Planeta opic

Planet of the Apes

Planéta opíc

Dobrodružný / Sci-Fi / Drama

USA, 1967, 112 min

První, nikoliv poslední a v mém případě „jediná ta pravá“.....Technicky (možná) snímek zestárnul, ale myšlenkově rozhodně nikoliv. Je pravdou, že v době studené války to bylo zatraceně ožehavé téma, ale ani s pokročilou dobou (technikou) neztrácí na aktuálnosti. Spadlá čelist ze závěrečného randíčka u sochy svobody se pochopitelně s reprízou vytrácí, ale na celkovém zážitku se zub času kupodivu nijak výrazně neprojevil. Plíživě znepokojivá atmosféra nadále přetrvává, masky i po té době nepůsobí nijak směšně a navíc to, co tu předvádí (zejména v úvodní „objevovací“ třetině) J. Goldsmith, se nedá nazvat jinak, než brnkáním ďáblovi na nervovou soustavu. Zasloušený, časem prověřený, nadčasový kult, s myšlenkovým přesahem. 98% [Počítám, že v té době nechodilo po světě moc žen, od kterých by Ch. Heston slyšel větu: „jste tak zatraceně ošklivý“. Přesto na polibek došlo, charisma je charisma. Zvědavost? Tu za tím nehledejte :-) Ostatně, těžko by člověk pohledal dokonalejší chodící americkou reklamu na kubánský? doutník].(16.12.2013)

"Na počátku stvořil Opičák nebe a zemi." Posádka kosmické lodi nouzově přistává na tajuplnou planetu. Kyslík v ovzduší, pitná voda na dosah, člověk by si až řekl jak hostinné a příjemné prostředí objevil. Do doby než zjistil, že je nezvaným hostem v opičím společenství. Člověk poprvé zjišťuje, že zde není pánem ale že je součástí lidských otroků, pro které je místo ve společnosti hned vedle lopatky a smetáku. Snažit se s opicemi soužít je nemožné. Přimět opice k pochopení a pootevřít jim cestu k poznání vyššího společenství, je úkol hodný opravdového hrdiny. Planeta opic svým zpracováním nemá daleko od typického amerického béčka s lacinými kostýmy. Zde ale všechno funguje na výbornou, vizuální styl skvěle dotváří atmosféru, opice ukazují svojí světlou i temnou tvář a příběh i přes svojí jednoduchost sebou nese jasné poselství.(12.5.2014)

Cornelius (čte z posvátných svitků opic): "Varuj se bestie Člověka, neboť on je spřeženec Ďábla. On jediný mezi božími primáty zabíjí ze sportu, pro potěšení nebo z chamtivosti. Ano, on zabije bratra svého, aby získal půdu jeho. Nedopusťte, aby byly jeho počty vysoké, neboť obrátí v poušť domov svůj i váš. Střeste se ho; zažeňte ho zpátky do džungle, neboť on jest poslem smrti." Dr. Zaius: „Lidská moudrost jde ruku v ruce s idiotstvím. Je hrozba. Chodící morová nákaza."(30.7.2012)

Planeta opic se svého času stala v médiích zjevením, film se stal jedním z nejznámějších děl z žánru sci fi a komerční úspěch si vyžádal několik dalších pokračování, které sice producentům přinesly nemalý zisk při minimálních nákladech (natáčelo se, to dá rozum, v kulisách a s maskami původního filmu), nicméně rozmělnily původní sílu originálu. Natočeno podle úspěšné stejnojmenné knihy Pierra Boulleho z roku 1963, která se sice od filmového zpracování v lecčems liší, ale je neméně dobrá a pro její literární jazyk a myšlenkovou úroveň jí můžu jen doporučit. Film byl na svou dobu nákladný a natáčení pro herce v maskách svízelné, zejména pro Kim Hunter, která měla na plátně hodně prostoru. Film měl mimořádný úspěch nejen díky profesionální práci maskérů, kteří dokázali vytvořit dokonalou iluzi opičí civilizace, ale především kvůli kvalitnímu scénáři a chytré režii. V neposlední řadě hrálo roli i to, že se snímek svým temným poselstvím o konci lidské civilizace dokonale trefil do pocitu doby. Vrcholila studená válka, která ve Vietnamu přerosla v nepříjemně horkou, na univerzitách i ulicích měst to politicky vřelo a nejrůznější apokalyptické vize byly velmi módní...Film patří do zlatého fondu svého žánru. Celkový dojem 95 %.(22.6.2006)

Úžasné, jak Planeta opic nestárne. Právě naopak. Čím víckrát ji vidím, tím více se mi líbí (navzdory tomu, že si vždycky myslím, že už se mi snad víc ani líbit nemůže, jak je skvělá). Je to zkrátka neskutečně propracovaný sci-fi příběh se vším všudy, jehož poselství je stále aktuální. Bohužel. Masky jsou dokonalé, já prostě vím, že se dívám na opice, ne na lidi schované za gumovými (či jakými) čumáky, a stejně tak obdivuji herecký výkon Charltona Hestona, který většinu filmu stráví polonahý a asi polovinu navíc neřekne ani slovo... A přesto hraje jako ďábel. O Goldsmithově hudbě se snad ani zmiňovat nemusím - právě soundtrack k Planetě opic podle mě dokazuje, jaký nepřekonatelný génius to byl. Nenajdete podobně podivnou, propracovanou a originální hudbu, která by byla tak návyková. Snad kromě Vetřelce.__P.S. A nejzajímavější na tom všem je, že téměř všechno, co dělá tuto Planetu opic tak dobrou, má i remake od Tima Burtona... Téměř.(11.10.2009)

• - Návrhář masek John Chamber strávil mnoho hodin v losangeleské zoo pozorujíc lidoopy. Studoval jejich obličejové výrazy. (Kulmon)

• - V původním scénáři měli všechny ženy chodit nahoře obnažené. Nakonec to však bylo zrušeno, aby byl film přístupný i pro mládež. (Kulmon)

• - Charlton Heston řekl, že tento film byl po fyzické stránce jeho nejnáročnější. Navíc při natáčení bojoval s chřipkou. (lubos111)