poster

Bathory

 • maďarský

  Báthory - A legenda másik arca

 • anglický

  Bathory

Drama / Historický / Životopisný

Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Hrají:

Anna Friel, Karel Roden, Hans Matheson, Vincent Regan, Franco Nero, Deana Horváthová-Jakubisková, Michaela Drotárová, René Štúr, Jiří Mádl, Robbie Kay, Lucie Vondráčková, Andrej Hryc, Bolek Polívka, Jiří Korn, Monika Hilmerová, Míra Nosek, Táňa Radeva, Eva Elsnerová, Zdeněk Podhůrský, Marek Vašut, Karel Dobrý, Petr Jákl, Marek Majeský, Beata Greneche, Ladislav Ondřej, Jan Vlasák, Rudolf Stärz, Sandra Pogodová, Pavel Kočí, Hana Vagnerová, Vladimír T. Gottwald, Jiří Krytinář, Jiří Maria Sieber, Jan Unger, Anthony Byrne, Václav Upír Krejčí, Kristýna Podzimková, Taťjana Medvecká, Marian Roden, Marie Viková, Karel Bělohradský, Marie Boková, Jana Oľhová, Pavel Skřípal, Zuzana Frenglová, Bára Fišerová, Zuzana Stivínová, Jiří Pomeje, Jan Dolanský, Jaromír Meduna, Jan Maxián, Jan Šťastný, Jaroslav Kaňkovský, Jan Vondráček, Milan Slepička, Miloš Vávra, David Štěpán, Petr Meissel, Zdeněk Maryška, Jiří Hajdyla, Jan Pavel Filipenský, Martin César, Radek Balcárek, Ester Honysová, Pavel Mádl, Jiří Švejda, Josef Vondráček
(další profese)

Externí recenze k filmu (10)

 • Aktuálně.cz (Irena Hejdová)

  "Silný příběh plný slz i krve, lásky i nenávisti je přes všechny zápory nepochybně úctyhodným dílem. A možná je to Jakubiskovo \"opus magnum\", jež shrnuje všechny typické znaky jeho tvorby - v tom dobrém i horším. Do dějin české (a slovenské) kinematografie ale spíš než jako výsostné…" (více)

 • DVDextra.cz (Jan Lipšanský) **

  "I těch historických chyb je ve filmu více. Např. v jednom z uherských měst té doby stojí barokní kostel! V té době také těžko hraběnka mohla jet do Vídně na Verdiho operu. To s tím Caravaggiem je rovněž pěkná kachna, ten dojel nejdál na Sicílii. Mezi protestanty a katolickými františkány tehdy…"

 • Filmweb.cz (Stanislav Šulc) ****

  "Přehlédneme-li jistou kontroverznost Jakubiskova přístupu k látce, kterou redefinuje a relativizuje, a skutečnost, že si mnoho motivů vypůjčuje z jiných děl (především dvojici potulných mnichů a jejich vynalézavost z Ecova Jména růže), patří Bathory k filmovým událostem, na něž již tuzemský divák…" (více)

 • Galaxie.name (Pavel Poplužník) **

  "Odvaha točit film podobného měřítka v česko-slovenských podmínkách, pár slušných záběrů na nebojím se říct světové úrovni a hlavně výborná Anna Friel v kombinací s tím, že jsem se dožil konce, tento film dělí od mnohem mnohem horšího hodnocení." (více)

 • Kinema.sk (Peter Konečný) ****

  "Nebudem vás otravovať základnou príbehovou líniou, ktorú ste si už prečítali miliónkrát. Jej scenáristické spracovanie, je divácky pomerne atraktívne (grófku Erzsébet Báthory sledujeme vo všetkých životných udalostiach, aké vás len napadnú – áno, aj na kúpeľ príde, aj keď nie úplne podľa diváckych…" (více)

 • MovieMania.sk (Jano Švihra) ****

  "V každom prípade si myslím, že tento film sa oplatí vidieť, práve preto, že zachytáva kus našej histórie a reálne vykresľuje celú dobu, v akej naši predkovia museli žiť. Na úplný záver by som chcel povedať, že je otázne, aká bola pravda o živote krvavej grófky z Čachtického hradu." (více)

 • MovieScreen.cz (Adam Fiala) ****

  "Ačkoliv nemá Juraj Jakubisko s výpravnými projekty zkušenost, Bathory pojímá v nadstandardně vzaté formě srovnatelné s předními evropskými historickými filmy a s elegancí ve stylu vyprávění. Je proto škoda, že zároveň s tím si staví šibenici několika rušivými elementy." (více)

 • MovieZone.cz (Ďuro Červenák) **

  "Na první pohled rozmáchlý kostýmní epos, který rychle odsýpá, lahodí oku a nešetří krví a nahými těly. Ta epika je však bezzubá a jen zoufale přežvykuje příliš velké sousto, které si Juraj na stará kolena ukousl. Výpravné scény jsou směšné, dobová atmosféra nulová, kamera většinou televizní, emoce…" (více)

 • Playall.cz (Soňa Mullerová) ***

  "Pokud patříte do skupiny tvrdě zastávající názor, že Erszebeth Báthory byla krutá vražedkyně doporučuji Vám vyzbrojit se velkou dávkou trpělivosti a tolerance nebo zvolit v kině jiný film, protože Bathory zobrazuje Erszebeth jako chudinku a oběť spiknutí. Každopádně myslím, že stojí za zhlédnutí,…"

 • Velkaepocha.sk (Milan Kajínek)

  "Herecké výkony Karla Rodena jako intrikána Juraje Thurza a ostatních herců celkem nenásilně zapadají do poněkud temného příběhu, který je plný představ o tehdejší temné době. Hraběnčin vztah s kořenářkou Darvulií, která léčí její vrozenou krevní nemoc pomocí lektvarů a bylinkových koupelí, je…" (více)