Na začátku byl úsvit a v něm několik opic zjistilo, že chodit se dá i po dvou. Pak přišlo první manželství, první homosexuální manželství a 15 božích přikázání. Vize Mela Brookse o historii světa nás zavede do Říma, kde etiopský tanečník, pouliční filozof a palácová panna utíkají před Cézarovými vojáky, aby nakonec skončili jako zaměstnanci hostince, kde v uzavřené společnosti večeří Ježíš. Další část filmu je věnovaná Francouzské revoluci a v upoutávkách na druhý díl uvidíme třeba Hitlera jako krasobruslaře. (hobbitko)

noriaki

Zvláštní. Měl jsem Mela Brookse za režiséra vynikajících parodií, jenže když jsem se podíval na jeho tvorbu, viděl jsem filmy u kterých jsem se většinou nebavil a mezi nimi i dva slušné. History of the World je úplně stejně nevyrovnaná. Občas třeskutě vtipná a občas skoro trapná. Zamrzí to o to víc, že se nepodařilo vypointovat ani ty nejlepší a nejbizarnější nápady. A spousta pasáží vyznívá úplně do ztracena. ()

JohnSmith

Je to tak blbý až je to skvělý. Je to sice děsná blbost, ale řechtal jsem se jak kůň. A co víc si přát od komedie. ()

Ironfood

Jen slabý odvar monty pythonovského Svatého grálu a Života Bryana. History of the World je mnohem méně nápaditá, má spoustu hluchých míst, a vtipů, keré vám zůstanou v hlavě, je tu jen pár. ()

Han22

Paráda, další super parodie, sice to chvílemi vázne (hlavně první půlka Říma), ale jinak perfektní. Nejlepší je pravěk, desatero přikázání a španělská inkvizice pojatá jako muzikál. A největší ubalenej špek, jakej sem viděl :-))) A hlavně trailer na dvojku. EDIT 2024: Já prostě Brookse žeru. On je někdy nevyrovnaný a v tomhle filmu obzvlášť. Těch dementních, fekálních, či blbých vtipů je tady víc než dost, chybí tomu jakýkoliv příběh. Ale Brooks to pálí s takovou vervou, že se člověk prostě nenudí, nebo nepřemýšlí a navíc se i tady zhruba v 50% trefuje. Poslední večeře, Count de Money, finální filmové propojení... a naprosto skvostná inkvizice :) to by prostě dneska nešlo natočit, protože by to urazilo všechny. Navíc umí i solidní davové scény či výpravu, takže třeba Řím opravdu vypadá jak ze sandálovek 60. let. 4* ponechávám a překvapivě historický film roku 1981. ()

DocBrown

Hodnotit Brooksova dila je vzdy tezke. Vetsina casu neni az tolik vtipna, misty mozna az trochu trapna. Ale parkrat vymysli takovou sodu, ze se tomu budu smat az do konce zivota. Zda je napriklad uzasny gag s Jidasem, nebo patnact Mojzisovych prikazani. A to nejlepsi na samotnem konci - Jews in Space ! Takove veci tezko nekdo jiny vymysli, proto 5*. ()

BerniX

Výborná zábava, ale jiné filmy Brookse ( nemý film, mladý frankenstein) mi sedli ještě lépe. Ale po dlouhe době skutečná komedie, která toto slovíčko nemá pouze u žánru jako nektere. ()

GMVajgl

Myšlenka to byla zajímavá, film měl očividně velmi nákladnou výpravu, ale až na pár povedených vtipů je to suché, trapné, vulgární a příliš dlouhé. ()

kilobyte

Mám pocit, že mi spoustu vtípků uteklo, ale i přesto jsem se dost bavil. Rozhodně je lepší mít aspoň částečnou znalost angličtiny, protože film je plný dvojsmyslů, které se v titulcích špatně zachytí. ()

umbjaz

mno... jestli je celé Brooksovo dílo n ajendé vlně, tak asi nemám na co koukat. pár scén, nebo spíš jen souvislostí mě docela pobavilo, ale po přetrpění části s Římany jsem to musel vypnout, protože je to fakt dost trapné. a ta část o inkvizici... věděl ten člověk vůbec co to slovo znamená? navíc podle toho co vím, se inkvizice nezaměřovala výhradně na židy.... no hrozný. jedna z pěti za těch pár dobrejch gegů. a na Monty Pythony rovnou zapoměňte. ty dokážou alespoň rozesmát, né jen přinutit k úsměvu a to i po třiceti letech od premiéry. ()

Hraboshka

Čekala jsem trochu víc a byla jsem zklamána vtipy, jejichž pointa spočívá třeba v tom, že si někdo uprdne. Ale na druhou stranu je tu pár scének a hlášek, které bych si mohla pouštět pořád dokola a neomrzí mě... :) ()

kukkik

Rádoby vtipné prznění historie a utahování si z kultury starého kontinentu. To samo o sobě není žádný problém a může to být velice vtipné téma, nicméně tady se to prostě nepovedlo. Za celý film jsem se zasmál asi dvěma scénkám, zbytek je trapný a to bohužel ne tím zábavným způsobem. Celý film na mě působí improvizovaně a hloupě, asi to není můj styl humoru. 3/5 ()

elimS

30% - komentář 20ti slovy: Většinou to byla nuda a čekání na pár skečů a hlášek, které byly vtipné jenom někdy. To je jak hodnotit "Neváhej a toč" ()

kubilov

Svérázný výklad historie lidstva pomocí lehce zjednodušené formy, která diváka provádí od doby kamenné, přes vznik Starého zákona, život ve starověkém Římě, španělskou inkvizici až po Velkou francouzskou revoluci. Je to obrovská škoda, protože film měl dokonalý začátek s parodií na 2001, pokračoval skvělým fórem na téma redukce přikázání a po přesunutí do Říma "marihuanovou" honičkou, druhým Mojžíšovým výstupem a Poslední večeří, ale po odchodu z Římské části už film ztrácí dech a s tím i divákovu pozornost. Kdyby byla kadence vtipů stejná i ve druhé polovině, šlo by o jednu z nejlepších komedií 80. let, ale takhle je to bohužel jen pokažený velmi slibný film. ()

Martin888

Musím souhlasit s tím, že je ten film absolutně nevyrovnaný a některé scény hraničí s dobrým vkusem. Ale je to Brooks a ten je, dámy a pánové, s trochou nadsázky geniální. Buďto se člověk smíří s tím, že tomu člověku není nic svaté anebo u tohoto filmu spáchá rituální sebevraždu. Každopádně ještě než si toto pustíte najděte si na Youtube jeho videoklip Hitler Rap a představte si, že celý klip má hodinu a půl, jestli to zvládnete s chutí do toho. ()

Zelda knihkupec

Výtečná záležitost. Tak trochu monty pythonovská komedie o... no o historii světa, s nášupem gegů, hlodů, scének a nezapomenutelných písniček. History of the World: Part I se skvěle hodí jako párty film všechny rozesměje a nikoho neurazí... P.S. Konečně jsem se dozvěděl jak to celé bylo s Mojžíšem. ()

2rady

Štýlom podobné Pythonom, avšak britskej škole nesiahajú ani po členky. Niektoré vtípky nezabudnuteľné (Jews in Space, Hitler na ľade, prvý kritik, 15 prikázaní) inak však priemerný až trápny humor. ()