Černí baroni (TV seriál)

Čierni baroni

Komedie

Česko, 2004, 9 h 34 min (Minutáž: 49–53 min)

• LEATHERFAC

Juraji Juraji, tak tohle je absolutní propad. Neuvěřitelné, jak režisér takových skvostů, jako jsou Spalovač mrtvol, nebo Petrolejové lampy, mohl splodit takovouhle příšernou sračku... Bylo mi z toho fakt na blití a zvládl jsem necelý první díl... Fakt něco strašnýho. A to si myslím, že Andy Hryc mohl být daleko lepší Terazky než Lanďák, kterej byl jinak skvělej, ale podle knížky to byl pro mě typově spíš ten Hryc...Ale takovejhle průser...no...(4.1.2007)

Ze začátku se mi to zdálo nějaké upachtěné, na dálku z toho smrděly špinavé popelníky, upocená lampasácká prasata a umakart v ateliéru, takže prvních pár dílů jsem dokoukal se značným sebezapřením. Jenže posléze se herci tak nějak po bolševicku vpravili do svých rolí a byla z toho docela prdel. Chci říct, dalo se na to zvyknout a občas se i zasmát.(5.2.2012)

Vzhledem k tak obrovské úspěšnosti filmu Černí baroni a poměrně velkému konzervatismu českého diváka, vzal si na sebe Juraj Herz opravdu velice složitý úkol, když se rozhodl natočit seriál jinak. Myslím, že se mu to však podařilo. Seriálová podoba sice není takovým uceleným příběhem, jako filmová, ale na druhé straně daleko více koresponduje s knižní předlohou, která sestává z jednotlivých a mnohdy nenavazujících historek a příběhů. To a fakt, že jde o dlouhý seriál, umožňuje v daleko širším spektru ukázat nesmyslnosti a zločinnosti období našich dějin, za něž dnes nezbývá, než se stydět. Nejen režisér, ale i herci museli mít velmi složitý úkol - převzít roli po někom, kdo ji tak skvěle zahrál. Mnozí herci se mi v seriálu líbí více, než ve filmu. Např. Pavla Landovského si jako herce velice vážím a jeho Terazky už svou oblibou zlidověl, ale Andrej Hryc je skutečný Terazky, tak si ho při četbě představuju - řečí, postavou, povahou a na Terazkym příběh prostě z velké míry stojí. Naopak Radek Holub svého Kefalína kapánek přešvihl a nějak mu toho intelektuála mezi vším švejkováním nevěřím. Výborný je Ciml Liška, doktor Töpfer i malíř Vaculík (jehož postava je jedna z těch, nad jejichž osudem se svírá srdce bezmocností). Film je okořeněn dobrou Skoumalovou hudbou, i když musím přiznat, že když sleduju víc dílů za sebou, "Dupající králíky" přetáčím.(3.2.2013)

• DonPedro

Rozpustit už tak docela řídké Švandrlíkovy předlohy do jedenáctidílného seriálu, byl nápad za milion (ostrejch). Nekonečným opakováním skoro stejných situací se humor rozředil do homeopatické hustoty, postavy vykastrované na jednu dokola omílanou vlastnost výsledku nepřidají a herci jsou bez šance cokoli zachránit. Zvlášť Radek Holub si zadělal na problém – pro toho, kdo vydržel do konce, bude asi každá jeho další role nasáklá Kefalínem. A nejsmutnější na tom všem je, jak Herz v rozhovorech naznačuje, že s negativními reakcemi vlastně počítal, protože komunistům se Černí baroni prostě líbit nemůžou :-((30.3.2004)

• Brouk

Seriál je v půlce a já pořád čekám. asi už to zůstane ve stejném duchu. Některé postavy jsou mi sympatické (Terazky v podání Hryce, Nárožný, jandák a spol. celkem v pohodě). Nejvíc mi tam asi vadí postava Kefalína - dělat ze sebe tak idiotsky Švejka je na pováženou, Polívka jako taky alkáč dost přehrává. A Pavel Liška, kde se nachomejtne, hraje už setrvačně idioty.... Dám to za 2* a uvidím do konce. Myslím, že už to tak zůstane... Nechám už to tak, nebýt Andreje Hryce tak jednu hvězdičku asi seberu.....(17.2.2004)

• - Ve scéně, kdy se poručík Hamáček (Boleslav Polívka) pomiluje s manželkou svého nadřízeného, zní v pozadí skladba „Joj cigán“. (majky19)

• - Skladba, která opakovaně zazní na svatbě poručíka Hamáčka (Bolek Polívka) s Jaruš (Barbora Štěpánová) nese název „Ta slepička kropenatá“. (majky19)

• - Ve vojenském mundúru se npr. Pecháček (Petr Rychlý) představil v tomto seriálu již podruhé. Poprvé to bylo v seriálu z roku 1988 Chlapci a chlapi, kde ztvárnil roli svobodníka Kloučka. (majky19)