Planeta opic

Planet of the Apes

Planéta opíc

Dobrodružný / Sci-Fi / Drama

USA, 1968, 112 min

Genialita. na svou dobu prostě nadčasovej film jako prase! Fantastický masky, neskutečně hutná atmosféra geniální příběh a neskutečně odrovnávací pointa na konci. A stejně si nemůžu pomoct, ale kdykoliv se podívám na některý z těchto oldschol filmíků které se obešli bez těch dnešních gigantických digitálních efektů, tak se nemůžu zbavit dojmu, že většina dnešní tvorby tomu nesahá ani po kotníky. každopádně jeden z nejzásadnějších filmů všech dob který si můžu pustit kdykoliv a nikdy se neomrzí.100%(11.9.2014)

Nejklasičtější nestárnoucí sci-fi klasika a film, který tu prostě odjakživa byl a já si ho nikdy nenechal ujít. Pamatuji, že scéna kdy po ztroskotání lodi najdou zestárlou mrtvou astronautku pro mě v dětství bylo vždy to nejděsivější co jsem kdy viděl a težko jsem pak usínal, stejně tak si vzpomínám, jak jsem nechápal proč poté, co na konci Heston objeví tu velkou sochu, začne tak řvát a lamentovat. Prostě Planeta opic je „můj“ film!(10.3.2006)

Filmová lahůdka pro zoofily, časem poněkud vyčpělá, ale hlavní myšlenka nezestárla a bohužel bude, vzhledem ke stavu lidstva, asi ještě dlouho aktuální... přinejmenším dokud se nezničíme. Poprvé jsem se s "Planetou opic" setkala formou nepříliš konzistentního vyprávění mladičké instruktorky na dětském táboře (pár měsíců po revoluci už nebyl pyjonýrský, vedoucí věčně naložení v lihu, místo družby jsme malým pšontkům za řekou vyhlásili válku - ba dokonce i celníci museli několikrát přijet ověřit, co je to na hranicích za bordel). Podruhé jsem "Planetu opic" slyšela o pár let později od komediálně nadané spolužačky - ta nám na lyžáku převyprávěla obsah knihy. Nedlouho poté jsem konečně ten slavný film i viděla... a teda nic moc - hlavně mě kupodivu ničím nepřekvapil:-). Ale uznávám kultovní status tohoto dílka, přimhouřím své kalné oka i nad zastaralostí a s trochou remcání tu čtvrtou hvězdu přihodím. 70%(22.2.2011)

DivX/// Obsazení 8/10 Děj 10/10 Hudba 9/10 Masky 10/10/// +masky, námět, atmosféra, herci -první film dosud nebyl překonán/// Legendární, dosud nepřekonaná a stále i po letech úchvatná první Planeta opic, která mě ohromila už při prvním sledování. Závěr byl epický a zdrcující. Otázka zní: pokusí se třetí Zrození planety opic (které bude mít premiéru někdy v roce 2015) o překonání tohoto skvostu? Nebo půjde úplně jiným směrem?/// Celkem 95%///(1.11.2011)

Jeden z mých nejoblíbenějších sci-fi filmů, který ukazuje svět, našemu podobný, ale přitom tolik vzdálený... Viděl jsem ho jako malý a do teď jsem pořádně nepřišel na to, v čem všem tkví jeho síla. Následující díly dokázaly pouze rozvinout myšlenku a kvalitou se snažit přiblížit prvnímu filmu, ale většinou se to nepovedlo. Velká síla tkví nejen v maskách, oceněných oscarem, ale také v Charletonu Hestonovi a Franklinu Shaffnerovi. Pointa desetiletí, která je extrémně důležitá pro vyznění filmu a dá se označit za předobraz filmů postavených na pointě jako Šestý smysl....(26.11.2004)

• - Film se stal doslova kultovní dílem definující novou epochu žánru. Byl výborně přijat diváky jak v USA, tak i v Evropě. Snad i proto,že že svým pacifistickým poselstvím o nezodpovědnosti lidí trefil do bouřlivých nálad let 1968 a 1969, kdy probíhal konflikt ve Vietnamu a v mnoha zemích zuřily protiválečné zaměřené nepokoje. (WalterIK7)

• - Herec Jonathan Harris odmietol úlohu Dr. Maximusa. Toho vo filme stvárnil Woodrow Parfrey. Postava Ziry (Kim Hunter) bola zas ponúknutá Julie Harris, tej sa aj koncept ľúbil, ale nevedela si predstaviť, že by mohla pracovať s tak výrazným mejkapom. (WalterIK7)

• - Spoiler: Ve videohistorii ztroskotané lodi je uvedeno, že se planeta stala po incidentu pro živé tvory neobyvatelnou. Je jasné, že lidé a opice byli potomky těch, co byli na palubě. Nedává proto ale smysl, že na planetě jsou také koně. (Janzic999)