Pád do ticha

• Velká Británie Touching the Void (více)

Film je natočený na motívy rovnomennej knihy Joe Simpsona. Rozpráva skutočný príbeh dvoch britských horolezcov Joe Simpsona a Simon Yatesa, ktorí prežili v roku 1985 tragickú nehodu vysoko v peruánskych Andách. Pri zliezaní západnej steny oboch spájalo jediné lano. Simpson sa však nešťastne zranil a oboch dostal do život ohrozujúcej situácie. Jediné, čo mohol Yates pre oboch spraviť, bolo prerezanie lana, ktoré ich spájalo. Simpson spadol do ľadovej trhliny, odkiaľ sa plazením a v bolestiach bez akéhokoľvek jedla a vody po temer štyroch dňoch dostal späť do základného tábora. Dorazil iba hodinu pred Yatesovým odchodom späť do Británie.

Tento epický príbeh nie je len o horolezectve a horách. Je hlavne o ľudskej duši a sile.Ich návrat sprevádzali zmiešané reakcie. Spoločnosť bola šokovaná. Yates sa nevyhol silnej kritike zo strany horolezeckej komunity za prelomenie a porušenie nepísaného pravidla a tabu - za prerezanie spoločného lana. Nevyhol sa ani pokusu o vylúčenie z Alpine Club. Na základe silného psychického tlaku, ktorý bol vyvíjaný na Yatesa sa Simpson rozhodol publikovať ich spoločný príbeh ako vysvetlenie rozhodnutia priateľa, a aby vyvrátil jednostranný pohľad na jeho počínanie. Simpson veril, že Yatesovo rozhodnutie zachránilo životy obom. (oficiální text distributora)

Calibos!

Neuvěřitelné. Nevím vlastně co napsat. Tento film je pro mě důkazem co všechno může člověk vydržet pomocí vůle žít. Brilatní. ()

miccio

"Kruci, umřu a bude mi hrát Boney M!" Neuvěřitelné, nadlidský výkon Joe Simpsona a velice silný příběh o tom, že touha k životu může dosáhnout neskutečných rozměrů a činů. Pud sebezáchovy, který na jedné straně donutí odříznout lano s kamarádem a na straně druhé poskytne nezměrnou, až neskutečnou sílu k přežití. Horolezce nechápu, zimu ráda nemám, ale před tím, co jsem viděla, pomyslně smekám klobouk. A je zajímavé, jak se mi teď moje problémy zdají malicherné. Je to inspirující výkon, příběh i film. Za 5*****. ()

GhostWriter

Sila a duch ľudí zdoľávajúcich najvyššie vrcholy sveta je nezlomný ako duch hory samotnej. O to vzrušujúcejšie je sledovať priamu konfrontáciu bezhraničnej sily prírody s človekom bojujúcim o holý život. I cez pohodlie príbytku a tepla domova pri sledovaní cítite tú chuť po živote, adrenalín valiaci sa z nadobličiek do krvného obehu, ktorý dáva srdcu ďaľší úder k dobru i omrznuté končatiny v kŕčovitej snahe pohybu o ďaľší centimeter vpred. Spotení z vyhriateho gauču s vedomím skutočnosti vydýchnete iba hlboké "unbelievable". Skutočný príbeh so skutočnými osudmi, ktoré pokračujú a plynú i so všetkými dôsledkami životných rozhodnutí mimo filmového plátna. ()

Juraj Suhaj

Velký příběh o nezlomné vůli žít. Jediné, co filmovému zpracování škodí, je nedostižná kvalita knižní předlohy, která vyvolává pocit, zda by nebylo možné tuto látku uchopit lépe. ()

bron

Strhující příběh vyprávěný strhujícím způsobem. Až k nevíře, že tenhle scénář napsal sám život. 90 % ()

Bajucha

Co dodat...velkolepé...úchvatné...odstrašující. V lezení nejsem dá se říct ani amatér, pár kousků co si člověk na stěně,skále nebo ledopádu zkusí z něj ještě horolezce nedělá a i přesto to láká...ty hory jsou úchvatné a vyzívají...věřím, že jen málokdo s dobrodružným duchem a velkou ctižádostí jim odolá...kdo by to nechtěl vidět na vlastní oči a ta představa překonání sám sebe...ale mnohdy za jakou cenu? Pád do ticha ukazuje všechno v jednom...nádherné záběry hor přitahují pozornost diváků a od obrazovky je nepustí, prokresleno vyprávěním lidí, kteří to zažili na vlastní kůži a záběry na horolezce, kteří jsou tak bravůrně namaskovaní, že máte pocit, jako by to ani hrané nebylo...je vám zima, cítíte pohyb kostí ve své vlastní noze, máte sucho v ústech, představujete si ty muka, tu bolest, přemýšlíte nad tím, jak byste reagovali vy...jak byste se s tou situací smířili...a představujete si jaké to asi musí být, ocitnout se na pokraji smrti, únavy, vysílení a bezmoci...překonat sám sebe a všechno to nemožné přežít...v mém případě jsem ráda, že je to jen představa i když člověka láká něco takového vyzkoušet, po shlédnutí tvrdé reality si vždy musí nalít čisté víno a říct...na to nemám...pro mě za 5...vynikající a podložené skutečností... ()

ciapok

velmi dobre fungujuca fuzia dokumentu a dramatizacie. Neskutocne dokonale realisticke prostredie. Keby mali horolezci cas cumiet na telku, bol by to urcite ich kult :) ()

mlcenlivej

Neskutecny pribeh.. V blu-ray kvalite muzu jen doporucit! Film musi nadchnout vsechny cestovatele a dobrodruhy. Ja bych se v te dire asi jen rozbrecel a zblaznil :-) Na vic uz bych se nezmohl. Doporucuji si precist diskuze o 'preriznuti lana' a take jak se Simon a Joe vztah vyvijel dal. Jeden by rekl, ze se stanou pratele do konce zivota? Dalsi zajimavost o Joe SImpson - Doktori mu po zraneni oznamili, ze uz nikdy nebude schopen horolezectvi a ze bude mit do konce zivota potize s chuzi. On byl za 2 roky zpatky na horach... ()

wyoming

Filmy o přežití jsou vždy silně emotivní, ale v tomto případě mi dokumentární styl kazil skoro veškerý dojem z příběhu. Radši bych uvítala zpracování, kde je celá situace i všechny pocity zachycená víc autenticky. Všechny ty kecy kolem mě rušily a tak nějak se mi to nedařilo prožít. Za Boney M bod navrch. ()

LaCZik

Působivé, a to tak že velice. Nic méně mi vadila takřka dokumentární forma a po čase jsem se začal nudit. ()

Martineq15

Velmi silné, emotivní a mrazivé. Mrazivé z toho důvodu, že si nedovedu představit, že někdo něčím takovým prošel. Síla a pud sebezáchovy je tak silný, že je možné aby někdo něco takového přežil, nicméně to muselo být doplněné touhou žít a doprovázené obrovskou vnitřní silou, kterou by každý nedokázal na takovém to místě prokázat. Ani zdaleka si nedovedu představit, čím vším si musel projít a jakou bolest musel prožít. Smekám před tím, co dokázal... ()

Hextall

Absolútne geniálne, emotívne, mrazivé...a to nie len zimou, ale aj príbehom, ktorý napísal sám život. Dielo, ktoré naplnilo moje očakávania vo všetkých smeroch. Zaslúži si len superlatívy. ()

Mr.bongo

Příběh o síle a vůli přežít. Velká inspirace. Zkrátka nevzdat se znamená zvýšit své šance tisícinásobně. ()

milunech

Bylo to fakt dobrodružství, chvilkama mi byla opravdová zima a jsem strašně ráda, že jsem doma. Naprosto dokonalý příběh, kdy i přesto, že víte, že oba horolezci přežijí, stále jste v napětí, jak je to možné . ()

1p1100

Při závěrečných titulcích jsem jenom seděla a říkala si: No páni. Tohle je nemožné. Příběh dvou mladých horolezců se mi zaryl hluboko pod kůži téměř okamžitě. Zpracování filmu, tedy napůl hraný a napůl, řekněme vyprávěný, bylo asi nejlepší možné řešení k natočení filmu. Hudbu, kterou jsem vnímala celým tělem, sedla k horám v Peru dokonale. Posledních čtyřicet minut filmu jsem měla pocit, jako kdybych o život bojovala s nimi. Asi nemám, co bych filmu vytkla, naprosto mě pohltil a zacloumal mými emocemi. Tleskám, jak samotnému filmu, tak Joemu a Simonovi. ()

Rathe

Je to až neuvěřitelné co člověk dokáže, když ho honí instinkt přežití. A zde se neuvěřitelné stalo uvěřitelným. Musel si pro svůj život vytrpět neuvěřitelné peklo. ()

Helgard

Excelentní, nechápal jsem moment, kdy člověk zraněný pádem do jámy nastaví taktiku na "kampak to asi vede, vyjde mi lano?" Proboha tohle se fakt stalo? Jestli tohle není pro oko diváka a ten muž s roztříštěným kolenem doskákal, dokutálel, dolezl, doplazil, zkrátka a dobře dopravil se až ke stanu kde si prostě zavolal kamarády, tak je tady skutečně někdo dítě štěstěny. A to mohl umřít za zvuku přenádherné legendy a jedné z TOP kapel v historii muziky....Nejlepší film o horách, co jsem kdy viděl. ()

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

22.06.2006

...zpívá Ivan Mládek a vlastně tím popírá prvotní ideu horolezectví, tedy překonávání hranic (svých i přírody) a snaha o dosažení nedosažitelného. Filmy o horolezcích a jejich hrdinských výstupech… (více)