Černí baroni (TV seriál)

Čierni baroni

Komedie

Česko, 2004, 9 h 34 min (Minutáž: 11x53 min)

• Radyo

Začátek mi připadal ještě ucházející, nicméně další pokračování už byla vskutku "ucházející". Kvalita z nich totiž ucházela stejně rychle, jako uchází vzduch z píchnuté pneumatiky. Nehodlám se koukat až do konce, jestli se tahle pneumatika splaskne úplně, nebo zda ji stihne někdo před úplným vyfouknutím zalepit a případně trochu přihustit. Dosavadní díly mě totiž přesvědčily o jediném - že Česká televize má (nebo měla?) zřejmě tolik peněz, že neví co s nimi, a tak se občas pouští do natáčení podobných volovin, jako je tato.(24.2.2004)

• Skejpr

Nene.. Tam, kde Sirového film exceluje ve ztvárnění pioreskních postaviček, tam Herzův seriál těžce padá na hubu. Postavy jsou vulgární a protivné karikatury a když vám začnou lézt krkem postavy.. Jste v háji... Králící sice dupali fajn a Radek Holub jako Kefalín špatný nebyl, Jinak ale špatný špatný špatný a ještě jednou špatný. Heřmánek ani Hryc nezmohli nic a Polívka byl poslední hřebíček...(10.1.2009)

• Paity

Trapnost tohoto seriálu je vážně obrovská. Předně je nutné říci, že nemá vůbec co dělat s filmem z 90. let, který patří k tomu nejlepšímu co tady u nás bylo po listopadu 89 natočeno a to až doteď. Rádoby vtipy se společně s nejrůznějšími pokusy o gag snaží pořád natahovat po vtipu, kterým sršel film, leč marně.(15.6.2012)

• belldandy

Výborný režisér a výborní herci natočili dohromady podprůměrný seriál. Dokážu odpustit Švandrlíkovi, že neukazuje ve jménu nadsázky realitu v celé její hrůznosti. V této formě to však nejen nebylo realistické, nebylo to ani legrační. Postavy jsou ploché jako obrázek na plakátu. Jejich motivace a psychologie mi zůstává nepochopitelná. Většina humoru je toho druhu jako ve scéně, v níž opilý Polívka vykřikuje, že je důstojník socialistické armády. Kefalín působí jako blb, ale protřelej. Chtěla bych vzkázat scénaristovi, že kdo se chová jako Švejk programově už prostě být Švejk nemůže. A mimojiné - nesouhlasím s názorem, že Švandrlíkova kniha je nepřevoditelná na plátno. Byla jsem spokojeným dívakém filmu a tři hvězdičky bych mu bez problémů dala. Tohle je bohužel prostě špatné - ubohé, vulgární, přitroublé, prvoplánově legrační.(26.1.2004)

Na začátku byl ambiciozní nápad ČT na hvězdně (a zároveň herecky schopně) obsazený seriál, podle geniálních Švanderlíkových knížek, dělající si prdel z ČSLA. Sehnali dobrého režiséra, vrazili do toho moře peněz (na tv seriál solidní a nezvyklou částku) a dopadlo to jak to jen dopadnout mohlo. Seriál Černí baroni nedosahuje kvalit knih vůbec a k filmové verzi také moc ne. Navíc herecký vždy schopný Holub je zde děsně nepříjemný (jeho Kefalínovi bych nejraději rozbil hubu cihlou, než se na něj znovu podívat). Naštěstí zbylé obsazení, když už nezáří, tak hlavně nesere. A Herz asi už nikdy nevystoupí ze svého stínu mládí. Nic, proti ničemu, ale děkujme za toto, protože většina našich seriálů stále může tiše těmto Černým baronům závidět (jednooký a krátkozraký král mezi slepými).(14.12.2009)