Bathory

Bathory

Drama / Historický / Životopisný

Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Hans Matheson, Vincent Regan, Franco Nero, Deana Horváthová-Jakubisková, Michaela Drotárová, René Štúr, Jiří Mádl, Robbie Kay, Lucie Vondráčková, Andrej Hryc, Bolek Polívka, Jiří Korn, Monika Hilmerová, Míra Nosek, Táňa Radeva, Eva Elsnerová, Zdeněk Podhůrský, Marek Vašut, Karel Dobrý, Petr Jákl, Marek Majeský, Beata Greneche, Ladislav Ondřej, Jan Vlasák, Rudolf Stärz, Sandra Pogodová, Pavel Kočí, Hana Vagnerová, Vladimír T. Gottwald, Jiří Krytinář, Jiří Maria Sieber, Jan Unger, Anthony Byrne, Václav Upír Krejčí, Kristýna Maléřová-Podzimková, Taťjana Medvecká, Marian Roden, Marie Viková, Karel Bělohradský, Marie Boková, Jana Geišbergová-Oľhová, Pavel Skřípal, Zuzana Frenglová, Bára Fišerová, Zuzana Stivínová, Jiří Pomeje, Jan Dolanský, Jaromír Meduna, Jan Maxián, Jan Šťastný, Jaroslav Kaňkovský, Jan Vondráček, Milan Slepička, Miloš Vávra, David Štěpán, Petr Meissel, Zdeněk Maryška, Jiří Hajdyla, Jan Pavel Filipenský, Martin César, Radek Balcárek, Ester Honysová, Pavel Mádl, Jiří Švejda, Josef Vondráček

Pamätam si, ked asi pred dvomi rokmi ohlasili v spravach na Markize, ze Jakubisko zacina natacat film o Alzbete Bátory a ulohu prijala Famke Janssen. Zial neskor ulohu odmietla a tak producentka Jakubisková nasla neznamu anglicku herecku Annu Friel. Aspon teda pre mna neznama bola. Na premieru filmu som sa velmi tesil a konecne sa mi ju podarilo zhliadnut. Myslim si, ze hudba bola slusna na nase pomery, nejake tie bitky s Turkami sa samozrejme nedaju porovnat s vypravnym STATOCNYM SRDCOM (1995), takze to radsej bez komentara. Prva polovica filmu sa mi zdala byt trosku chaoticka, avsak druha ma uz zacala celkom bavit a mnoho veci tam bolo uz zrozumitelnejsich. Celkom ma potesili vo filme humorne postavy mnichov Polívka s Mádlom, ktore mi trosku zlepsili naladu. Avsak u mna asi navzdy zostane z nostalgie mojim najoblubenejsim filmom od Jakubiska jeho PERINBABA (1984) alebo serial TETA (1986)......12.11.2008 ____ Anna Friel - (Alžběta Bathory) +++ Hans Matheson - (Merisi Caravaggio) +++ Franco Nero - (Král Matyáš II. Habsburský) +++ Karel Roden - (Juraj Thurzo) +++ Deana Jakubisková-Horváthová - (Darvulie) +++ Boleslav Polívka - (mnich Petr) +++ Jiří Mádl - (mnich Cyril) +++ Lucie Vondráčková - (Lucie) +++ Marek Vašut - (Gábor Bethlen) +++ Andrej Hryc - (rychtář) +++ Hudba: Jan Jirásek, Simon Boswell +++(11.11.2008)

• Matty

Dokázal bych si z toho představit pozoruhodný, chtěně zábavný desetidílný seriál. Na jeden film je všeho příliš, jen ne ve vhodném poměru, aby výsledek nebyl zdlouhavý. 45% Zajímavé komentáře: Lima, DaViD´82, Marius, Rex Mundi, ripo, Silas, Niktorius, NinadeL, Makky, Crawler-D, Zandelee, mortak, Phillo, crozet, Giacomo, klobasa.csfd, gejzuško(29.4.2011)

• Superpero

Juraj Jakubisko si ukousl moc velké sousto. Jeho pohled na legendu mi přijde zajímavý a bavil mne. Příběh prostě vůbec nebyl špatný. Mocenské pletky ještě nikdy žádného diváka neurazily. Další plus je výborná Anna Friel, která ční i nad ostatnímy hodně dobrými herci. Její obsazení opravdu není žádná z nouze cnost, ale dobrý tah, protože ona ten film fakt táhne nahoru. A teď přichází jedno velké bohužel a to je rozpočet! Středověkou ságu prostě nejde natočit za malé peníze, aby to nevypadalo chudě. A chudě to prostě vypadá!!! Bitvy jsou směšné a celé je to dost televizní. Navíc jsem u Jakubiska neviděl žádný nápad nebo vizi, kterou by ty malé finance vynahradil. Čestnou výjimkou budiž postavy mnichů Polívky a Mádla coby "středověkých agentů." Oba mají různé bondovské vychytávky a film je díky nim o něco více svěží. Co se týče brutality, tak je určitě větší než v běžné produkci (na české filmy je to těžkej krvák), ale snést se to dá. Jakubisko naštěstí není pervert. I když se mi film líbil jen v něčem, tak jsem velice rád, že byl natočen. Konečně něco co se liší od těch klasických českých vztahových černých komedií.(13.7.2008)

• Mahalik

K Bathory se bojím cokoliv napsat, jelikož po drsném výstupu Deany Horváthové na Českém lvu O9, kdy tenhle film vynášela do nebes a div nedržela v ruce hořící krucifix, by mohl následovat soudní monstrproces. A byl to právě její infantilní výstup, který mě utvrdil v názoru, že Bathory nikdy nechci vidět! Očividně to nevyšlo! Každopádně nuda to nebyla, ale protože jsem lehce naivní člověk, čekal jsem, že mi Jakubisko, alespoň částečně, nabídne svým projektem něco víc, než jiné filmy. A prd. Laciná kamera, scénář, myšlenky. Juraj by měl líbat ruce Anně Friel, poněvadž ona ten film fakt táhne nahoru. Bylo by zajímavý, kdyby tuhle látku dostal třeba Švankmajer. Z jeho díla bych si určitě pomatoval víc, než jen upachtěnou písničku od Katariny Knechtové!(16.11.2009)

• EdaS

Nenudil jsem se. Je to tak neskutečně hloupé (chytrému napověz, divákovi Báthory všechno zopakuj stokrát - viz JSOU TO JEN BYLINKY! apod.), zmatené (desítky nakousnutých a nedořečených věcí, nesmyslná kombinace několika žánrů, z nichž žádný není dotažený do relativně uspokojivé podoby atd.), WTF (dvojice mnichů a jejich vynálezy, Mádlovo vytí atd.), plytké (dialogy na úrovni italské telenovely, odkud zřejmě vypadla většina herců s čestnou výjimkou chudáků Anny Friel a Karla Rodena) a laciné (přežil bych výpravu, ale co aspoň kamera?), na druhou stranu ovšem ohromně abiciozní, takže vznikl film, který mě svou nejapností opravdu bavil. P.S. Nezapomenu na kamarádův záchvat smíchu poté, co se objeví tajná chodba, všichni vidí, že je to tajná chodba, a Bolek oznámí, že by tu mohla být tajná chodba! Stejně tak "bodrý" Marek Vašut zůstane tím nejpozitivnějším, co jsem si z nového Jakubiska odnesl.(27.7.2008)

• - Celkem se natáčelo na 42 lokacích, z toho 20 hradech s zámcích. V Čechách se nádvoří hradu, šibenice, podzemí Čachtického hradu, vstup do hradu, hradby, Černá věž a exteriéry natáčely na Točníku, renesanční zahrada, nádvoří zámečku Alžběty a komnaty Alžbětina zámečku v Dvoulebech, hradní příkop, hradní nádvoří s děly, hradby čachtického hradu, silueta věže hradu byl filmován na Sovinci, katolický klášter kardinála Forgáče (Tim Preece), arkády a kaple na Zvíkově, renesanční komnaty Šárváru - Alžběty, Ferencovy (Vincent Regan ) komnaty a ložnice, kaple, komnaty krále Matyáše (Franco Nero), zahrada Šárváru, interiéry domu tureckého obchodníka, nádvoří vídeňského zámečku a nádvoří v Bytči v Telči. V okolí Telče se pak natáčely zimní exteriéry jízdy se saněmi. Chodby a komnaty Čachtického hradu, vstup do podzemí, schodiště hradu a malé hradní nádvoří bylo natočeno na Pernštejně, komnaty Alžbětina zámečku, vězení hradu, Darvuliina (Deana Horváthová) černá kuchyně a renesanční sál pro Monteverdiho operu v Jindřichově hradci, zahrada palatinova sídla - transylvánského hradu ve scéně šachové partie v Lednici, komnaty vídeňského zámečku, interiéry Šárváru - Nádasdyho (Tatjana Medvecká) sídla, nádvoří Šárváru, bytčianský soud, zahrada v Bytči a komnata s klavichordem ve Velkých Losinách, interiéry gotického palatinova sídla v Rumunsku - transylvánský hrad knížete Zikmunda byl nafilmován na Křivoklátě, turecké vězení, nádvoří tureckého vězení, útěk Thurza (Karel Roden ) a Nádasdyho, černá kuchyně Darvulie, ložnice Pála (Derek Dimir), chodby hradu a vstupní hala pochází z Buchlova, tajný východ z hradu byl natočen na Žebráku, bitevní scény pochází z Mělníka u Prahy, kostel sv. Barbory a interiér vídeňského chrámu se ve skutečnosti nachází v Kutné Hoře, vypalování vesnice bylo natočeno ve skanzenu v Řeporyjích, Thurzova ložnice byla natočena v pražském ateliéru Three Brothers. Dále se v České republice natáčelo v obci Růžená. Na Slovensku se natáčela úvodní scéna a „současnost" natáčela v Čachtickém hradu, stavba hospody včetně kuchyně, pokoje mnichů a exteriéry Čachtické vesnice čítající náměstí a kostel a interiéry kostela pochází z skanzenu Pribylina, gotické komnaty, část podzemní hradu jako tajné chodby, podzemní Alžbnětina zámečku, krvavá lázeň pitevní komnata a mučírna se filmovala v Bratislavě v ateliérech Koliba, konspirační schůzka na Dunaji byla natočena v Bratislavě  u Dunaje, dobývání uherských měst, benátská scéna a ulice Budína byla v Bratislavě – Miloslavov, exteriéry Alžbětina panství se pak z části ve Vysokých Tatrách. (Cucina_Rc)

• - Mŕtve grófkino dieťa, ktoré maľuje Caravaggio (Hans Matheson) vymodeloval a zmrazil do ľadovej kocky sám režisér Jakubisko. Inšpiroval som sa pritom skutočným maliarovým obrazom "Mŕtvy Amor". (Raccoon.city)

• - Alžběta Bathory zemřela v roce 1614, avšak ve filmu jsou kachlová kamna, na kterých je zobrazen letopočet 1690. (Kroup4)