Třetí patro (TV seriál)

Komedie / Drama

Československo, 1985, 6x65 min

Karel Smyczek

Zdeněk John

Lukáš Vaculík, František Husák, Miroslav Zounar, Michal Suchánek, Jiří Langmajer, Jan Potměšil, František Němec, Markéta Fišerová, Blanka Bohdanová, Josef Somr, Evelyna Steimarová, Michal Dlouhý, Jan Antonín Duchoslav, Jiřina Jelenská, Oldřich Vlach, Alice Chrtková, Daniel Landa, Andrea Sedláčková, Jaromíra Mílová, Viktor Král, Vladimír Hrabánek, Igor Chaun, Kateřina Pindejová, Dana Hlaváčová, Marcela Martínková, Lucie Juřičková, Bohumil Vávra, Jaroslav Matějka, Vilém Besser, Ljuba Krbová, Rostislav Kuba, David Novotný, Jiří Hálek, Petr Skarke, Jana Vaňková, Gabriela Wilhelmová, Martin Hron, Radan Rusev, Růžena Rudnická, Bronislav Poloczek, Jitka Zelenohorská, Jana Hermachová, Adolf Kohuth, Boris Halmi, Stanislav Hájek, Nelly Gaierová, Daniel Šedivák, Petr Bosák, Dana Batulková, Václav Helšus, Renáta Hudrlíková, Michaela Kuklová, Josef Vokračka, Zbyněk Honzík, Oldřich Navrátil, Jan Fiala, Josef Vondráček, Milada Ježková, Erna Červená, Milan Riehs, Vladimír Kudla, Pavlína Mourková, Pavel Havránek, Karel Šťovíček, Jiří Zavřel, Filip Renč, Lucie Bártová-Zedníčková, Valentina Thielová, Kateřina Lírová, Zuzana Schmidová, Miloslav Štibich, Bohumil Koška, Karel Smyczek, Vlastimil Hašek, Jana Kulendová, Miroslava Vydrová, Zdeněk Dušek, Josef A. Stehlík, Milan Vágner, Iva Hüttnerová, Bořík Procházka, Jana Synková, Marek Tomažič, Petr Šimák, Pavel Skalický, Josef Horáček, Zdeněk Patočka, Michal David, Jan Horáček

Seriál jsem si vychutnal až nyní. Z nostalgie, ale taky proto, že je v něm odraz doby, což dnešním seriálům, či těm z 90. let nějak tak schází. Tím důvodem proč tomu tak je, že seriály před rokem 89. jsou jako by lepší, tak je hlavně vidina lepšího se člověka, společnosti, ačkoli se často probírají dneska zcela běžné životní situace. Tenhle seriál je o mistrovi odborného výcviku, báječných ženských (které ale reálné nejsou), a běžných záležitostech jako že mladý kluk žije u starší ženy, šikovný synek nemá rád svou matku, protože se v rodině necítí dobře anebo jak neúspěšný gymnazista šikanuje na internátě slabší kluky.(7.8.2010)

DÍL 1: Civil - Martin Brázda má po vojně. Jeho přítelkyně Hanka tak trochu čekala, že se teď konečně vezmou, ale s ženěním Martin nespěchá. Nastupuje jako mistr v Praze, v učilišti, kterým sám před lety prošel. Začátek je trochu tvrdý, ředitel Beran mu totiž svěří třeťáky, postrach učiliště. Martin se seznamuje s Vojtou, který už chodí na melouchy k atraktivní paní Mádlové, s Jakubem, který má konflikty s otcem, a zdá se, že si získá dokonce důvěru Mikyho Kadlece, vůdce party… DÍL 2: Zeď - Miky zklamal Martinovu důvěru a ten trvá na jeho potrestání, ale ředitel učiliště Beran uhraje aféru do autu. Miky je totiž synovcem vlivného člověka. Od této chvíle propukne mezi kluky a novým mistrem nevyhlášená válka. Miky získá na svou stranu i Jakuba, který navíc uteče z domova. Jediným světlým bodem je v těchto dnech pro Martina vychovatelka Veronika. A pak Hanka, která za Martinem přijede do Prahy… DÍL 3: Dopis - Přátelství Martina s Veronikou se prohlubuje. Trvá i drobná válka s učni. Navíc se do Martina zamiluje učnice Olina. Jenže když ji Martin odmítne, pomstí se mu obviněním z nemístných návrhů. Nátlak Hanky a stálé konflikty s učni donutí Martina k tomu, že dává výpověď… DÍL 4: Patent - Jakub stále nebydlí doma. Chce si vydělat peníze zlepšovákem. Jenže Martin nechtěně zaviní ztrátu prototypu a tím se jeden druhému ještě víc vzdálí. Na učilišti se objevují příznaky šikanování. Prváci se pokusí o odvetu – do fingovaného balíčku přidají projímadlo. Pomsta je sladká. Vychovatelé však nemají zájem věc řešit. Z přátelství Martina s Veronikou se rodí láska. Martin se rozhodne s Hankou rozejít, ale dozvídá se nečekanou zprávu… DÍL 5: Hrdlička - Martin si plánoval chmelovou brigádu spolu s Veronikou. Zpráva o dítěti vše změnila a Martin se musí rozhodnout. K tomu přibudou starosti s učni, mizerné počasí, špatné ubytování. Vojta uteče do Prahy za paní Mádlovou, ale doma najde jen její opuštěné dítě. Ani Jakub neví, jestli se má po brigádě vrátit domů. Při hledání řešení se však začne sbližovat s Martinem. Jenže všechny zasáhne úraz prváka Michala, který se zraní na útěku před Mikym a jeho kumpány… DÍL 6: Mistr - Martin se rozhodne vrátit k Hance a oženit se s ní. Ta však už má nejistoty dost, zvyká si na představu, že bude svobodnou matkou. Sbližování není snadné. Na učilišti se Martin snaží dosáhnout důsledného vyšetření Michalova případu. Díky důvěře, kterou během roku mezi učni získal, se mu podaří prolomit bariéru mlčení, chránící dosud Mikyho. Miky je vyloučen, ale radost z toho Martin nemá. Jakub se vrací domů, Vojta se vzpamatoval ze svého románku. I Hanka si vybojuje svůj vnitřní zápas, jde za Martinem do Prahy. A po prázdninách čeká na Martina nový první ročník…(24.10.2015)

Tenhle seriál jsem měl v době jeho premiéry moc rád. Právě jsem se blížil do let, ve kterých jsou jeho hrdinové, takže byl vlastně menší generační výpovědí, i když ve zpětném pohledu hodně zidealizovanou. Sympatický Lukáš Vaculík toho celých šest dílů moc neřeší, vlastně jeden osobní problém a jeden problém výchovný, a to v tehdejší době často medializovanou šikanu. A je krásné, jak se dovede odbojně postavit čelem proti rudé zdi soudruhů a soudružek. I po letech je to stále příjemný a odpočinkový seriál, na který se jde s přimhouřením obou očí dívat.(27.11.2016)

Učňovský mistr a jeho trable jak ve škole, tak životní. Pěkně zfilmovaný seriál, který při reprízách rád sleduji. Chování Lukáše Vaculíka jako mistra mě ale někdy rozčiluje (především jak se montuje do soukromých životů svých svěřenců), stejně tak jako chování jeho učňů, parádně podaných především "Viki Cabadajem" či Janem Potměšilem.(13.12.2014)

• consuela1

Dnes bych se na tento seriál podívala hlavně z nostalgie...Závažnější nedostatky postrádá, avšak bohužel postrádá rovněž cosi, co by diváka přinutilo týden co týden nedočkavě vyhlížet pokračování. Jednotlivé postavy nejsou bez zajímavosti- jejich osudy se nezřídka vyvíjí zajímavě a bez obvyklých klišé. Na dobu vzniku je seriál i odvážně otevřenou výpovědí o mládeži. A zejména mladí herci (Langmajer, Potměšil...) dávali tušit svou velkou hereckou budoucnost...(22.6.2010)

• - Ve druhém díle předbíhá Michal Kadlec (Jan Antonín Duchoslav) ve frontě na výdej obědů. Když se na něj oboří jeden z učňů, který ve frontě čeká, chce znát Kadlec jeho jméno. Kadlecův kamarád mu vytáhne z tašky sešit, z jehož štítku jméno zjistí - učeň se jmenuje Duchoslav, stejně jako představitel Michala Kadlece. (Frajtkof)

• - V prvním díle dobíhá Martin Brázda (Lukáš Vaculík) před učilištěm autobus typu Karosa ŠM 11, když ale před internátem z autobusu spolu s učnicí Olinou Bláhovou (Alice Chrtková) vystupuje, už se jedná o autobus typu Karosa B731. (Frajtkof)

• - Ve druhém díle jde Vaculík do kina se svojí vyvolenou na film Brubaker. (bo.rec)