Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

Ripley

Tak toto měl být ten velký,drahý historický česko-slovenský film?Je to veliká nuda a střihače tohoto filmu bych roztřihnul vejpůl....a vlastně i Jakubiska. ()

vorenus

J.J. se měl vykašlat na všechny válečné sekvence, které vyznívají opravdu směšně.A daleko víc vsadit na příběh a skvělé obsazení.Škoda, že to nedotáhl do konce a zůstal někde mezi, ale přesto díky za odvahu a nějakou změnu v českých kalných vodách. ()

Roman Albach

Souhlasím s mnohými kritickými komentáři. Špatný nelogický střih, trapné, pro mě nepochopitelné rádoby vtipné scény Mádla s Polívkou (mimochodem namaskovaný starý mnich Petr píšící své pravdivé paměti byl tak směšný), velké vojenské scény (to i v tv pohádkách je více komparzistů)...Suma sumárum, bylo mi z tohoto snímku trochu trapně. Je to velký mišmaš, se kterého vyčnívá pouze výborný herecký výkon Anny Friel a nadprůměrné kostými. Snad jen kvůli Anně Friel a Juraji Jakubiskovi, kterého mám jinak velmi rád, dávám tomuto filmu 3*. ()

dopita

Jakubisko nahromadil spoustu peněz a natočil film, kterej vypadá lacině. Několikrát jsem si říkal, jestli se dívám na kinofilm, nebo na trochu dražší inscenaci. Chtělo by to mnohem schopnějšího kameramana, to především, kterej by tomu dal filmovej look. Ale ani ten by toho moc nezachránil. Jakubisko zjevně nevěděl co natáčí. Jestli chtěl udělat vysokorozpočtovej biják, tak měl dát do kupy tomu adekvátní zápletku. Tenhle příběh by se dal natočit za mnohem míň peněz a výsledek by mohl být mnohem lepší, to je asi největší problém tohohle filmu. Jakubisko zjevně neukočíroval svoje ambice a všechno se mu to zvrhlo v něco, co sere od začátku do až konce. ()

I.AM.NOT odpad!

O Bathory toho bylo hodně napsáno a to na obou pólech hodnocení a já opravdu nevěděl, co mám čekat. Tak zaprvé- pokud chtěl Jakubisko udělat film ála Hollywood, tak se mu to pomohla a v něčem ho dokonce předčil- investované peníze jsou opravdu vidět, bohužel jeho děj obsahuje všechny klišé a neduhy, kterých už se hollywoodští tvůrci časem vyvarovali. Plejáda českých "stars", jejichž obsazení mi občas přišlo za pouze jako "abysme tam teda měli všechny", velikosti filmu taky nepomohla a ve filmu jsou pouze dva herci- Anna Friel, která příjemně překvapila a Karel Rioden, který mě mírně zklamal, ale i tak převyšuje ostatní o hlavu. Jakubisko jakoby nevěděl jak se k ději postavit- jestli má udělat velký ucelený epický příběh či komorní povídkové drama, nakonec udělal všechno a nic. Některé střihy a obrazy jsou neuvěřitelně chaotické a vypouštět scény za záminkou uměleckého záměru mi taky nesedělo. Pokud to shrnu, tak je Bathory obrovská nafouklá bublina, která si hraje na něco co není a v konkurenci hollywoodské produkce je jasně o několik tříd slabší. ()

Janega

Historické veľkofilmy o významných osobnostiach zvyčajne sledujú len ich jednu etapu života. Ked však mapujú celý ich život od narodenia po smrť začína film byť naťahovaný, učebnicový až nudný. A bohužial, touto cesto sa vydal aj Jakubisko. Jeho film Bathory skôr pripomína dokument než filmový blockbuster, ktorý z neho chcel mať. Jakubisko je známy svojimi poetickými filmami s jednoduchým dejom a tento film bol preňho proste veľké sústo. Film má veľa vedlajších línií, čo spôsobuje, že divák som v ňom občas stráca. Veľké boje s Turkami vyzerajú ako divadielko amatérskych šermiarov. Zato dobové kostými a interiéry sa vydarili. Z hereckého obsadenia najviac exelujú Anna Friel, Karel Roden a Franco Nero, ktorí podali vynikajúce herecké výkony. Naopak za najväčší omyl považujem obsadenie Deany Jakubiskovej, ktorá rolu Darvúlie úplne nezvádla. Tiež Vondráčková by mala zostať pri spievaní a Mádl pre pubertálnych filmoch. Vo flme je zopár úplne zbytočných postáv ako napr. dvaja mnísi. Nakoniec by som ešte dodal, že Slováci sa veľmi hrdili, že taký veľkofilm je z veľkej sčasti slovenský, ale v skutočnosti tam hrá asi 3 a pol slovenských hercov a aj to sú skôr komparz. Po veľkom celoživotnom diele Jakubiska zostala len zaprášená spomienka, veľké dlhy a vlažné recenzie. ()

Krabak

Natož, že byl tento film velmi vychvalovaný, tak jsem čekal opravdu úplně něco jiného. Jediné, co bych na tom filmu pochválil, tak je vcelku dobře zahraná role Anny Friel (Alžběta Báthory). A mužskou část populace neurazí ani poměrně hodně vystavovaná prsa kdejaké slečny. Toť vše. Po celý film mě iritovalo jejich hejkání, které silně připomínalo hajlování. Dále mě neskutečně deptal Mádl. A aby mě rozpálil opravdu do ruda, tak si ještě sem tam zavyl jako vlk, čím strašil lidi a koně. A takové drobnosti, jako kolečkové brusle, padák, jakýsi skůtr na nohy do sněhu... to člověka spíš urazí, než pobaví. Co se týče zpracování... Hergot aspoň ty bitvy mohly udělat pořádně! Když se v x bitvách vyskytují záběry které byly použity o bitvu dřív?___ Jedna velká matlanina, která je šíleně dlouhá a nudná. NE, ale tímhle směrem se československá kinematografie opravdu vydávat nemůže.--->25% ()

reditelka

Stará pověst z jiného úhlu a navíc zvláštně zpracovaná. Když jsem po tomto filmu odcházela z kina, nevěděla jsem, co si z něj vybrat. Chvíli mi trvalo než jsem ho vstřebala a po nějaké době jsem byla nadšená, a to hlavně z Anny Friel. Asi nejvíc mě dostala závěrečná scéna v hořícím pokoji. Vůbec jsem ale nepochopila roli "vtipných" mnichů. ()

DocBrown

Jakubisko prostě na velkofilm nemá a tady to vypadá, že si na kuráž šňupnul nějakého pořádného matroše. Tohle má k historickému filmu blízko asi jako Tajemství hradu v Karpatech. Díky dvojci Polívka-Mádl a jejich vynálezům naštěstí nemusím přemýšlet o hodnocení, protože ty to posílají do odpadu. Ten nedám jen kvůli úctě ke kostýmům a některým hercům (a tím nemyslím Srstku a Krytináře). ()

Paity

Až na neustále odhalená ženská ňadra nejde o nic zajímavého. Bylo tomu ale udělána obrovská reklama a marketing opravdu zafungoval. Kina se spokojeně plnila a penízky za vstupenky se jen hrnuly. ()

AdamesWWE

Bodovo nehodnotím. Dôvodom je to, že tento film som videl po častiach a nie úplne celý, ale aj tak tých pár scén ktoré som nevidel nemôžu zmeniť môj názor na tento film. Podľa mňa je Bathory priemerný snímok a to som dúfal, že ma to bude dobre baviť, ide o slovenskú tvorbu, Jakubiskov scenár a jeho réžia, ani neviem čo si mám o tom celom myslieť. Dalo sa to pozrieť, niekedy je to zaujímavé, inokedy nudné, raz krvavé, raz zúfalo oničom.. Takže pre mňa dosť rozporuplný film, ktorý radšej nechcem už vidieť. ()

Rewsy

Tak to bylo čiré peklo! Vražedná délka, historické kiksy, ŠÍLENÝ střih, totální panoptikum! Juraji, nevím, co bereš, ale chci to taky! ()

Adramelech

Film jsem viděl v kině v roce 2008 a už tehdy mě zklamal. Dnes jsem si jej pustil na webu a nedokoukal jsem ho do konce. Dílo se nedrží ani historických skutečností ani legendy a výsledek je značně rozpačitý. Výstižné komentáře: Radek99 a mnozí další. ()

dormouse

Protože jsem měla Juraje Jakubiska ráda, doufám, že můj názor nebude sdílet mnoho diváků a že se aspoň část těch 300 milionů korun, které film stál, tvůrcům vrátí. Neumím si ale představit, jak. Děj je strašně nekonzistentní, film rozvleklý, bitvy jak vystřižené ze Třech veteránů a herecké výkony mizerné. Vyjma Anny Friel, Karla Rodena a Deany Horváthové působí jak herci amatérského divadla. A ke všemu ta lámaná angličtina s češtinou v pozadí, která má dodat zdání věrohodnosti a autenticity. To opravdu rve uši. Dva mnichové, kteří komentují celý příběh a snaží se rozluštit pozadí vražd, příliš připomínají Jméno růže a z tohoto srovnání vychází Bathory bohužel velmi nedobře. Měla jsem ráda snového Jakubiska, autora Perinbaby a Tisícročné včely, slovenského Felliniho, ale ten je nenávratně pryč. ()

Bathoryčka

Tak jsem byla včera konečně na filmu Bathory. Musím říct, že to pro mě určitě žádný zklamání nebylo. Spíš naopak. Hned jak ten film začal jsem měla úplně slzy v očích, jak jsem se na ten film těšila a jak jsem byla šťastná, že ho konečně vidím. Moc se mě líbilo, jak Jakubisko Erzsebet vykreslil. Trochu jako vraha, trochu jako oběť, ale mohla za to, že vraždila? Mě z toho filmu vyplynulo, že ne. Když vraždila (Sáru), tak o tm nevěděla díky Darvuliiným odvarům z bylinek. Sice za to mohla zřejmě ta černá houba, ale pochybuju, že by si ji tam Erzsebet dala sama a pochybuju, že by jí ji tam schválně dala Darvulie. Spíš bych to viděla na některou žárlivou služku (možná Doru), která evidentně žárlila na Lucii, a tak se chtěla paní nějak pomstít. Co se týče Darvulie, tak na jednu stranu jí byla Erzsebet vděčná za svůj stav, ale zase na druhou stranu by se bez jejích lektvarů klidně obešla podle mě....S ní a s jejími lektvary se Erzsebet dařilo dobře, ale bez ní na tom nebyla nejlíp. No, co se táče dalších postav, co jí ovlivnily život - tak Ference snad ani komentovat nebudu. Na jednu stranu oddaný manžel, ale když se napil, tak byl (aspoň ve filmu) docela hulvát!...Merisi, to byl tak trochu holkař, ale Erzsebet asi opravdu miloval. I když scéna v kostele ve zpovědnici mi přišla trochu komická a ta se určitě nezakládala na pravdě a faktech!...No a Thurzo? Z Thurza tam udělali ještě většího hajzla než ho popsiují ve veškerých knížkách. Nemám Thurza ráda proto, že díky němu a jeho uraženému egu, když mu Erzsebet odmítla bez boje dát hrad Sárvár, skončila Erzsebet ve vězení. Nemám ho ráda, ale tady se mi zošklivil ještě víc. Nicméně stejně si jejího bohatství moc neužil, když zemřel ca dva roky po ní! Ovšem líbila se mi scéna s ním a s Erzsebet, když se mu tak krásně trefila do tváře, když na něj plivla! Nemám snad nic, co bych filmu vytkla krom poslední árie Erzsebet v hořícím pokoji. Chápu, že písnička Moj Bože je nazpívaná k filmu, ale nečekala jsem, že by ji tam zpívala. Písnička se mi líbí, ale do toho filmu se mi nehodila. K filmu ano, ale ve filmu bych čekala něco jinýho! Jinak mniši Petr a Cyril mi tam nevadili. Pro mě to bylo příjemný zpestření - hlavně to Mádlovo vytí a ukouslý ucho. Ovšem ty jejich "kolečkové" brusle do sněhu by jim do kopce a ještě v takovým množství sněhu nejely ani za nic! Vašuta jsem tam nepostřehla, až v závěrečných titulcíh jsem si všimla, že hrál Bethlena, takže podruhé se na něj musím zaměřit. Taky se musím víc zaměřit na kompars, ptž prý se netvářili občas moc dobře! ()

D.i.d.i.

Do kina jsem šel, protože moji milí kamarádi zamluvili lístky. Kdybych věděl co zažiju, tak jim radši dám peníze a zůstanu doma. Film mě ničím nezaujal, se žádnou z postav jsem se ani zdaleka nesžil a už vůbec mi jich nebylo líto. Záběry z bitev mi přišli zbytečné a rozhodně ne dobře zvládnuté. Prostě dvě hodiny nudy. ()

Mleako

Dlouhá a chaotická historická nuda, která je občas zpestřena zajímavým záběrem nebo odhaleným ženským ňadrem:) ()

Wishkah

No po shlédnutí zajímavostí o tomto filmu by jeden získal dojem, že ten film musí být skvělý a jedinečný, když se v něm toho tolik spotřebovalo. Ale pravda je, že je jedinečný pouze v tom, že na české a slovenské poměry je hodně drahý. Blbost scénáře, kdy se po třetině doby změní historický velkofilm na čarodějnický film, plný halucinogenních záběrů, kdy se většina postav chová dost divně a který dělá postavy plochými postavičkami, je jen jeden problém. Dalším problémem je snaha o něco většího. Snaha udělat velký obrovský film, ale je vidět, že Juraj Jakubisko to prostě nezvládl. Prostě všeho moc škodí. Pro mě je to za dvě hvězdy. Jednu bych sice mohl přidat za skvělou a snaživou Annu Friel, ale bohužel bych ji vzápětí stejně vzal za neskutečně blbý nápad dát roli temné čarodějnice Deaně Jakubiskové. Ve své roli není ani démonická, ani strašidelná. Spíš je tam úplně na hov... ()

Zik2

Pro ty peníze bych znal lepší využití. Místy působivé, místy ovšem poněkud křečovité až trapné (vyjící Mádl, prohlížející si nahou krásku mě evokoval spíše pocit Rafťáků), jindy zase přehnaně brutální a morbidní. Nejlepší scéna byla asi Bathory ležící na posteli a zpívající žalm. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko