Tentokrát je to osobní. Chladná tvář Jamese Bonda prahne po pomstě. Timothy Dalton v hlavní roli britsko-amerického akčního filmu. Britský tajný agent James Bond, který dosud oddaně sloužil zájmům vlasti a Jejího Veličenstva, se poprvé dostane do situace, kdy jedná pouze na základě své osobní motivace. Stane se tak poté, co kolumbijský drogový magnát Franz Sanchez uprchne ze zajetí CIA a pomstí se Bondovu dlouholetému příteli Felixovi Leiterovi. V den své svatby tak Leiter navždy ztratí manželku a sám přijde o nohu poté, co jej Sanchez nechá předhodit hladovému žralokovi. Protože britská tajná služba MI6 nechce mít s americkým případem nic společného, dá Bond výpověď a pustí se do pátrání po Sanchezovi na vlastní pěst. Spojí se s půvabnou pilotkou amerického letectva Pam Bouvierovou. Před Sanchezem se vydává za zabijáka na volné noze. Nabídne mu své služby a zaseje v něm nedůvěru v některé jeho spolupracovníky. Avšak rozložit dobře fungující drogový kartel může být nad Bondovy síly... (Česká televize)

subic

Rok 89 akorát u 007 ne zrovna revoluční. Podruhé a naposled slabý a křehký Timothy Dalton. Ale na rozdíl od Moorea stejně jako Connery taky kouří. Vizuální skok kupředu, předchozí 2 Mooreovky a předchozí Daltonovka vypadají jak ze sedmdesátek, taky už jsme opravdu v osmdesátkách. Úvodní skákání na padáku a počáteční titulky jak z nějaké 20 let staré bondovky. Několik hldových žraloků, nejaké to potápění, kasíno, 007 tentokrát tak trochu na volné noze. Méně zmatku než v předchozím Dechu života (1987), ale trochu zlepšení. Stará dobrý Q také opět v terénu akci s pár svými udělátky, podobně jako v "Mooreovce" Chobotnička (1983). Kdyby nešlo o drogy, jejich převoz a zapojení Asiatů do obchodu a k tomu střely stinger, ale třeba o jaderné palivo nebo něco hodného sledování a další činnosti agentů, tak by to byla, až na Timothyho, docela slušná bondovka. Pro mě je zajímavé, že se tu v malých rolích ukáže Benicio Del Toro a Cary-Hiroyuki Tagawa. Navíc hned 2 bondgirls milují 007 a Carey Lowell to tu ve druhé půlce velmi sluší. ()

0verseer

Bondovka č. 16: Po predchádzajúcej Daltonovej bondovke som od Licence to Kill veľa neočakával, no po vzhliadnutí som ostal príjemne prekvapený. Bond nezachraňuje svet, tentoraz mu ide "len" o to pomstiť svojho priateľa a tvorcom sa podarilo vytvoriť to, čo som v sérii o agentovi 007 naposledy videl v taktiež neprávom podceňovanej bondovke On Her Majesty's Secret Service. Vdýchnuť Bondovi dušu a nevykresľovať ho len ako nezničiteľnú "one man army", vďaka čomu sa snímok drží väčšinu času na hranici uveriteľnosti (ktorá je občas zbytočne narušená napr. technickými hračkami od Q, ktoré tu proste nepasujú alebo scénou ťahača na zadných). Musím sa priznať, že som sa dokonca pristihol ako Bondovi pri jeho "personal" misii fandím (čo o žiadnej Mooreovej bondovke povedať nemôžem). Jediný vrub v konečnom resumé ide "len" na samotného predstaviteľa 007, ktorý v mojích očiach jednoducho postráda dostatok charizmy na túto úlohu... Inak ide v skutku o vydarený snímok a možno najnedocenejšiu bondovku vôbec. ()

PlayEasy

Netradiční bondovka, která předběhla i první Daltonovku pro dravou akci, slušného padoucha, ale humor musel dodávat Q, protože Dalton si na tohle (stejně tak u žen) moc nepotrpí a přeci jen, z těch pár mld. žen na zemi mohli "ulovit" větší kus. James se tentokrát vyprdl na britskou tajnou službu, M mu odebral povolení zabíjet, ale Bond musí stůj co stůj kamaráda pomstít. 70% .... BTW Del Toro musel na svůj talent ještě vyzrát :) ()

Stejšn

Z tohohle filmu mi v hlavě utkvěly vlastně asi jen tři věci: píčovina s tahačem na zadních, lehce šilhavá bondgirl a výrazný mladý grázl, ze kterého se až mnohem, mnohem později vyloupl Benicio Del Toro. ()

OJan

Dech života úspěšně nastartoval nový směr této franšízy a Povolení zabíjet v tom dobře pokračuje. Tohle je totiž bondovka, která není natočená dle předlohy Iana Fleminga. A dostává se nám tu originální zápletky - Bond vyráží na osobní vendetu. Nevídané. Ve scénáři se však občas projeví pár hluchých míst. Akce je zde skvělá. Svižná a poutavá. Někdy možná tvůrci chtěli, aby to bylo více napínavé, což se ale tak moc nedaří. Občas je to samozřejmě přehnané, ale na druhou stranu - kdyby nějaký snímek z této série nebyl místy moc, byl by to ještě vůbec James Bond? Myslím, že ne. Každopádně... někdy je to moc až moc a přestává to fungovat. Musím vyzdvihnout hlavního záporáka. Není to totiž žádný idiot, ale opravdu silný padouch. Na závěr musím pochválit soundtrack a výpravu. |85%| ()

maoc

Místo víceméně vtipných mooreovských agentských rošád dostáváme v druhé daltonovce osobní mstu na ostří nože, dokonce bez povolení zabíjet a bez silné podpory v zádech. To je docela posun, jehož směr naznačil už minulý Dech života. James ale nezůstane zcela bez pomoci. Pam Bouviérová je k nakousnutí (vždycky se mi líbily ženy s krátkými vlasy) a vytváří s Bondem pěkné duo. Amíky asi musel namíchnout falešný kazatel a celá koncepce zapojení byznysu s vírou do narkobaronova portfolia je zajímavý podnikatelský záměr. Škoda jen až přílišné délky filmu. Sice nabité explozemi, požáry a akcí, ale i tak to asi chtělo o 10 minut zkrátit. Honička cisteren byla už příliš. Přes všechny klady filmu nemohu dát víc než 3 stařeny. Asi se mi, aniž bych to byl kdy řekl, mooreův starý proutník líbil víc než tento vážný, akční Bond druhé poloviny 80. let. ()

Pete

Dalton #2 Bondovka může být jen tak dobrá, jak kvalitní je hlavní padouch. Franz Sanchez, narkobaron jak Escobar, brutální, ale spíš béčkovej hnusák s leguánem na rameni, na hlavního padoucha to úplně není. Uhořel, politý směsí heroinu a benzínu, zažehnutou zapalovačem od Felixe. A Bonda jako mstitele bez humoru taky nemusím. ()

JosefTomas

Bondovka s trochu jiným směrem, který nebude vyhovovat asi každému. Popravy jednotlivých záporáků nabrali na brutálnějším tónu (což mi nevadí), ale zbytek je až moc neuvěřitelná barevná smršť, která kvůli nepříliš dobře zvolenému stylu (budeme drsný Bond, nebo zábavný?), jenž není jasně patrný, ztrácí pár bodů. Zbytek ale šlape a kdyby tvůrci šli naproti temnému proudu, měli bychom tu jednu z nejlepších Bondovek. ()

Johny_MH

Velmi zvláštní bondovka. Možná má občas patetickou příchuť, ale jinak je vše v pořádku. Koneckonců i Bond je jen člověk a má své přátele - viz. Zlaté oko. ()

Filipes

Tak možná je to tím věkem, ale tohle je opravdu jedna z těch průměrných bondovek. Tïmothy Dalton se sice snaží udržet Jamesův šarm a smysl pro ironii ale bohužel to v jeho podání prostě vypadá a zní průměrně. Ale pořád je lepší jak Roger Moore s tím rozdílem že vlastně nejlepší bond je Daniel Craig (Nic proti Seanu Connerymu) ()

Lubakus

První opravdu drsná bondovka. Po spoustě provařených klišé včetně hrozného moonrakera nebo chobotničky vkročil na plátno Bond mstitel, a hned se vší parádou. Po Conneryho odchodu je tento fil perfektním návratem ke kvalitě Bondovských filmů. ()

Honzus

Nevím sice, proč Timothy Dalton natočil jen dvě bondovky, ale vím jistě, že je to škoda, protože jeho pojetí Jamese se mi velmi líbí. Povolení zabíjet patří k mým oblíbeným bondovkám z několika důvodů. V málokteré jiné můžeme například vidět Jamese Bonda tak silně projevovat emoce, čímž pádem se s ním tentokrát lze mnohem více ztotožnit (narozdíl on Brosnana a Moora, které jsem nikdy jako Bondy nemusel), dále je to samotný příběh, v němž tentokrát nejde ani tak o záchranu světa, ale o vskutku osobní záležitost. Timothy Dalton je v hlavní roli velmi přesvědčivý. Jeho Bond neřeši obtížné situace s ironickým úsměvem na rtech a nehýří vtipnými poznámkami, ale je na něm znát zapálenost, zloba a dokonce strach a smutek. Po Connerym (a možná Craigovi) je Dalton jasně nejlepší Bond. ()

kolacky

Daltona moc nemusím, je na mě moc sladkej, nejlepší Bond byl a je Sean Connery a na paty mu šlape Pierce Brosnan. Ale jako film akčňák se mi tohle líbilo a automatická hvězdička navíc jako každý film, kde se byť jen mihne Benicio Del Toro... (zde skvostně úchylný padouch) ()

krivkin

tak nějak nevím - 007 bez povolení zabíjet, mstí svého parťáka ze CIA - je to spíš jak Lethal weapon než šponážní film... a úplně odpadl humor a sebeparodie, tedy to, co dělá Bonda Bondem, ještě, že přišel "zlatý restart" s Brosnanem... ()