O ztracené lásce

Scénář:

Eva Hudečková

Kamera:

Josef Špelda

Danica Jurčová, Zlata Adamovská, Jiřina Bohdalová, Vladimír Dlouhý, Zdeněk Dušek, Arnošt Goldflam, Hana Gregorová, Jiří Langmajer, Svatopluk Skopal (více)

Epizody(9)

Devítidílný televizní seriál O ztracené lásce byl natočen podle stejnojmenné knihy a scénáře Evy Hudečkové. Říši krále Skrčka z Fištrónu postihne prokletí, jedno neštěstí stíhá druhé, lidská srdce se naplní bezohledností a krutostí, ztracen je i královský syn Pravoslav. To všechno způsobilo zpupné rozhodnutí krále vykázat ze země lásku jako nepotřebnou a bezvýznamnou věc. Naději pro budoucnost přináší venkovské děvčátko Honza. Přestože jí sudičky daly do vínku mnoho požehnaných vlastností, neuchrání ji od osudových ran a bolesti. Musí projít mnoha těžkými zkouškami, je stíhaná spíš zlem než dobrem, stává se terčem zášti a zloby. Honza se ale odmítá podřídit zlu a nenávisti, hledá ve svém srdci lásku jako jedinou možnou cestu k ostatním lidem. Snaží se zachránit osud milovaného prince Pravoslava i celé země, často se ocitá v nebezpečí smrti, když se obětuje pro jiné. Její strastiplnou pouť provázejí pohádkové bytosti, často stejně nevyzpytatelné jako lidé, s nimiž se na životní pouti potkává. Šťastný konec vše napraví, je však draze vykoupen a cesta k němu vede peklem. (oficiální text distributora)

Montmorency

I když už je to staršího data, tak jsem to shlédla teprve nedávno a musím říct, že to je "opravdu síla" - má to být výpravná pohádka pro děti i dopspělé....nooo, tak já nevím, kolik těch scén tam pro děti opravdu bylo - třeba jak Langmajer mrská bičem těhotnou děvečku, kterou na seníku oplodnil a nebo jak pomatený Janek podpálil statek a nakonec i sám sebe....po 7. dílech máte konečně za sebou tyhle nesmyslně kruté zážitky ze života Honzy a čeká nás osvobození Pravoslava, tak to je snad ještě větší úlet - lunapark, smrtka, bezhlavý rytíř, jakási moderní vědma, v jezeru plyšový krokodýl a jako naprostá koruna všeho jsou Čičulíny - balet československé televize z 80.let:-))))......Bezvadnej byl R.Skamene jako král Skrček a klasicky J.Bohdalová jako čertova nevěsta - ta neměla chybu:-) ()

bratr_jezek

Seriál má svoje kouzlo, například pavoučice je skvělá postava. Bohužel netradiční pojetí pohádky ztráci v posledních dílech dech a celé hledání Pravoslava vyznívá trochu zbytečně. Osobně jsem měl pocit, že si to ten floutek zasloužil a asi ke stejnému názoru došla i hlavní hrdinka (nebo hrdina? - přece jen jí jeden čas měli všichni za kluka), když pak toho "pravého" začala hledat jinde. ()

Accacia

Nevím, zda je to předlohou nebo následným provedením, ale příběh není moc kompaktní. Nic to nemění na tom, že po kusech se na to hezky dívá. Herecky víceméně zvládnuto, Danica Jurčová je rozkošná. Daniel Margolius děsivě děsivý. Hezky vykreslený život vesnice. Přítomnost některých postav (např. pavoučnice, jakkkoli byla hezká, Racajda, Floxina, příšerné hradní myši a jejich song) jsem úplně nepochopila. Hudba povedená. Jako dítě jsem se těšila na každý díl. ()

Petbrab

Vynikající ale značně depresivní.  I konec jen naznačil možné štěstí. Hlavní hrdinka prožívá osudy, kdy se zdá, že už nemůže být hůř, ale ukáže se, že ještě může. Nejlepší díl ten s Jiřinou Bohdalovou - perfektně zahrané od ní. Malinko nechápu, proč má pohádkový seriál, tak nízké hodnocení jako celek, když jednotlivé epizody mají všechny vysoké hodnocení. ()

ChrisChilly

O ztracené lásce je seriál, který (bohužel) neumím zhodnotit jinak než s trochou nostalgie. Když mi bylo řekněme od čtyř do šesti let, tak nestihla videokazeta za celý den vychladnout, protože jsem tu „pohádku o Pavoučnici“ (kdo by si jako dítě pamatoval název, když tam byla postava pavouka lidských rozměrů) měla moc ráda. Jedná se velmi netypický příběh, který ze současného pohledu nehodnotím jako úplně pohádkový. Spíš bych řekla, že je to historie s prvky fantasy. Když jsem si před pár lety (přibližně v období své maturity) seriál připomněla, překvapilo mě, jak se mnou dospěl a uvědomila jsem si, kolik věcí jsem kdysi absolutně nemohla chápat. Očividně mi to jako dítěti nevadilo a dnes si v „Lásce“ můžu hledat nové významy. Čímž navazuji na asi nejvíce kritizovanou druhou půlku seriálu (hlavně 8. epizoda). Krutoslavino služebnictvo je krásně děsivé i po letech. Lunapark snů je jedna velká halucinace. O tom není pochyb. Pamatuji si, že dětskýma očima jsem obdivovala kostýmy a atmosféru. Víc jsem neřešila. Dnes je to ráj skrytých významů (samota a život bez vztahu, sobectví, obětování se pro druhého, pokušení a nevěra, lež a klam). To všechno tam vážně je. Pro dospělé ideální. Stejně tak je to s povedeným zobrazením folklóru a náboženství (hlavně než Honza „vyrazí do světa“). Pro hodně malé děti je to možná až moc brutální, což mi ovšem připomíná klasické staré pohádky, které o duševní zdraví malého čtenáře zrovna nepečovaly. Pro starší děti to zase může být zdlouhavé a nudné. Takže výsledek...Pro mě tehdy i dnes. Pro dnešní děti spíš ne (Ale o které pohádce se dá říct, že je pro dnešní děti atraktivní? Já vlastně nevím.). Pro dospělé, kteří rádi hledají něco víc než to, co jim tvůrci strčí přímo před oči, ano.  Jednu hvězdu jsem musela strhnout. Na plný počet to nebylo. Už jen kvůli některým přešlapům, které se mi dodnes ani za nic nepovedlo rozklíčovat (Myši hrající na hudební nástroje! Co?). ()