Černí baroni

(seriál)
  • Slovensko Čierni baroni

Epizody(11)

Adaptace veselých příběhů z neveselých let podle románu Miloslava Švandrlíka. Seriál vznikl z příběhů jeho populárních knih (Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, Říkali mu Terazky, Pět sekyr poručíka Hamáčka, Lásky černého barona, Terazky na Hrad, Černý baron od Botiče, Kam kráčíš, Kefalíne?), podle scénáře M. Bezoušky. Věrohodnou dobovou atmosféru 50. let 20. století vtiskl seriálu renomovaný režisér Juraj Herz, který ve spolupráci s kameramanem Jiřím Macháněm umocnil Švandrlíkův humorný nadhled nad neradostným totalitním režimem v tehdejší československé armádě. (Česká televize)

Vejrrr

Pokud si toto někdo čte tak jistě s nechapavým pohledem kvůli tomu počtu hvězdiček a počínající averzí vůči osobě která tento komentář píše a jejímu vkusu.. :) Proč vlastně dávám plné hodnocení? Švandrlíka jsem četl... Nebudu vyvracet, že pěkných pár věcí si tvůrci přidali a chápu že nemusí být po chuti mnohým z Vás.. I mě tam občas něco nesedělo, ale rozhodně hned nebudu přehnaně kritický. Smysl serialu byl jednoduchý. Rozšířit fenomenální, nepřekonatelný a nepřekonaný film z roku 92... Rošířit o scény, které jste v původním filmu neviděli, ale v knížce jsou. A za podmínky neopakovat se. Těžký úkol a já si myslím že se povedlo. Vypíchly se perly z knížky, které jste ve filmu vidět nemohli a to v podání brilantních herců Kaisera, Lišky, Polívky, Heřmánka a řady dalších... (Nenamítám vcelku nic proti s názory na hloupého Kefalína, tam bych i já viděl raději někoho jiného). Každopádně.. bylo to trefné, dobu to odráželo myslím perfektně.. určite s jistou nadsázkou občas... ale hlavně s ohromným vtipem.. Smál jsem se a smál jsem se hodně... ()

curil

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Keď bude vojna, nastúpite v prilbách do reky a bojové jednotky poidú cez vás ako cez most!" - poručík Čaliga Tak já stavím televizní zpracování románu na stejnou úroveň jako film Zdeňka Syrového. Vzpomínám, jak jsem knihu opisoval v  sedmdesátých letech na stroji se sedmi kopíráky, abych ji mohl poskytnout kamarádům. Dosud vlastním vydání z nakladatelství Vysočina z Havlíčkova Brodu 1969. Obsazení rolí je výtečné, Anton Hryc se přinejmenším vyrovná Pavlu   Landovskému, u mě je to ještě lepší výkon ve více polohách v hlavní roli. Navíc v TV zpracování jsou použity i další motivy z pokračování a to většina lidí nezná, protože nečte. Pak se to lehce zatracuje. Je to účet bez hostinského. ()

ostravak30

Asi jsme až moc zhýčkaní dokonalostí a genialitou filmu, ale tato verze není zrovna povedená. Co jsem pochopil z rozhovorů, tak seriál je více podle knihy, respektive co se nevešlo do filmu, seriál pohodlně obsáhl. I přes angažování hereckých legend a hvězd se nepovedlo Juraji Herzovi je skloubit všechny postavy dohromady, aby herecky zahrály jinak již slavné postavy nově, ale přesto zajímavě a hlavně zábavně. Věčně ožralý Polívka nebo ksichtící se Kaiser prostě nestačili. Vlastně to už Radek Holub řekl na začátku. "Švejkovatět, švejkovatět a zase švejkovatět." Ale Švejk už tady jednou byl a Černí Baroni také. A právě do kombinace obou se chtěl seriál stylizovat, leč nepovedlo se. ()

freddy

Filmy a seriály z vojenského prostředí mě nikdy moc nebavily, proto jsem jich asi taky viděl tak málo a například filmovou verzi Černých baronů jsem neviděl nikdy. Ovšem tento seriál mě už při své premiéře dokázal zaujmout a pobavit, a tak jsem nyní při jeho první televizní repríze neváhal a připomenul si ho. A opět jsem se královsky bavil! Jsou zde vynikající a snadno uvěřitelné herecké výkony, obzvláště Petr Nárožný se svojí averzí vůči Pétépákům je geniální, stačilo mi vidět jeho výraz, když se začalo mluvit o útvaru PTP a hned jsem se musel tlemit. Stejně tak svou roli bravurně zvládli například i Bolek Polívka, Vítězslav Jandák, Oldřich Kaiser, Tomáš Töpfer nebo Andrej Hryc. Pobavilo i pár hlášek, obzvláště jedna mi, nevím proč, utkvěla v paměti: "Hoši, zahrajte Andulku Šafářovou. To je píseň o té soudružce, co nemá husičky doma." U každého dílu jsem se zkrátka dokázal solidně pobavit a občas to byl hodně velký výtlem. Celkově mi dokázal tento seriál navodit pozitivní náladu a myšlení, a na každý další díl jsem se velmi těšil. Ta celková neschopnost útvaru PTP mě zkrátka dokázala spolehlivě pobavit. Seriál jako celek vnímám jako dokonalé humorné dílo a neváhám s udělením pěti hvězd. ()

matysek2425

Nonna:Celkem výstižný koment,herecké obsazení považuji za lepší než ve filmu a to skoro ve všech rolích,Hrycův Terazky je pro mě důvěryhodnější,je více Československý.Vadí mi Holubovo výrazné přehrávání,ale na druhou stranu lépe vystihuje to jak by měl Kefalín podle románové předlohy vypadat(malý,nepěkný,pitvořící se platfusák)Samostatnou kapitolou je historická souvislost,skuteční Pétepáci byli deptáni fyzicky i psychicky v lágrech,v dolech uranových i černouhelných a určitě neprožívali selanku vykreslenou seriálem(i filmem)považuji to však za uměleckou licenci a věrnost našeho národa bojovat humorem proti tragickým dějiným událostem,zároveň si myslím,že dostatečně ukazuje zvrácenost bolševické ideologie.Seriál víc než film kopíruje románovou předlohu a proto ho považuji celkově za zdařilý. ()

• Ve vojenském mundúru se npr. Pecháček (Petr Rychlý) představil v tomto seriálu již podruhé. Poprvé to bylo v seriálu z roku 1988 Chlapci a chlapi, kde ztvárnil roli svobodníka Kloučka. (majky19)
  • Zámek, kde se seriál natáčel, se nachází na jižní Moravě v obci Jaroslavice. Nenatáčelo se jen tam, ale i v samotné obci či v jejím okolí. (tommahol)

Související novinky

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (více)