Třetí patro

(TV seriál)
Komedie / Drama
Československo, 1985, 6 h 38 min (Minutáž: 61–71 min)

Karel Smyczek

Ivo Pelant

Kristián Hynek

Zdeněk John

Lukáš Vaculík, František Husák, Miroslav Zounar, Michal Suchánek, Jiří Langmajer, Jan Potměšil, František Němec, Markéta Fišerová, Blanka Bohdanová, Josef Somr, Evelyna Steimarová, (více)

Epizody(6)

Martin Brázda se vrací z vojny. Jeho dívka Hanka asi čekala, že se teď konečně vezmou, ale Martin se ženěním nijak nespěchá. Nastupuje jako mistr v Praze, v učilišti, kde se sám před lety vyučil. Začátek je trochu tvrdý, ředitel Beran mu svěří třeťáky, postrach učiliště. Martin se seznamuje s Vojtou, který už chodí na melouchy k atraktivní paní Mádlové, s Jakubem, který má konflikty s otcem, získá dokonce důvěru Mikyho Kadlece, vůdce party. Martin ho pustí na den domů, protože Miky tvrdí, že má problémy s rodiči. Místo toho však Miky jede za holkou a na Jakubově mopedu ho podnapilého chytí silniční kontrola (oficiální text distributora)

Kulmon

Na svou dobu velmi dobrý seriál z prostředí učiliště. Na dnešní poměry mu chybí větší napětí a akce, dnes by byl vztah Jana Potměšila s Ljubou Krbovou taky asi zobrazen barvitěji, ale to se nedá nic dělat. Občas se mihnou velice stupidní (dobové) hlášky jako "květiny na intru jsou odrazem vaší svazácké aktivity" nebo když šestnáctiletá učnice říká mistrovi "nelíbí se mi jak naše mládež posedává po hospodách" atd. Ale dívat se na to nechá. ()

freddy

Tento seriál z učňovského prostředí by mi měl být teoreticky docela blízký, protože i já jsem absolvoval tříleté studium na učňáku, ovšem k tomuto studiu jsem nastoupil až 17 let po vzniku tohoto seriálu a bylo to na úplně jiný obor, než je předmětem děje v tomto seriálu. Jenže tenhle seriál mě oproti očekáváním příliš zaujmout nedokázal, respektive nedokázal mě nějak více nadchnout. Samozřejmě je to zajímavý seriál, který má snahu o příblížení života na internátu a o přiblížení učňovské výuky a výchovy učňů širokému publiku. Nicméně na můj vkus je seriál docela rozvleklý, některé dějové linie pro mě byly vysoce neatraktivní, ale naopak zase jiné části seriálu pro mě byly docela atraktivní. Herecké výkony jsou víceméně v pohodě, Lukáš Vaculík, Jiří Langmajer, J. A. Duchoslav, František Němec a další hrají svůj standard a ve výsledku vše působí docela přirozeně a reálně, nicméně zub času se přece jen na atraktivitě seriálu podepsal, takže hodnotím průměrnými třemi hvězdami. ()

sud

Příjemný seriál od Karla Smyczka. Mládežníky ze "Sněženek a machrů" nechal ještě jednou zahrát a k nim obsadil Lukáše Vaculíka, který zde hraje lépe než kdy jindy (a to nemyslím že by byl špatný herec, průměr). Když si odmyslíte ty soudruhy, osudy učňovského mistra a jeho učňů by se mohly odehrát i dnes. ()

Karlos80

Dnes jsem to po letech opět viděl a překvapilo mě, kolik v seriálu dostalo příležitost tehdy mladých a mladších začínajících herců z tzv "zlaté mládeže" (naše nynější hvězdy filmů, seriálů a televizních estrád), viz učni Michal Suchánek, Jan Potměšil, Jan "Cabadaj" Duchoslav, Jiří Langmajer, Michal Dlouhý, Dan Landa atd. Koukatelný Lukáš Vaculík který byl tehdy na vrcholu své popularity, se do své role mistra docela hodil a to byl starší max. o 4-5 let než jeho učni. Je to určitě zajímavý a sledovatelný seriál z učňovského prostředí (kterému dnešní doba moc nepřeje), takový typický dobový produkt, člověk jak píše Djkoma, může i srovnávat a porovnávat, co všechno se u nás změnilo, ať už k lepšímu či horšímu. Seriál o vzletech a pádech, nových životních výzvách, různých zatěžkávacích životních zkouškách a osudech, láskách nových či staronových, na dobu vzniku a na režim který zde panoval, stále velmi slušné a pěkné a bez nějakých větších ideologických řečiček a propagandy, sem tam nějaký ten soudruh, ale s tím jděte do prdele, taková byla doba. Seriál který i po dlouhých letech strčí s přehledem do kapsy většinu současné seriálové produkce, herectví je na vysoké úrovni. Mě v době vzniku seriálu bylo 5 let, byl jsem zhruba asi tak starý jako ten malý klučina (burák) v postýlce u slečny Krbové doma, v jednom z dílů. Nej postavy: Martin Brázda, Miky Kadlec (a že mu ty šmejdi šli co?), Vojta Král a temperamentní vychovatelka Markétá Fišerová, ta by stála tenkrát za hřích!:-) Zajímavé, sledovatelné, a z mého pohledu určitě o promarněný čas nejde, příjemná nostalgie. ()

Djkoma

Příjemné, i přes dobu, která se na seriálu dost podepsala. Pozdravy soudruhu soudružko by mě tolik ani nebrali, ale některé komunistické způsoby ukončení problémů nebo upozornění na něj v dnešním pohledu ztrácí na zajímavosti. Lukáš Vaculík se skvělý, škoda jen závěrečného "mrknutí" do kamery, které trochu bije do očí. Bylo by zajímavé vidět dnešní variantu učňovského života a života jejich učitele. Pro srovnání by to bylo minimálně poučné, co všechno se změnilo, co k dobrému a jiné ke špatnému. ()

• Scenárista Ivo Pelant po rokoch priznal, že seriál bol na objednávku vtedajšej vlády. Chcelo sa niečo z učňovského školstva. Ale na druhú stranu povedal, že keď začal obchádzať učilištia, spovedať majstrov aj učňov, tak ho tá téma zaujala. Bol tam paradoxne život, ktorý sa dosť priečil predstavám ideológov o mladej robotníckej triede. (Raccoon.city)
  • Ve druhém díle jde Vaculík do kina se svojí vyvolenou na film Brubaker. (bo.rec)