docela nudil. ()

Slavníkovec

Tim Burton a zase jeho další filmový blafák, tentokrát natočil remake stejnojmeného kultovního filmu, který má se svým předchůdcem pramálo společného. Krásné masky, super nápad udělat z lidí otroky, a z opic otrokáře. Časová smyčka. No comment..... Srandu si zde dělal snad z každého, i z doktorů. ()

tom88

Neviem prečo také nízke hodnotenia, veď to je veľmi podarené (tak trochu iné) prevedenie Planéty opíc. Ja sa pri tomto filme vždy veľmi bavím a rád si to zopakujem zas a zas. Je to svižné, napínavé, dobrodružné, rozumné, popcornovo komerčné a je to sakra cool. Nádherná kamera a hudba. Skvelí herci v popredí s mojim obľúbencom Wahlbergom. Technické prevedenie je na špičkovej úrovni. Masky a kostýmy sú super aj keď niektorí opičáci sa až tak nepodarili. Nie je to dokonalé a iste je tu kopa drobných chýb a nelogickostí, ale aj tak je to super. P.S. Úplny koniec som veľmi nepochopil, je to na zamyslenie. 80% ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner