Planeta opic

Planet of the Apes

Planéta opíc

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1968, 112 min

Rozhodl jsem se napsat k tomuto filmu komentář...a jak tak nad tím přemýšlím, nemám snad co k této esenci dokonalosti a mému 2.nejoblíbenějšímu sci-fi co říct. Má dost možná vůbec nejsympatičtější a nejoblíbenější podkresová hudba od arcimága Jerryho Goldsmithe rozjíždí jeden z nejzajímavějších příběhů kinematografie, mrazivou, dechberoucí podívanou, která NIKDY neztratí své kouzlo. Masky v Planetě opic budou navždy vypadat skvěle, protože jsou zkrátka pravé, ručně dělané. To, jak bude vypadat Van Hellsing, Pán prstenů nebo Harry Potter v našich očích za 30 let nikdo neví. Patrně se těm efektům budou naši potomci smát. Planetě opic by se však smála jen duševní troska. Lovecraftovské pravidlo přikazující závěr, který má překonat vše, co jsme dosud v příběhu zaznamenali, je zde předvedeno učebnicově. Není problém takový závěr vytvořit v prázdném filmu, ale ve snímku, který nás dusí neustálými nápady a neuvěřitelnou propracovaností a bezchybností, je to teprve oříšek. V Planetě opic je však závěr, který v této kategorii v mém osobním žebříčku nese jednoznačné 1. místo a jediná škoda je, že je tak neuvěřitelně známý a provařený, že málokdo dokáže před zkouknutím odolat jeho prozrazení. Jelikož jsem ale Planetu opic viděl poprvé snad v šesti letech, nikdo to nestihl a já byl v šoku, v šoku přesně takovém, v jakém jsem měl být.(18.4.2006)

Překrásný film, ale na začátku všeho byla především kniha Pierre Boulleho. Dnes po více jak čtvrt století od svého vzniku má stále tento film všechny klady brilantního sci-fi filmu. Ano, koukat na PLANETU OPIC znamená odejít z reality a ponořit se do hloubky vědecko-fantastického žánru, kde nedominuje super výpočetní technika a zázraky budoucích technologií a přesto tento film po každém zhlédnutí fascinuje, alespoň u mne. Ještě poznamenám, že v knize je konec trochu jiný, ale to filmu neubírá pranic na jeho kvalitě. A určitě je toto dílo blíž předloze než jeho remake, který mě tak silně neoslovil.(29.7.2007)

Jako malá jsem to nenáviděla a poté si to zamilovala...(2.6.2008)

rozpočet : ? tržby celosvetovo : $32,589,624(1.8.2008)

Vyborny film, misty jsem se i dost zasmal (asi to nebylo ucelem sceny ale to vem cert). Trochu me mrzi ze zaver filmu je parodovan temer vsude a scena zobrazujici **** a tim vlastne pointu filmu je i na prebalu DVD! To uz je vrchol. Jasne, ze se pocita s tim ze to kazdej zna ale stejne... Zklamalo me to. Charlton Heston je vazne konig, jeho super skleby predcej i Carreyho(13.4.2005)

• - Keďže sa tvorcom zdalo, že by opice pre divákov mohli vyzerať smiešne, 8. marca 1966 nakrútili za 5 000 dolárov krátku scénu medzi Charltonom Hestonom a pôvodne plánovaným predstaviteľom Dr. Zaiusa Edwardom G. Robinsonom. Až po tomto sa utvrdili, že opičie masky spĺňajú všetky potrebné kritériá. (curunir)

• - Pro lepší vcítění se do atmosféry nosil během psaní hudby skladatel Jerry Goldsmith opičí masku. (Divočák)

• - Nakrúcať sa začalo 21. mája 1967 a posledná klapka padla 10. augusta 1967. (curunir)