Epizody(2)

Prohrává válku o habsburské dědictví. Prohraná se ale zdá i bitva o osud jejího manželství s Františkem Štěpánem. Příběh jedné z nejvýznamnějších vladařek se dočkal svého pokračování... Bavoři míří na Vídeň, Prusové na Prahu a slíbená uherská pomoc nepřichází. Nejsou peníze, chybějí zbraně, z velké části vojáků jsou invalidé. V zemi vládne hladomor. Všechny dostupné prostředky selhávají, a tak Marie i František sáhnou ke krajním řešením. V druhé řadě minisérie se Marie Terezie naučí, jak zacházet s nabytou mocí, a zároveň velmi bolestivě pocítí dopady svého postavení na svůj osobní život. Podaří se jí sice zažehnat katastrofu hrozící od pruského krále Fridricha II., ale vyskytne se nová hrozba v podobě Francouzů a Bavorů, kteří obsadí Linec a dostanou se až do Prahy. Do Vídně se vrací Františkova matka, která se k Marii chová velmi přátelsky a s porozuměním, ale její skutečné úmysly jsou úplně jiné. Chce Marii ponížit a Františkovi zajistit vůdčí postavení v rodině i v říši, i kdyby to mělo znamenat porážku Habsburků. Slíbená pomoc z Uher nepřichází, a tak se zoufalá Marie, přes protesty svých nejbližších, spolehne na pomoc barona Trencka. Úspěšný obchodník František Štěpán nedokáže bezednou habsburskou pokladnu plnit legálními prostředky. Bez vědomí své ženy začne obchodovat s jejím úhlavním nepřítelem. Tyto události spustí manželskou krizi provázenou žárlivostí, nevěrami. Dokážou se manželé přenést přes selhání toho druhého? (Česká televize)

slunicko2

Do třetího a čtvrtého dílu Vojta Kotek zhubl a vyloženě mu to sluší. 1) Méně už nafouklé císařovně._____ 2) Nasládle cukerinová pachuť je stále přítomna._____ 3) Historicky pochybné ztvárnění panovnice, dvorských mravů i některých událostí mě vadilo více, než v prvních dvou dílech, asi proto, že to zde je okatější. ()

corona

Chvíľami som si myslela, že sledujem konečne sfilmovanú Gričskú čarodejnicu a nie najnovší film o "pýche dynastie" Márii Terézii. Hadikovi vďačíme za termín "husársky kúsok" a nie za nemanželskú dcéru MT, ich spoločná aféra bola nedôstojná, zbytočná a hlavne vymyslená.. Pani Mirka nech už nepíše ďalšie pokračovanie, nedokážem si predstaviť, kam sa môže pri svojej tvorivej invencii dopracovať. ()

kajas

Asi půjdu proti proudu, ale dva nové díly mě bavily mnohem méně. Svůj díl na tom má rozhodně i změna představitelky titulní role, se kterou jsem se tak docela nesmířila. Nadále ale platí moje pochvala směrem k hercům, výpravě a kostýmům. Budu moc držet palce České televizi, aby v koprodukčních projektech pokračovala i nadále. ()

sofiapetra

Viděla jsem všechny čtyři díly až teď, takže trochu šokující samozřejmě bylo, že v prvních dvou byla MT štíhlá rozverná dívenka, kterou jsme opustili, když konečně porodila tolik vytouženého synka Josefa a od třetího dílu, kdy byl následník stále ještě mimino (takže mohly uběhnout týdny, maximálně měsíce), se tvůrci docela násilně rozhodli a z představitelky Marie Terezie učinili regulérní velbloudici. A ještě k tomu hodně zapšklou a prudérní. To byl šílený obrat, ačkoliv člověk z různých dochovaných pramenů jaksi tuší, že druhé herečce se podobala víc. Naproti tomu Vojta Kotek v roli Františka Lotrinského opravdu zazářil. Navíc se Mirce Zlatníkové jeho role velice povedla, napsala ji prostě skvěle. Prvotní lehkost, která trochu koketovala s telenovelovským zjednodušováním až diblictvím, se nakonec ukázala dobrou cestou, protože série o Marii Terezii a její době, se tak stala přístupnou širokému publiku. A to přece jde nejvíc. Kožených a suchopárných opusů z historie jsme byli svědky už mnoha, ale i ty pojednávaly spíš o mužských historických postavách. Jako největší plus bych viděla, že byl scénář svěřen právě paní Mirce Zlatníkové, která umí nejen dobře a chytře psát, ale hlavně se nebála domýšlet situace a statečně je naroubovat na historické skutečnosti a události, které byly předem dané. A které bychom měli všichni znát. Proto také doufám, že se na pátý a šestý díl - které už na papíře existují - najdou potřebné finance a budou i natočeny. Výprava bude jistě drahá, ale když Česká televize upustí od svých obvyklých projektů - inscenací - které mají tak slabé scénáře, že jejich sledování si soudný člověk neobhájí ani sám před sebou při žehlení, tak se jistě najdou. Hlavně: na projekt tohoto typu by mělo bez debat přispět Ministerstvo kultury. ()

easaque

-3* Tak se nám zase po 2 letech objevil závěrečný díl o Marii Terezii. Komentář následuje, ať to máme celistvý. Rok 2017 a první dva díly: tahle televizní rakousko-uherská koprodukce v mých očích nedopadla tak špatně jak ji mnozí popisují a beru ji jako vkusný vhled do dospívání a vladaření první císařovny Marie Terezie pro nejširší publikum. Tím pádem se bulváru vyhnout nešlo a nikdo snad nemohl čekat od dvoudílné dramatizace života bůhvíjakou životopisnou přesnost. Casting mi nijak zvlášť nevadil, dobová stylizace mi přišla velmi slušná a scénář normální. Druhá část mě bavila víc, protože v ní bylo mé oblíbené politikaření. Rok 2019 a II. série (3, a 4. díl): Tímto pokračuje životopisné dílo o slavné vládkyni (tedy v našich luzích a hájích). Třetím dílem jsem byl dost zklamán, protože některé postavy byly zahrány nevěrohodně k té době a působily doslova jako karikatury. Vesměs mě to unudilo a skoro jsem usnul. V posledním díle se to zlepšilo a nebo jsem si zvykl, ale rozhodně zobrazované události už byly zajímavější a udržely mou pozornost do konce. Rok 2021 a III (5. díl): Poslední díl nevybočuje z celého konceptu a změnila se jen herečka v hlavní roli, ale ostatní ani moc ne. Uzavírá kapitolu zejména rodinnými událostmi v císařské rodině - výchovou a přípravou dětí na vdavky a tím udržování dobrých vztahů se sousedy. Ve výsledku je stejně "tuctový" jako předešlé díly , ale koukatelné to je. Celý koncept bych nakonec ohodnotil slabšími 3 hvězdičkami a nevidím důvod se k tomu vracet a to raději si přečtu o ní nějakou knihu.  [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

kaposlav

Film si udržal štandard prvého filmu. Jediné, čo sa zmenilo je herečka v hlavnej roli. Táto bola vypasenejšia, ale pravda je taká, že tu herečku museli vymeniť, aby vek a vzhľad pasoval. ()

Nach

O něco málo lepší než předchozí série. Bohužel ale se tu a tam stále objevuje ona televiznost ala Ordinace v růžové zahradě myšleno ve formě naivity klišé a různých dějových rozmělňování. Ovšem v daleko menší míře, než u předchozí první série. Film by zde potřeboval i přidat na epice, to znamená rozpočtu. Bitevní scény nemají mnoho vojáků, protože prostě nejsme Hollywood nebo BBC či Netflix. Vlastně se tu ani bitvy nenachází. Ovšem ten problém se tu a tam zjeví například při návštěvě vojenského ležení. A to mě v tu chvíli zamrzí, protože herci jsou excelentní (Vojtěch Kotek přímo září) a Steffi Reinspeergerová je mnohem realističtější Marie Terezie, než Stockingerová. Suma sumárum příjemné komorní televizní zpracování historické látky s excelentními kostýmy, herci a dobovými kulisami. Bohužel ale s nízkým rozpočtem. Vše ostatní jinak jde zde do průměru. 75% ()

Cheeter

Ačkoliv je lépe hodnocena spíše tato, druhá část, mě se líbila spíše ta první. Asi tomu dost uškodila výměna herečky, což obvykle nemusí vadit, ale ty je vidět až příliš. A je to znát. ()

dr.fish

Angelika je mnohem lepší. Je škoda promrhaného potenciálu. Ze seriálu Marie Terezie vychází jako nepříliš inteligentní, nevyrovnaná něvěrnice. Její zásluhy jsou v podstatě pominuty. Ten levoboček, to je ještě drsnější. Nechápu tenhle přístup k látce...její život nabízí silný příběh a není třeba si k němu ještě vymýšlet cosi dalšího. Scénář se mistrně vyhýbá všemu zajímavému co MT v životě potkalo. Naprostá zoufalost. 30% ()

otík

Přibylo krve, samých keců, ubylo romantiky. Co zůstalo jsou krásné lokace, drahé kostýmy a historicky slušně poučný příběh. Trošku to vzalo jiný směr, ale i tak to bylo koukatelné. Čtvrtý díl jede v podobných kolejích, ke konci se zcela vytrácí hezká akční hudba, žádná romantická se nekoná, i když filmový příběh k tomu směřuje. Škoda. Jinak konec jak z červené knihovny. Hudba: Roman Kariolou ()

Lachtaan

Divácky vřele přijatá velkokapacitní středoevropská spolupráce o společném kusu novověkých dějin se po 2 letech vrátila a už jen proto, že se příběh posunul blíže k tomu zajímavějšímu období Mariiny vlády, se i kvalita samotného TV filmu dosti zlepšila. Asi nikdy nebudu mít potřebu vidět byť jeden z dílů znovu, avšak jako příjemné kostýmní drama jsem si Marii Terezii užil, zejména kvůli skvělému výkonu Vojty Kotka a trefnému přeobsazení naší mocné císařovny. ()

Johnny.ARN

Dvojka je o dosť lepšia ako lovestory jednotka. Zisťujeme, že všetci mali bočné úmysly. Všetci mali nejaký bočný biznis. Marča bola mrcha čo mala dvojaký meter a Ferko nebol asi tak pod papučou ako nám to dejepis prezentuje. No iba žeby si to nejak prikrášlili a okrem nesúladu narodení a úmrtí bolo v nesúlade aj niečo iné. Kostýmy, výprava, obsadenie, všetko zo štandardom jednotky, miestami aj prekonané. Dejovo o triedu vyššie. Tie milióny sú tam cítiť. 4 z 5 ()

terunka003

Pokračování x obsazení, děj. Pokračování mi nebylo úplně po chuti, a to díky výměně představitelky hlavní postavy, vážně mi byla protivná. Díky za Zuzanu Mauréry, který svojí mimikou trochu rozbila nudnou linii vyprávění. Co do děje, vše se točí jen kolem války války války, která nedává smysl. ..to vážně nemáme jiné herečky než Vlasákovou? ()

fabecc1222

U tohoto hodnocení je krásně vidět, jak rozhoduje počet hodnocení... První díl hodnotilo mnohem více lidí, a tak ti, kterým se první řada nelíbila, tak zde již nehodnotili, a díky tomu tu jsou už většinou lidé, kterým se série obecně líbí, a hodnocení je tak vyšší. Ačkoliv obecně panuje názor, že první dva díly jsou lepší, prostě paradox no :) Podle mého není mezi sériemi nějaký velký kvalitativní rozdíl. Tady se naopak posouváme dál co se nějakého syrového pojeti reality týče, máme tu pěkně divoké scény hanobení prostitutek, či honu na "čarodějnice" v podání církve. Zlepšil se také postsynchron, takže hlasy už tolik nevystupují z televize. Samotná Marie Terezie je tu ale dosti otravná a nesympatická, a její přerod do sebestředné machny spoustu diváků nepotěší. Stejně tak to, že mezi první a druhou řadou je zjevně jen pár let rozdílu, ale díky výměně hereček projde hlavní postava gigantickou vizuální změnou, ačkoliv vedle ní nikdo nezestárl ani o den... ()

KarKulA

Pokračování počinu z roku 2017 už se mi líbilo o něco méně. U historických výpravných filmů určitě nebazíruji na akurátním ctění všech historických faktů - trocha té přidané hodnoty a fantazie tvůrců je určit třeba, nicméně v druhé části pokračování se z mého pohledu pustili až na příliš tenký led. Další slabinou je výměna hlavní představitelky - kdyby se pokračování odehrávalo o 10 let později (a ne pouze několik měsíců), nebylo by této výměně asi co vytknout - toto ale bylo krapet příliš. Hlavní představitelka navíc na tu původní příliš nenavázala, a namísto mladé odhodlané dámy tu zbyla jen lehce korpulentní fňukna. Ideální též nebyla ani výměna některých herců ve vedlejších rolích. Jinak vizuál, kostými a výprava stále velmi dobré, oproti prvnímu filmu i lepší dialogy postav. Naštěstí vedle hlavní představitelky zbylo ještě mnoho vedlejších postav které jsem si oblíbila, a díky kterým se film v mých očích udržel ještě na té slušné úrovni - i když tak trochu s přivřenýma očima. ()

joshula

Stivínová drží nasazenou laťku hodně vysoko ač už nemá tolik prostoru. Kotek zdatně sekunduje. Tyto díly řeší spíše kladné záležitosti než fakta, což je na škodu. ()

filipvrbik

Docela podobné jako první díl, jen mám pocit, že Vojta Kotek dostává víc prostoru... Bohužel musím říct, že bytostně nesnáším, když se mění herec (obzvlášť hlavní role), i když to asi dopadlo líp, než naprosto trapný pokus o omlazení pomocí CGI v Irčanovi - i tak to prostě není ono a jak to říct taktně, původní Marie Terezie byla prostě půvabnější... Taky bych vytknul to, že ačkoli měla Marie Terezie s Františkem 16 dětí, jsou tu ukázány jen dvě (císař Josef II.) a jen na asi minutu. I tak tato minisérie patří k nějlepším českým (vím, že je to koprodukce) počinům posledních let /// v posledním díle se dětem naopak věnujeme,ale už to nemá spád a je to dost nudné....70% ()

mira007

Historický film dle skutečnosti s velkou výpravou ( která sice vedle amerických filmů působí hodně sockózně ) dosahující vrcholu produkčních možností naší ČT i s výpomocí koprodukce, takže teoreticky bych měl plesat blahem, protože film s těmito parametry oceňuji nejvíce. Jenže ... nevadí mi, že události velkých bitev jsou pouze hlášeními v kanceláři panovnice, protože ukázat nějakou bitvu by vystřelilo rozpočet na pětinásobek, ale prostě výsledkem za ty peníze je kostýmově hezká podívaná v krásných lokacích, ale žánrově to hraničí mezi telenovelou a slabým politickým dramatem. A to se mi zdá zatraceně málo nato, že to je životní story jedné z největších panovnic naší historie. PS: Přesto se mi zdá druhá série o chlup lepší. ()

Bozvav

Tento mladší bráška se mi zatím líbí výrazně více. Je dramatičtější, méně sladkobolný a více se zabývá politickou situací. Kotek opět bravurní, můj obdiv má i Zuzana Stivínová, jejíž hlášky, které pronáší, lehce odlehčují celý příběh. Lokace i kostými opět skvělé. Po historické stránce opět poněkud vachrlaté - osoba hraběte Kinského (jeden mrtvý, druhý předškolák), ale to vem čert.  4 děsná ()