Had Plissken se vrací. Velký divácký úspěch akčního sci-fi thrilleru Útěk z New Yorku z roku 1981 (který se u nás v kinech nehrál, ale záhy po revoluci patřil k oblíbeným videohitům) inspiroval jeho režiséra Johna Carpentera, aby o patnáct let později natočil Útěk z L.A. Použil velmi podobný syžet a pouze se přesunul z východního na západní pobřeží Spojených států. V roce 2013 je po velkém zemětřesení Los Angeles ostrovem, který není součástí nových Spojených států. Slouží jako obrovské vězení pro všechna individua, jež byla vyhoštěna ze země, která se v reakci proti rostoucímu násilí a úpadku morálky stala policejním státem. Jednooký hrdina prvního snímku Had Plissken (Kurt Russell) je tu znovu poslán na téměř beznadějnou misi. Má získat černý kufřík, kontrolující satelitní rozvody elektrické energie, který na ostrov zavlekla rebelantská prezidentova dcera. Jako zvláštní pobídku dostane do krve virus, který jej bez protilátky do deseti hodin zabije… Carpenter dostal k dispozici značný rozpočet 50 milionů dolarů (skoro desetkrát tolik než stál Útěk z New Yorku) a využil ho k pochmurné evokaci zdevastovaného města, v jehož rozpadlých ruinách se pohybují bizarní postavy nejrůznějších zločinců a zkrachovalých existencí. Kurt Russell (který se tentokrát podílel na scénáři i na produkci) hraje Plisskena jako znechuceného cynika, jemuž na budoucnosti nových Spojených států pramálo záleží a hodlá si pouze zachránit vlastní kůži. Zručně natočený snímek plný akčních scén je jen lehce zahalenou parodií na temné postkatastrofické filmy, jež především v devadesátých letech vznikaly jako na běžícím pásu pro potřeby nenasytného videotrhu. (Česká televize)

JASON_X

Nemilosrdně přímočaré Carpenterovo vykradení a naklonování vlastního o patnáct let staršího Escape from New York nemá chybu, jako kdyby se čas zastavil. Stoprocentně béčkový scénář, stylová výprava, bezostyšně mizerné triky, tedy Carpenter jako víno, tak jak ho mám rád. Russell je dokonale retro, tzn. obléká se, mluví a tváří se pořád jako vylízaný osmdesátkový dement, okolo něj spousta dalších magorů a podivínů (Buscemi, Fonda, Pam Grier...) Když jsem byl na tomhle skvostu kdysi dávno v kině, jeho jemnou delikatesnost jsem ještě, coby mladý intelektuál, nedokázal plně ocenit. Ale teď po letech u něho už nadšeně hýkám a nekompromisně pětím! ()

ScarPoul

Už to nie je taká fajnová vec ako prvý diel. Už len preto, lebo Carpenter a jeho tým sa vôbec nesnažil o posunutie niekam vyššie. Znova mu to nejde vyčítať, lebo to od začiatku filmu bolo jasné. Jediné čo sa zmenilo boli lokácie a nejaké drobné vychytávky ako napríklad plastické monštrá. Ale inak sa jedná o celkom predvídateľnú jazdu z rovnakým morálnym posolstvom ako jednotka. Jediné čo mi na tom prišlo zábavné, bolo sledovať, ako sa snažia spraviť akčné scény pozerateľné, pričom dnes by na to stačilo obyčajné CGI. V tom období a s takým rozpočtom to bol len záprdok, ktorý si pripravil najväčší WTF moment pri zjazdení vlny. Pozerateľné ale absolútne zbytočné. ()

Gary

Tak co k tomuhle. Jelikož jsem zatím neviděl Útěk z NY, nevím, jaký je. Ale tohle jé béčkové a laciné, jak už Carpenterovi filmy bývají. (I když Věc byla super). Je to velice zmatený a přeplácaný film. Je do toho vražené všechno, co scénáristu napadlo. Turnaje, virusy, bomby... Byly tam dvě ucházející scény. A to kreaturní scéna s plastickým chirurgem - vážně povedené a nechutné, a scéna na vlně. Kurt Russell je celkem cool a uhraje to, ale kdo mě zklamal je Steve Buscemi. Ten se do tohohle filmu vůbec nehodil a přehrál (jako všichni ostatní). Ale pořád to bylo dobré poté, co jsem se dodíval na Soudce Dredda. ()

Caszidy

Wow, kdyby tu nebyl uveden rok vzniku filmu, tak bych opravdu uvěřil, že je to "osmdesátková" záležitost. Primitivní efekty, kulisy i prostředí tomu totiž zcela odpovídají. Na druhou stranu tu jsou staré dobré kaskadérské kousky, žádná lana atd. Vlastně proč ne. Pokud budeme Útěk z L.A. brát jako takovou retro záležitost a smíříme se s tím, že jde o ultimátní béčko, tak snímek i vcelku dobře pobaví. Vždyť v jakém jiném filmu uvidíme Pam Grier v roli transexuála a Kurta Russella jako hlavního hrdinu, nejdrsnějšího drsňáka ve vesmíru, jenž si postupně zahraje basket, zasurfuje na obří vlně tsunami, či zahází výbušninami z rogala? ()

Lacike

Jednotka ma pôsobivu neopakovatelnu atmosferu, ale inak je to dost velka nuda a Russellov Plisken tam je este dost nevyrazny. Dvojka je neskutocne zabavna volovina. Plisken je presne ten zabavny drsniak ako sa o nom traduje. Ma mnozstvo hlasok, je drsny, proste cool. K tomu mu sekunduje kopa infantilnych vedlajsich postav. (ci uz uchylny Bruce Campbell, alebo muzatka Pam Grier - v dabingu ju nadaboval chlap, ha ha a kopa dalsich) Akcne sceny su zabavne trashove. Film mal sice solidny 50 megovy rozpocet, ale prevedenie trikov je divne. Posobia prilis ocividne a lacno. Skoro to vyzera ako zamer. K dokonalosti tomu chyba len trochu rychlejsie tempo. Ale Carpenter si daval vzdy na cas, takze na jeho pomery film dost odsypa. Vysledkom je guilty pleasure film, ktory si kedykolvek pustim znova. 7/10. ()

erl

Podařená parodie na Na Escape from N.Y. John a Kurt si udělaly ze sebe srandu . Nebýt těch skutečně laciných efektů dal bych maximum ale takhle pouze 4* ()

Dale

Jediné, čo na tomto filme za niečo stojí, je záver. No ani ten nemohol zachrániť ten riadny kus stupidity, čo mu predchádzal. ()

Ouwen

Viděno asi po padesáté a stále neomrzelo. Dokonce mě to místy překvapilo - co k tomu dodat, Kurt Russell je badass, výborně hláškuje, předvádí solidní kaskadérský kousky, zejména ten koš z dálky mě fakt dostal (není ani střihnutý) a na konci se záporákem má opravdu solidní bitku, která je kontaktní, dynamická, solidně natočená a luxusně zchoreografovaná. Pěkné odzbrojení nože, dobré chvaty. Nechybí ani kultovní scéna, kdy se hlavní postava seznamuje se svojí výbavou a pak se v šatně vyzbrojuje. Nejvíc se mi líbilo, že pro každou tu hračku našel v akci nějaké využití. Hlavní theme je prohnané tuningem a umocňuje epickej feeling. Buscemi si svého zmrda užívá a potěší nespočet WTF postav. Efekty jsou trashové, ale to je účel, zábava je přednější a to si Carpenter uvědomuje. Ten konec skutečně pobaví a nadchne :-) Escape From LA je naprostá srdcovka a kultovní klasika, možná to nejlepší z 90's, co jsem viděl. / Nejlepší scény jsou rozhodně TOP, např ta z basketbalového hřiště a pak surfing s rockovou instrumentálkou! ()

JohnCZ

Příběhově strašlivá vykrádačka prvního dílu, mizerně (až na Kurta Rusella a Steva Buscemiho) zahraná, se směšnými efekty (srsly, něco tak amaterského jsem už dlouho neviděl) a generickou hudbou. Carpenter rozhodně umí mnohem lépe! ()

corpsy

Príbeh kopíruje prvý film ( zmena je len v lokácii ), a tak nič výnimočné sa nedeje. Možno nebyť tej totálne zbabranej trikovej stránky ( tá je o poznanie horšia ako pri staršom a oveľa lacnejšom origináli ), tak by som hodnotenie možno zvýšil. ()

seeker23

jak je to blbé, tak je to uhrančivé; to že se film odehrává v troskách Hollywoodu je naprosto příznačné. čím lacinější, tím zábavnější: vrcholem je scéna v aréně, kdy místo jakéhokoli (byť levně) pojatého spektáklu dostaneme prkeného prťavého Russella běhajícího s basketbalákem a skórujícího přes celé hřiště. ()

fannah

Osobně si myslím že období Russelovy kariéry je rok 1996 - 1997, ale tenhle film to není. Je to Executive Decision a Breakdown. Tohle je Carpenterova zkáza, vůbec mě nenadchl, narozdíl od jeho ostatních filmů... ()

Jindros

Nemám co bych dodal, ale přesto se mi chce napsat komentář, abych vyjádřil jak moc je Útěk z L.A. super... zkrátka srandy kopec. Velký kopec. Hotová K2. Můžu vidět kdykoli znova a opět se královsky pobavím. ()

Rosana

Fakt jsem se lekla, když jsem viděla Kurta Russella, že je to pokračování filmu "Kapitán Ron", kde Snake z tohoto filmu vypadá naprosto stejně jako Ron! Ale jinak to byla krávovina. Hvězdičky daruji za skvělé provedení zemětřesení a zničeného L.A. - fakt zajimavý Sunset bulvar a podobně. Jinak triky byly zoufalé, herecké výkony nulové, myšlenka žádná a i jsem se nudila! ()

Ellmariachi

Ach ouvej. Z toho se dalo vymačkat sakra víc. Tvůrci měli v rukou celkem slušně nadupanýho hrdinu, ke kterému byl čas velmi přívětiví. Velmi slušně udělaný svět a sem tam dobré obsazení. A přes to takovéto šlápnutí jinam. Podobný začátek, podobný průběh a alespoň ten konec je trochu jiný, než NY. Sakra to musel mít i zraněnou stejnou nohu? (teď doufám, že se nepletu) A co ten přiblblej basket? Trošku bych zde upravil jedno známe rčení. Když dvakrát děláte totéž, není to totéž. Kór ve filmové branži. 65 procent. ()

Kdo uteče z New Yorku?

Kdo uteče z New Yorku?

30.08.2014

Hollywood se snaží Snakea Plisskena vzkřísit už nějaký ten pátek. Slavný tvrďák z Útěku z New Yorku a Útěku z L.A. by ale nadále neměl disponovat tváří Kurta Russella. Na scénu nastoupí mladá tvář,… (více)

Návrat Johna Carpentera

Návrat Johna Carpentera