Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

Karlas

Geniální dětská pohádková detektivka, která se časem mění v poměrně ostrou fantasy a následně hororové drama. Snaha zachovat si chladný rozum a vyhnout se této fantaskní mánii mne opustila s prvními doušky tohoto báječného příběhu. Celá série je jako miska chipsů, ze které si musíte stále brát další a další křupavá potěšení. ()

Jillen

Vcelku nudná ovšem originální pohádečka s pěknou vizuální stránkou a atmosférou, která kde koho očaruje. Bohužel se jedná spíše o film pro mladší divácké publikum a mě to prostě nijak nezaujalo. Viděl jsem to jednou a to si myslím bohatě stačí. Abych nemlel jen negativa tak OST od mistra filmové hudby Johna Williamse má alespoň nějakou tu cenu. Dávám 35% ()

Džejkop

Knížku mám moc rád, a tak jsem byl zvědavý jestli budu mít stejný pocit i z filmu. Nestalo se tak úplně doslova, jako kniha to není, ale vidět ty čarodějnické příběhy na filmovém plátně je přinejmenším příjemné. Tenhle čarodějnický svět na mě zapůsobil a to i přesto, že první díl je docela dětinský.Má to svoje kouzlo. ()

MikO_NR_1909

Pamätám si, keď sme na tom boli v kine pred viac ako 10-timi či vari 11-timi rokmi . Bolo to niečo nové, jedinečné, istým spôsobom fenomén. Rodinná záležitosť. Neviem, možno keby to vidím dnes, reagoval by som ináč. ()

Laxik

První díl je kouzelný. Dokonalá moderní pohádka, která obsahuje objevování neznáměho světa, boj nadaných, ale společensky outsiderských děcek proti tajemnému nepříteli, relativně překvapivé zvraty a navrch vypravěčsky výborně zvládnuté a různě nápadné náznaky, které doceníte při druhém, třetím i dalším zkouknutí. Navíc je podle mého mnohem lepší, než kniha, protože ta sice nabízí větší šíři informací, ale Rowlingová přeci jen ještě psát tak úplně neuměla. Columbus naopak už za sebou nějaký ten film má. /// Největším problémem prvního dílu tak zůstávají stupidní (často dost neuměle moralizující) dialogy a dětská dřeva, která je přednášejí (i když to mohlo být mnohem horší). ()

Sidonka

Jsem pyšná na to, že asi na šestý pokus, po několika letech marných experimentů, jsem první díl Harryho konečně s použitím silné vůle dokoukala do samotného konce! A mohu poctivě říct, že tato fantasy mě minula, ať se s ní snažím setkat sebevíc. Nechápu, co na tom může vidět dospělé publikum. A to mám některé díla pro děti opravdu ráda. Jedna až dvě hvězdy, víc prostě nedám. ()

Bordoshut

Recenze na rodinný film Harry Potter a Kámen mudrců: Absolutní srdcovka. První potterovku mám moc rád, a to tak, že bych mohl většinu promluv recitovat spatra, bez odchylek a ještě ve stejném duchu, v jakém je pronášejí postavy. Neberte mě špatně, nejsem žádný Potterhead. Knihy jsem četl, dobré, tečka. Zbylé filmy jsem viděl, některé byly fajnové, některé míň. Pouze však k tomuhle se opakovaně vracím, když chci nasát trochu té bradavické pohody, Hagridova dobráckého dabingu a snad i Brumbálovo víry ve světový happyend – to vše očima jedenáctiletého lehce zakřiknutého hrdiny, který právě objevil svět čar a kouzel. Důvodem je pravděpodobně to, že první Harry Potter je daleko více rodinný film, než nějaká tuctová nadupaná fantasy jízda, jíž se série v závěrečných dílech (bohužel?) stane. Tahle skutečnost mu ovšem neubírá na ceně – právě naopak: dodává mu určité kouzlo. Kouzelnému dojmu – který je mimochodem kouzelný – také napomáhá, že zde vlastně tak docela nejde o život. Je tu samozřejmě nějaké napětí a akce, ale v popředí se drží jedenáctiletý Harry a jeho život. Přijde mi, že souběžně s tím, jak v následujících dílech začíná postupně přituhovat, vše je stále velkolepější, akce stále pompéznější, vytrácí se ze ságy její původní grácie. Svůj podíl na tom jistě má i přirozené stárnutí hlavního hrdiny, jeho zvážnění. Je mi jasné, že následujícím filmům trochu křivdím. Neměly to vůbec lehké, příběh měly jasně dán a také nemohly do stopáže narvat všechno, co se vešlo do knih. Popravdě... pořád mají daleko více kouzla, než ta nová "zvířecí slátanina", ani první díl mi moc neučaroval, dvojku jsem po třech nezdařených pokusech zapudil. Ale to už je hádám do jiné recenze. Zkrátka a dobře: Harry Potter a Kámen mudrců má zasloužené místo v mé topce, třebaže to není kdovíjaký spektákl. Anebo možná právě proto. ()

numi

Čas od času se na někoho usměje štěstěna a vznikne kultovní dílo. To ještě ale neznamená, že jde také o dílo kvalitní. Pokud zabrousíme do literární oblasti, pak nám poslední desetiletí stvořilo dva kultovní hrdiny - kouzelníčka Harryho Pottera a indianajonesovského profesora Langdona. Co stojí za Brownovým úspěchem nechápu - teda vlastně chápu, ale Pan Spisovatel z něj prostě nikdy nebude. Za to paní Rowlingová má dar, který se nerozdává zrovna dvakrát často. Chrisu Columbusovi se sice nepodařilo dostat její neobyčejnou lehkost vyprávění děje na plátno (otázkou zůstává, je-li to vůbec možné), ale námět, děj a potažmo i scénář je tak silný, že z téhleté cesty za kasovním trhákem nešlo sejít. No, je se na co koukat, tak koukejte. PS: Potěší malá role "téměř bezhlavého montypajtna" Johna Cleeseho a také upřímně roztomilý výkon sympatické Emmy Watsonové. [červenec 2006] ()

erased

V jednoduchosti je síla. Filmový Kámen mudrců mě uhranul při premiéře tak, že jsem vzápětí přečetl všechny (4) tehdy česky dostupné knihy, a obstál i při prvním návratu k sérii po dvacíti letech. Zpětně je to sice až komicky plné pohádkových stereotypů ale ta obstarožní nevinnost má i dnes své kouzlo. Nutno dodat, že bych už dnes ocenil víc prostoru věnovanému samotné školní docházce, ale po takové době můžu jen těžko zhodnotit, zda oproti knize zůstaly nějaké nevyužité scény. Nicméně na to, že výrostci vlastně přebývají v kouzelné internátní škole to vypadá, že té školy moc nezažívají. ()

gogos

Zábava pro celou rodinu. První Harry Potter přitáhne a zaujme. S vydařeným příběhem, výbornou hudbou, několika dobře vykreslenými postavami vás krásně provede celým snímkem. Jasně, zub času se podepsal na efektech, vševysvětlující závěr není nejlepší tečkou... Ale jelikož zanedlouho zamíří do kin poslední díl, rozhodl jsem se projet celou sérii (jsem Potterovský neznaboh) a rozhodně nelituji. Minimálně ne po prvním dílu. 4* ()

Alementina

Vzdycky jsem si rikala, ze se na Harryho podivam az prectu knizky, no chvili mi to trvalo a knizky jsou hezky ctive, bohuzel film je zdlouhavy a tak nezazivny, ze i ty 3* mi prijdou moc na to, jak me to nebavilo. Chapu, je to 16 let stary, takze famfrfalovsky turnej je opravdu neuveritelne trapne digitalni, ale proste mohlo to byt lepsi. ()

movieband

Tak tady to vše začalo. Kouzelný klobouk vybral do Nebelvírské koleje v Bradavicích 11-ti letého Harryho Pottera a jeho 2 kamarády Rona Weasleyho a Hermionu Grangerovou, kteří ani náhodou neví co je zde v následující 7 letech čeká. Setkávají se zde se sympatickým starým ředitelem školy Albusem Brumbálem a ještě sympatičtějším a větším školním hajným s Rubiusem Hagridem a s mnoha dalšími. Harry se zde taky poprvé setká se svým úhlavním nepřítelem lordem Voldemortem, vrahem jeho rodičů. Pro mě neznamená jednička to co znamená pro ostatní, ale rozhodně se na ni rád podívám. ()

slunicko2

Harry poprvé v Bradavicích - První část komentáře. 1) Úvod do světa čar a kouzel má velkou výhodu v tom, že se tu vše děje poprvé. Poprvé navštívíme majestátní Bradavice, půvabnou Příčnou ulici, poprvé poletíme na koštěti a zahrajeme si famfrpál, oživne před námi nezaměnitelný Hagrid (můj partner ho zbožňuje) či mile zlý strýc Vernon, tajemný profesor Severus Snape a vůbec celý ten parádní podmanivý paralelní svět. Knihy jsem četl před filmy, taky jsem před léty lehce podlehl potterománii (ne, že bych tedy o půlnoci v kouzelnickém hábitu stál fronty před knihkupectvími) a musím říci, že i když mě filmové vize nějak moc nebraly, docela se mi kouzelnický svět líbil. Dnes už si knižní postavy neumím oddělit od jejich hereckých představitelů. Něco podobného se mi předtím stalo u Vinnetoua a Old Shatterhanda._____ 2) Tento film má z mého pohledu jednu z největších předností, jaké může umělecké dílo pro mě mít - rád se na něj kouknu znovu a znovu._____ 3) Malý mág divákovi odhaluje, jak kouzelnický svět funguje. Vidíme mnoho působivých detailů. Sunshine, daisies, butter mellow, turn this stupid, fat rat yellow! Jakmile pochopíme a film přejde do akční roviny, začíná trochu nudit. Naštěstí však tato nudná část tvoří jen menší část filmu._____ 4) A už jsou tady: 12letý Daniel Radcliffe (Harry Potter), 13letý Rupert Grint (Ron Weasley), 11letá Emma Watsonová (Hermione), 51letý Robbie Coltrane (Rubeus Hagrid), 14letý Tom Felton (Draco Malfoy), 54letý Richard Griffiths (strýc Vernon), 67letá Maggie Smithová (profesorka Minerva McGonagallová), 55letý Alan Rickman (Severus Snape) a další a další. 43letý Chris Columbus svou přívětivou režií dotvořil image velkolepé pohádky pro děti i dospělé, která se nikdy neomrzí a na niž se budou naše děti koukat podobně, jako my dnes sledujeme princeznu pyšnou, se zlatou hvězdou anebo šíleně smutnou. And keep an eye on the staircases. They like to change._____ 5) Jazykový koutek. Skvělý překlad pana Vladimíra Medka obohatil novodobou češtinu o řadu výrazů, stejně jako se tak stalo v angličtině. Posuďte sami: Bradavice je Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry. Jednotlivé koleje (Houses) jsou: Gryffindor, Slytherin, Ravenclaw, and Hufflepuff, kam umísťuje studenty the Sorting Hat._____ Lord Voldemort je He Who Must Not Be Named, protože we don´t speak his name. Harry rides a broomstick a cestuje by Floo Powder._____ V Bradavicích působí Albus Dumbledore (Brumbál), headmaster of Hogwarts; Minerva McGonagallová, deputy headmistress of Hogwarts, head of Gryffindor House a učitelka Přeměňování (Transfiguration); Severus Snape, head of Slytherin House a Potions (lektvary) Master; Quirinus Quirrell, externí učitel Obranné magie (temporarily-assigned teacher of Defence Against the Dark Arts); Filius Flitwick (Kratiknot), head of Ravenclaw House a učitel kouzelných formulí (Charms); Rubeus Hagrid, správce._____ Pojem mudla (muggle) se dostal i do Oxford English Dictionary: a person who possesses no magical powers. Podle Rowlingové je pojem odvozen od slova mug (zde ve významu hlupák, hňup)._____ Ronova krysa Prašivka je Scabbers, Hagridův pejsek Tesák Fang, tříhlavý pes je Fluffy (Chlupáč). No a Nimbus 2000 (Svatozář) komentář ani nepotřebuje._____ Ve famfrpálu (quidditch) tři střelci (chasers) se snaží umístit camrál (quaffle) do branky - 10 bodů, kde je jeden brankář (keeper). Dva odrážeči (beaters) srážejí soupeře pomocí dvou potlouků (bludger) a jeden chytač (seeker) chytá Zlatonku (Golden Snitch) - 150 bodů._____ 6) Dojal mě dotaz v diskusním fóru na IMDb: Should i see the harry potter movies? even tho there really old now? A odpověď: Yes there is nothing wrong with watching movies no matter how old they are. () (méně) (více)

K.I.N.G.

Mé pomalé putování za nejvýdělečnějšími filmy všech dob mě zavedlo i k této části série o čaroději Harry Potterovi. První film a je a není to jako tehdy na 1. stupni ZŠ při promítání v rámci školní docházky. Hodnocení zůstává nezměněno, avšak film je už mnohem spíše kouzelnický než kouzelný. Ač Williamsovou hudbou mám ve zvyku pohrdat, hlavní témata mívá ikonická a tady to je nezapomenutelné. ()

MATADOR

Pan Potter naše nová celebrita. Chris Columbus si s malým čarodějem pohrál hezky. Hezká pohádka pro malé. Ááá už je tu náš oslavenec. Všechno nejlepší synku! Chci, aby v tento slavnostní den měl můj Dadley všechno zcela dokonalé. No nejsou nádherné? A kolik jich je? 36, sám jsem je počítal! 36? Ale loni, loni jsem jich měl 37! No ale jsou přeci jen větší. To je mi jedno jak jsou velký. ()

stration

Pěkný film, zručně udělaný, téměř bez chybičky. ALE: Chris Columbus se bál. Neodvážil se vložit do filmu něco svého, něco výjímečného. Je to "jenom" zručně udělaný první díl Harryho. O obsazení by se dalo také dlouze diskutovat. Vynikající Rupert Grint jasně přehrává podle mě největší slabinu filmu Daniela Radcliffa. Potěší i parádní obsazení vedlejších rolí (Harris, Rickman, Cleese). Triky taky na solidní úrovni. Pořád si ale nemůžu pomoc, podle mě prozatím nejslabší díl. ()

katuska138

První film, který jsem jako desetileté dítě shlédla na velkém plátně velkého kina. Nikdy na tenhle zážitek nezapomenu. ()

CrownThomas

Ano, prostě první díl, ten nikdy není nejhorší, ba právě neopak, většinou se mi vždycky líbí nejvíc...... A jak už jsem říkal, i tady bych dal 5 *****, kdyby se Potter tak nepřeháněl, ale jinak, jak dítě, jsem si to moc užil...... ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood