Vyhlídka na vraždu

Vyhliadka na vraždu

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1985, 126 min

• kingik

Roger Moore jako agent 007 zestárnul. Pro někoho elegantně, ne už tak pro mě. V té roli byl prostě pantáta Bezouška. A hlavně to bylo pro něj poslední účinkování v roli agenta s povolením zabíjet. Tuhle bondovku si ovšem mohli odpustit. Nejenže není ničím zajímavá, ale i akce je zfušovaná a Duran Duran se také s titulní a stejnojmenou písní moc nevytáhli. Vyšla z toho solidní a nudná břečka. Klady: mini rolička Dolpha Lundgrena, na tu dobu šukézní bondgirl Tanya Roberts. Zápory: Roger Moore je v roli přestárlý a pomalu připomíná antitalenta George Lazenbyho, zfušovaná a nenápaditá akce, Walkenovi démoničtí fanatici už mě nebaví, černoška Grace Jones jako záporák byl docela přehmat, nudná zápletka, slabá režie, kouzlo Jamesa Bonda netrvá věčně, otravná písnička od Duran Duran. Mé hodnocení: 0%(15.2.2013)

Moore už tady sotva leze, ale jeho loučení s agentem 007 je důstojné. Výrazně mu pomáhá démonický Walken. Osvěžujícím prvkem je i Bondovo gentlemanství, které je o to působivější, když má k dispozici jednu z nejkrásnějších bond girl. Dává tak zapomenout na přerod v brutální macho, které přišlo po Conneryho odchodu.(3.5.2019)

Ano, byla to vyhlídka na vraždu, ale na vraždu páně scenáristy. Ač jistě dělal, co mohl a do tohoto špionážního guláše neustále přimíchával další a další ingredience, neumíchal z toho nic moc poživatelného. Co chvíli vybublá na povrch zapáchající kousek starého masa (Moneypenny), cosi šlachovitého (May Day), cosi neoškubaného (Ms. Sutton), vejce (Bond) a nějaký ten košťál (Zorin). Nabyl jsem dojmu, že tohle už asi nikoho nebavilo natáčet. Taková poslední křeč. Žádné nové nápady (lyžovačka, honičky, divoká stvoření). Jedinou inovaci, kterou jsem postřehl, bylo, že si Bond jako správný agent se špatnou pamětí dělal zápisky z nějakého odposlechu. Napsal asi čtyři slova. Bond je zde prostě omezený... Spíše je zde jako nějaký upjatý detektiv ze staré školy, takový anglický pan Monk, než nějaký super agent britské tajné služby. Do kladného hodnocení bych zahrnul především Grace Jones, která dokázala na sebe poměrně snadno strhnout veškerou pozornost. Ani Walken nebyl špatný. Byl to úctyhodný protivník, ale protože pokaždé odmítal asistovat u Bondova zabití, vždy mu Bond upláchl a z velkého záporáka stal se v průběhu filmu pěkný pitomec. Jakoby se držel tradičního hesla: Chci zničit svět, ale rozhodně kašlu na to, co udělá nějaký můj imbecilní poskok s nejlepším agentem světa, kterého jsem konečně po mnoha peripetiích zajal. Osmdesát procent filmu nuda jako v Turínském koni, ale ke konci je to už tak napínavé, že mi samou nervozitou začaly padat na zem tortily .(17.11.2012)

Vida jak pěkný náhrobeček Roger Moore svému Bondovi vytesal. Ačkoli čas běžel a šaramantní Angličan rozhodně nemládl, jeho poslední bondovka je velice svěží a v mezích možností dynamická. Ovšemže, hodně dělá čistá rasa Zorin, skvěle vyseknutý démonickým Walkenem, svoje odvede i slušný (na poměry moorovek) scénář, který má jednotného ducha a dobře kloubí sarkasmus, napětí a decentní nadhled (tentokrát však prostý sebeparodičnosti). Kouzlo nelze upřít ani smrtonosné gazele MayDay a titulní popovce z dílny hitmakerů DURAN DURAN... Zápory jsou symptomatické – prebarikovaná režie Johna Glena a tradiční hluchá místa v prostřední pasáži filmů. Je zajímavé si všimnout, jak nevyrovnaná je většina moorovek – svižný úvod i závěr obvykle sráží "nijaký" prostředek. Jenže ve Vyhlídce na smrt je i vata snesitelná, atmosféru film neztrácí a řadí se ke zlatému fondu bondovek. Co Roger Moore zanechal v kultu agenta 007? Velký smysl pro humor, sebezlehčování a spíš uličnický než smrtící šarm... Dost na to, aby sedm jeho příspěvků do kánonu agenta 007 s povolením zabíjet vstoupilo do dějin akčního a dobrodružného filmu. Navzdory mnoha slabým momentům.(21.11.2004)

Klady: snowboarding na hudbu The Beach Boys, skvelá úvodná titulková pasáž, najlepší Bond song v podaní najlepšej popovej kapely, sexy B(l)ond girl, slizký Christopher Walken. Zápory: Roger Moore už je dosť starý, androgynná "Bond girl", klišé. Chcelo to zmenu, už dávno. James Bond zaspal dobu a nezmenila to ani vychytená syntetizátorová pecka od Duran Duran v úvode. Roger Moore už je starý a v spojení s vôbec nie štýlovým klišé sa dostávame k nebezpečnej kombinácii. Stále to tápe v "overených" scénach a motívoch. Premena zlého poskoka (Moonraker), plán na ochromenie západnej ekonomiky (zlatý Goldfinger), sexuálne narážky a scény sú samoúčelné a v spojení so suchými hláškami skoro 60 ročného Moora pôsobia ako vytrhnuté zo zlého porna. Najlepšie tu bezradnosť a neoriginalitu vidieť na hlavnej postave: síce je tu skvelý nápad s pôvodom Zorina, ale motiváciu a plány má k smrti neoriginálne. Ale Duran Duran sú božskí!(16.12.2007)

• - Ještě před začátkem natáčení podstoupil představitel hlavní role Roger Moore plastickou operaci. (Conspi)

• - „Keď som hral Bonda, posteľové scény mi pripadali úžasné - žiaľ, veľa času sme na ne nemali," vyjadril sa Roger Moore po poslednej role agenta. (kacer4)

• - Pomstít smrt Maxe Zorina, svého přítele a učitele, je jeden z hlavních cílů Bondova protivníka ve hře "Everything or Nothing" z roku 2004. (Colonist)