Třetí patro

(seriál)
Československo, 1985, 6 h 38 min (Minutáž: 61–71 min)

Karel Smyczek

Ivo Pelant

Kristian Hynek

Zdeněk John

Lukáš Vaculík, František Husák, Miroslav Zounar, Michal Suchánek, Jiří Langmajer, Jan Potměšil, František Němec, Markéta Fišerová, Blanka Bohdanová, Josef Somr, Evelyna Steimarová, Michal Dlouhý (více)

Epizody(6)

Martin Brázda se vrací z vojny. Jeho dívka Hanka asi čekala, že se teď konečně vezmou, ale Martin se ženěním nijak nespěchá. Nastupuje jako mistr v Praze, v učilišti, kde se sám před lety vyučil. Začátek je trochu tvrdý, ředitel Beran mu svěří třeťáky, postrach učiliště. Martin se seznamuje s Vojtou, který už chodí na melouchy k atraktivní paní Mádlové, s Jakubem, který má konflikty s otcem, získá dokonce důvěru Mikyho Kadlece, vůdce party. Martin ho pustí na den domů, protože Miky tvrdí, že má problémy s rodiči. Místo toho však Miky jede za holkou a na Jakubově mopedu ho podnapilého chytí silniční kontrola (oficiální text distributora)

argenson

"Soudružko, soudružko, Fišerová spadla mezi prasata!" - "A stalo se jí něco?" - "No né, ale ty prasata sou v šoku." Kdysi dávno se mi Třetí patro moc líbilo, potom jsem to zahrnul do svého komplexního odmítnutí seriálů z reálného socialismu. Teď jsem na to po letech znovu narazil a s překvapením shledal jako docela dívatelnou věc. Se snesitelným Lukášem Vaculíkem v hlavní roli. Možná na tom má podíl i fakt, že tenkrát bylo Vaculíka moc, dneska málo, proto ho člověk tak nějak bere na milost. ()

panmroz

...bych se jako nikoho či ničeho nechtěl dotknout, leč zřejmě jsem neviděl důvěryhodnější seriál o lidech cca 16 let věku. a veškeré debaty o četnosti užití slova "soudruh" a jiných dobových souvislostí považuju za nedůležité. Smyczek, stejně jako v datově souvisejicích Sněženkách či Proč?, zkrátka uměl. ()

ivishka

Ano pane soudruhu, paní soudružko...lehce ovlivnitelní občané naší země často součástí veškerého zrádcovství apod. Nechat na sebe dupnout snad ze všech stran jenom proto, že neumíme pořádně bojovat za svou zemi. Nechápejte mě špatně nechci moralizovat. Pouze se po delší době rozčiluji jak to tehdy bylo. Já jsem narozena už za ČR a nemohla jsem tak ovlivnit tehdejší dobu ani kdybych chtěla. Tak bychom alespoň mohli dělat všechno proto, aby se to neopakovalo což mě zase přivádí na myšlenku, že máme oranžovou (oranžová strana mi přijde spíše variace na červenou) a červenou republiku :-(. Tento seriál je dobrý tak hlavně proto, aby si člověk připomněl jak to být NEMÁ a také proto, že někteří velcí herci zde zažili tzv. comeback. ()

rakovnik

Učňovský mistr a jeho trable jak ve škole, tak životní. Pěkně zfilmovaný seriál, který při reprízách rád sleduji. Chování Lukáše Vaculíka jako mistra mě ale někdy rozčiluje (především jak se montuje do soukromých životů svých svěřenců), stejně tak jako chování jeho učňů, parádně podaných především "Viki Cabadajem" či Janem Potměšilem. Také řešení problémů v kolektivu učňů bylo ukázkově špatné, byť s dobrým koncem. Hodně soudruhů v oslovení, málo propagandy. ()

MM_Ramone

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Český režisér Karel Smyczek natočil v roku 1985 šesť dielnu televíznu sériu "Tretie poschodie". Spolu so scenáristom Ivom Pelantom spracovali sociálnu tému z prostredia stredného odborného učilišťa a k nemu patriacemu internátu. Pre oboch to bol ich seriálový debut. V dobe svojho vzniku to bolo aktuálne a u divákov veľmi populárne. Dnes je to nostalgická, dobová sonda do fungovania socialistického stredoškolského vzdelávacieho systému a režimovej ideologickej propagandy. Dej sa odohráva v Prahe. Seriál "Tretie poschodie" je zložený zo šiestich epizód, ktoré nesú názvy: 1. Civil, 2. Stena, 3. Dopis, 4. Patent, 5. Hrdlička, 6. Majster. Každá z nich má dĺžku niečo viac ako hodinu. *** ()

• Pár mesiacov po nakrúcaní došlo k tragédii, keď herečka Markéta Fišerová, ktorá stvárnila vychovávateľku Veroniku Růžičkovú, upadla po mozgovej príhode do kómy a nikto jej nedával šancu na prežitie. Nakoniec prežila, ale bola to tak jej posledná filmová úloha, nakoľko je dodnes pripútaná na invalidný vozík. (Raccoon.city)
  • Po premiére seriálu sa dobová tlač vyjadrovala poväčšine pozitívne na adresu režiséra, ktorého chválili, že neskĺzol do seriálovej epiky diel J.Dietla a za smelé obsadenie ešte len začínajúcich hercov. Vyzdvihovali aj mladých hercov ako veľké talenty, aj keď obsadenie hlavnej postavy Lukášom Vaculíkom (Martina Brázdy) považovali za riskantné. Seriálu najviac vytýkali miestami až "vleklé" dialógy, nie príliš vydarené scény z domácností alebo riešenie vzťahu Hanka-Martin-Veronika. (Raccoon.city)
  • Na nakrúcanie rád spomína aj Lukáš Vaculík (Martin Brázda): "Začal som huliť, piť, jediným pohybom bol nejaký ten futbal. Bol som z toho bujarého života úplne opuchnutý a zavodnený," priznal herec. Avšak režisérove napomenutie, aby zastrčil brucho počas natáčania, vtedy donútilo Vaculíka prehodnotiť svoj vzťah k životu, začal viac športovať a pekná figúra mu vydržala dodnes. (Raccoon.city)

Související novinky

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Ve věku 91 let zemřela herečka a malířka Blanka Bohdanová. Již jako malá chodila do baletu a v dětských rolích vystupovala na jevišti v rodné Plzni. Po studiu na obchodní škole vystudovala brněnskou… (více)