Reklama

Reklama

Třetí patro

(seriál)
všechny plakáty
Komedie / Drama
Československo, 1985, 6 h 38 min (Minutáž: 61–71 min)

Režie:

Karel Smyczek

Scénář:

Ivo Pelant

Kamera:

Kristian Hynek

Hudba:

Zdeněk John

Hrají:

Lukáš Vaculík, František Husák, Miroslav Zounar, Michal Suchánek, Jiří Langmajer, Jan Potměšil, František Němec, Markéta Fišerová, Blanka Bohdanová, Josef Somr, Evelyna Steimarová, Michal Dlouhý (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Martin Brázda se vrací z vojny. Jeho dívka Hanka asi čekala, že se teď konečně vezmou, ale Martin se ženěním nijak nespěchá. Nastupuje jako mistr v Praze, v učilišti, kde se sám před lety vyučil. Začátek je trochu tvrdý, ředitel Beran mu svěří třeťáky, postrach učiliště. Martin se seznamuje s Vojtou, který už chodí na melouchy k atraktivní paní Mádlové, s Jakubem, který má konflikty s otcem, získá dokonce důvěru Mikyho Kadlece, vůdce party. Martin ho pustí na den domů, protože Miky tvrdí, že má problémy s rodiči. Místo toho však Miky jede za holkou a na Jakubově mopedu ho podnapilého chytí silniční kontrola (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (87)

GASTON73 

všechny recenze uživatele

DÍL 1: Civil - Martin Brázda má po vojně. Jeho přítelkyně Hanka tak trochu čekala, že se teď konečně vezmou, ale s ženěním Martin nespěchá. Nastupuje jako mistr v Praze, v učilišti, kterým sám před lety prošel. Začátek je trochu tvrdý, ředitel Beran mu totiž svěří třeťáky, postrach učiliště. Martin se seznamuje s Vojtou, který už chodí na melouchy k atraktivní paní Mádlové, s Jakubem, který má konflikty s otcem, a zdá se, že si získá dokonce důvěru Mikyho Kadlece, vůdce party… DÍL 2: Zeď - Miky zklamal Martinovu důvěru a ten trvá na jeho potrestání, ale ředitel učiliště Beran uhraje aféru do autu. Miky je totiž synovcem vlivného člověka. Od této chvíle propukne mezi kluky a novým mistrem nevyhlášená válka. Miky získá na svou stranu i Jakuba, který navíc uteče z domova. Jediným světlým bodem je v těchto dnech pro Martina vychovatelka Veronika. A pak Hanka, která za Martinem přijede do Prahy… DÍL 3: Dopis - Přátelství Martina s Veronikou se prohlubuje. Trvá i drobná válka s učni. Navíc se do Martina zamiluje učnice Olina. Jenže když ji Martin odmítne, pomstí se mu obviněním z nemístných návrhů. Nátlak Hanky a stálé konflikty s učni donutí Martina k tomu, že dává výpověď… DÍL 4: Patent - Jakub stále nebydlí doma. Chce si vydělat peníze zlepšovákem. Jenže Martin nechtěně zaviní ztrátu prototypu a tím se jeden druhému ještě víc vzdálí. Na učilišti se objevují příznaky šikanování. Prváci se pokusí o odvetu – do fingovaného balíčku přidají projímadlo. Pomsta je sladká. Vychovatelé však nemají zájem věc řešit. Z přátelství Martina s Veronikou se rodí láska. Martin se rozhodne s Hankou rozejít, ale dozvídá se nečekanou zprávu… DÍL 5: Hrdlička - Martin si plánoval chmelovou brigádu spolu s Veronikou. Zpráva o dítěti vše změnila a Martin se musí rozhodnout. K tomu přibudou starosti s učni, mizerné počasí, špatné ubytování. Vojta uteče do Prahy za paní Mádlovou, ale doma najde jen její opuštěné dítě. Ani Jakub neví, jestli se má po brigádě vrátit domů. Při hledání řešení se však začne sbližovat s Martinem. Jenže všechny zasáhne úraz prváka Michala, který se zraní na útěku před Mikym a jeho kumpány… DÍL 6: Mistr - Martin se rozhodne vrátit k Hance a oženit se s ní. Ta však už má nejistoty dost, zvyká si na představu, že bude svobodnou matkou. Sbližování není snadné. Na učilišti se Martin snaží dosáhnout důsledného vyšetření Michalova případu. Díky důvěře, kterou během roku mezi učni získal, se mu podaří prolomit bariéru mlčení, chránící dosud Mikyho. Miky je vyloučen, ale radost z toho Martin nemá. Jakub se vrací domů, Vojta se vzpamatoval ze svého románku. I Hanka si vybojuje svůj vnitřní zápas, jde za Martinem do Prahy. A po prázdninách čeká na Martina nový první ročník… ()

maestrum 

všechny recenze uživatele

Pokud se chcete podívat, jak vypadal známý herec/herečka, když byli v pubertě, tak tohle je pravý seriál....sluníčko Vaculík, trapoš Suchoš, (ještě chodící) Potměšil a Fišerová, spratek Duchoslav, Langmajer, v menších rolích Landa, Kuklová, Zedníčková, Renč atd. atd. Jinak průměrný seriál s více méně banálními zápletkami a problémy tehdejší doby. ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Příjemný seriál od Karla Smyczka. Mládežníky ze "Sněženek a machrů" nechal ještě jednou zahrát a k nim obsadil Lukáše Vaculíka, který zde hraje lépe než kdy jindy (a to nemyslím že by byl špatný herec, průměr). Když si odmyslíte ty soudruhy, osudy učňovského mistra a jeho učňů by se mohly odehrát i dnes. ()

rytir1 

všechny recenze uživatele

Životní výkon Vaculíka a seriál patřící mezi lepší české ve kterém startovala kariéru spousta dalších kvalitních herců jde ve zdejším hodnocení do kytiček protože se v něm nestřílí nefetuje nelynčuje. Pravda kdyby se před rokem 1989 natočila tisícovka seriálů, tak všechny budou jen politické dle některých pisálků. Panebože můj proč jsi dal do ruky registraci některým lidem zde. Ale co se divit když někteří nemají ani páru co tehdy byla učňovská éra když by jen študýrovali na gymnáziu a pak šup do teplých kanclíků. ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Na svou dobu velmi dobrý seriál z prostředí učiliště. Na dnešní poměry mu chybí větší napětí a akce, dnes by byl vztah Jana Potměšila s Ljubou Krbovou taky asi zobrazen barvitěji, ale to se nedá nic dělat. Občas se mihnou velice stupidní (dobové) hlášky jako "květiny na intru jsou odrazem vaší svazácké aktivity" nebo když šestnáctiletá učnice říká mistrovi "nelíbí se mi jak naše mládež posedává po hospodách" atd. Ale dívat se na to nechá. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (39)

  • Chmeľová brigáda sa natáčala na Kalivodskéj chmelnici pri obci Kalivody. Chmeľnice, na ktorých učni brigádovali, už neexistujú, nachádzali sa na oboch svahoch pri rybníku Jazero. V neďalekom Slanom vyrastal režisér Smyczek. (Raccoon.city)
  • Ve druhém díle předbíhá Michal Kadlec (Jan Antonín Duchoslav) ve frontě na výdej obědů. Když se na něj oboří jeden z učňů, který ve frontě čeká, chce znát Kadlec jeho jméno. Kadlecův kamarád mu vytáhne z tašky sešit, z jehož štítku jméno zjistí - učeň se jmenuje Duchoslav, stejně jako představitel Michala Kadlece. (Frajtkof)

Související novinky

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Ve věku 91 let zemřela herečka a malířka Blanka Bohdanová. Již jako malá chodila do baletu a v dětských rolích vystupovala na jevišti v rodné Plzni. Po studiu na obchodní škole vystudovala brněnskou… (více)

Reklama

Reklama