Planeta opic

Planet of the Apes

Planéta opíc

Dobrodružný / Sci-Fi / Drama

USA, 1968, 112 min

Nejklasičtější nestárnoucí sci-fi klasika a film, který tu prostě odjakživa byl a já si ho nikdy nenechal ujít. Pamatuji, že scéna kdy po ztroskotání lodi najdou zestárlou mrtvou astronautku pro mě v dětství bylo vždy to nejděsivější co jsem kdy viděl a težko jsem pak usínal, stejně tak si vzpomínám, jak jsem nechápal proč poté, co na konci Heston objeví tu velkou sochu, začne tak řvát a lamentovat. Prostě Planeta opic je „můj“ film!(10.3.2006)

Vynikající film, který ani po tolika letech neztratil ze své myšlenkové, či obrazové působivosti téměř nic. Už od prvních sekund zdárně navozuje transcendentní a tajemnou atmosféru nutící člověka přemýšlet o maličkosti a pomíjivosti své existence, ale také zároveň o síle společenství. Jako satira na společnost slouží samozřejmě celý film, byť geniální úplně v každém detailu není... PS: Něco k zamyšlení - Připustíme-li pravidlo věčného návratu (~ že vše co se děje, tu už bylo předtím a bude se nesčetněkrát opakovat), nemuselo by z pohledu "ruky osudu" ani vadit, pokud by úlohu člověka přejaly opice... 8/10(6.12.2009)

Počiatočné stupňovanie napätia ala hrozba z neznámej planéty je sekvencia hodná olympijského trónu. Ďalej sa síce stále všetko odvíja v správnych medziach, ale tie už však neboli natoľko kvalitné aby si Planéta opíc zaslúžila maximálne hodnotenie. Len tak mimochodom, Jerry Goldsmith umí, umí.. vážne umí.(5.6.2011)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. A kniha byla taky dobrá, možná ještě lepší, protože tolik nestárne. Dnes tento film už je spíše pohádka než sci-fi nebo drama, při každém dalším sledování se stále více nudím - na rozdíl od jiných fimů...Trailer: http://www.sms.cz/film/planeta_opic-1968/ukazka(10.3.2009)

Filmová lahůdka pro zoofily, časem poněkud vyčpělá, ale hlavní myšlenka nezestárla a bohužel bude, vzhledem ke stavu lidstva, asi ještě dlouho aktuální... přinejmenším dokud se nezničíme. Poprvé jsem se s "Planetou opic" setkala formou nepříliš konzistentního vyprávění mladičké instruktorky na dětském táboře (pár měsíců po revoluci už nebyl pyjonýrský, vedoucí věčně naložení v lihu, místo družby jsme malým pšontkům za řekou vyhlásili válku - ba dokonce i celníci museli několikrát přijet ověřit, co je to na hranicích za bordel). Podruhé jsem "Planetu opic" slyšela o pár let později od komediálně nadané spolužačky - ta nám na lyžáku převyprávěla obsah knihy. Nedlouho poté jsem konečně ten slavný film i viděla... a teda nic moc - hlavně mě kupodivu ničím nepřekvapil:-). Ale uznávám kultovní status tohoto dílka, přimhouřím své kalné oka i nad zastaralostí a s trochou remcání tu čtvrtou hvězdu přihodím. 70%(22.2.2011)

• - Vratislav Hlavatý namaloval k tomuto filmu fixami plakát, který se dnes prodává až za 20 tisíc korun. (Pumiiix)

• - Spoiler: Narozdíl od knižní předlohy končí film zjištěním hlavního hrdiny, že se nachází na planetě Zemi, avšak v budoucnosti. V knize se naproti tomu hrdina úspěšně vrací zpět na Zem, aby zjistil, že se stala Planeta opic také z ní. (GordonCZ)

• - Podľa producenta Morta Abrahamsa, sa do scenára položil tiež anonymný scenárista vystupujúci pod prezývkou Kelly a prepísal časť SerlingovýchWilsonových dialógov. Z jeho pera mala zísť aj slávna replika ("I never met an ape I didn't like"). (WalterIK7)