The Postman - Posel budoucnosti

Posol budúcnosti

Drama / Dobrodružný / Akční / Sci-Fi

USA, 1997, 177 min

• Lacike

Kazdy ma pravo na omyl a aj sebelepsiemu reziserovi obcas jebne v makovici. Costner si docasne pomätenie zmyslov, behom ktorych reziroval jak Uwe Boll, zazil pri natacani tohto filmu. Dodnes ma desi scena v ktorej postar v spomalenom zabere doruci postu do nejakeho opusteneho domu a hned je svet ovela lepsi. Ja som bohuzial doteraz taku postu, ktora by mi zasadne zmenila zivot nedostal. Asi mi ju nejaky parchant ukradol zo schranky. Za to navazanie do Univerzalneho vojaka mam chut tomu dat odpad, ale nechcem byt az tak zly.(15.1.2017)

"JSTE DOBRODINEC, ZACHRÁNCE!" - "NE PANÍ, JÁ JSEM JENOM POŠŤÁK." Sám o sobě to vůbec není špatný film, ale v porovnání s ambicemi jeho režiséra a hlavní hvězdy a jeho předchozími sebeznázorňovacími opusy je to katastrofa. Potom co Kevin pozvedl TANCEM Z VLKY a WYATTEM EARPEM z prachu western, rozhodl se zřejmě totéž učinit i s post-apokalyptickým filmem, dalším žánrem, který už se do 90. let příliš nehodil. U svého prvního žánrového příspěvku, VODNÍHO SVĚTA, si režisér Kevin Reynolds prosadil svou méně přemýšlivou a více akční verzi a tak Kevin, který se své vznešené umělecké vize zavánějící zlatými soškami nehodlal vzdát, vyprodukoval POSTMANA (proč to sakra distributor nepřeložil?). Ten námět o naději zvedající se z trosek zničeného světa není špatný a jako fanoušek a znalec post-apokalyptických akčňáků musím říct, že i docela originální. Rovněž musím ocenit Costnerova líného anti-hrdinu, co ve snaze urvat zadarmo trochu žvance rozpoutá nechtěně revoltu proti tyranii. Hlavním problémem je vražedná stopáž, naivita a takový patriotismus a patos (u popcornu nevadí, ale u filmu s uměleckými ambicemi je to hřebík do rakve), že i Michael Bay by se tu měl co přiučit, např. větu "VĚŘÍM VE SPOJENÉ STÁTY" nebo že nejlepší jméno pro dítě narozené do zničeného světa je "Naděje". Přesto je mi POSTMAN celkem sympatický. Pořád je to vedle PLANETY OPIC nezábavnější "seriózní" post-apokalyptický film narozdíl třeba od nudných filozofických slátanin jako STALKER nebo ZARDOZ, scénář je sice zdlouhavý, ale obsahuje řadu velmi dobrých scén a dialogů, no a Costnera střídavě střílejícího na Oscary (TANEC S VLKY, JFK, DOKONALÝ SVĚT, WYATT EARP) a šustícího kvalitním popcornem (NEDOTKNUTELNÍ, ROBIN HOOD, OSOBNÍ STRÁŽCE, VODNÍ SVĚT) prostě žeru. A Will Patton jako prodavač kopírek, který to v post-katastrofickém světě dotáhl na tyrana, je brilantní.(24.1.2006)

[imdb: 5.4/10] | me: Spokojne poviem, že aj keď tento film celkovo pôsobi na ľudí rozporuplne a možno pateticky, ja si myslím, že to je príjemny film, ktorý ma niečo do seba. Dobre sa na to pozerá a je pravda, že na tento druh scifi treba úplne iný žalúdok a chuť. Avšak aj napriek niektorým pomerným divočinám, ktoré sa vymkli aj mojej otvorenej vnímavosti (celkovo si neviem istú realitu predstaviť, takže treba privrieť oči a zobrať si tu hlavnú myšlienku) ma film nie-vlečúci sa dej a celkovo aj istú myšlienku ku ktorej sa dostáva síce dlhým ale vôbec nie nudným, hoci sem-tam nad očakávania divným dejom. Dávam tri a pol a v pohode si to pozriem znova, Kevin ako pošťák záchranca ma charizmu. [3 a pol*](6.4.2009)

• Dale

Pokiaľ mal v úmysle Costner ironicky si uťahovať z poštárov, tak mi to prišlo až príliš vážne (vrátane monumentálnej hudby v akože emotívnych scénach) a nudné. A pokiaľ sa snažil o serióznu postapokalyptickú drámu, v ktorej poštári zachránia svet, tak sú dve možnosti - buď mal predtým obdobie, keď sa denne lajnoval bielym práškom so svojou kámoškou Whitney alebo si U.S. Postal ešte predtým, než im robil reklamnú kampaň Lance Armstrong, uňho objednali PR na veľkom plátne. Aj keby to bolo o polovicu kratšie, tak by to bolo nudné a nedávalo by to veľmi zmysel, toto bol proste omyl.(23.7.2015)

Ale jako dobré to bylo. Upřímně jsem se pobavila nad epickou bitvou, kdy na jedné straně stála armáda fanatického vůdce, vybavená kulomety a děly a na druhé stála armáda pošťáků. Při vzpomínce se ještě teď směju! Česká pošta by měla radost, kdyby její doručovatelky zajistily světový mír! Samozřejmě je zde spousta národní hrdosti tak, jak to v amerických filmech většinou bývá, ale co. Nechme jim ji, je to jejich film, je o nich, tak co. Každopádně se divím, že to v post apokalyptické budoucnosti bude vypadat jak ve středověku. Chvílemi jsem váhala, ve které době se vlastně ocitám.(9.4.2018)

• - Vo filme nezaznie ani raz meno hlavnej postavy. V knižnej predlohe však meno má, volá sa Gordon Krantz. (Grimsrund)

• - Snímek získal tři nominace na cenu Saturn, a to v kategoriích nejlepší sci-fi film, nejlepší herec ve vedlejší roli (Will Patton) a nejlepší herec (Kevin Costner). (Terva)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Davida Brina. (Terva)