Třetí patro (TV seriál)

Komedie / Drama

Československo, 1985, 6 h 38 min (Minutáž: 6x65 min)

Karel Smyczek

Ivo Pelant

Kristián Hynek

Zdeněk John

Lukáš Vaculík, František Husák, Miroslav Zounar, Michal Suchánek, Jiří Langmajer, Jan Potměšil, František Němec, Markéta Fišerová, Blanka Bohdanová, Josef Somr, Evelyna Steimarová, Michal Dlouhý, Antonín Duchoslav, Jiřina Jelenská, Oldřich Vlach, Alice Chrtková, Daniel Landa, Andrea Sedláčková, Jaromíra Mílová, Viktor Král, Vladimír Hrabánek, Igor Chaun, Kateřina Pindejová, Dana Hlaváčová, Marcela Martínková, Lucie Juřičková, Bohumil Vávra, Vilém Besser, Ljuba Krbová, Rostislav Kuba, David Novotný, Jiří Hálek, Petr Skarke, Jana Vaňková, Gabriela Wilhelmová, Martin Hron, Radan Rusev, Růžena Rudnická, Bronislav Poloczek, Jitka Zelenohorská, Jana Hermachová, Adolf Kohuth, Boris Halmi, Stanislav Hájek, Nelly Gaierová, Daniel Šedivák, Petr Bosák, Dana Batulková, Václav Helšus, Renáta Hudrlíková, Michaela Kuklová, Josef Vokračka, Zbyněk Honzík, Oldřich Navrátil, Jan Fiala, Josef Vondráček, Milada Ježková, Erna Červená, Milan Riehs, Vladimír Kudla, Pavlína Mourková, Pavel Havránek, Karel Šťovíček, Jiří Zavřel, Filip Renč, Lucie Bártová-Zedníčková, Valentina Thielová, Kateřina Lírová, Zuzana Schmidová, Miloslav Štibich, Bohumil Koška, Karel Smyczek, Vlastimil Hašek, Jana Kulendová, Miroslava Vydrová, Zdeněk Dušek, Josef A. Stehlík, Milan Vágner, Iva Hüttnerová, Bořík Procházka, Jana Synková, Marek Tomažič, Petr Šimák, Pavel Skalický, Zdeněk Patočka, Michal David, Tomáš Juřička, Ferdinand Krůta, Jaroslav Šálek, Josef Stehlík, Jiří Matějka, Josef Horáček, M. Fišerová, Milan Aulický

Scénografie:

Boris Halmi

Masky:

Jiří Šimon

Kostýmy:

Šárka Hejnová
  • Josef.Svejk

Dvě hvězdičky za tu těžkou propagandu, kterou je celý seriál tak prolezlý. Tohle byl tenkrát za komoušů recept na oblbovani lidí: sestavit tým dobrých herců (Němec, Vaculík, Suchánek, Duchoslav, Langmajer atd.), napsat celkem oukej scénář ze života lidí na učnáku, ale kde to jde, prošpikovat to komunistickou propagandou. Svazáci, kroužky, kolektivismus, "soudruhu mistře" sem a "soudružko vychovatelko" tam. V posledním díle se dokonce i z postavy Lukáše Vaculíka vyklubalo, že je celou dobu komouš.... Poselství, které chtěl Husákův režim mladým lidem tenkrát vsugerovat bylo toto: koukejte se hodně rychle stát členem kolektivu, seďte na nemožných schůzích, kde se stejně nikdy nic nevyřeší, poslouchejte blbe poučování nadřízených, ale neopovažte se zpochybňovat úsudky a rozhodnutí nadřízených a učitelů (potažmo strany a vlády), jako to dělal "Cabadaj". To je prostě kravína na nejvyšší míru. Zloduch "Cabadaj", kterého hrál můj spolužák z gymplu, byl v podstatě jediný, který se stavěl na odpor tomuhle systemu. Měl svou hlavu, měl ve zvyku myslel si své a řikat otevřené svůj názor. Proto z jeho postavy museli udělat zloducha. Naušnsice do ucha, účes atd :) Ještě se divím, že mu tvůrčí scénáře nenapsal, že má poslouchat Pražsky Výběr z (tuzexového) walkmana, popřípadě kšeftovat s dzinami nebo vexlovat bony. To by se tenkrát Bilakovi líbilo.(7.4.2014)

"Soudružko, soudružko, Fišerová spadla mezi prasata!" - "A stalo se jí něco?" - "No né, ale ty prasata sou v šoku." Kdysi dávno se mi Třetí patro moc líbilo, potom jsem to zahrnul do svého komplexního odmítnutí seriálů z reálného socialismu. Teď jsem na to po letech znovu narazil a s překvapením shledal jako docela dívatelnou věc. Se snesitelným Lukášem Vaculíkem v hlavní roli. Možná na tom má podíl i fakt, že tenkrát bylo Vaculíka moc, dneska málo, proto ho člověk tak nějak bere na milost.(17.4.2012)

Tenhle seriál z osmdesátých let lehce evokuje vzpomínky na Sněženky a machry. Možná je to díky osazenstvu učňáku, kde ti největší grálové jsou zase Duchoslav se Suchánkem. Vaculík tu naštěstí nedělá taxikáře v mokasínách a s Italem Tofife neprolézá pražské bary. Celkem se mi tu jeho herectví líbilo i jeho filmový vztah s Markétou Fišerovou na chmelu. Každá z postav učňů má docela promyšlený příběh a seriál je i po letech koukatelný i když punc doby si soudruzi nese. * * *(9.1.2013)

• Mylouch

Zaostřeno na problémy učňovské mládeže důstojnou formou, vycházející z nápadně vysokého hereckého standardu (nápadného zejměna u dorostu) tehdejší doby a seriózního přístupu ke sdělení televizní tvorby. Scénář překonává pseudotémata dob pozdějších a stranicko-svazácké šarády jsou ve zkratce výstižným obrazem doby vzniku. 2-3*(10.2.2014)

Příběhy jsou velmi solidně napsané, postavy také - žádná postava není jednoznačný klaďas nebo záporák. Seriál samozřejmě nejvíce láká krasavcem Vaculíkem, holky z něho bývaly tehdy zcela odvařené. Akorát to prostředí učňáku dnes lidem asi moc neřekne, a nejspíše ani ty problémy s dojížděním z vesnice u Prahy do Prahy, jež jsou dnes tak nějak pasé.(29.10.2014)

• - Ve druhém díle jde Vaculík do kina se svojí vyvolenou na film Brubaker. (bo.rec)

• - Ve druhém díle předbíhá Michal Kadlec (Jan Antonín Duchoslav) ve frontě na výdej obědů. Když se na něj oboří jeden z učňů, který ve frontě čeká, chce znát Kadlec jeho jméno. Kadlecův kamarád mu vytáhne z tašky sešit, z jehož štítku jméno zjistí - učeň se jmenuje Duchoslav, stejně jako představitel Michala Kadlece. (Frajtkof)

• - V prvním díle dobíhá Martin Brázda (Lukáš Vaculík) před učilištěm autobus typu Karosa ŠM 11, když ale před internátem z autobusu spolu s učnicí Olinou Bláhovou (Alice Chrtková) vystupuje, už se jedná o autobus typu Karosa B731. (Frajtkof)