Do mobilní chirurgické nemocnice MASH 4077, kterou americká armáda umístila nedaleko frontové linie, je převelena dvojice nových lékařů. Jak kapitán dr. Benjamin Franklin Pierce, zvaný Hawkey, tak kapitán dr. Augustus Bedford Forrest, přezdívaný Duke, nemají vůbec žádnou vojenskou morálku a neuznávají armádu. Svým postojem sice nepřispívají k udržování vojenské disciplíny, na druhé straně svérázným humorem a zvláštním druhem kolegiality napomáhají sobě i ostatním lépe přežít v drsných podmínkách války, daleko od domova… Černou komedii z korejské války natočil režisér Robert Altman. Film vznikl v době odporu proti účasti vojenských jednotek USA ve Vietnamu a diváci aktuální zpracování tématu i jeho kvalitu ocenili. Získal Oscara za nejlepší scénář (Ring Lardner Jr.). Inspiroval také vznik jeho televizní seriálové podoby pod názvem M*A*S*H, jež se po jedenáct sezón s úspěchem vysílala nejen v USA, ale i v zahraničí...
Osamělý ironik, společenský provokatér a demystifikátor za filmovou kamerou – to je jeden z nejvýznamnějších světových tvůrců – scenárista, producent a režisér Robert Altman (20. 2. 1925 – 20. 10. 2006). Je také považován za důležitého zakladatele amerického nezávislého filmu a osobnost podporující mladé filmaře. Přestože původně vystudoval techniku, pokoušel se prosadit v rozhlase, později v rodném Kansas City založil vlastní produkční společnost, podílel se na natáčení mnoha krátkých snímků a pak dalších deset let pracoval v televizi jako režisér a autor seriálů. Po snímcích Delikventi a Odpočítávání se Robert Altman prosadil jako filmař právě až černou komedií z korejské války MASH, natočenou v roce 1969. Tímto dílem naznačil vlastní režijní styl: směs výstřednosti, nadsázky, překvapivého a ostrého pohledu na vztahy v rodině a společnosti. Po celou svou další kariéru se pokoušel bořit a ironizovat americké mýty, společenské stereotypy a schemata, stejně jako nemilosrdně kritizoval praktiky médií. Svět Divokého západu zesměšnil ve filmech McCabe a paní Millerová, Buffalo Bill a Indiáni. Do prostředí módního průmyslu nacílil snímek Pret-a-porter, zatímco v Hráči dokonale zkompromitoval hollywoodskou továrnu na sny. Do společenských a rodinných vztahů míří jeho Tři ženy, Dokonalý pár, Svatba či Prostřihy. Pro své režijní plány dokázal skvěle využít zaběhnuté filmové žánry, například krimi v titulech Zloději jako my, Perníkový dědek a Dědictví tety Cookie. K většině svých filmů si psal scénář, anebo se na něm alespoň významně podílel. V roce 2006 byl tento významný filmař členy Americké filmové akademie oceněn Oscarem za celoživotní dílo. (Česká televize)

BigLebowski

Seriál jsem si zamiloval a každý jeho díl jsem viděl minimálně třikrát a tak bylo jen otázkou času kdy shlédnu i film. Moje očekávání nebyl nijak přehnaně vysoká, přeci jen je to film s jinými herci a od jiných autorů, ale snímek nesplnil ani to málo. Po hodině nudy jsem to vzdal a vypnul. Škoda... ()

xaver

Film jsem viděl až poté, co jsem opakovaně zhlédl seriál M.A.S.H. To musí nutně u každého diváka snížit hodnocení, nicméně film sám o sobě není špatný a Donald Sutherland, jako Hawkey Pierce je skoro tak dobrý, jako Alan Alda v TV seriálu. ()

Han22

Seriál MASH zbožňuju a po nasledování všech dílů jsem v obsáhlé recenzi sepsal všechny důvody proč. A zbožňoval jsem ho už jako kluk, proto když jsem tenkrát v ?nácti viděl původní film, vůbec se mi nelíbil, vadilo mě prakticky všechno. Takže po nudné Tora Tora Tora a surálné Hlavě 22 jsem se připravil, jak si na něm v repríze  po letech  pořádně schladím žáhu. Ale ouha! Ono mě to bavilo a bavilo mě to moc! Hned od začátku je tu povědomé prostředí, titulní melodie je tu ve formě mé oblíbené depresivní písničky Suicide is Painless a celé to slouží vlastně jako pilot seriálu, kde vidíme jak se daly různé postavy dohromady. Nechybí tu prakticky žádná a většina z nich tu má +/- nastřelenou tutéž povahu jako v seriálu. Ano nemají moc prostoru a Margaret je tu totálně pitomá, ale film má necelý dvě hodiny a seriál měl na charaktery 11 let a 256 dílů, takže je nefér srovnávat. Těžiště je v trojici Hawkey, Trapper a Duke Forest, kteří jsou oproti seriálu naprostý hovada, anarchisti a rozvraceči, jejich humor je mnohem brutálnější, chování cyničtější. A šovinističtější chování k ženským jsem snad ještě neviděl. Laskavý humor a vážné podtóny seriálu jsou mi bližší, ale můžu říct, že i tohle mě bavilo. K tomu opravdu krvavé operace, kde kamera neuhýbá, výborné epizodky (hlavně s Plombařem) a světe div se happyned s cestou domů. Kupodivu i výborní herci - Duvall, Gould, Skerritt a především Sutherland, kterého bych v životě netipl, že dokáže zahrát frajera a baliče. No a dabing, kde se sice nešetří ostrými výrazy, ale za Koumese, Hrmu, Růžu a další přezdívky by si zasloužil někdo zastřelit. Každopádně pro mě hodně nečekané 4*, seriál je samozřejmě stále mnohem výš. ()

DocBrown

Kniha > Film > Serial. Ja se dal zcela opacnou cestou. Film je pomerne presna adaptace knihy chirurga R. Hornbergera (Hookera), navic urcite lepe postihuje realitu nez serial. Nakonec asi lepsi nez posledni sezony serialu. Neni az tak vtipny, ale s prihlednutim k vzniku krasne pisne Suicide is Painless. 70% ()

cab

Film ktery nesaha svemu nastupci uspesnemu serialu ze stejnym nazvem ani na paty, coz se odrazi v nelichotivem ohodnoceni ackoli az na jine herce a delsi stopaz se od sebe nelisi. 40% ()

showxman

Po prvních minuách kdy mi dělal problém český dabing z roku 1992 - rozdílný od toho seriálového, sem se naplno dostal do děje a začal si užívat tento opravdu výjimečný snímek a vůbec nelituji, že jsem viděl prvně seriál. ()

K-e-n-y

možno keby som to videl skôr ako seriál, tak by bolo aj 5*, ale takto... nemôžem si pomôcť, ale celý čas som si nezvykol, že moje obľúbené postavy majú iné ksichty...ale inač, výborná komédia z vojenského prostredia, asi nie až taká dobrá ako seriál, ale stále dobrá zábava:) ()

Paity

Bohužel to nešahá seriálu ani po kotníky. Ale to se asi dalo čekat, protože seriálový M.A.S.H má laťku setsakramentsky vysoko. Film m u jen přicmrndává. Tohle se nepovedlo. ()

Sancty

Tých, čo videli najskôr film a až potom seriál je zrejme poskromne. Tiež som vyrástol s Hawkeyem, Trapperom a Radarom tak ako ich stvárnili Alda, Rogers a Burghoff. Rovnako som mal zo začiatku malý problém zvyknúť si na starých známych s inými, pôvodnými tvárami. Altmanov film je epizodický, nemá poriadny začiatok ani záver. Je iba výňatkom niečoho väčšieho. A to väčšie je o dva roky mladší a vo všetkých smeroch lepší seriál. 7/10 ()

Ledkodlaq

Aned jak to bylo před tím mashem, který známe, na základě tohoto filmu se naplánoval a utvořil seriál M.A.S.H., ve kterém se se z filmu jako jedinný objevil radar. který je zároveň mojí nejoblíbenější postavou. ()

Stružák

Zprvu se mi sem vkrádalo tříhvězdičkové hodnocení, ale pak jsem si uvědomil, že film až moc srovnávám se seriálem. Film sám o sobě je ale stejně zábavnej. V jeho neprospěch ale hovoří právě to, že se jedná o film. Během dvou hodin tady člověk tolik nepozná jednotlivé postavy a žádná se tak nedostane více do povědomí, žádná nezíská nějaké větší nebo menší sympatie... Ale určitě jde o kvalitní podívanou, která by neměla žádnému fanouškovi seriálového Mashe uniknout. ()

kaygen.it

KevSpa nemá pravdu. Tenhle film je další ukázkou Altmanovi režijní bravurnosti. Zábavné, úderné a chytré. Seriál mohl vycházet z pevných základů. Zasloužená Zlatá palma. ()

Wishkah

Film je o hodně jiný než seriál. Film je dsnější co se týče výjevů z operačního sálu a fungování nemocnice vůbec. Seriál je naproti tomu jemnější. obojí mám rád ale spojovat je je zcela nemožné. Člověk to musí brát stejně jako třeba Burtonova Batmana ve srovnání se seriálem ze 70. let...taky je to o tom samým a přitom je to úplně jiné ()

Foxhound#1

Možná to bude tím, že jsem prvně viděl seriál (několikrát) a až potom jsem měl možnost vidět film, který mu předcházel. Film mi prostě přišel mnohem slabší, plus zprznění několika jmen jiným dabingem (Koumes, Hrma). Ale i herci mi jsou sympatičtější v seriálu než tady, bohužel. ()

Savel

Vulgární, nevipné, ubohé...nebýt stejného obsazení Radara a shody jmen, nepoznam shodu se serialem...Sutherland nesaha Aldovi ani po kotniky....uplne jiny charakter......kromě sola ustredni pisne, zpivajici uzasnou barvou hlasu cernosskeho vojina, velke zklamani!!! ()

Sekmen

Bohužel jsem dřív viděl nesčetněkrát pro mě jedinečný seriál. Pozitivně ovlivněn seriálem mě tento film tolik neoslovil :( ()

Prochy38

Začal jsem sledovat seriál od začátku (01/2013), ale že byl film, to mi trochu uniklo. Věděl jsem, že to končí závěrečným, trochu delším dílem, ale že to mělo i původní film, to mi ušlo. No a co na to říct? Atmoška z toho dýchá. Seriál, který teď fakt hltám, jsem fakt našel i v tomto snímku. A herecké obsazení? To byla jedna velká radost! Skvělé, skvělé! Nasmál jsem se i semtam zarazil nad tím, čím mě mohou překvapit. Hlavní úspěch ale bude v tom obsazení. A moc děkuji za úvodní znělku v originálním a zpívaném pojetí, ta je skvělá! ()

Landauer

Geniální film! Je daleko náročnější než pozdější seriál a obsahuje mnohem chytřejší a promyšlenější humor, proto také vychází při srovnávání se svým televizním protějškem tak prachbídně. Televizní seriál MASH je totiž určen zcela jinému publiku než tento film. Televizní MASH je podbízivější, jednodušší a uchopitelnější, kdežto tento MASH je syrovější, drsnější, odvážnější, jak nakonec bylo typické pro filmy tzv. generace televizních režisérů (byli to první režiséři vychovaní televizí, čili zvyklí natáčet při nízkých rozpočtech v polních podmínkách, kteří později začali točit filmy do kin; kromě R. Altmana sem patří např. Arthur Penn). Po nečekaném a vpravdě obřím úspěchu se látky chopila televize, jenže v té době byla televize médiem obsahově velmi konzervativním, takže neexistovalo, že by vznikl seriál s drsnými či nahými scénami nebo vulgarismy. Proto je televizní MASH uhlazenější a daleko lépe stravitelnější pro masy. Nicméně i tak v té době představoval malou televizní revoluci, jelikož i na svou mírnost byl na poměry tehdejšího vysílání dost odvážným. Mám ovšem daleko raději tento snímek, protože je mnohem vyzrálejší a dospělejší. ()

Windu85

Stejnej problém jako většina ostatních, napřed sem viděl serál a až potom film a i když to není zas tak špatný, seriál u mě vede. ()

Filmová bonboniéra

Filmová bonboniéra

22.11.2006

Je střed pracovního týdne, povinnosti se na každého jen sypou ze všech stran a vytoužený oddych je v nedohlednu. Po včerejším informačním nášupu tu tedy pro vás mám tři filmové jednohubky, které sice… (více)