Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

Dodkes

Priemerný film s dobrými hereckými výkonmi a kamerou, ale slabým príbehom a niekedy nevyužitým potenciálom. Jakubisko sa akoby nevedel rozhodnúť či chce natočiť historický veľkofilm, alebo príbeh jednej ukrivdenej ženy. Rozhodol sa nakoniec urobiť aj to aj to, ale mne to skôr vyznelo, že to nie je ani to ani to. Napriek drahej výprave, a celkove dobrému spracovaniu niektoré scény pôsobia strašne lacno. Niečo ako klasické slovenské rozprávky typu Soľ nad Zlato, Nebojsa a podobne. Komparz sa tam zväčša iba motal, namiesto toho aby bol nejak užitočný. Dej prebieha niekedy hrozne pomaly, niekedy by si zase divák zaslúžil viac vysvetlenia. Čo sa týka hereckých výkonov tie sa dajú hodnotiť iba kladne, hlavne čo sa týka hlavných aktérov Thurza a Bathoričky. Hodnotenie je asi ovplynené vysokými očakávaniami ale nemôžem dať viac ako 55%. ()

Lenakf

Ták já teda nevím.mě se tenhle film moc líbil,zase jeden z emotivních zážitků,hlavně mi stále vrtá hlavou jestli teda byla obět nebo vrah......a ikdyby byla vrah tak mi stejně bylo líto jak dopadla.Vůbec mi to nepřipadalo směšné (teda až na ty kolečkové brusle,padák,brusle na sněhový pohon a kočku která chuděra běhala v kole aby jim svítily světla,to přiznávám že bylo uhozené),jinak to na mě zapůsobilo velmi dramaticky,ke konci se přiznám že sem zase brečela (že bych začala měknout?:)).Vždycky jsem si myslela,že povídka o Čachtické paní,která se koupala v krvi nevinných panen,aby zachovala svou mladost a krásu,je pravdivá,ale po tom co jsem odcházela z kina,mi tento pocit navrtal velký tlustý červík,který si stále nedá pokoj.....pořád nad tím musím přemýšlet a spekulovat,nakonec jsem dospěla k názoru,že vražedkyně nebyla,všechny doznání od jejich údajných spolupachatelů dostaly právem útrpným a navíc je ještě popravily,aby nemohli svědčit v případném procesu.....to mi samo o sobě stačí,ale stejně tohle vždy zůstane uzamčenou truhlou,ke které není klíč a už nikdy nebude.....pravdu se už bohužel nikdy nedozvíme ()

bobajs

zklamání roku, touha dělat za každou cenu velkofilm je víc než zřetelná. nepřekvapí velmi dobrý výkon Rodena, který film trochu zvedá, naopak ostatní v čele s dvojcí Mádl a překvapivě Polívka na něj zdaleka nedosahují. Velká škoda námětu, protože udělat legendu o Čachtické paní jinak byl dobrý záměr ()

Tarsis

Bathory je rozhodně zajímavý film a když se oprostíte od "syndromu Čachtické paní" uvidíte strhující příběh o silné ženě bojující o své místo na slunci. Herecké výkony jsou velice dobré a film je, ostatně jako všechny Jakubiskovy filmy, nádhernou vizuální podívanou. A hlavně nezapomínejte, že je to film a ne dokument, a ve filmovém světě je možné vše, já sama jsem teď s odstupem času přišla na chuť i těm vtipným scénkám s vynálezy. ()

majklfly

Nevím proč, ale já panu Jakubiskovi uvěřil. Celou dobu nádherným způsobem bránil Čachtickou paní a povyprávěl nám příběh světové úrovně. Takovou mi udělalo radost, že česká kinematografie neleží v "sračkách", ale dokáže vyplodit kousek hoden úrovně třeba Muži se železnou maskou...Přestávám potkávat Rodena v zahraničních snímcích pod vedením našeho slovenského bratra...Opravdu povedený kousek. 90% ()

garamond

Velké zklamání. Těšil jsem se na alternativní pohled na pověst o největší vražedkyni všech dob, ale místo toho jsem shlédl jen kašírovanou slátaninu. Vrcholem trapnosti je vstup na scénu rádoby vtipných mnichů Polívky s Mádlem. A, proboha, proč byli předabováváni i čeští herci? ()

maart

Trošku nafúknutá bublina, ktorá po vzhliadnutí mierne splasne, nie však úplne. Má to veľmi ďaleko od starších Jakubiskových filmov. ()

kvocoDH

Jediné čo tento film drží ako tak pri hladine je hlavná postava resp. herečka, ktorej charizma žiarila aj napriek tomu v akej blbosti hrá. Je to divné, nudné, takmer všetky postavy sú s akýmsi pseudocharakterom, ktorý sa šialene vnucuje. Bez atmosféry. Osobne mi vadí aj to, že som videl historicky presnejšie filmy ako napr Star Trek, ale to by so mnou veľa ľudí polemizovalo a pravdou je, že historický dokument to nie je. Ak bol účel zarobiť peniaze tak budiž... ()

chemo

Karel Roden a najmä Anna Friel ťahajú tento film. Škoda, že masové scény vyzerajú tak amatérsky (radšej by som ich úplne oželel, nevadilo by mi komornejšie poňatie). Niektoré vedľajšie postavy sú dosť bezkrvné. Celkový dojem je pozitívny. ()

Inrea

Jde o výbornou podívanou z hlediska nápaditých kostýmy, bitevních scén, půvabných exteriérů a v neposlední řadě skvělých výkonů Karla Rodena a Anny Friel.Čím však film poněkud ztrácí na kvalitě je děj, který je dle mého názoru zbytečně zdlouhavý a místy trochu zmatený.No a vynalézaví mniši?Vlastně, proč ne, jen to rogalo si mohli odpustit. Závěrem : na naše poměry jde o výbornou podívanou, která by neměla být haněna. ()

La 3na

Velmi pěkně natočený film. Ani chvilku jsem se nenudil. Zklamaný může být jenom ten kdo čeká americký velkofilm a pak se diví, že je to uděláno trochu jinak než má nastavenou "šablonu". Výborný Roden a Anna Friel. Škoda nevyužitého potenciálu mnicha v podání Bolka, který v roli nestraného pozorovatele neumí vtáhnout ještě více do děje. ()

smilicek

Na tento film jsem se těšila od doby, kdy jsem se dozvěděla o jeho natáčení. Po roce klidu jsem se konečně dočkala! S kamarádkou jsme vyrazily do kina a s nadšením ho shlédly. Udivuje mě, že tento film má ohodnocení něco pod 70 %. Tento film se mi velice líbil. Očekávala jsem od něho moc, a i přesto předčil mé očekávání. Vím, že se liší od klasického scénáře, ale co na tom... Co se mi líbilo? Určitě nádherný herecký výkon Anny Friel – líbil se mi nejen její herecký výkon, ale i její postava a krásný zevnějšek; nádech české režie; krásné ztvárnění války – líbilo se mi, že tato válka nebyla jako obvykle s třemi lidmi na place a že nebyla ani jako vytržená z amerického filmu; délka filmu byla akorát a byl řádně zaplněn… klidně bych ale v kině vydržela 2x tolik! Moje hodnocení zní: ***** ()

Michalee

průšvih českého filmu, nudné, nezáživné, nezajímavé, nepoutající, uspávající, herci se taky moc nepředvedli, kompars taky nepůsobil zrovna kontrolovaně. Postav jak na orloji, zmatený popis. Akce skoro nulová, a pokud byla, tak byla nezáživná. Navíc historická hodnota filmu je stejná asi jako u Ordinace v Růžové zahradě... Pro mě největší zklamání roku! ()

Cooolboy

Kto očakáva pochmúrny príbeh plný krvy bude zrejme sklamaný. U mňa to bolo skôr prekvapenie ale Bathory sa vykrištalizovala na veľmi dobré dielko, kde čuduj sa svete nájdete aj kopec humorných scén. Predovšetkým vynálezy potulných mníchov stoja naozaj za to. Jednoducho po mojej najobľúbenejšej vianočnej rozprávke Perinbabe ďalší vydarený Jakubisko. ()

Lenykov

Jako hraný dokument by tento film byl docela dobrý, ale jako film v celku moc neobstojí.Od filmu jsem nic neočekávala a taky jsem od něj nic nedostala a z usínání mě dokázali probudit snad jen ta komicky směšná, někdy až trapná dvojice Mádl-Polívka.Na filmu jde poznat ta spousta peněz, co se do něj vložila, ale to je asi tak všechno... Opravdu to nejde jinak, než 2/5. ()

stn1987

Tohleto není Jakubisko . . to je snad jinej režisér . . říkal sem si při filmu . . . čekal sem něco jinýho hooooodně hooooodně jinýho ale ne to že se pan režisér zakope we fikci a hloupostech . . . sem sklamán ale hlawně znuděn! ()

Triathlet

Bohužel jsem byl docela zklamán. Film se vlekl přes dvě hodiny, během nichž nenabídl v podstatě nic, co by diváka vtáhlo do děje. Kostýmy a věe okolo bylo v pořádku, ale chyběla tomu šťáva. Pobavil jsem se asi jen u scén s Mádlem a Polívkou, které mě přiváděly k hysterickému smíchu..:) ()

Cristina

je to takový střední film.ani dobrý ani špatný.byla jsem na tom v kině a opravdu jsem se těšila až to skončí. vím, že mnoho lidí od toho očekávalo zpracování podle toho co o čachtické paní slýchávají,ale pan režisér chtěl bathory ukázat v jiném,dobrém světle. ale už bych na to do kina nešla. ()

spawn87

Cachticka pani je jedna z mych nejoblibenejsich knizek, tak asi proto jsem se na film tolik tesil, i kdyz jsem vedel, ze Jakubisko ma na tento pribeh jiny pohled, a ze film bude jiny nez kniha. Moje ocekavani nebyla vysoka, bohuzel asi i to bylo moc.... Az na par vyjimek jsou herecke vykony jednoduse receno spatne... Nebudu jmenovat, protoze jsou mezi nimi umelci, kterych si vazim, jenom pro tenhle film nebyli ta prava volba, ale neni to jen herci... Mrzi me, ze zrovna tomuto filmu pisu zaporny komentar, ale bylo to nad reziserovi sily. S prihmourenim oka tak 40% ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko