V nepřátelských vodách (TV film)

Hostile Waters

• Německo

Hostile Waters

• Francie

Péril en mer

Thriller / Drama

USA / Německo / Velká Británie / Francie, 1997, 94 min

Na TV produkci velmi povedený film, přestože nedisponuje efektností (a jistě ani rozpočtem) "áčkových" thrillerů o ponorkách. Téma katastrofy je zpracováno komornějším, civilnějším způsobem, je to o něco méně patetické, než bývá zvykem (ikdyž ani tady dávka patosu nechybí), výrazně kratší a méně pompézní oproti pozdější "K-19 Widowmaker". Rutger Hauer v roli kapitána nepostrádá charisma a dodnes si vybavuji jeho škodolibý úsměv, když na politruka opakovaně vznášel provokativní dotaz: "Jak je v Moskvě?". Nedokážu posoudit, nakolik realisticky snímek vypovídá o nehodě (některé scény se mi jevily hodně přitažené za vlasy), ale každopádně jsem se dobře bavila. Spokojených 76%.(7.5.2009)

Komentář píšu podstatně později než jsem film viděl, takže už nemohu docela přesně vystihnout to, co bych chtěl, ale pamatuji se, že šlo o celkem zajímavou podívanou. Abych ale neokomentoval tento snímek jen tak suše, pročetl jsem si nějaké komentáře a postupně si začal vybavovat, že jde o snímek natočený na základě skutečné události, že Rusové jsou velmi pěkně vylíčeni a propůjčím si ještě závěr monologova komentáře - velice lidský.(17.5.2007)

Slusny televizny ponorkovy film, ktory na klasiky zanru ako Ponorka alebo K-19 nema jak vypravou, tak atmosferou. Trochu ma sklamalo, ze vzhladom na to, ze to produkovalo HBO, tak mi spracovanie pripadalo malo kontroverzne a trochu bezzube. Vzhladom na chladne pojatie pribehu ani postavy nie su prilis prekreslene (trochu väcsi priestor predviest sa dostane len Rutger Hauer), takze hlavnym zdrojom napätia ostava len samotna vychodzia zapletka. Jednohubka na jedno pozretie.(11.5.2011)

Nějakou zásadní inovaci v subžánru ponorkových dramat určitě V nepřátelských vodách nepředstavuje. Je celkem zřejmá snaha odvést v rámci možností daných televizním rozpočtem solidní práci a v maximální možné míře se přiblížit skutečným událostem, které se v 2. polovině 80. let v Atlantiku odehrávaly. Nejde tedy o prvoplánovou popkulturní zábavu, ale o realisticky podaný film. Do značné míry se to podobá K-19 Stroj na smrt s tím, že ten měl jako podívaná určená do kin větší rozpočet a hvězdnější obsazení. Američané jsou pochopitelně ti lepší a vždycky o krok napřed, ale scénárista si neodpoustil několik kritických dloubnutí do militaristického smýšlení vysokých důstojníků. Po herecké stránce je to solidní snímek, oba hlavní představitelé patří sice ne do hvězdné kategorie, ale do hereckého popředí. Celkový dojem: 65 %.(13.5.2009)

Jeden z velmi povedených ponorkových filmů. Nezvládnutí požáru na palubě sovětské jaderné ponorky s nukleárními střelami by uhasilo nejen summit Gorbačova s Reaganem, ale i miliony lidských životů. Drama o nehodě je natočené napínavě, ale vcelku střízlivě, bez přehnaných efektů a zápletek. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=-rvB6lpbUzg(11.4.2012)