Planeta opic

Planet of the Apes

Planéta opíc

Dobrodružný / Sci-Fi / Drama

USA, 1968, 112 min

Narozdíl od příjemně vzrušujícího počteníčka knihy Pierra Boullea, mě film zhusta vyděsil. Aby taky ne, viděla jsem ho ještě jako dítě, a ze strachu o kosmonauty, Novu i Ziru dlouho nevyšla, dokonce jsem nějakou chvilku trpěla fobií, že jsem buď na špatném místě ve správnou dobu nebo na správném ve špatnou dobu, nebo jsem prostě bez ohledu na místo a čas ta nesprávná osoba ................. :-)).(1.10.2005)

Startér velmi zásadní sci-fi série světové kinematografie. Mrazivý závěr původního filmu na první zhlédnutí šokoval miliony diváků po celém světě a jeho kouzlo nevyprchalo dodnes. Charlton Heston už byl v době vzniku snímku uznávanou hereckou kapacitou, ale zde si své postavení ještě upevnil. Za pozornost stojí též skvělé masky a hudba Jerryho Goldsmithe. Série má sice sestupnou úroveň a logické (nebo dějové) nedostatky, ovšem pro mě zůstává jednou z nejoblíbenějších a tak i ostatní díly hodnotím pozitivně. Jednička je ovšem kultovní a bude navždy patřit k nejpozoruhodnějším filmům, které kdy Hollywood stvořil.(19.12.2013)

Můžou to natočit dneska jakkoliv, ale jedno prostě překonat nepůjde. Nikdy nepřekonají tu nádhernou nostalgickou vzpomínku z dětství, kdy po dobrodružných sc-fi byla větší sháňka, než po banánech. Film, který položil základy mého vnímání sc-fi filmů a který mi tenkrát poprvé vysvětlil, že nic není tak přímočaré, jak se zprvu jeví. Update po zhlédnutí filmu Zrození planety opic (2011) - Ano, dokázali to :)(16.8.2011)

Nejlepší Planeta opic co kdy byla natočena. Charismatický a dobře hrajicí Charlton Heston v roli člověka, co se dostal o 2000 let do budoucnosti, kde žijí a světu vládnou opice. Výborný výběr krajiny, všude skály a písek, velice povedené opičí masky, které v době uvedení museli znamenat viditelný technologický pokrok. Parádní vybudovaná atmosféra, která snímku dodává to právé kouzlo je nezpochybnitelná. [8/10] (Fox, APJAC) (Barevný /// Produkce: Mort Abrahams, Arthur P. Jacobs /// Scénář: Michael Wilson, Rod Serling podle románu Planeta opic Pierra Boulleho /// Kamera: Leon Shamroy /// Hudba: Jerry Goldsmith /// Oscar: John Chambers (mimořádná cena - masky) /// Nominace na Oscara: Morton Haack (kostýmy), Jerry Goldsmith (hudba)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](27.1.2008)

Překrásný film, ale na začátku všeho byla především kniha Pierre Boulleho. Dnes po více jak čtvrt století od svého vzniku má stále tento film všechny klady brilantního sci-fi filmu. Ano, koukat na PLANETU OPIC znamená odejít z reality a ponořit se do hloubky vědecko-fantastického žánru, kde nedominuje super výpočetní technika a zázraky budoucích technologií a přesto tento film po každém zhlédnutí fascinuje, alespoň u mne. Ještě poznamenám, že v knize je konec trochu jiný, ale to filmu neubírá pranic na jeho kvalitě. A určitě je toto dílo blíž předloze než jeho remake, který mě tak silně neoslovil.(29.7.2007)

• - Film se stal doslova kultovní dílem definující novou epochu žánru. Byl výborně přijat diváky jak v USA, tak i v Evropě. Snad i proto,že že svým pacifistickým poselstvím o nezodpovědnosti lidí trefil do bouřlivých nálad let 1968 a 1969, kdy probíhal konflikt ve Vietnamu a v mnoha zemích zuřily protiválečné zaměřené nepokoje. (WalterIK7)

• - Snímek přinesl jako jeden z prvních také velké množství reklamních předmětů. Prodávali se hračky, sběratelské předměty, akční figurky, obrázky a dětské knížky, karetní sady, knihy, hudba, komiksy či série kreslených románů od Marvel Comics. (ClintEastwood)

• - Film bol nespočetne krát parodovaný. Časté narážky naň sa dajú vidieť v Simpsonovcoch či Futurame. (curunir)