Tentokrát je to osobní. Chladná tvář Jamese Bonda prahne po pomstě. Timothy Dalton v hlavní roli britsko-amerického akčního filmu. Britský tajný agent James Bond, který dosud oddaně sloužil zájmům vlasti a Jejího Veličenstva, se poprvé dostane do situace, kdy jedná pouze na základě své osobní motivace. Stane se tak poté, co kolumbijský drogový magnát Franz Sanchez uprchne ze zajetí CIA a pomstí se Bondovu dlouholetému příteli Felixovi Leiterovi. V den své svatby tak Leiter navždy ztratí manželku a sám přijde o nohu poté, co jej Sanchez nechá předhodit hladovému žralokovi. Protože britská tajná služba MI6 nechce mít s americkým případem nic společného, dá Bond výpověď a pustí se do pátrání po Sanchezovi na vlastní pěst. Spojí se s půvabnou pilotkou amerického letectva Pam Bouvierovou. Před Sanchezem se vydává za zabijáka na volné noze. Nabídne mu své služby a zaseje v něm nedůvěru v některé jeho spolupracovníky. Avšak rozložit dobře fungující drogový kartel může být nad Bondovy síly... (Česká televize)

JUX

Bond 16 - jeden z mych nejoblibenejsich. Dneska by se o tom mluvilo v superlativech, tenkrat to bohuzel u kritiky moc nezabodovalo, tezce nedoceneny. ()

Godlieb

Značně kontroverzní reakce Bonda na soudobé problémy. Sovětský svaz se pod Gorbačovovýma rukama rozpadal, východní blok postupně kolaboval a najednou se mohl celý západní svět začít věnovat strmě rostoucímu fenoménu: drogovému pašeráctví. Předlohu k této bondovce (a nikdy nesfilmovanému pokračování Licence obnovena) napsal John Gardner, kritizovaný za přílišný tradicionalismus a neinvenci ve svých knihách, ovšem zde byla odvedena vynikající práce. Bond pracuje na vlastní triko, proti všem, a přitom se rozhodně nepodobá hrdinům pánů Stallona, Schwartzenegera nebo van Dammea, má pocity, slabiny, není nezranitelný a rozhodně všechno nezvládne sám. Titulní melodie mi přišla z bondovek nejslabší, je spíše diskotéková a rozhodně se moc nehodí k temnému kontextu příběhu. Bond už není takový bouřlivák v cool kožené bundě a jeansech jako minule, má drahý oblek, upravený účes a vůbec je superstylový, se svůdnou agentkou CIA po boku (ty krátké vlasy jí opravdu sluší) a s pomocí Q, který i ve svém vysokém věku ještě očividně nepatří do starého železa (i když se John Cleese Desmondu Llewelynovi vyrovnal, stejně je původní Q nepřekonatelný). Robert Davi je v roli bosse kartelu správně zákeřný a nevypočitatelný, mladý Benicio Del Toro od pohledu zabiják carterovského typu, Talisa Soto pak patří jednoznačně do kategorie femme fatale, není dlouho jistě ke komu vlastně nakonec chová sympatie. Pobavila mě scéna scéna kdy se Carey Lowell objevuje v bílé kutně aby zachránila Bondovi život a hraje k tomu takové chrámové téma, bylo to vtipné a zároveň výstižné (ta postava má skutečně takovou úlohu Bondova anděla strážného). Trochu se vylepšily triky, závěrečný náklaďákový souboj je pak vyložená lahůdka s minimem zadních projekcí a studiových montáží, konec má dokonce lehce romantický nádech (jako v Dechu života). Skutečný konec jedné epochy, Zlaté oko s Piercem Brosnanem pro mne bylo spíše šokem a zklamáním (007 přece nemůže mít BMW! Navíc tak pitomé, gayské, roztřesené, nekvalitní, americké, slabé...). Je škoda že tvůrci příliš dbali na kritiku (pravda, spíše to bylo zásluhou změny ve vedení MGM, ale vyjde to nastejno) a po tomto filmu už Daltonovi neprodloužili smlouvu na další díly. Takhle mě Remington Steele (proč rovnou neobsadili Hugha Granta?) akorát znechutil a přinutil zavrhnout bondovky jako definitivně mrtvé... Tedy, než přišlo Casino Royale. ()

Astu.

Zvláštní Bondovka, a to především tím, že jako jedna z prvních stojí a padá především na akci. Hlavní problém vidím v tom, že Daltona prostě s Connerym nebo Brosmanem srovnávat nelze. Je to charismatický herec, ale na ně nemá. Není to nahláškovaný, není tam taková ta uvolněnost ostatních dílů. Přesto to prakticky po celou stopáž neztrácí spád, scénář začíná být po čase celkem zajímavý a dokázalo mě to vtáhnout do děje (sice po třetině filmu, ale aspoň tak). 6/10 ()

P/\/EL

nudnější, vleklejší, ale jasně, částěčně realističtější Bond, proč ne, ale lepší bylo poslední Casino Royale, nejposlednější bondovka byla prej artová, no, já nevim, taky nudná..... No, tady dostává Bond chvílema i na frak, teda obléká si lesco, řekněme, že klasicky bondovské pasáže jsou prostě lepší, vychytávečky, myslim, že vyjímečná větší účast sympatického dědouška Q, tak....jiný bondovky mě bavily víc, to je jasný, záporák tentokrát není žádná karikatura, zosobněné zlo, ale působí inteligentě: "Co ty peníze? -- Vyperte, je." :), Dalton neni špatnej, bondgirl taky (trochu plavkyně, kdoví :), ale přecijen Connery, Moore, Brosnan...jde o ten bondovský styl...víte co...však se to tak taky bere, jo, Dalton méně....no, tak se to nějak neosvědčilo a pak teda Zlaté Oko....no... ()

Zofan

Hodně moderní bondovka na svojí dobu. Nicméně zdá se mi více akční a méně bondovská než obvykle, což trochu mrzí. Zapadne tak mezi řadu akčňáků přelomu 80. let. Méně vtipu, méně uceleného stylu. Přesto dost slušné a navíc pro mě asi nejokouzlujícnější Bond girl zatím a možná i vůbec. ()

Jorge K

The living daylights bych viděl povedenější, tenhle film byl místy roztahaný, ale vydržet se to určitě dá. Některé scény končí trošku nelogicky a těch explozí bylo přece jen asi moc. ()

fuskoric

Robia tie Bondovky zbytočne dlhé, táto navyše postráda humor. Na druhej strane Carey Lowell mala dovtedy zo všetkých bondgirls jasne najlepšiu figúru : P, no a Kamen parádne oživil muziku... ()

Tomoso18

Tento film si u mňa získal 4* len za napínavý dej a vcelku humorného drogového šéfa Sancheza, kde okrem nepriateľa musí Bond bojovať aj proti MI6, ktorá sa postaví na druhú stranu barikády. Zvlášť záverečná naháňačka na kamiónoch s cisternami plnými drog je viac ako slušným vyvrcholením filmu. Ale Timothy Dalton ako James B. nie je to pravé orechové. ()

tommyvercett

James Bond tentokráte mstí svého přítele. T. Dalton se snaží, R. Davi jako záporák funguje výborně. Pro mně nadprůměrná bondovka. ()

PORTER44

Opět skvělá další bondovka i když už druhá v podání T.Daltona jako Bonda i přesto nic nestratila.Opět nechybí dost akčních a humorných scén.Nechybí spousta známých hereckých osobností ve vedlejších rolích padouch R.Davi,začínající B.D.Toro,B.Richmond a C.H.Tagawa,nesmím oponout i dvě krásky T.Soto a C.Lowell.Příběhově je to trochu jiné, už v tom nehraje hlavního soupeře ruská strana ale milionář Sanchez který si vydělává obchodem z drogami ,hned na začátku ho sice chytí ale né nadlouho a vzápětí co uteče zmrzačí Felixe a zabije jeho ženu kteří byli nej přáteli Bonda a ten i za cenu odejít ze služby chystá pomstu. ()

pajator

Povolení zabíjet patří mezi mé nejoblíbenější bondovky. Po sérii s Moorem došlo ke změně a Bond poněkud zvážněl (a přitvrdil). Vtipné momenty skoro zmizely, zůstalo jen několik hlášek. Bond ukazuje, že není jen mašina na zabíjení, ale má své city a přátele, a sakra mu na nich záleží. Co mi to jen připomíná? Že by nový pohled na Bonda, tak oslavovaný ve spojení s Craigem? Vlastně ano. A proč mi tedy nové bondovky s Craigem nevoní, zatímco Daltonovky považuji za nejlepší filmy série? Protože jsou to stále bondovky a ne obyčejné akční filmy. Ano, Bond je mnohem tvrdší, akce mnohem reálnější a padouši naprosto přirození a uvěřitelní (drogový kartel a jeho fungování je zde vylíčeno celkem reálně). A přesto všechno hlavní hrdina vypadá a jedná tak, jak by Bond jednat měl. Objednává stejné drinky, stále úspěšně balí ženy (dvě z nejhezčích bond girl) a stále používá hračky z oddělení Q. Je sice drsnější, ale stále uhlazený a dobře oblečený Angličan (a nevypadá spíše jako agent KGB). Film samotný má správné tempo, žádná vysloveně hluchá místa. A finále je dostatečně napínavé a hlavní padouch po zásluze potrestán. Škoda, že zřejmě tento film poněkud předběhl dobu a publikum ještě nebylo na takového Bonda připravené. Dalton si zasloužil víc filmů, než jen dva. ()

topol999

Tak tohle bylo po hodně dlouhé době opět Bond, který mě zklamal. První a zároveň největší důvod je msta 007, což se k němu prostě nehodí, dále to John Glen nesmyslně přeplácal a vznikl z toho nesnesitelný patos! Jasně, že se musí bondovky brát s nadhledem, ale akce s cisternama byla k smíchu.... Navíc mi T. Dalton v tomto díle lezl neskutečně na nervy... Slabý průměr... Lepší než Coneriovky, ale přesto žádný zázrak... 60% ()

aneta105

Budu stručná a jasná, volím skoro vždy staré Bondovky, kde nejsou takové arch vychytávky a moderní vymoženosti, skvélá akce a herecké výkony jsou velmi dobré, ale děj byl slabý až nudný 50%. ()