Třetí patro (TV seriál)

Komedie / Drama

Československo, 1985, 6 h 38 min (Minutáž: 61–71 min)

Karel Smyczek

Ivo Pelant

Kristián Hynek

Zdeněk John

Lukáš Vaculík, František Husák, Miroslav Zounar, Michal Suchánek, Jiří Langmajer, Jan Potměšil, František Němec, Markéta Fišerová, Blanka Bohdanová, Josef Somr, Evelyna Steimarová, Michal Dlouhý, Antonín Duchoslav, Jiřina Jelenská, Oldřich Vlach, Alice Chrtková, Daniel Landa, Andrea Sedláčková, Jaromíra Mílová, Viktor Král, Vladimír Hrabánek, Igor Chaun, Kateřina Pindejová, Dana Hlaváčová, Marcela Martínková, Lucie Juřičková, Bohumil Vávra, Vilém Besser, Ljuba Krbová, Rostislav Kuba, David Novotný, Jiří Hálek, Petr Skarke, Jana Vaňková, Gabriela Wilhelmová, Martin Hron, Radan Rusev, Růžena Rudnická, Bronislav Poloczek, Jitka Zelenohorská, Jana Hermachová, Adolf Kohuth, Boris Halmi, Stanislav Hájek, Nelly Gaierová, Daniel Šedivák, Petr Bosák, Dana Batulková, Václav Helšus, Renáta Hudrlíková, Michaela Kuklová, Josef Vokračka, Zbyněk Honzík, Oldřich Navrátil, Jan Fiala, Josef Vondráček, Milada Ježková, Erna Červená, Milan Riehs, Vladimír Kudla, Pavlína Mourková, Pavel Havránek, Karel Šťovíček, Jiří Zavřel, Filip Renč, Lucie Zedníčková, Valentina Thielová, Kateřina Lírová, Zuzana Schmidová, Miloslav Štibich, Bohumil Koška, Karel Smyczek, Vlastimil Hašek, Miroslava Vydrová, Zdeněk Dušek, Josef A. Stehlík, Milan Vágner, Iva Hüttnerová, Bořík Procházka, Jana Synková, Marek Tomažič, Petr Šimák, Pavel Skalický, Zdeněk Patočka, Michal David, Tomáš Juřička, Ferdinand Krůta, Jaroslav Šálek, Jiří Matějka, Josef Horáček, M. Fišerová, Milan Aulický, Jana Radojčičová

Scénografie:

Boris Halmi

Masky:

Jiří Šimon

Kostýmy:

Šárka Hejnová

No nebylo to nic extra, taková solidní odpočinková záležitost, tenkrát to určitě holky hltaly hlavně kvůli tehdejšímu idolu Vaculíkovi (škoda že se nenašla role i pro Sagiho), ale jsem rád že právě tyhle seriály občas někdo nenechá hnít, vytáhne je z útrob Kavčích hor a dá nám později narozeným možnost je zhodnotit.(5.4.2006)

Příjemný seriál od Karla Smyczka. Mládežníky ze "Sněženek a machrů" nechal ještě jednou zahrát a k nim obsadil Lukáše Vaculíka, který zde hraje lépe než kdy jindy (a to nemyslím že by byl špatný herec, průměr). Když si odmyslíte ty soudruhy, osudy učňovského mistra a jeho učňů by se mohly odehrát i dnes.(4.8.2006)

Učňovský mistr a jeho trable jak ve škole, tak životní. Pěkně zfilmovaný seriál, který při reprízách rád sleduji. Chování Lukáše Vaculíka jako mistra mě ale někdy rozčiluje (především jak se montuje do soukromých životů svých svěřenců), stejně tak jako chování jeho učňů, parádně podaných především "Viki Cabadajem" či Janem Potměšilem. Také řešení problémů v kolektivu učňů bylo ukázkově špatné, byť s dobrým koncem. Hodně soudruhů v oslovení, málo propagandy.(13.12.2014)

Příběhy jsou velmi solidně napsané, postavy také - žádná postava není jednoznačný klaďas nebo záporák. Seriál samozřejmě nejvíce láká krasavcem Vaculíkem, holky z něho bývaly tehdy zcela odvařené. Akorát to prostředí učňáku dnes lidem asi moc neřekne, a nejspíše ani ty problémy s dojížděním z vesnice u Prahy do Prahy, jež jsou dnes tak nějak pasé.(29.10.2014)

"Soudružko, soudružko, Fišerová spadla mezi prasata!" - "A stalo se jí něco?" - "No né, ale ty prasata sou v šoku." Kdysi dávno se mi Třetí patro moc líbilo, potom jsem to zahrnul do svého komplexního odmítnutí seriálů z reálného socialismu. Teď jsem na to po letech znovu narazil a s překvapením shledal jako docela dívatelnou věc. Se snesitelným Lukášem Vaculíkem v hlavní roli. Možná na tom má podíl i fakt, že tenkrát bylo Vaculíka moc, dneska málo, proto ho člověk tak nějak bere na milost.(17.4.2012)

• - Na nakrúcanie rád spomína aj Lukáš Vaculík (Martin Brázda): "Začal som huliť, piť, jediným pohybom bol nejaký ten futbal. Bol som z toho bujarého života úplne opuchnutý a zavodnený," priznal herec. Avšak režisérove napomenutie, aby zastrčil brucho počas natáčania, vtedy donútilo Vaculíka prehodnotiť svoj vzťah k životu, začal viac športovať a pekná figúra mu vydržala dodnes. (Raccoon.city)

• - V dobe premiéry seriálu bol už Jan Antonín Duchoslav (Miki Kadlec) na základnej vojenskej službe a podla jeho slov "Při vysílání Třetího patra jsem na vojně zatápěl gumám." (Raccoon.city)

• - Jana Potměšila (Vojta Král) mal režisér zo všetkých dospievajúcich hercov najradšej. A to tak veľmi, že ho chcel prijať do rodiny. "Honzu som mal veľmi rád. Dokonca tak, že som mu chcel dať za manželku svoju dcéru. A toho si mohol naozaj ceniť, pretože mám len jednu," smial sa režisér. (Raccoon.city)