Třetí patro (TV seriál)

Komedie / Drama

Československo, 1985, 6 h 38 min (Minutáž: 6x65 min)

Karel Smyczek

Ivo Pelant

Kristián Hynek

Zdeněk John

Lukáš Vaculík, František Husák, Miroslav Zounar, Michal Suchánek, Jiří Langmajer, Jan Potměšil, František Němec, Markéta Fišerová, Blanka Bohdanová, Josef Somr, Evelyna Steimarová, Michal Dlouhý, Antonín Duchoslav, Jiřina Jelenská, Oldřich Vlach, Alice Chrtková, Daniel Landa, Andrea Sedláčková, Jaromíra Mílová, Viktor Král, Vladimír Hrabánek, Igor Chaun, Kateřina Pindejová, Dana Hlaváčová, Marcela Martínková, Lucie Juřičková, Bohumil Vávra, Vilém Besser, Ljuba Krbová, Rostislav Kuba, David Novotný, Jiří Hálek, Petr Skarke, Jana Vaňková, Gabriela Wilhelmová, Martin Hron, Radan Rusev, Růžena Rudnická, Bronislav Poloczek, Jitka Zelenohorská, Jana Hermachová, Adolf Kohuth, Boris Halmi, Stanislav Hájek, Nelly Gaierová, Daniel Šedivák, Petr Bosák, Dana Batulková, Václav Helšus, Renáta Hudrlíková, Michaela Kuklová, Josef Vokračka, Zbyněk Honzík, Oldřich Navrátil, Jan Fiala, Josef Vondráček, Milada Ježková, Erna Červená, Milan Riehs, Vladimír Kudla, Pavlína Mourková, Pavel Havránek, Karel Šťovíček, Jiří Zavřel, Filip Renč, Lucie Bártová-Zedníčková, Valentina Thielová, Kateřina Lírová, Zuzana Schmidová, Miloslav Štibich, Bohumil Koška, Karel Smyczek, Vlastimil Hašek, Miroslava Vydrová, Zdeněk Dušek, Josef A. Stehlík, Milan Vágner, Iva Hüttnerová, Bořík Procházka, Jana Synková, Marek Tomažič, Petr Šimák, Pavel Skalický, Zdeněk Patočka, Michal David, Tomáš Juřička, Ferdinand Krůta, Jaroslav Šálek, Josef Stehlík, Jiří Matějka, Josef Horáček, M. Fišerová, Milan Aulický, Jana Radojčičová

Scénografie:

Boris Halmi

Masky:

Jiří Šimon

Kostýmy:

Šárka Hejnová

Tento serial jsem si matne pamatoval z detstvi a tak jsem byl na nej zvedavy a nove kouknul na vsechny dily. Myslim, ze i pres trochu te naivity je serial autenticky sve dobe. Dopomahaji k tomu i dobre zahrane postavy, v cele s "dusinovskym" Vaculikem, ktery dava odpoved na otazku, proc je tolik dnesnich tricatniku se jmenem Lukas:-). Serial z ucnovskeho prostredi, kde se resi bezne problemy. Zajimavy a myslim, ze i velice trefny je zaverecny dil, ktery resi sikanu. Verohodne a dobre napsane dialogy. Skoda, ze tento serial je uz dnes temer mrtvy.(17.9.2016)

• Phex

No hraje si to na seriál ze života, ale je to de facto komunistická moralitka. Tohle se projevuje skoro ve všem. Langoš se vrátí k debilním rodičům, Potměšil opustí starší svobodnou matku, protože pije, Duchoslav má patku a náušnici a tak je nepolepšitelný atd. Hlavně je to ale vidět na motivu Vaculík a ženy: Vaculík se vychrápe s nádhernou manželkou Marka Ebena a má to spontání drajv. Ovšem on místo aby dal přednost svému srdci a vysral se na holku s kterou chodí osm let a je to přechozený vztah, její nemastnost se projevuje hlavně v omýlání hlášky "Martine když já nevím" nakonec téhle puťce dá přednost, protože je těhotná. Takže co ? Vztah z povinosti protože tam je dítě vs. zkusit to s šuknou, která tě baví víc...(31.1.2013)

Seriál jsem si vychutnal až nyní. Z nostalgie, ale taky proto, že je v něm odraz doby, což dnešním seriálům, či těm z 90. let nějak tak schází. Tím důvodem proč tomu tak je, že seriály před rokem 89. jsou jako by lepší, tak je hlavně vidina lepšího se člověka, společnosti, ačkoli se často probírají dneska zcela běžné životní situace. Tenhle seriál je o mistrovi odborného výcviku, báječných ženských (které ale reálné nejsou), a běžných záležitostech jako že mladý kluk žije u starší ženy, šikovný synek nemá rád svou matku, protože se v rodině necítí dobře anebo jak neúspěšný gymnazista šikanuje na internátě slabší kluky.(7.8.2010)

• consuela1

Dnes bych se na tento seriál podívala hlavně z nostalgie...Závažnější nedostatky postrádá, avšak bohužel postrádá rovněž cosi, co by diváka přinutilo týden co týden nedočkavě vyhlížet pokračování. Jednotlivé postavy nejsou bez zajímavosti- jejich osudy se nezřídka vyvíjí zajímavě a bez obvyklých klišé. Na dobu vzniku je seriál i odvážně otevřenou výpovědí o mládeži. A zejména mladí herci (Langmajer, Potměšil...) dávali tušit svou velkou hereckou budoucnost...(22.6.2010)

Kdyby seriál o problémové učňovské mládeži nebyl místy až tak utahaný, dalo by se psát ještě ve větších pozitivech. Smyczek zvládl autenticky zachytit prostředí vhodným výběrem herců, z některých udělal hvězdy tehdejší doby na hodně dlouho, než se za nimi zavřely (filmové) dveře. Většina diváků si asi ze seriálu nejvíce vybaví Mikyho Kadlece. Přestože jde o velmi rozporuplnou postavu, scény s ním byly ve velké oblibě. Seriál, kterým se ani dneska nic nezkazí, když si ho znovu připomenete. 60%(14.2.2012)

• - Ve druhém díle jde Vaculík do kina se svojí vyvolenou na film Brubaker. (bo.rec)

• - V prvním díle dobíhá Martin Brázda (Lukáš Vaculík) před učilištěm autobus typu Karosa ŠM 11, když ale před internátem z autobusu spolu s učnicí Olinou Bláhovou (Alice Chrtková) vystupuje, už se jedná o autobus typu Karosa B731. (Frajtkof)

• - Ve druhém díle předbíhá Michal Kadlec (Jan Antonín Duchoslav) ve frontě na výdej obědů. Když se na něj oboří jeden z učňů, který ve frontě čeká, chce znát Kadlec jeho jméno. Kadlecův kamarád mu vytáhne z tašky sešit, z jehož štítku jméno zjistí - učeň se jmenuje Duchoslav, stejně jako představitel Michala Kadlece. (Frajtkof)