korbitch22

naprosto nemůžu uvěřit tomu,že sem to viděl poprvé až teď,teda jako asi předevčírem.naprosto skvělá podívaná,zobrazující šílenství,čiré a krasné šílenství. ()

classic

„Apokalypsa teraz,” sa konkrétne skladá z naprosto presne stanovenej misie, a to so začiatkom v Saigone a s cieľom až kdesi v kambodžskej džungli, kde sa medzičasom u kmeňa Montagnardovcov usalašil plukovník Kurtz, ináč tiež i dezertér, ktorý predtým pôsobil v americkej špeciálnej jednotke „Zelené barety” . Kto vlastne dostáva takúto, obzvlášť zaťažkávajúcu (domácu) úlohu „ukončiť jeho velenie,” inými slovami, zabiť Kurtza ? Kapitán Willard, ako dôstojník spravodajskej služby. Ako sa tam nakoniec dopraví ? Skrátka, pomocou hliadkovacieho člna, spolu s posádkou, zložená z už spomínaného Benjamina L. Willarda, ku ktorému sa zároveň pridávajú aj títo: bývalý šéfkuchár, teraz strojár 3. triedy, Jay "Chef" Hicks, nasledujú, niekdajší, profesionálny surfer z Kalifornie, Lance B. Johnson, mladé ucho Tyrone "Mr. Clean" Miller, a za kormidlom stojí náčelník, poddôstojník George Phillips. Plaviť sa budú musieť po (neexistujúcej) rieke Nung, počas čoho môžu trebárs kľudne natrafiť na šialeného plukovníka Kilgora, ktorý z helikoptéry zbombarduje dedinu s hudobným doprovodom Wagnerovej „Jazdy valkýr,” kde sa k tomu zaskvie pamätnou vetou: „Milujem vôňu napalmu hneď zrána,” a zase o niečo neskôr si pozrú na vlastné oči vystúpenie „zajačikov” z Playboya, že možno neostanú iba pri tom pozeraní, keď toho je v podstate ešte oveľa viac, ale to ešte nie je nič v porovnaní s tým, čo sa na nich chystá v samotnom „srdci temnoty,” pričom všetci sa toho určite nedožijú, pokým tam nakoniec s veľkým vypätím síl zájdu. Na samý úvod ich však »privíta« fotoreportér, no pózovať pred objektívom fotoaparátu, mať záujem asi nebudú, keďže budú mať najskôr úplne iné starosti, než sa rozprávať o tom, ako sa im (ne)príjemne cestovalo... / Nielenže je zaujímavý snímok sám o sebe, ale najmä taktiež aj jeho nakrútenie (vznik), čo režisér náležite komentuje i v dokumente „Srdce temnoty: režisérska apokalypsa,” k čomu následne Francis Ford Coppola potom doplnil: „Nie je to film. Nie je o Vietname. JE TO VIETNAM” ! Ktorá verzia filmu je vôbec tou najvhodnejšou ? Jednoznačne tá, ktorá vyšla už v auguste 2001, to jest, „Apocalypsa Redux,” čo je inak zmodernizovaná a zreštaurovaná podoba filmu z roku 1979, vrátane 49-minútového materiálu, predtým (dovtedy) nezverejneného, a v celkovom zlepšení v technikolore, vrátane šesťkanálovej zvukovej stopy. Od roku 2019, čiže ku 40. výročiu, je k dispozícii i „Finálny (zo)strih” s celkovou dĺžkou troch hodín, v ktorom ale absentujú, teda sú vystrihnuté sekvencie, ktoré som si už obľúbil v reduxe. Toto vydanie sa bezpodmienečne vzťahuje na vydanie k 4K ULTRA HD. Zopár viet ku počinu. 1. Považujem ho za jeden z najlepších, ako je vôbec famózne zrežírovaný, a na svoju dobu nie tak (d)ocenený, než by si v skutočnosti zaslúžil. Nebyť minuloročného triumfu 5 oscarového Lovca jeleňov, a tak si rovnako myslím, že sa "AKADEMICI" nechceli opakovať, a tak namiesto toho (za)bodoval práve sentimentálny snímok „Kramerová versus Kramer,” čo je len slabou náplasťou, čo sa kvality týka. 2. Minimálne aspoň neboli slepí ku druhej najlepšej kompozícii obrazu v dejinách kinematografie, prvá je jednoznačne Lawrence z Arábie, no ani fenomenálny, taliansky kameraman Vittorio Storaro, sa v žiadnom prípade nenechal zahanbiť, pretože toto jeho legendárne "drastické delírium," sa mi zadrelo hlboko pod kožu, z ktorého mávam stále zimomriavky. 3. Zvuk je neoddeliteľnou súčasťou filmu, ako celku, čoho si bol zvukový tým okolo W. Murcha, i veľmi dobre vedomý, bez toho by sa to skrátka nezaobišlo. Walter sa taktiež podieľal aj na takmer bezchybnom STRIHU, pričom táto montáž, nie je pre mňa definitívne tou poslednou. 4. Obsadenie. Ani jeden z hercov nebol nominovaný na Oscara, čo je totálnym faux pasom ! Toto sa v zásade neodpúšťa ! Kde sú nominácie Branda, Duvalla a Sheena ? 5. Najlepší antimilitaristický a najdepresívnejší film všetkých čias. 6. Coppolov počin si vážim ešte viac, ako tých všetkých „Krstných otcov” dohromady. 7. Síce sa mi už do TOP 10 - nezmestí, ale hneď za ňou, teda na jedenáste miesto, už stopercentne áno. 8. Dokonalý film, jeden z mála. Summa Summarum: Film je metaforou cesty do seba a ukazuje, ako ja, tvárou v tvár vojne, tmavne na nepoznanie, a každá z postáv zažije svoj vlastný druh mentálneho zrútenia. () (méně) (více)

mcb

Hutná hypnotická výprava přímo do horoucího pekla, ze kterého není úniku. Cesta šílenství, blouznění, opojení, deprese. Cesta na samotné dno lidské existence. Ještě nikdo nepodal tak přesvědčivou vizi o Vietnamu jako Copolla a ještě nikdo nebyl takovým ztělesněním zla jako Brando. Nejsme pouhými svědky. To zlo na nás přímo dopadá z obrazovek a nedá se mu vyhnout. Film, který se zaryje silně pod kůži, donutí vás přemýšlet a ukáže vám pravý význam slova existencionalismus. Mistrovské epické dílo. ()

mat.ilda

Fascinující! Schíza plná duševních mrzáků, džungle a šílených surfařů, zahalená do oparu barevných dýmovnic. Ačkoliv Coppola nepatří k mým favoritům, zde mu musím složit poklonu, tak, jako on, ještě nikdo oblíbeného "démona" Američanů nenatočil. Tolik preferovaná "Četa" zdaleka nevystihuje atmosféru všech hrůz, které tato válka napáchala hlavně na lidské psychice, jako tento snímek. Dvacet procent do sta chybí díky otravné sekvenci s divnýma Frantíkama. ()

jojinecko

Apocalypse Now je OPUS MAGNUM a pozerať ho v director´s cut verzii z roku 2000 je divácky zážitok. Tu niet čo komentovať, tento film je samo peklo. Scéna bombardovania osady za zvukov Wagnerovej hudby je jednou z najlepších, čo kedy boli v histórii natočené..ale to platí aj o filme ako celku. Copolla v 70´ rokoch skátka nemal konkurenciu! ()

sharky

Martin Sheen svým otáveným hlasem začíná vyprávět nejšílenější válečný příběh světové kinematografie. Snad ze žádného jiného filmu o válce není tak dobře z každé scény poznat, jak negativní postoj k ní zaujímá. Jediné, co mi trochu vadilo ylo, že Coppola nás od začátku straší postavou šíleného plukovníka Kurtze, ale když nám ho na konci ukáže, není ani z poloviny tak démonický, jak jsem si ho předstvoval. A nenechte se zmást Brando i Duvall hrají ve filmu jen štěky, tou skutečnou hvězdou je Martin Sheen, který podává vynikajicí výkon. ()

Flakotaso

Apocalypse Now. Asi nejlepší úvodní scéna všech dob. Je tak jednoduchá, ale přitom tak geniální, že jsem naprosto pohlcen zíral na obrazovku. Úžasné. Všechno co následovalo, nebylo o nic horší. Nejlepší válečný film, který jsem doposud viděl. ()

MontyBrogan

Redux: Prekliato dlhý klip k Hendrixovej Purple Haze, ktorá tam ani zahratá nebola. Vyzdvihujem výkon Dennisa Hoppera. Ale možno musím na toto dielo ešte dozrieť, prípadne vidieť film v inom rozpoložení, aby som ho naplno ocenil. ()

Roman.Ticka

Kdyby si z toho filmu vzali Amíci příklad, Vietkongem by skončili, ale oni jsou holt nepoučitelní. Velký Coppola je ještě větší vizionář, spíš dobrý znalec lidských charakteristik. Největší devízou snímku je výprava a kamera s úchvatnými přírodními záběry a vizuálními detaily. To staví jeho kvalitu hodně vysoko, až na příběh. Ten je jasný od začátku, ale jak se říká opakování je matka moudrosti, bohužel u některých národů bez šance se probudit. Scény, kdy si Amíci tradičně rádi hráli na kovboje a vetřelce, mi moc nesedly (až na Duvalla), ani zdlouhavá jízda posádky na lodi. Klíčovými byly scény u Frantíků s jejich evropským racionálním pohledem na problém, a pak filozofující Brando. Tady se snoubila genialita režiséra ve schopnosti vyjádřit a propojit alegorii, mystifikaci, mysteriózno a depersonalizaci do jednoho systematického celku (Čapek). Ona hrůza je lidstvo samo v procesu existence a zároveň naděje, že vždycky přijde neúplatný hrdina. Takový, na kterého netrpělivě čekal Kurtz, protože ve své slabosti nedokázal své trápení sám ukončit, i když už byl vlastně dávno mrtvý. ()

TheEvilTwin

Atmosféra mrazivá, vizuál nadčasový a promluvy hluboké, ale 200minutová stopáž s tak roztahanými záběry je jednoduše brutální vražda… ()

Ivoshek

Ve zkratce je to o tom, jak parta vojáků pluje po řece najít plukovníka Kurtze, kterému ruplo v kouli a žije uprostřed džungle ve vlastním království. V podstatě to není válečný film, i když se tam tu a tam nějaká válečná scéna objeví (napalmový útok na vesnici u pláže, kde se dobře surfuje). Když to budu brát jako takovou vizuálně pěkně zpracovanou intelektuálštinu, tak je to ok. ()

jonyyy

Zhlédnuta 194 min. verze. Mohlo to být svižnější. Spousta geniálních záběrů, hra s dýmem, kouřem, mlhou, párou. V tom se režisér vyžíval. Pro mne byl nejlepší záběr, jak se na konci Martin Sheen v mlze vynořil z řeky. A jak už napsal Lima, zůstala mi v hlavě hláška: "Miluju vůni napalmu, takhle po ránu". 80% ()

Deschain

Ak som sa mala cítiť nepríjemne a ako keby som to peklo šialenstva prežívala s nimi, tak to vyšlo. Ešte celý večer som po odchode z kina som mala divné pocity. Múdri ľudia už za mňa určite napísali všetko, čo sa o tom dalo. Tak by som len dodala, že hudba bola geniálna, jasné, Wagner a Doors sú tutovka, ale aj tá komponovaná psychedélia k tomu jednoducho pridala na atmosfére. Ťažoba. Najsmutnejší moment - keď doznieva kazetová nahrávka od Cleanovej mamy. /Videla som inak v originálnej verzii s poľskými titulkami, iná nebola. Ale kino je kino./ Raz by som si pozrela aj redux verziu, ale asi ešte veľa času prejde, kým na ňu budem ready. (Lumiere - 7.4.2014) ()

HellFire

Apocalypse Now jsem viděl před tak dávnou dobou, že jsem tehdy ani netušil, kdo je to Harrison Ford (těžko bych poznal i tehdy 14letého Laurence Fishburna) a z filmu jsem si nepamatoval jediný záběr. Takže ono plné hodnocení není ode mě moc objektivní. Nastal tedy čas na obnovení zážitku ze sledování tohoto filmu. Příběh je jasný. Martin Sheen dostane za úkol, jako zkušený asasin, zabít velitele jednotky Marlona Branda, který se dle vyjádření jeho nadřízených zbláznil vlivem svého pobytu v džungli a zdejších hrůz. Jak už to ale ve filmech a v životě bývá, jednoduché věci se komplikují. Už samotná cesta nebude jednoduchá. Nejdříve se Sheen musí dostat na řeku, k čemuž mu má dopomoci Robert Duvall jako velitel letecké jednotky. Tady poprvé vidíme rozmáchlost produkce, když kolem létají samé vrtulníky, vojáci transportují vietnamské vesničany a zvířata a všude kolem to vře jako v opravdové válce. A hned první cesta letecké jednotky k řece, kdy vojáci zaútočí na vietnamskou vesnici za Wagnerovy hudby, je nástinem toho, co máme od filmu čekat. Sheen Protože tahle scéna je zvláštní způsobem sobě vlastním. Není však jediná. Po cestě na řece zažije Sheen mnoho WTF situací a začíná pochybovat o tom, co je a co není v téhle válce vlastně považováno za šílené. Čím více se film blíží ke konci, tím nudnějším se stává (celá scéna s Francouzy byl zbytečná). A když už se konečně na scéně objeví Brando, tak mi došlo, že mě ani nezajímá, co se vlastně stane. Paradoxně jsem konec proklikal. Podle Wikipedie byl rozpočet 32 milionů dolarů. Při takové show tomu nevěřím ani zbla. Viděno v 196 minutové verzi. Jedno mi není jasné. Proč je s tímhle filmem tolik spjat Marlon Brando, když jeho role je maličká, moc v ní nezazáří a v reálu se choval jako rozmazlená hvězdička? Osobně mi to připadá, že stačí zmínit jméno Coppola a půlka lidí se složí na zem. Přitom je to muž dvou filmů - Apocalypse Now a Godfather. Jinak jde o průměrného režiséra. Své hodnocení musím tedy snížit, tolik na mě film nezapůsobil. ()

Othello

[Final Cut] Je sice paráda vidět lidi, jak poprvé nevěřícně zírají na některé scény z tohohle filmu opět v kině, ale jako odkojenci Redux verze pode mnou od půlky praskala sedačka tíhou mého spravedlivého hněvu. Pokud chtěl Coppola a spol. zapracovat na plynulosti děje, mohl zase odpárat ty Francouze, jejichž scéna má sice úžasnou architekturu a práci s proměnou intenzivního večerního světla, ale jsou tam jen pronášeny hrozné fráze s hroznou hudbou. Zároveň zbavení se scény z upršeného tábora považuji za velké neštěstí, protože umáčenost a zmar této sekvence mi přijde ikonická pro ilustraci války, které se přezdívalo "The Bog". Podezírám spíš záměr, že se moc nechtělo před současným publikem obhajovat scénu v podstatně skupinového znásilnění s comic reliefem. Další vypuštěná scéna s Kurtzem předčítajícím novinový článek a lakonicky odklízejícím nadšené děti kolem sebe, je sice skutečně sekvencí, u které jsem kdysi dvakrát usnul, ale to je spíš zapříčineno hmatatelnou horečnatou vyčerpaností protagonisty, která do diváka v závěru vstupuje. Zároveň tahle scéna dává další zajímavý pohled na nepochopitelný ekosystém Kurtzova tábora. ()

Janek

Pouze Apokalypsa a Lovec jelenů - tyto dva snímky bych promítal ve všech základních školách, aby každýmu došlo co je to válka...a jeden z mála filmů, který nemá chybu, vše je dokonalé (a je zajímavé, že se mi film poprvé nelíbil, a možná nejsem jediný - na tenhle film je třeba se dobře připravit) ()

SOLOM.

Když jsem uviděl, že film má 196. minut doslova jsem se zděsil. Nemám moc rád filmy s extrémně dlouhou stopáží, ale příslibem mi bylo (zde) vysoké hodnocení a fakt, že to točil Francis Ford Coppola. K mému zděšení mi však trvalo téměř dvě hodiny, než jsem příběhu přišel na chuť. Ne že by byla zápletka nezáživná, ale nějak závratně mě to nechytlo. Navíc tu mnozí tvrdí, že se u toho prostě nedá nudit, ale já se u toho místy nudil jako prase. Na můj vkus to bylo až moc užvaněné. Herecké výkony většiny zúčastněných byli vážně dobré, stejně jako práce kameramana, ale na víc jak průměr to prostě nevidím ani omylem. Každopádně taky bych si dal nějakou tu dívku Playboye. Marlon Brando byl démonický a ve chvíli kdy e objevil na scéně, se kvalita filmu rapidně zvedla. Největší muka jsem prožíval s těmi „Frantíky“ a jejich dialogy o hovnu. No a závěrem: asi nejvíce mě zklamal Dennis Hopper, z jehož postavy se vyklubal pěkný čurák, no a teprve ze závěrečných titulek jsem se dozvěděl, že ten „homo“ černoušek s kazeťákem u ucha byl Laurence Fishburne. V konečném souhrnu to vidím jako dost nevyrovnaný film, který má místy opravdu silné momenty, ale taky spoustu nezáživných a hlavně nudných pasáží.60% ()

Ištván87

Po zkouknutí původní kinoverze zůstanu na čtyřech hvězdách. Ta prodloužená verze sice přidává hodně z toho, co zřejmě režisér chtěl, nicméně je o dost nudnější, takže ta by byla pro mě osobně možná na tři hvězdy. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu