V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

Drc odpad!

Ano, tohle je jeden z mála filmů, na který jsem se skutečně nevydržel dívat. Hodina a půl utrpení kvůli ne příliš vyjímečné pointě, díky, nechci. Neskutečne zmatený, zamotaný a nudný film, zkrátka naprosto o ničem. A nevytrhnou ho z této bídy ani zajímaví herci a některé záběry. Určitě tohle pojetí někdo může vydávat za dokonalé a obecné nepochopení zaměňovat s propracovaností, ale pro mě jednoznačně ztráta času dívat se na něco takového. ()

Cassandra

Tento film je těžké hodnotit a já musím dál pokračovat SPOILEREM. Jestli jsem to pochopila dobře, 95% filmu tvoří předsmrtný zážitek umírajícího mladíka, dále máme 5 minut na uvědomění si tohoto faktu, a on pak zemře. V tom je problém, protože ten film pak postrádá význam - ty zmatené fantazie v sobě sice mají trochu (ale jen trochu) smyslu v návaznosti na samotný konec, ale protože hlavní postava okamžitě po nich umře, v čem je nějaké vyústění, nějaký dopad, něco co bych si z filmu jako příběhu odnesla? Zbydou jen herci a zajímavá vizuální stránka, a to je trochu málo. ()

koba

Toto nie, toto nie je možné! No dobre, obrazy sú krásne, myšlienky sú zaujímavé, Henry je tajuplný, ale predsa; pre toto nemôže existovať racionálne vysvetlenie. Že nie? Vydržte do konca! ()

WereWolf

Proč hledat smysl někde, kde být ani nemusí? Někdy může jít prostě jen o to, navodit stav mysli, který nám umožní vykročit za hranice našeho běžného myšlení. A pak stačí jen dodat impulz, kterým směrem máme kráčet... Jak daleko dojdete je na Vás. ()

ClimbVibe

Z tohoto filmu si pamatuju především výbornou formu vyprávění - zejména originální pojetí střihu mezi jednotlivými scénami. V kině jsem se dobře bavil, na dvd je to už o dost horší. ()

DannyBoy80

70%. Zmatek nad zmatek. Efektně natočeno, dobře zahráno, ale prostě ať mi nikdo netvrdí, že to celou dobu chápal. Vysvětlení může být hned několik, ale celý film jsem si říkal kam to jako vede, o co tady jde. To jsem si říkal i když film zkončil. Jsem z toho filmu trošku na rozpacích. Hodně mě iritoval krátké kalhoty a celkový outfit McGregora, to mělo být nějaké klišé? ()

Schuldiner

Těch několik působivých momentů nelze opomenout, bohužel se ale rozplývají v rozvleklém a rozbředlém ději, který postrádá smysl, ale to zjistíte až na konci... ()

ThomasCrown

Len ťažko sa hľadajú súvislosti a zmysel medzi jednotlivými scénami a postavami a keď už sa vám zdá, že ste na to prišli, že to inak ani byť nemôže..bum..ono je všetko úplne inak. Atmosférovo podobné Zvieracej kazajke, teda skvelé, vizuálne mimoriadne, prepojenia a skoky do scén sú riešené veľmi povedal by som chaoticky a zároveň tak okulahodiaco, že je jedno ako sa to skončí a či si film budete musieť pozrieť znova, aby ste možno pochopili. Nebude to však potrebné, ono to tak krásne do seba zapadne a všetko bude dávať zmysel. Veľmi veľmi dobrý psychologický thriller so skvelým obsadením. ()

Teabag

Vizuálně působivé, ale trvalo mi zhruba polovinu filmu, než jsem se do něj nějak ponořil, a katarze na konci se nedostavila. 3* za herecký koncert Goslinga, McGregora a Watts. ()

Marrty3

Rozhodně zajímavé. Obrovská psychárna. Bohužel se přidávám k těm, kteří film také nikterak skvěle nepochopili. Během snímku jsem měl svoji teorii, která mi ovšem na konci vyhořela jak Lidice. Většinou nám závěr přinese rozuzlení, ale zde, dle mého názoru, přinesl ještě věští guláš. Pokud je to myšleno tak, že je to pouze Ryanův sen, tak je tu každopádně pár nesrovnalostí, které DOUFÁM druhé promítnutí vysvětlí. A to radši v brzké době, než se v tom opět ztratím. Nicméně, skvělé herecké výkony Goslinga & McGregora + neuvěřitelný střih, kamera a vizuální efekty, dodávají snímku mega šťávu. Cením to, ale potřebuji druhou projekci pro absolutní pochopení, zatím lepší 3*** snad to pude nahoru. ()

dormouse

Stay je ten typ filmu, kdy celou dobu až do poslední scény nevíte, kdo z hlavních představitelů je blázen. Zda psychuatr Ewan McGregor, nebo malíř Ryan Gosling, který se u psychiatra léčí, nebo psychiatrova přítelkyně Leia, ktará přednáší o umění, nebo vy, který o umění víte starou belu. Nicméně sovy nejsou, čím se zdají být a proto jsem filmu udělila s čistým svědomím a radostí pět hvězdiček. Všichni hlavní představitelé hrají výborně, Jak si ve filmu zahrajete vy? Mimochodem se zde objevuje to, co tak všichni obdivovali na Atlasu mraků, a sice návaznost scén pomocí záběru či vyslovené věty. ()

Itar

Jacob's Ladder po Forsterovsku, aneb máme zajímavý námět, pojďme ho zabalit do šesti vrstev formy. Film tak nejasný, že i po skončení má člověk pocit, že mu něco uniká. Určitě bude potřeba minimálně ještě jedno shlédnutí, bavil jsem se nicméně náramně! ()

Mitin

Miluju takové filmy! To že jsem nepochopil co se vlastně ve filmu mezi začátkem a koncem událo mi vůbec vrásky nedělá, protože to možná neví ani režisér. Perfektní vizuální efekty, opět výborně zahraná role od Goslinga, ale i od McGregore a . Filmy, o kterých přemýšlím ještě dlouho než jdu spát a nebo i více dní prostě zbožnuji. ()

vander19

V roku pána 2005 vyšli tri podobne žánrovo ladené filmy. Butterfly effect, Zvieracia kazajka a Hranica života. Práve tú som si pozrel ako poslednú. Na týchto filmoch ma vždy priťahuje ich mysterióznosť s istou dávkou teórie chaosu. No a nebudeme si klamať, že veľkú rolu zohralo aj to, že tu účinkuje tak silné komando kvalitných hercov. Zo začiatu ma film dostával a ťahal do deja ako lokomotíva súpravu 50 vagónov. Ryan Gosling v roli pacienta aj Ewan McGregor ma dostali na lopatky. Skvelá a sexi Naomi Watts. Po polhodine som kontroloval režiséra, lebo sa to schylovalo na Lynchovku. Ale to som dosť rýchlo vylúčil, lebo som chápal :-). Celý dej je dosť haluzne poskladaný a ako sme to sledovali tak sme sa prebiehali v možných teóriach. Lenže ten koniec ma dorazil. Môžem kludne povedať, že sklamal. Bol fádny a príliš nudný na podobné typy filmov a na to čo som si zvykol pri dvoch predošlých dielach. Nezachránili to ani supervýkony dvojice hlavných hercov. ()

Cuzan

Super dynamické prolínání scén mě dost bavilo, ale jako pardón, od začátku to smrdělo Fight clubem. Akorát to bylo celé nekoherentni jak blazen. Ve chvíli, kdy přijde k psychiatrovi pacient a říká, že se zabije, tak už z tý ordinace neodejde. To, ze Ryana nechal odejít mě tak znechutilo, že mi dost trvalo, než jsem se nechala do filmu vtahnout. A pokud to tedy s tím závěrem mělo být celé nějaké nevědomé vyrovnávání se s traumatizujícím zážitkem, i za toho predpokladu tam věci nesedí. Trochu mě nebaví, když si filmaři nedostatečně nastudují látku a nějak to slepí dohromady. ()

derryl

Wow! Hluboce meditativní film o smrti a životě, dalo by se říct: vnímání reality vůbec. Skláním se před režisérem Marcem Forsterem. Opětovně musím poznamenat, že Ryan Gosling povýšil svým herectvím film o třídu výš, stejně tak Ewan McGregor a Naomi Watts podávají zdařilé výkony, na herectví a výběru herců tento snímek velmi stojí, nejen na vizuálních efektech. Jeho sledování jsme si užil a hltal každý záběr a potěšila mě i hudba, které byla dokonale zkomponována. Plných pět hvězdiček si film Hranice života zaslouží. Musím se více zaměřit na režiséra Forstera, od Plesu příšer s vynikající Halle Berry a po jeho vstupu do světa Jamese Bonda filmem Quantum of Solace, jsme rád, že mohu sledovat jeho příspěvky do kosmu světové kinematografie. ()

Marťas

No mrknu na to ještě jednou, takhle je přede mnou řada teoríí, ale žádná není úplně 100%. Nebo, že by to byl záměr? ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007