Planeta opic

USA, 2001, 119 min

V roce 2029 provádí vesmírná loď Oberon v kosmu pokusy. Během jednoho z nich vyšle ve vesmírném člunu do elektromagnetické bouře vycvičeného šimpanze Perikla. Perikles však s lodí ztratí spojení a kapitán Leo Davidson se rozhodne v dalším člunu Perikla hledat. V bouři se však přenese do daleké budoucnosti, ztratí s Oberonem spojení a ztroskotá na neznámé planetě. Brzy zjistí, že planeta je obývána polidštěnými opicemi, které si jako otroky drží lidi. Lidské klany se před opicemi skrývají v hlubokých lesích a opičí vojáci je loví. Při jednom opičím zátahu je Leo spolu s dalšími lidmi zajat a umístěn do klecí. Pozná tu nesmiřitelného generála gorilí armády Thadea i šimpanzí aktivistku Ari, dceru senátora Nada, která lidi brání. Generál Thade by moc rád Ari získal. Ari si vyprosí, aby si Lea mohla vzít do svého domu. Leovi se zanedlouho s dalšími lidmi podaří z domu utéct a putují na místo, kde ztroskotal. Jenže armáda se vydá v jejich stopách a lidé jsou brzy obklíčeni. Najde je však Ari a Leo ji požádá, aby jim pomohla k útěku. Ari spolu s bývalým opičím generálem Tivalem, kterého sesadil Thade, se s lidmi dávají na útěk. Leo najde svůj potopený člun a podle přístroje zjistí, že vesmírná loď Oberon je někde poblíž... Když senátor Nado vyhlásí stanné právo, generál Thade se stane neomezeným vůdcem a zmobilizuje celou armádu. Chce lidi na planetě vyhladit. Thade jde za svým umírajícím otcem, který mu svěří tajemství, které se na opičí planetě traduje z generace na generaci: v minulosti byly opice otroky a lidé jejich pány. Ukáže Thadeovi prastarou relikvii – lidskou zbraň a – zdůrazní, že lidská genialita jde ruku v ruce s krutostí. Leo se nesmí dostat do Zakázané zóny k posvátnému chrámu, kde je ukryto tajemství opičího světa, na jehož začátku byl bůh Samos... (TV Prima)

Kryton

Pro mě zklamaní a to hned dvojité. Jednak originálu se to nedotklo a ani nepřekonalo. Ono to ani nejde , když dopředu už víte jak to celé je. Napodruhé jsem čekal od Burtona něco lepšího než-li průměrný spektákl , kde se podlě mě musel držet zkrátka. Sice jsou masky výborné a i planeta je provedena hezky. Nic naplat , když je to celé prázdné a průměrné. Time stálo ti to za to?! ()

Lokutus

Těžko říci jak dopadá srovnávání dvou verzí slavného Boulleho románu, protože Burtonova verze slavného příběhu má se svým předchůdcem Franklina J. Schaffnera společného opravdu velmi málo.. Zkrátka každý film vznikal v jiné době, pojednává trochu o něčem jiném a je určen odlišné generaci... ()

mis-ko

Načo to porovnávať s originálom? Mne to ani na um neprišlo. Už od začiatku sa dá tušiť akým smerom sa bude film uberať. Zábava ktorá vás nenúti zamýšľať sa nad otázkou "čo keby". Jednoduchá dejová línia ponúka jednoduchú zábavu, tak načo si to komplikovať. ()

themic

Znovu oživení planety opic se moc nevydařilo, ale stejně to mělo více plusů než mínusů..! Celým filmem provází dobrá atmosféra, ale stejně nejvíce asi dorazí konec! když se vrátí úplně do jíneho roku než dříve! To asi naštve. ()

LINKIN

Všichni víme, že Tim Burton točí pohádky a pohádkové příběhy. Tohle není žádný remake, to je prostě pohádkové převyprávění pro ty nejmenší. Dětem je jedno, že je tam plno absurdit a nesrovnalostí, jde jim spíš o fantasy příběh a vizuální stránku věci. Přesně na to je Tim Burton odborník. Ale hodnoceno i jako pohádka to má svoje nedostatky a po bok těch nejlepších se to v žádném případě řadit nebude. ()

Adasin

Přestože tu nejde o takové zneuctění originálu jako např. v Terminátor: Genisys, není to žádná sláva. Nudně podaný příběh jen s drobnými úpravami už nemá ani zdaleka takový účinek, jako když se poprvé díváte na původní Planetu opic, přitom je tu dost fajn obsazení. Zatím to nejslabší, co jsem z opičí ságy viděla. 5/10 ()

Z0oMb3E

Tim Buron vedel, že keby sa pustil do reamke-u dopadlo by to strašne. Tak vytvoril niečo takéto kde sú hlavné postavy až príliš ľudsky vyzerajúce opice. Vlastne všetky neduhy ľudskej otrokárskej spoločnosti tu majú opice. Máme tu otrokárov, vyššiu aj strednú triedu spoločnosti dokonca aj aktivistov bojujúcich za práva ľudí. Od filmu som čakal niečo viac citovejšie, deprimujúcejšie no skrátka viac Burtonovskejšie. 3* sú až-až. ()

MartinezZ

Ano, úplně jiná Planeta opic, nijak se nezatěžující s dějem a reáliemi jakéhokoliv z předchozích dílů, a s naprosto ulítlým koncem. ~~~ Modernější verze s lepšími efekty a maskami (i když o těch by se dalo polemizovat), každopádně s příliš polidštěnými opicemi a lidskými načesanými "samicemi", nemluvě o "ochráncích lidských práv", čímžto se Burton nepřímo přiznal, že se při natáčení silně udeřil o něco do hlavy. Kdyby to nebyly Opice, ale zelení ufounci s tykadélky, rozdíl by v tom moc nebyl. Průměr, nudný slabý průměr. ~~~ Snad jediný Markův film, kde mě tenhle "herec" vysloveně neštve. ()

Korbitch

Nejenom že Burton v závěru popřel celou lidskou historii, také by mě zajímalo, co by na to řekl opičí král.... ()

SaNcHeZ_cz

Tak tohle tedy ne. Proti Timovi toho mám několik, ale jeho obvyklé kopírování v neskutečné míře a filmy často podobné jako vejce vejci, to tentokrát nejsou. Původní Planeta je sice absurdní až hrůza, díky propracovanému scénáři avšak držela pohromadě i přesto, že triky a zpracování prokazují už dnes že se do nich zaryl zub času. Naproti tomu Burtonova je pravý opak. Zpracování sice vypadá fajnově a některé scény fungují audiovizuálně na jedničku, nicméně k čemu to je, když se pod řemeslnou slupkou skrývá neskutečně nefungující scénář, který nedokáže ani z půli prodat zvláštnost téhle látky. Burton navíc tlačí svoji stylizaci opic do docela nepříjemných oblastí, které působí hodně směšně, zvláště když se pak pokouší opičí společnost vykreslit i se všemi detaily. Pro tomu už pak nepomáhají ani téměř dokonalé herecké výkony Tima Rotha a především pak Paula Giamatiho, který coby otrokář Limbo naprosto vládne každou minutu co je na plátně. Danny Elfman hudebně předvádí opě další vydařený soundtrack ale konec konců to je vše. Burtonova planeta je zkrátka hodně nevydařeným remakem, který je po zásluze téměř zapomenut ve světle kompletně zrestartované série o deset let později. ()

Tayen

Film je mnohem barvitější, než původní bráška a nechybí ani trocha nevtíravého humoru, který je vlastní Timu Burtonovi. Nebudu oba filmy srovnávat co se týče masek a efektů ( tady je jasné, kdo je vítěz, ale za to může pokrok doby), ale jen co se nápadu týče; Burton lidi pojal už ne jako zvířata, ale jako rozumné tvory, takže nechápu, proč jsou pořád utlačováni, ačkoliv i ve filmu bylo zmíněno, že jich je 4x více, tady mi to trochu rozum nebere. Pointa byla ale skvělá, ačkoliv trošku složitější a více vykonstruovaná. Závěr u Bílého domu mi ovšem přišel jako pěst na oko. Sice nevím, zda-li je tady srovnání na pravém místě, protože oba filmy jsou pojaté úplně z jiného úhlu, takže když zapomenu na 70. léta, můžu říct, že jsem se prostě bavila, jak tomu u mě v posledních filmových letech bývá čím dál méně: masky skvělé; herci přesvědčiví; Tim Burton s Dannym Elfmanem opět nezklamali. ()

Asgy

Na začátek upřesním, že původní verzi jsem dosud neviděl, takže nemůžu srovnávat. Co se týče Tima Burtona, tak u mě je to bohužel jeden z jeho nejslabších filmů. Jinak masky i hudba parádní, ale mě zklamal spíše děj. Jestli to bylo dáno příběhem nebo jeho podáním zjistím, až zkouknu i originál. ()

Lamiczka

Pojďme si zalítat v elektromagnetické vesmírné bouři sem a tam, pojďte pane Burtone, budeme si hrát. A že to hrálo. Čekala se předělávka staré klasiky. Místo toho bylo naservírované pikantní opičí akční sci-fi dramátko. Dle recenzí se jistě jedná o kontroverzní verzi a plně splňuje mé očekávání. Líbí se mi, pro režiséra tak typický, příběh, který je namixován rozhodně ne konvenčním způsobem. Líbí se mi opičáci, Helena Bonham Carter je jako šimpanzí dáma opravdu neodolatelná. Mladičký Wahlberg je roztomilost sama a nebojí se ani takových vazounů jako je obávaný generál generálů, toužící po vyhlazení celé lidské populace, či dalších, většinou dosti tupých, gorilích poskoků. Finále už jen potvrzuje to, že Tim Burton rozhodně není žádný suchar. ()

Pirkaf

Druhá hodina srazila moje hodnocení hrubě dolů. Úprk přímo přes nepřátelskej tábor a hlavně tu idiotskou bitvu si mohl Burton odpustit. Kozatá bloncka je strašná, nic jinýho nedělá než že se blbě tlemí a totéž se dá říct o Wahlbergovi. A hlavní opice vypadá jako Michael Jackson.. ;-) ()

GodComplex

Na Burtonove Planete opic je vyborne to, ze se nejedna o remake, ale o jeho vlastni verzi, ktera s originalem krome velmi hrube struktury nema vlastne vubec nic spolecneho. Takhle by mely remaky vypadat. To ale nemeni nic na tom, ze se ten film spis nepovedl. Narozdil od dokonaleho originalu tohle nema temer zadnou atmosferu a vic, nez cokoliv to nudi. Obsazovat do hlavni role Marka Wahlberga muze taky asi jen nekdo velmi silne zhuleny, coz vlastne Burton je. Nicmene kvituju jeho typicky smysl pro kravinky a detaily, ktere se nekolikrat projevi zejmena v opici spolecnosti. Vizualne, maskove a hudebne take ok. Kdyby se to nesrovnavalo s kultovnim originalem, bylo by to hodnocene minimalne o uroven vys, ale s tim holt tvurci musi pocitat, kdyz se rozhodnou sahat na klasiku a dobre jim tak. 4/10 ()

MikO_NR_1909

Režisér si z nás robí prču, ale ja z neho nie... Skrátka pre mňa je to bieda. A to že to bolo svižne podané nie je poľahčujúca okolnosť, pri 100 miliónovom rozpočte by bol zázrakom pravý opak. ()

PKD

Kolega higuain to v podstatě napsal za mě, a tím mi ušetřil práci, haha. Já jen ´´krátce´´ dodám, že tento nadprůměrný film, doplňuje naprosto geniální Elfmanova hudba, včetně! kulervoucího main theme, které zní při neskutečně promakaných úvodních titulcích. Herec typu Wahlberg se sice do takovéhoto filmu vůbec nehodí, ale když pomyslím, že se roky před touto verzí nejčastěji skloňovalo jméno, Arnold Schwarzenegger, jímá mě hrůza. Pokud to ovšem nebylo myšleno tak, že Arnie by měl hráti opici.;-) Za nářky typu: jééé, to nedává smysl, ten konec je moc divný a blablabla, by si měl každý (včetně tehdejších US kritiků) leda tak nakopat někam, páč nezná předlohu a to je problém každého fňukala, ale rozhodně ne, filmu. A nikdo se tady nemůže vymlouvati, že ji nemůže znáti či sehnat, páč dodnes vyšla již 3x v češtině. Jo a H.B. Carterová, je hezčí jako opice, než člověk. Je to šílené, ale občas mě to napadne. A víte, co je na Burtonově Planetě Opic nejlepší? Že se s ní po nikom, neopičil.:))) ()

Vojcl

Burtonova verze slavného románu Pierra Boullea vůbec není špatná.. Sice se nedrží ani knižní předlohy ani scénáře původního filmu, ale jako převyprávění v Burtonovském stylu se to docela povedlo!!! Nová Planeta opic opět obsahuje velice napínavý a působivý příběh, nečekané rozuzlení, akční scény a masky jsou naprosto dokonalé.. Původní film se mi přesto líbil o něco více a proto nemůžu dát plné hodnocení, ale jako pocta legendárnímu snímku to nemohlo dopadnout lépe! ()

Wolodja

Jednoznacne Burtonovo nejslabsi dilo. Nepovedlo se mu do filmu dostat atmosferu originalu, ale ani do nej vnest neco, co by film cinilo nejak zajimavym. Nebyt masek a nekterych hereckych vykonu (Tim Roth), bylo by hodnoceni jeste o hvezdicku nizsi. ()

Tony.cs

On to Burton neměl lehké. Remake tak vynikajícího filmu nemohl dopadnout dobře. I přes to se jeho pokus myslím vyplatil. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner