Vrcholně poetický umělecký western? To si pište. A jaký. V případě tohoto snímku rozhodně nebyly dvě nominace na Oscara uděleny zbůhdarma. Právě naopak, film režiséra Andrewa Dominika patří mezi nejpozoruhodnější snímky tohoto žánru za posledních deset let. A rozhodně nejen proto, že v něm hlavní roli největšího desperáta Divokého západu sehrála mezinárodní superhvězda Brad Pitt a ve vedlejší roli se až neskutečně blýsknul Casey Affleck, bratr staršího, zatím známějšího Bena. Jaký vlastně byl lupič Jesse James? A proč došlo k tomu, že se devatenáctiletý idealista Robert Ford, Jesseho přítel a člen jeho gangu, postavil proti muži, jehož od dětství zbožňoval? (oficiální text distributora)

Wulz

Nemohl jsem se rozhodnout zda dát 3 či 4*. Nakonec jsem se rozhodnul. Tenhle Western rozhodně stojí za povšimnutí. Neskutečně dojemný příběh... Dobrý Brad Pitt, prostě nešlo dát míň. ()

xpaja

Nemám rád westerny, ale todle není western v tom bežném slova smyslu. Je to skvěle natočené, kamera je místy vskutku uchvatná (např. průjezd vlaku lesem). Ta pomalu se tahnoucí dějová linka, skvělá minimalistická hudba a již zmíněná práce s kamerou mi připomína There will be blood (i když TWBB je o kus lepší). Styl vyprávění má blíže k hranému dokumentu než k westernu. Což je podle mě dobře. Film mi tak nabídl spoustu informací o největším americkém hrdinovi z divokého západu, který vlastně hrdinou v pozitivním smyslu nikdy nebyl. A ukazuje, jak už tehdy, v dřevní době mass medií mohl vzniknout kult osobnosti, který byl spíše kultem mediálního obrazu. Takovýchto rádoby hrdinů je na světě mnoho a v očích veřejnosti k jejich demytizaci moc často nedochází ( u nás třeba Jánošík, Žižka atp.). Ztvárnění Jesseho Jamese Bradem Pittem je vskutku uhrančivé, Casey Affleck ho však ještě o výrazný kus překonavá. Ta slizkost z něj totiž opravdu čiší a celý film pozdvihuje právě jeho herecký výkon. Zajímavý je i přerod postavy Boba Forda z nekritického obdivovatele J.J. na jeho vraha. A musím říct, že jsem s ním ke konci filmu i cítil a tak trochu ho chápal. Nenazval bych ho však zbabělcem, protože byl jediný kdo se odvážil J. J. zabít (ten již beztak cítil, že jeho dny jsou sečteny) . Přitom společnost ho odsuzovala více než J.J., který si to opravdu zasloužil. Film ale trpí dlouhou stopáží, chvílemi jsem se tak i nudil. Skvělý závěr na to však dává zapomenout. Dávám ---== 80% ==--- . Zajimavé komentáře: Lima, Molly. ()

Daves97

Moc pěkné. Brad Pitt a Casey Affleck září, spoustu momentů z tohoto filmu si zapamatuju na hodně dlouho, vypravěcí styl tomuto filmu vyloženě sedí...bohužel hlavní kámen úrazu tohoto filmu vidím v jeho délce, která je sice z části opodstatněná a má svůj účel...ale že bych se bavil až natolik, že by mi ty dvě a půl hodiny uletěly jako voda, to se bohužel říct nedá, což je jediný důvod proč nemůžu dát nejvyšší hodnocení... ()

Filousik

Nevím čím to je, ale tento kousek mi bohužel přišel nadmíru nudný. Ano, možná byl kvalitně natočen. Ano, možná byl poetický. Ale doopravdy to muselo trvat skoro dvě a půl hodiny? Když to srovnám s kouzlem dlouhých záběrů ve starších westernech, tak tady tu poetiku ani nevidím. Možná za to také může to, že jsem tento film viděl na 2x s určitou prodlevou, ale nesvědčí snad i tenhle samotný fakt o kvalitě filmu, který mne nenutí se k němu vrátit a dodívat se na něj? ()

steinbauer81

Hodně to záměrně absurdně převedu to na české podmínky (rok 2012): Někdo zabije populárního vězně Kájínka na jednom z jeho útěků. Společnost to nepochopí a dává to za vinu tomu kdo ho zabil. Na Kájínka se přece nesahá :) Všichni si budou pamatovat Kájínkovo jméno, ne toho kdo ho zabil. Ale jinak pěkný pomalý film, bavil jsem se. ()

rogger

Tak toto je fakt prepálená minutáž! Dalo sa to urobiť na tisíc iných spôsobov, ale takto je to proste nuda! K úcte k filmárskej práci dej nepretáčam ale...ale dnes som po 1hod 45min už musel dej posunúť bližsie ku koncu! A je pravda že posledných 20minút bolo ako tak priemerných. Taký "frajer" ako Jassie James si zaslúžil určite lepšiu westernovú prestrelku. Bársjaký iný "spaghetty western" vypovie o svojom hrdinovi viacej ako tento nekonečný film! ()

principessa

Záběry hrající na notu mé v skrytu lyrické duše, odrazy v obraze, bříška prstů pomalu přejíždějící po klasech obilí barvy slunečních paprsků, zážitek trošku se rozmazávající v předlouhé stopáži s příchutí Nicka Cavea a Warrena Ellise. ()

schluke

Dejme stranou ten název, víme jak film dopadne, ale čekat na to dvě a půl hodiny? Táhlo se to jak sopel z nosu. Nebudeme teda jen kritizovat, zas tak zlý to nebylo. Postava Jessiho zahrána na výbornou i celá jeho famílie a ksichti kolem něj, ale sakra ta délka byla zničující... ()

Jastřabík

Zločin a trest, vina a sláva. Film vůbec připomíná nějaký "velký román" (total novel) 19. století. Realismus je tady navozen dokumentární přístupem, monologem vypravěče, což pak romantizují archetypické vztahy (starší-mladší bratr), velké motivy a témata (kromě zmíněných i zrada a spravedlnost) a poeticko-lyrické obrazy. Důležité je pro porozumění nesnažit se "sympatizovat" s hlavními postavami, jak filmy od diváka normálně vyžadují. Tady by to radikálně zjednodušilo význam příběhu. Důležité je, že se to stalo a stalo se to tak, jak se to stalo - život postav nemá smysl, není jim nabídnut žádný otevřený konec, naplnění osudu, poznání, nebo uspokojivý a spravedlivý odchod. Prostě se to stalo a takovým způsobem, že až dohromady a až s odstupem to vytváří smysluplný příběh. Tragika spočívá ve vztazích a v nich i hloubka a neštěstí, ale všechny postavy jsou vlastně navýsost surové, slabé a jednoduché. Ani s Jessem, ani s Robertem není možné v plném smyslu sympatizovat, nemá smysl snažit se rozumovat nad tím že "on to byl vlastně dobrej člověk", atd. Nikomu se nedostane žádné rozřešení a snažit se něco takového definitivního vložit do postav bude násilné zjednodušení, nebo taková snaha ztroskotá a film pak bude působit nudně a odcizeně. A to by byla škoda, protože jde o dojemný a nešťastný příběh nešťastných lidí. ()

Sakulnikov

Atmosféra zpočátku dobrá, ale příliš dlouhé a asi jsem na to neměl náladu v ten den. Takže jsem ke konci usínal a vlastně ztrácel zájem. ()

pollstro

Podmanivá westernová tragická balada, zakládající si na sugestivním a pomalém způsobu vyprávění, kde každý artový záběr a herecký um dvou hlavních představitelů, je do detailu promyšlený a vypočítaný, jednoduše plynoucí a nikam nespěchající, ale za to účelný a vtahující. Westernový epos, jehož přírodní prázdnota, impozantní krajina a důraz na samotu, vytváří jedinečnou a nezaměnitelnou atmosféru. Příběh mapující tragickou událost zrady, jejíž cesta k samostatnému vyvrcholení vede klikatou cestou plnou různých a stále měnících se emocí, přístupu a náklonnosti k hlavním postavám. Poetické vyprávění zachycující legendárního banditu Divokého západu a s ním spojující se vazbu a touhu po zločinu, slávě a hrdinství, posedlostí, zkreslenými představami o našich ideálech a duševním souboji, vypořádávající se se snahou o vyrovnání se hvězdnému idolu. Zcela odlišný zástupce westernu, který je díky originalitě Andrew Dominikovi svérázný, jedinečný a citlivý. Casey Affleck v roli ulízlého zbabělce naprosto bez problémů zastínil hvězdného charismatického Brada Pitta a to s obrovskou dávkou autentičnosti a dynamičnosti. Umělecká rekonstrukce události antických rozměrů. Roger Deakins předvádí úchvatnou kompozici obrazu, především noční scéna přijíždějícího vlaku je famózní. Samotný závěr v sobě nese neuvěřitelně silnou myšlenku, která dělá z opětovaného sestrojení zbabělé události zcela jedinečný a hluboký filmový zážitek, doprovázen skromnými hudebními minimalistickými tóny. "He was ashamed of his persiflage, his boasting, his pretensions of courage and ruthlessness; he was sorry about his cold-bloodedness, his dispassion, his inability to express what he now believed was the case- that he truly regretted killing Jesse, that he missed the man as much as anybody and wished his murder hadn't been necessary." ()

ElFifo

První hodina byla utrpením a dál už jsem na to fakt neměl..nelíbilo se mi na tom prakticky nic (pozn.nejen mne). ()

david666

Ne mě má film až moc pomalé tempo. V některých pasážích jsem měl co dělta abych neusnul:-). Ale obecně to určitě není špatný film ale já spíš preferuji jízdu ve stylu 3:10 Vlak do Yumy. ()

gu-staff

Na mně už to bylo zdlouhavý, poetický a pomalý až moc. Tenhle film vás kolébá na lehkých vlnkách vyprávění, podmalovaného rozjímavou hudbou, ze kterého vás sem tam vytrhne dramatičtější moment. Brad Pitt tady ani moc nehraje, což je možná dobře. Casey Affleck je výborný, rozehrál svojí roli fakt dobře, on strhával celou mojí pozornost, kdykoli byl na plátně. Hlavně za něj je to slabých 60%. ()

TesterX

Úděsně zdlouhavá báseň o Jesse Jamesovi a jeho obdivovateli Fordovi, jehož zářící oči na obdivovaného postupně hasnou. Perfektní Affleckův výkon však ubíjí nepříliš dokreslená postava samotného Jamese. Pochopíte, že 'hlavní' postavě paranoia přerůstá přes hlavu, ale nedokážete tomu uvěřit, protože tu přeci jen chybí obrazy, které se dozvíte jen z pár vět prohozených jeho (ještě) žijícími komplici. Krásná kamera, skvělí herci, ale tak jednoduchý psychologický příběh se nemůže táhnout přehnanými 160 minutami. Podívaná téměř za trest. ()

Martyyn

Nezvykle dlouhý název, pro mě nezvykle dlouhý film, a člověku, jež nemá moc v lásce westerny, se to nezvykle líbilo. Nejvíce bych vyzdvihl krásnou hudbu, jako obvykle i herecký výkon Casey Afflecka v roli zbabělce Forda. ()

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

04.11.2010

Vypadá to, jako by se Brad Pitt pokoušel na vlastní pěst natočit Dannyho parťáky 4. V kriminálce Cogan´s Trade si zahraje titulního Jackieho Cogana, drsného mafiánského bijce, který dostane za úkol… (více)

Oscaroví nominanti na vzestupu

Oscaroví nominanti na vzestupu

21.02.2010

Brad Pitt opět sahá po koltu

Brad Pitt opět sahá po koltu

07.02.2010

Je totiž hlavním kandidátem na ústřední roli v celovečerním filmu inspirovaném slavným westernovým seriálem Gunsmoke. Pokud nabídku přijme, na rozdíl od psance v Zabití Jesseho Jamese atd. si zahraje… (více)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008