Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic

(TV film)
  • Velká Británie Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watson spolu s režisérem Chrisem Columbem a dalšími herci ze všech osmi filmů o Harrym Potterovi putují zpět do Bradavic a společně oslavují dvacáté výročí od uvedení prvního filmu Harry Potter a Kámen mudrců. Retrospektivní dokument Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic vypráví okouzlující příběh o natáčení prostřednictvím zcela nových rozhovorů s herci, zvoucí fanoušky na magickou cestu z pohledu první osoby na jednu z nejoblíbenějších filmových franšíz všech dob. (Magic Box)

Kothy

Neskutečná nostalgie! Líbilo se mi to víc než reunion Přátel, protože jsem s tím přece jen vyrostl a těžko bych hledal vrstevníka, který tento fenomén nezná. Objeví se tu většina známých tváří, které jsou se značkou spojené. Vytkl bych jen neúčast Rowlingové, ale to už je bohužel důsledek dnešní doby. Všechny prostory mají hezky připravené a člověk se snadno naladí na filmovou náladu. Mluví tu převážně herci a režiséři jednotlivých dílů a celé je to rozdělné na čtyři segmenty. Dozvíme se, jaký měl film vliv na životy hlavních herců a taky pár perliček z natáčení. Ani se člověku nechce věřit, že už od premiéry uplynulo tolik let. Ne všichni tvůrci se ovšem tohoto setkání dočkali. Vždy na to budu rád vzpomínat. "Vyrobili mi rakev pro křečka." :D ()

Geralt z Rivie

Až zpětně po 20 letech si uvědomuji jaká herecká esa prošla touto série a tím nemyslím ústřední trojici. Vždy se rád k sérii HP vracím. Tomuto světu se už žádná zvířata nevyrovnají. ()

silentname

"Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts" ma nesklamalo. Podobne ako to bolo v prípade "Friends Reunion Specialtak tento film brnká na veľmi podobné struny. Osobne by som ale povedal, že mi príde ešte zaujímavejší. A ten dôvod pre mňa je fakt, že s touto filmovou sériou som vyrastal. Priateľov som občas zachytil v telke a pokojne si to pozrel. Ale nebolo to niečo čo som v tom čase vyhľadával. Za to k tomuto som mal obrovský citový vzťah. Miloval som knihy, pamätám si na prvý film v kine a scénka kde Harry máva Hagridovi z vlaku bolo pre mňa v tej dobe niečo ohromujúce. Ten neskutočný záver keď som si mohol povedať, že som videl v kine Harryho Pottera. A mal som možnosť si užiť naplno tú atmosféru Rokfortu a stráviť čas s mojimi obľúbenými postavami. A tento film pekne cez jednotlivé kapitoly rozpráva svoj príbeh pekne od začiatku. Myslím si, že tie emócie mi prišli veľmi uveriteľné a to priateľstvo medzi Danielom, Emmou a Rupertom bolo tým kľúčovým elementom, ktorý urobil z tých filmov tak neskutočný zážitok. Ak je niečo, čo Chris Columbus zvládol na 100% tak skutočne dal si tú námahu aby si skusmo urobil scénku s našou trojicou aby videl tú chémiu. Je ohromné pre mňa aj vidieť aký hlboké je priateľstvo medzi Emmou Watson a Tomom Feltonom. Tie pocity mi prišli veľmi úprimné. Rovnako zaujímavé sú časti kde Tom Felton a Jason Isaacs hovoria o svojich spoločných scénkach. Úprimne ak ste nikdy nevideli predĺženú verziu "Chamber Of Secretspozrite si ju. Myslím si, že je škoda, že tie scénky boli z kino verzie vystrihnuté. Nie sú veľmi zásadné ale odhaľujú toho skutočne veľmi veľa. Toto sú filmy, ktoré budem roky neskôr milovať a trošku sa desím toho, že sa hovorí o seriálovom remaku. Neviem či chcem vidieť tie knihy spracované znovu. Pretože jedným z dôvodov prečo tie filmy fungovali boli práve tie postavy a herci, ktorí ich hrali. Niektoré časti tohto dokumentu síce pôsobia trošku ako povinnosť a myslím si, že monológy Rowlingovej sa mohli pokojne vyhádzať von, no vo výsledku som veľmi spokojný. Ten návrat na Rokfort bol pre mňa veľmi príjemným otvorením nového roku 2022. Hodnotenie: A ()

eLeR

Pre fanúšikov sveta Harryho Pottera asi aj povinnosť. To my doma sme a každý rok na Vianoce to dokazujeme. Pekné spomínanie, jeden by sa aj rozplakal .... len druhorodená stále čaká ten zablúdený list z Rokfortu. ()

Arsenal83

Tá druhá časť názvu ma najprv zmiatla. Že návrat do bradavíc. Myslel som si, že ide o návrat do nášho prezidentského paláca, tam sa jedna taká bradavica váľa po koberci. Ale ono nie, bol to len odrastený okuliarnik a Hermiona večne vysušená. Nie som fanda, no neurazilo. A Rowlingová má dnes iné problémy. Psychickí chorí ľudia ju obviňujú z toho, že je transfóbna, lebo sa jej nepozdávajú fúzatí páni s vagínou, a vraj je celkovo jej Harry Potter rasistický 😂 ()

Marze

Film je zabalen pro snadnou konzumaci. Osm filmu definovalo celou generaci, zatimco ja nevidel jedinny. Tento special je zrejme puvodne jako bonus na DVD. Je to o tom, jak natoceni techto filmu zmenilo zivotni zkusenosti. Je zde zrejme dost neznamych historek a uprimnosti ucastniku. Miliony fanousku sni o tom byt soucasti sveta Harryho Pottera. ()

Stanislaus

Mohu říct, že jsem fanoušek filmů a knih o Harrym Potterovi - v podstatě jsem na nich vyrostl, takže jsem si nemohl nechat ujít reunion herců a tvůrců po letech. Zároveň jsem měl určitá nostalgická očekávání, která se však úplně nenaplnila. Dokument má přes hodinu a půl, přesto mi po většinu stopáže přišel plochý a dělaný čistě na efekt. Tvůrci hráli až příliš moc na city a samotní herci byli ve svých promluvách často méně uvěřitelní než postavy, s nimiž si je divák po léta spojoval. Nicméně - Helena Bonham Carter byla kouzelně potrhlá a při závěrečném komentáři Robbieho Coltranea o Hagridovi jsem i trochu zamáčkl slzu, podobně jako při vzpomínce na zesnulé herce. Archivní účast J.K. Rowlingové člověka zamrzí - alespoň o ní často mluvili ostatní zúčastnění. P.S. Kapesníčky jsem při projekci vytahovat nemusel, nicméně Rupert Grint a jeho ucpaný nos by určitě nějaké uvítali. ()

BMW12

Hezká vzpomínka od herců a tvůrců Harryho Pottera na natáčení všech 8 dílů. Celou sérii jsem viděl několikrát, dle mého názoru se jedná o jednu z nejlepších filmových sérií vůbec. Zde jsme se dozvěděli spoustu historek a pikošek z natáčení, bylo hezké zavzpomínat na éru Harryho Pottera. Jednu hvězdičku ubírám za to, že zde odmítli pozvat J. K. Rowling, která celý svět HP stvořila, ale alespoň ji zde dali v záběrech ze staršího rozhovoru. ()

TheEvilTwin

Nejsem až zas takový Potterhead, abych se na film těšil jak malé dítě a na to, jak jsem byl zezačátku skeptický, že půjde jen o emoční ždímání diváka bez jakékoli přidané hodnoty zkrátka jen aby po letech oživili HP koncept, nakonec jde o přesný opak a dokument překvapivě přináší velkou přidanou hodnotu! Kromě zmíněné nostalgie se totiž dozvídáme mnoho informací ze zákulisí, herecké začátky hlavního tria a záběry z jejch nacvičování, dále vidíme hromadu zábavných momentů z natáčení, postoje jednotlivých režisérů ke svému dílu i k dalším dílům od jiných tvůrců a jsme přímo vtaženi do atmosféry, která tehdy panovala při natáčení. Výsledek působí velmi nenásilně a šikovně a odkrývá mnoho informací, vzájemných vztahů a názorů nebo i toho, co obnáší hrát Voldemorta. Zkrátka a jednoduše jsem se dobře bavil a nečekal jsem, že půjde o tak dobrou přehlídku celého HP po 20 letech. Vůbec bych se toho nebál a šel do toho, ať už jste, nebo nejste Potter fan - tento dokument totiž celkovou myšlenku filmu ještě umocní tím, že nám nastíní, jak precizně a pečlivě bylo voleno nad veškerou gradující “strašidelností” v rámci jednotlivých dílů a jak se celý koncept vypracoval od dětského filmu k završení nejslavnějšího univerza v historii filmu. ()

HellFire

Ačkoliv nejsem vůbec fanouškem Harryho Pottera, jakožto pohled na vznik potterovské série je dokument velmi informativní a je hezké sledovat, že to při natáčení vypadalo prakticky jako u Pána prstenů – všichni si padli do noty a vytvořili jednu velkou rodinu. A kdo ví, třeba se s tímto poznáním rozhodnu podívat se na celou sérii znovu a přehodnotit ji :). Konec konců, Matrix Resurrections mě utvrdil v tom, že druhý a třetí díl série Matrix nejsou tak špatné, jak jsem se domníval. ()

luka4615

Dojemné a nostalgické okénko do jednoho z největších literárních a filmových fenoménů současné doby. Celý snímek je až po okraj napěchován rozhovory a dosud neviděnými archivními záběry z natáčení, což výsledný dojem a s tím spojenou nostalgii ještě více umocňuje. Pokud jste tedy, stejně jako já, vyrostli na knihách a snímcích o chlapci, který přežil, tak počin Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts vážně musíte povinně zhlédnout. Tohle se totiž moc povedlo. Skvělá práce! (HBO GO) ()

Earl_23

Pěkný dokument bez ohledu na oblíbenost série. Dalo by se o tom všem jistě mluvit hodiny a hodiny. Klidně bych snesl víc. Krásné shledání po letech. Snad ne naposledy. ()

Coleator

Chápu, že musela být skvělá zábava ty filmy natáčet... Ale na druhou stranu - musí to všichni opakovat v každé druhé větě stále dokola? ()

Lucasion

Po Friends přichází další nostalgický návrat do oblíbeného světa. Tleskám HBO, že něco takového vytváří. Je to prostě super. Dvacáté výročí je potřeba pořádně oslavit a téměř dvouhodinové vzpomínaní je krásnou tečkou za tím naším případem. Já tuhle sérii můžu, s knížkami a filmy jsem taktéž vyrůstal a filmy ve mne určitě nechali svůj otisk. Dokument je zpracován citlivě, kvalitně a velmi se u něj pobavíte. Vidět znovu tyhle všechny herce pospolu prostě stojí za to. Ten Bradavický feeling to má. Narozdíl od Fantastických zvířat. Přemýšlím jaké další setkání by se mi líbilo zpracovat... (80 %) ()

ScarPoul

Film o filme. Nič viac a nič menej. Na to, že sa malo jednať o udalosť po 20 rokoch je to na mňa príliš strojené a bez tých skutočne hlbokých emócií, nesúvisiacich len so spomínaním. Jedinú funkciu, ktorú to má je také to šteklenie a túžba vrátiť sa k sérií( či už v knižnej alebo filmovej podobe) a pripomenúť si ju. Oceňujem, že to nebolo moderované ako návrat Priateľov. Ale hodnotovosť tohto počinu je v rámci predchádzajúcich materiálov (uvedených na DVD a Blue Ray) a aj novej doby ( herci sú úplne niekde inde a venujú sa iným veciam) pomerne zanedbateľná. Čo je na taký fenomén škoda. ()

JohnCZ

Občas se jede možná až trochu přehnaně na emoce, ale on to byl asi i účel reunionu. Potěšilo mě, že s Emmou sdílíme totožnou nejoblíbenější scénu z celé filmové série, která je mj. i důkazem, že ne každý odklon od knihy musí být nutně špatný. Asi bych ocenil více archivních záběrů a i navzdory délce to občas bylo až moc takové letem světem, ale i tak je to jako vzpomínka na jedny z nejkouzelnějších chvil dětství naprosto parádní nostalgická záležitost pro ty, kteří s HP knihami a filmy napříč roky opravdu rostli a dospívali. A obzvláště pro ty, u kterých kouzlo nevyprchalo ani v dospělosti a stále tam někde je a bude... always. ()

vurhor

Poměrně milý a fajn pohled do zákulisí všech HP filmů, který je jedinečný oním znovushledáním tehdejších představitelů. Mnohým fanouškům to rozhodně vykouzlí (get it?) úsměv na tváři. Akorát závěrečná čtvrtina je až přestřeleně sentimentální a patetická. I přestože se považuji za opravdu extrémního HP fandu, tak mě to nakonec nedojalo. A zdá se, že se o to ten speciál fakt usilovně snažil. Vlastně si myslím, že pokud chtěli tvůrci natočit tuhle nostalgickou jednohubku takovýmto způsobem, měli počkat ještě dalších deset let. Pak by to možná bylo silnější. Celkově se na to však koukalo příjemně. Ale ta Rowlingová tam prostě chyběla. Btw, Helena Bonham Carter (Belatrix) tam byla nejlepší. Jednoznačně nejzábavnější a nejvtipnější sekvence. ()

Paxxx.cz

Stejně tak jako se nedávno vzpomínalo na přátelé, tak teď se vzpomínalo na Harryho Pottera. Nepatřím mezi skalní fanoušky, kteří mají přečtené knihy a mají doma šálu nebelvíru, ale přesto jsem si taky rád zavzpomínal. Měl jsem to štěstí, že jsem prakticky patřil ke generaci, která byla ve stejném věku jako hlavní postava této kouzelnické ságy (v den kino premiéry jsem měl měsíc do 12tých narozenin). Velký palec nahoru dávám JK Rowlingové za to, že tehdy nenásilně přivedla jednu generací (ke zdánlivě mrtvému) čtení knih. U pár věci jsem se zasmál a přiznám se, že ukápla i nějaká slza z nostalgie a souhlasím s tvrzením hlavních postav, že vypadají mnohem lépe v porovnání s vyobrazením postav v závěru posledního filmu. Spokojenost a 75%. ()

ArsenalEagle

Jako někdo, kdo s Harrym Potterem vyrostl, kdo víckrát nečetl jednu knihu než právě HP (tuším, že 5. a 7 díl jsem každý četl minimálně 5x), kdo vyrostl na filmech, jako někdo, jehož jednou z prvních ultimate crush byla Ginny a kdo se i po deseti letech od posledního dílu hrdě hlásí mezi Potterheads, rád sbírá zajímavosti ze světa čar a kouzel, tak přesně tak musím hodnotit. Ano, spoustu zákulisních vtipů a faktů jsem už dávno znal a tudíž mě jen málo co mohlo překvapit, ale vidět herce, po takové době spolu, v interakcích, to je šílená nostalgie. Sice mi tu chyběli někteří herci, ale je jasné, že nejde obsáhnout každého. Knihy jako takové patří k tomu nejlepšímu pro mladé čtenáře (byť si jsem naprosto vědom množství chyb a nejrůznějších plot holes) a převedení filmů se povedlo, i když vždycky budu mít své výhrady (charakterově nevýraznou Ginny, Ronovy kredity dány Hermioně, oproti knize slabší bitva o Bradavice a další a další), tak se jedná o vynikající adaptaci a něco, na čem vyrostla miliarda dětí po celém světě. Na závěr musím pochválit zpracování  dokumentu, který ani při hodině a půl nenudil!, byl svěží, vizuálně skvěle zpracovaný, hravý a zajímavý a přestože je zde pochlebování si a plácání se po ramenou až až, tak mi to nijak nevadilo, protože si ho tvůrci jednoduše zasloužili. ()