Kapitán Bob Hyde v roce 1968 odjíždí z Los Angeles společně s dalšími vojáky do Vietnamu, aby hájil čest a zájmy USA. Doma zanechává svoji přitažlivou manželku Sally, která je najednou sama a rozhodne se dobrovolně pomáhat v nemocnici. Tady se sblíží s ochrnutým válečným veteránem Lukem Martinem, jenž bojuje s depresemi, samotou, a tím, že společnost nedokáže ocenit jeho oběť. Tisíce kilometrů daleko od Sally se zatím Bob pokouší vyrovnat se se situací na frontě, která je zcela jiná, než jak ji podávala oficiální propaganda... Příběh o válce bez války, zato plný opravdových lidských emocí, ukazující nesmyslnost jakékoliv války, z pohledu těch, jež krutě zasáhla. Neobyčejně silné komorní drama, ani dnes neztrácející na své působivosti a aktuálnosti, takový je slavný protiválečný film, natočený režisérem Halem Ashbym. K jeho přesvědčivosti přispívají civilní herecké výkony Jane Fondové a Johna Voighta, příznačná smutná atmosféra, hudba a písně Janis Joplinové, skupin The Rolling Stones, The Beatles a dalších, které evokují dobu konce šedesátých let a myšlenkově doplňují příběh. Snímek oprávněně získal tři Oscary za nejlepší mužský výkon (Jon Voight), nejlepší ženský herecký výkon (Jane Fondová) a nejlepší původní scénář (Robert C. Jones a Waldo Salt), a také řadu dalších prestižních ocenění. (oficiální text distributora)

klúčik

Film som videl v kine keď som mal asi 17 rokov. Samozrejme, že vtedy to bol film , ktorý kritizoval kapitalistický život. Aj preto sa toto dielo mohlo hrať u nás. Film je výborný nielen dejom, ale najmä hereckým výkonom hlavných predstaviteľov. Ešte dlho som mal v pamäti scénu, keď sa hlavný predstaviteľ rozlúčil s týmto svetom. Filmu dávam 85%. ()

Torimmer

Sedmdesátkové osvícenství. V nitru rebelujících, feminizujících, anti-válečných a jiných silných politických proudů tady září upřímná romance dvou lidí ztracených ve všem tom zmatku kolem. Dojem z toho, jakoby se prostě jen zapnula kamera, a zbytek se jel intuitivně, z toho mám velký. Citlivost a naturálnost. To je ono. Tahle dekáda v tom byla jasná, pak to sem tam v různých obdobích a proudech navazovalo dál. Možná se taková progresivita někdy zas v nějaké další formě v kinematografii zjeví, kdo ví. Ale bylo by to fajn. ()

Kovaja

J.Fonda i přes svoji hřívu kterou opravdu nemusím je hodně sexy kost a její herecký výkon spolu s Voightem je ukázkový. ()

DannyBoy80

60%. Nevím, asi mi některé starší filmy nesedí. Je to takové umělé. Mnoho filmů z poslední doby a stejnou tématikou jsou mnohem realističtější. Ani herecké umění bývalých hvězd mě neuchvátilo. Začátek byl hodně slabý, konec byl o poznání lepší. Přesto celkově celkem zklamání. ()

Rozjimatel

"Thank you for the... for the ríde."     Bezútešná dráma so silným protivojnovým posolstvom. Je v podstate obžalobou americkej spoločnosti, ktorá svojou debilnou vojnovou propagandou nahnala mladých mužov na jatka a keď sa tí vrátili ako mrzáci (po telesnej i po duševnej stránke), tak sa na nich zvysoka vykašľala. Okrem silného obsahu sú ozdobou filmu i herecké výkony, najmä ústrednej trojice Jane Fonda (Sally Hyde), Jon Voight (Luke Martin) a Bruce Dern (Bob Hyde). Mimochodom, u Jona Voighta som bol prekvapený jeho silným osobným šarmom a u pôvabnej Jane Fonda ma zase miestami iritovali tie jej nemožné účesy, ktoré ju vedeli celkom slušne zohyzdiť. Napriek horeuvedeným výrazným kladom filmu mi ale jeho štýl príliš nesedí a vyzerá to tak, že mi celkovo veľmi nesedí ani filmársky štýl Hala Ashbyho (po zhliadnutí jeho troch slávnych filmov to už hádam môžem konštatovať), inak nepochybne kvalitného režiséra. Môže za to jednak ten nevábny, mdlý vzhľad (akýsi hmlistý obraz), ale trebárs i ten nezaujatý spôsob rozprávania, ktorý nenecháva veľa priestoru na lepšie vykreslenie postáv. Nepochybne výborný je dobový soundtrack filmu (len občas máličko obohraný), ale to je niečo, čo proste ide s danou dobou (tá jednoducho nepusti), takže to veľmi nemôžem označiť za zásluhu tvorcov.     "And I wanted to be a war hero, man, I wanted to go out and kill for my country." ()

sona123

Pomalu gradující "drama" o dopadech jedné dlouhé války....Jon Voight ve své životní roli. Jane Fondová, jak ji známe. Asi nic nového pod sluncem, za zmínku stojí výborné herecké výkony (ta elegance Jona, kterého jinak opravdu nesnáším, tady nebyl ani ošklivej) a skvělý soundtrack ve stylu Forresta Gumpa. ()

Pawlisman

Krásně natočené a jeden z nejcitlivěji natočených filmů, co jsem viděl. Auentičnost je obrovská a jde skutečně o masterpiece. 9/10 ()

Vesecký

Aha, tak ono to "romantické" být mělo. Vznikl jen stěží průměrný film o nesmyslnosti války, v němž sice v závěrečné řeči ke studentům veterán Martin promlouvá o válečných hrůzách a zbytečnosti války, ale v tomto filmu se víc mluví o pofiderním vlastenectví, za něž by se měli Američané tehdy i dnes spíše stydět. Prostě blebleble... - nic proti americkému militarismu tu nebylo zdůrazňováno. Ashby je jistě proti Oliveru Stoneovi především pouze průměrný režisér, ale Stonova síla ve filmech o Vietnamu spočívá právě v přímém odporu proti americké agresi ve Vietnamu. Tady byl spíš kladen důraz na důsledky války u mužů, kteří se vracejí z války zmrzačeni na těle i na duchu. Psychicky na mě špatně zvlášť poslední dobou působí prostředí tělesně postižených, mám z toho deprese. Jane Fondová je jistě skvělá herečka, ale tady hrála jen svůj průměr a její, tedy Sallyna milostná zápletka s Lukem Martinem vyznívala dost plytce. ()

ddf76

Hal Ashby umel tocit filmy. Dalsi mistrovsky kousek z jeho dilny podkresleny skvelou hudbou. Vyborne herecke vykony Jane Fonda, Voighta i Derna. ()

TomasKotlant

Nějak nechápu, jak může mít tato kravina 86%. Ani jedné postavě jsem její roli nevěřil, jediný Luke se občas choval tak, že by se mu většina z věcí co se mu stala dala uvěřit. V prvních asi 10 minutách je alespoň zvolena velmi dobrá hudba, ale pak už i ona klesá do odpadních vod filmové historie. A co je na tom filmu protiválečného? To byl totiž hlavní důvod, proč jsem se na to díval a nějak jsem toto označení nepochopil. Film ukázal jednoho ubožáka na vozíčku, budiž, ale nějak mi to neevokovalo jasnou spojitost s válkou. A návrat Boba už mi přišel jako absolutní parodie na veškerou logiku. Nehledě na jeho zranění, k němuž se vázala historka natolik trapná, že se tomu nedalo ani smát, ani brečet. Asi to trochu pokazil dabing, o kterém jsem si tady teď přečetl, že je katastrofální, s čímž se dá beze zbytku souhlasit, ale pustil jsem si kousek v originále a nemohu říci, že by to vyznění filmu příliš vylepšilo. *** Ve zkratce: Ta válka je prostě špatná. Ale proč? ()

Honza dAve

Nejspíše jeden z nejlepších filmů o Vietnamu, přestože z džungle tam není ani záběr. Hal Ashby si půjčil skvělé herce, dojímavý příběh a výtečnou muziku, aby ukázal, že válka je vůl. (Škoda jen, že Jane Fonda toho vola v podobě války doplňuje tím, že je taková komunistická kráva). ()

agassi68

Citlivo spracovaná vietnamská téma, tentokrát bez boja no o to emocionálnejšie. Vlastenci hurá do vojny, budete hrdinovia - späť sa vracajú trosky, ktoré sa nevedia zaradiť do normálneho života a vzťahy sa im rozpadajú. Voight a Fondová to zvládli bezchybne. ()

Wolvie

Vietnam bez Vietnamu.Jediný film,ve kterém mi Ashbyho režijní vedení nepříšlo nemístně patetické nebo křečovité.Tím pádem i jeho vrcholný zářez. ()

MickeyStuma

Tak nějak jiný romantický příběh. Základem děje je sice zamilovanost ženy, jejichž muž bojuje ve Vietnamu, do muže touto válkou paralyzovaného zraněním, avšak do popředí se dostává také kritika společnosti nejen proti Vietnamské válce jako takové či nezájem o válečné veterány, ale hlavně postavení se proti lživé propagandě. Příběh poukazuje na několik osudů, které v konečném důsledku poukazují na tu nejzásadnější věc. Jakou cenu má tato válka? Jedná se o nejúžasnější civilní protiválečný snímek své doby. Vzniklo jich více, ale dějově žádný tolik nepoukazoval na myšlení jednotlivců, prosazování svých názorů a prožívání daných nejednoduchých situací. Jane Fonda a Jon Voight po herecké stránce vytvořili velmi dobrý a hlavně uvěřitelný dojem. ()

Pasifae

Těžko bylo na cvičišti, peklo bylo na bojišti a o tom, co přijde poté, se už žádné úsloví neodvažuje mluvit, tak za něj mluvím a pokládám otázky aspoň já: existuje morbidnější paradox než ten, že se o hnusné události a jejím dopadu točí pětihvězdičkové filmy, a proč, když jsme se naučili létat jako ptáci a plavat jako ryby, jsme se ještě pořád nenaučili žít jako lidi? ()

bolf!k

Tak se mi zdá, že nebýt Vietnamu, tak dnes spousta hereckých legend ty svoje oscary prostě nemá. Jednoduše vděčné téma, tahle nesmyslná válka. 85% ()

Lucas87

Skvělý protiválečný film, který se zaobírá tématem války ve Vietnamu, a zároveň vykresluje život vojákovy ženy jejíž muž je někde ve Vietnamu a jejího spolužáka co prožil peklo této války a je jí poznamenán. ()