Satan

Druhý Terminátor jakoby stavěl milník hned z několika kusů kinematografie. Převratné efekty, které započaly éru 90. let, hláškující robot Arnold na vrcholu herecké kariéry a James Cameron v nejvyšší tvůrčí formě, kdy je jeho zábavný rukopis nejvíce čitelný právě zde. Den zúčtování se přitom rozbíhá vcelku pomalu a nabírá postupně vyšší obrátky. Mistrné prolínání deadlinů (vstup obou terminátorů, pěstouni, ústav, středisko CyberDyne Systems), akční šňůra počínaje mým oblíbeným setkáním v chodbě (automobilové honičky, přestřelky, likvidace, rvačky, výbuchy), mrazivá hudba se zdrcujícím feelingem a zkázonosný T-1000 v podání Roberta Patricka, který se stal touto rolí nesmrtelný. Připočtěte si ještě fakt, že na tomto filmu jsem vyrůstal a dostanete jeden z mých oblíbených kousků celosvětové filmografie. [Přesná stopáž: 147 min - Director's cut] ()

Aidan

Před několika měsíci vznikl mezi bohoslovci spor, zda je lepší Terminátor I nebo II. Stavěl jsem se za jedničku, ale argumentů jsem mnoho neměl, spíše vzpomínek na emoce z blaženě vkusuprostých klukovských let, kdy člověku pramálo záleželo na tom, kdo je Dostojevský a kdy ho mnohem víc než Raskolnikovova sekera zajímal Indyho bič. I bylo (v čase hanebného postzkouškového lelkování) rozhodnuto, že se oba filmy - v rámci objektivizace hodnocení - zhlédnou znovu a že se určí, který z nich zaslouží vavřín. Když byly čtyři hodiny života takto mrzce proplýtvány, nezbylo mi než uznat, že ten Terminátor II skutečně asi je promyšlenější a akčnější a zábavnější a vtipnější a méně oplývající podivnými dámskými účesy a zrůdnou disco hudbou. A přece mám jedničku raději: pro onu atmosféru ohrožení, pro (ehm...) téměř mariánský rozměr příběhu (síly temna ohrožují ženu, jež má porodit zachránce), pro tu nepravděpodobnou naději a pro kouzelný patos poslední scény. Dvojka je příliš akční, příliš přecpaná hláškami - což oboje patří k žánru a což oboje mě nechává více méně chladným. Seminární spor tedy stále nebyl vyřešen. Chvála Bohu, že na podobné prokrastinační zábavy nezbývá čas častěji... ()

mchnk

Ve své době kult, pro mnohé i dnes, mě osobně film po delším čase skoro už nudí, krom excelentní hudby. ()

Vančura

Osobně tenhle film miluju a viděl jsem ho už mockrát, po novém zhlédnutí po letech mě na něm ale pár věcí překvapivě trochu otrávilo. V první řadě samotný fakt, že k samotné jedničce nepřidává po obsahové stránce skoro nic nového (zjednodušeně by se dalo říct, že přibyl "jen" novější terminátor T-1000 navíc a postava Sářina syna, jinak je to ten samý film jako jednička, jen s lepšími triky a komplikovanějším dějem), naopak ji v mnohém směru v podstatě popírá. Nejmarkantnější je to samozřejmě na titulní postavě Terminátora, ze kterého se stal oproti jedničce najednou klaďas. Film se to samozřejmě snaží co nejsmysluplněji zdůvodnit a obratně s touto proměnou pracuje i v rámci samotného děje, kdy postavě Sarah Connor přisuzuje apriorní nedůvěru vůči jejímu ochránci z budoucnosti (poté, co ji v jedničce skoro připravil o život), ale celé to prostě působí divným dojmem, jako by druhý Terminátor byl rozkročený někde mezi remakem a sequelem, aniž by byl reálně jedním z toho. Protože celkově se zdá, že hlavním důvodem vzniku tohoto filmu byl mílový pokrok, kterého dosáhly filmové triky (a potažmo úspěch jedničky) - po této stránce druhý Terminátor skutečně neuvěřitelným způsobem zatopil pod kotlem s trikovými záběry a přinesl na svou dobu revoluční efekty, které i na dnešní dobu působí velmi přesvědčivě. Celý film je vůbec po všech stránkách výpravnější, akčnější a ambicióznější než jednička - je nejenom delší (ve verzi DC dokonce o celých 47 minut), ale i dějově bohatší, což v kombinaci s nebývale vyspělými triky zaručuje ultimátní porci filmové zábavy. Přes to přese všechno, se nemohu při hodnocení obou prvních Terminátorů ubránit srovnání s dvěma filmy, které jsou na první pohled sice někde úplně jinde, ale podle mě jsou v tomto ohledu velmi podobné, a sice první dva filmy z trilogie Kmotr. I zde by se dalo říct, že druhý Kmotr zdánlivě po všech stránkách překonal jedničku - je delší, byl natočen s výrazně navýšeným rozpočtem, značně v něm přibylo akce, celý film je temnější a epicky rozmáchlejší - a přes to přese všechno je v mých očích jednička tak nějak čistší, a mně osobně bližší, protože zde prostě byla první, a každá dvojka bude vždy už jen nastavovanou kaší, i kdyby byla sebelepší jedničky. U obou prvních Terminátorů je tomu nejinak - dvojka je zcela bezpochyby lepší a zábavnější než jednička, ale pocitově mám radši právě tu jedničku. Právě kvůli tomu dojmu nastavované kaše, kterého se tento film v mých očích prostě nedokáže nikdy zbavit. (I tak samozřejmě 5 hvězd zcela bez problémů). ()

Javert

Jestli už jednička byla výborné sci-fi, tak tohle je bomba na n-tou. Skvělé hlášky, akce a parádně obsazené role vás nenechají vydechnout a budete se modlit, aby ještě nebyl konec. ()

liskam

Často se říká že druhý díl filmu nikdy nebude lepší než první... A máme tu jednu jasnou vyjímku. Kultovní filmová záležitost na kterou nebude nikdy zapomenuto. Za mě 100% ()

mzss1

Nejlepší díl ze série, který nemá chybu, už jen tím, že je Schwarzeneggerv kladné roli. Film je delší, je tu více akce, lepší hudba, lepší příběh, dobří herci, skvělý záporák Robert Patrick. Není co dodat. 100% = ***** ()

k212

Po nedávném opětovném shlédnutí tohohle jednoznačně přeceňovaného filmu, musím konstatovat, že to, co se mi líbilo před mnoha lety, nemusí se mi zamlouvat nyní. Jako dítě jsem to fakticky baštila i s navijákem - ty tryky, jů, ty svaly, super, ty bouchačky, žůžo - to všechno jsem potajmu obdivovala za branami letního kina, neboť tehdy jsem ještě nebyla ve věku přístupnosti (a jsem toho názoru, že ta 15 byla vskutku oprávněná). Ale to je asi ta jediná stěžejní emoce, ty vzpomínky s peripetiemi ten zázrak vidět. Terminátor II je nesmyslně násilný film, z něhož čiší chlad a snaha nabalit do nadmíry akčních scén, alespoň nějakou trapnou poučku o rodině atd, dokonce mi dnes už nepřijde ani odlehčeně vtipný, jako spíše trapný - dějově i herecky. Cameron byl vždy králem svého řemesla, to mu neupírám, a to co ukázal v T-II po stránce trikové bylo vskutku revoluční (stejně jako o 8 let později Matrix), ale obdivuji spíše klidnější a propracovanější Propast, takže T-II NEVER MORE! ()

kingik

Cameronovi se podařilo natočit pokračování, které je přinejmenším rovnocenným nástupcem svého kultovního předchůdce a markatně má navrch zejména v přívalu akce, která je hodně hutná a velmi dobře provázaná s dynamickým dějem a v té době neobvyklém použití digitální technologie. Arnold Schwarzenegger tentokrát perlí v kladné roli, kterou zvládá až překvapivě dobře. Cameron sází hlavně na akci a servíruje ji ve vydatných porcích, umí navodit temnou atmosféru, ale i nějaký parodický vtípek je tady k vidění. Film by se dal shrnout na akci, akci a akci. Terminátor 2 je nejlepší akční film 90. let a možná i všech dob. 100% ()

InJo

První Terminátor je Cameronův kultovní debut (s výslednou podobou příšerné Piraně 2 nemá Cameron společného skoro nic), který moc nestál (6,5 milionů dolarů), ale hodně vydělal. Jeho pokračování je filmem, který měl ve své době rozpočet přímo rekordní (jako první překonal hranici 100 milionů dolarů), ten se ale několikanásobně vrátil a učinil tak z T2 dokonalou, učebnicovou definici dnes běžně používaného pojmu "blockbuster“. Tenhle orgastický velkofilm je zkrátka Jimovo zlaté dítě, které je famózní od první vteřiny do poslední. Veškeré filmařské prostředky (ta režie, ta hudba, ty efekty!) v tomto božském díle jedou na maximum. Fantastická je taktéž Arnieho životní role kyborga - dokonalým způsobem v sobě spojuje cool stroj na zabíjení a zároveň zamilováníhodnou komickou figurku, jejíž humorný potenciál je těžen především z Terminátorovy neznalosti lidských emocí. A ke všemu ještě představuje asi nejnetypičtější (ovšem o to lepší) otcovskou figuru... Rozšířená verze rozhodně stojí za vidění minimálně kvůli geniálnímu fóru s Arnoldovým úsměvem a vysvětlení drobné nejasnosti (týkající se Sarah) v jinak absolutně grandiózním infernálním závěru (naopak snová scéna s M. Biehnem mi přijde trochu zbytečně doslovná). T2 zkrátka patří k těm (málo) filmům, které se nebojím nazvat velice neskromným označením absolutní bomba. 100 % ()

Legas

Film číslo jedna mého akčního dětství. Cameron decentně ubral na temné atmosféře (dvojka už není vůbec hororová) a přitlačil na pilu v akci a na efektech - tehdy nejlepší počin ILM. Arnoldovi jde i prkená role terminátora hodného a Robert Patrick je doslova "cool". ()

Šakal

Nic naplat, já mám zkrátka Arnieho o něco málo radši v poloze „bad guy resp. machine“ než „dobrácký ochranář uncle Bob“. Nicméně jedním dechem dodávám, triková stránka (na tehdejší dobu) jednoznačně přelomová. To už ostatně tak nějak k Jamesovi od jisté doby patří, stejně jako doutník k W. Churchilovi. Je to právě ona, minimalistický hudební doprovod B. Fiedela a precizně chladný terminátor R. Patrick, co dělá tento snímek nezapomenutelným. Přesto, osobně mám 1-čku o pověstný chlup radši, už pouze pro samotný fakt, že byla jednoduše dřív :-) Ostatně je to v mém případě tak nějak u Camerona pravidlem, byť se vždy jedná o důstojné (smysluplné) pokračování, že dávám (byť o fous) přednost předchůdci. Je tomu tak zde, stejně tomu bylo i v případě Aliena, byť tentokrát s prvotním rukopisem R. Scotta. Vždy se tak nějak vytratila (přesněji řečeno mírně zředila) původní tísnivá atmosféra, na úkor akce. P.s. Nicméně je příjemným zjištěním, vrátit se k snímku po delší odmlce a zjistit, že TO tam stále je, byť nahlíženo s několika letým odstupem a zejména (zdravým) nadhledem. Ano, nadhled, to je to, co zde několika uživatelům schází. Nebudu to zbytečně okecávat, jednoduše mám ten snímek rád. Už pouze kvůli faktu, že i Jamesovi se zdál Arnie zbytečně „prkenej (upjatej)“ a tak ho (s pomocí mladičkého Johna Connora) donutil k úsměvu. A že teda stál rozhodně za to. Nebo nemáte ten pocit? ()

Webb

Po prvním díle se projektu opět chytil inteligentní režisér James Cameron a vytvořil nejenom znovu napětí a tempo s dokonalými vizuálními efekty, ale také posunul akční žánr a obrovský skok počítačové technologie o velký kus dopředu. Z hereckých výkonů ze sebe všichni vydali maximum a hudební skladatel Brad Fiedel opět stvořil silnou a emotivní hudbu, která k tomuto filmu dokonale padne. Neskutečně brilantně vybroušená atmosféra vás do děje vcucne jako hodně výkoný vysavač. Nesmírně realisticky působivé jsou Sářiny vize konce světa ve snu s nukleárním výbuchem. Terminátor 2 je pro mě společně s jedničkou jedno z nejlepších sci-fi vůbec. [9/10]10/10(Carolco, Canal+, Lightstorm, Pacific Western) (Barevný /// Produkce: James Cameron /// Scénář: James Cameron, William Wisher Jr. /// Kamera: Adam Greenberg /// Hudba: Brad Fiedel /// Oscar: Gary Rydstrom, Gloria S. Borders (zvukové efekty), Dennis Muren, Stan Winston, Gene Warren Jr., Robert Skotak (vizuální efekty), Stan Winston, Jeff Dawn (masky), Tom Johnson, Gary Rydstrom, Gary Summers, Lee Orloff (zvuk) /// Nominace na Oscara: Adam Greenberg (kamera), Conrad Buff, Mark Goldblatt, Richard A. Harris (střih)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

Nemůžu si pomoct, ale tekutý inteligentní kov je něco mimo mou představivost (1* dolů). A čekal jsem o něco víc (2.* dolů). Ale uznávám, že některé efekty a scény (Arnold s rotačním kulometem) jsou nezapomenutelné. 70% ()

HoneyBunny

Arnold i Cameron v nejlepší formě. Skvěle frackovitý John Connor, jeho akční matka Sarah, polidštěný terminátor a k tomu skvělý "zloun" Robert Patrick, který mě děsil v nočních můrách. Nejlepší akční film všech dob, snad proto, že kromě akce nabízí i myšlenky a emoce. Není co dodat. Snad jen jedno: pokud jsme viděli Director´s cut, asi se vám moc nebude líbit trojka. ()

Jordan

ťažko si predstaviť, že existuje v žánri akčných sci-fi filmov v aerickej produkcii 90. rokov dokonalejší film - pretože neexistuje! ()

Tsuki

V jedničce šlo v podstatě o neustálý boj o život, ale tohle je trochu jiná káva. Napětí stále hodně velké, ale akční scény se zde mísí i s trochu jinou, místy přemýšlivou, místy lehce humorem odlehčenou atmosférou. Celkový příběh o záchraně lidstva je jaksi komplexnější a i Schwarzeneggerovi tato poloha „dobrého“ terminátora dost sluší. Naopak protivník (Robert Patrick) v podobě nového typu terminátora, který se dokáže donekonečna roztavovat, měnit podobu a znovu se zhmotňovat, je zcela novým způsobem zlověstný a místy z toho až běhá mráz po zádech. Jediná výtka je ta, že v závěru se zdálo, že nebyl plně využitý jeho hrozivý potenciál (s tím, co uměl, měl rozhodně v rukávu více es…), takže jsem už už čekala, že postavám zavaří ještě více, než ho konečně budou moct zlikvidovat, ale do tohoto extrému to nezašlo. V tomhle ohledu byl závěr jedničky rozhodně víc nervydrásající. Nicméně, jinak ve všech ostatních ohledech dvojka vyhrává. Má ucelenější příběh a lepší tečku, co se týká budoucnosti lidstva. A to musím říct i přesto, že jsem viděla jakousi ultimátní edici, která má v závěru scénu navíc a tato scéna je možná až příliš doslovná (zjevně celkový příběh uzavírá natolik, že by nebyl prostor ani pro ten navazující třetí díl). Uzavření příběhu v běžné/speciální edici je zřejmě lepší – dostatečné, ale přesto v tom zůstává určitý prvek tajemna, jak to s lidstvem a potenciální hrozbou ze strany Skynetu bude do budoucna. Celkově vidím Terminátora 1 a 2 jako výborný komplet. Dvojka je sice ještě o kousek lepší, ale nemohla by dost dobře fungovat bez jedničky. Naopak mám spíš pocit, že by možná bylo na škodu vidět ze série Terminátorů více než právě první a druhý díl. Na to jsem až příliš spokojená s tímto uzavřením příběhu, tak jak to původně zamýšlel sám Cameron... Ale kdo ví, prý se šušká něco o tom, že Cameron nyní po letech sám píše scénář pro nové pokračování, k čemuž ho inspiroval současný rozvoj umělé inteligence. A to zní rozhodně zajímavě… ~(4,3)~  ()

Anderton

K tejto sci-fi ultra klasike je už ťažké povedať niečo nové. Snáď len to, že si treba zohnať rozšírenú verziu, je to skoro 20 minút navyše a robí aj takýto akčný film trochu intímnejším. Vystrihnuté scény nie sú vôbec zbytočný materiál. Ak sa dokáže robot chovať k človeku s úctou, možno to časom dokáže aj človek. Násilie je v nás, nič s tým neurobíme. Toľko k jednoduchému posolstvu T2. VIDENÉ X-TÝ KRÁT 1/23: Je úctyhodné, že v akčnom sci-fi dokáže divák stále objavovať niečo nové a môže to súvisieť to aj s tým, s kým film sledujete. Môže to byť napríklad aj so študentami strednej školy, ktorí si film poriadne užili aj 32 rokov po jeho vzniku. To vždy poteší. ()

Rozpočet pokračování Avatara přesáhl miliardu

Rozpočet pokračování Avatara přesáhl miliardu