Vlajky našich otců

• USA Flags of Our Fathers (více)
USA, 2006, 126 min

Režie:

Clint Eastwood

Předloha:

James Bradley (kniha), Ron Powers (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Ryan Phillippe, Jesse Bradford, Adam Beach, John Slattery, Barry Pepper, Jamie Bell, Paul Walker, Robert Patrick, Neal McDonough, Melanie Lynskey (více)

John Bradley skončí po záchvatu v nemocnici a jeho syn James začne pátrat, co má otec společného se slavnou fotografií šestice vojáků, která vztyčila nad ostrovem Iwodžima americkou vlajku. Vyprávění pamětníků před ním pomalu odkrývá otcovo tajemství. Byl totiž jedním z příslušníků jednotky, která se vylodila na ostrově, na němž japonští vojáci bojovali o každý metr, za který Američané platili krvavou daň. Byl také jedním z těch, kteří byli vysláni na horu Suribači, aby tu po dobytí ostrova vlajku vztyčili. Nikdo v tu chvíli netušil, že fotografie vyjde ve všech světových novinách a stane se jedním z nejslavnějších okamžiků války v Tichomoří. Krátce poté se John Bradley, Ira Hayes a René Gagnon, kteří z šestice přežili, dozvědí, že se mají kvůli fotografii vrátit domů. Jsou pro vlast hrdiny a mají být vyznamenáni. Zároveň se však mají stát součástí velkolepé propagandistické akce, která má povzbudit Ameriku v dalším boji. Zatímco pohledný Gagnon je ve svém živlu, Irovi a Dougovi se vystupování na stadionech a náměstích vůbec nelíbí. Vzpomínají na padlé kamarády, na boje o ostrov i samotný úkol a každý z nich se s frustrací, narůstající s každým vstoupením, pokouší vyrovnat po svém. (TV Nova)

kaylin

Já vím, neuvádím tady zrovna nějaké novinky, ale tak holt jsem neviděl všechny filmy zrovna v době, kdy měli premiéru. Clinta Eastwooda mám rád. Nedávno jsem shlédl jeho "Gran Torino" a spadla mi čelist. Když jsem se díval na "Vlajky našich otců", tak mi spala čelist. Tentokrát z toho, jak moc jsou bojové scény podobné těm, které měl ve svém filmu "Zachraňte vojína Ryana" Steven Spielberg. Chtělo se mi Eastwoodův film strhat, jenže pak jsem si uvědomil, že ještě nejsem ani v půlce. S Clintem nesmíte házet flintu do žita moc brzy, protože co se mu příliš nepovedlo na válečných scénách - aspoň z hlediska originality - to naprosto vynahradil lidskou stránkou příběhu. A právě tohle je na filmu "Vlajky našich otců" to nejdůležitější. Lidskost, anebo možná nelidskost, chvíle, kdy se s člověka stává hrdina, aniž by si to zasloužil, a kdy jej čeká pád, který si možná také nezaslouží. Výtečný lidský příběh, který mě dojal. Pokud máte Clinta v hlavě jako patriota, myslím, že vám zde ukáže, že je docela realista. Více: Já vím, neuvádím tady zrovna nějaké novinky, ale tak holt jsem neviděl všechny filmy zrovna v době, kdy měli premiéru. Clinta Eastwooda mám rád. Nedávno jsem shlédl jeho "Gran Torino" a spadla mi čelist. Když jsem se díval na "Vlajky našich otců", tak mi spala čelist. Tentokrát z toho, jak moc jsou bojové scény podobné těm, které měl ve svém filmu "Zachraňte vojína Ryana" Steven Spielberg. Chtělo se mi Eastwoodův film strhat, jenže pak jsem si uvědomil, že ještě nejsem ani v půlce. S Clintem nesmíte házet flintu do žita moc brzy, protože co se mu příliš nepovedlo na válečných scénách - aspoň z hlediska originality - to naprosto vynahradil lidskou stránkou příběhu. A právě tohle je na filmu "Vlajky našich otců" to nejdůležitější. Lidskost, anebo možná nelidskost, chvíle, kdy se s člověka stává hrdina, aniž by si to zasloužil, a kdy jej čeká pád, který si možná také nezaslouží. Výtečný lidský příběh, který mě dojal. Pokud máte Clinta v hlavě jako patriota, myslím, že vám zde ukáže, že je docela realista. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/03/diar-milovnika-filmu-c-0001-cista-duse.html ()

Damiel

66 % - To vylodění... No jako kdybych koukal na Zachraňte vojína Ryana. Však také produkoval Steven Spielberg. Vlajky jsou poměrně slušně natočené válečné drama, které ale nepřináší nic tak originálního, čím by se vryly do paměti. Jsem ale na tenhle film zvědav zejména v kombinaci s Dopisy z Iwo Jimy, třeba se zážitek vzájemně prolne :-) ()

YURAyura

2/10 Dalsi nudna valecna zalezitost. Nebyt tam par postrehu toho, jak se chovali civilove ve vztahu k veteranum, tak je to odpad jako kdyz vysije. Clinte zacni delat neco poradneho a na dojaky se vy$er ()

Aiax

Clint si zaslouží potlesk za natočení velkovýpravného amerického filmu bez tradičně nesnesitelné dávky hurápatriotismu, v tomto směru, po stránce "myšlenkové" a "umělecké" jsou Vlajky pravým zázrakem - upřímné, poctivé, pravdivé a samozřejmě technicky brilantní. Selhávají však v tom, nač se kritici dívají většinou přezíravě - takový film musí být totiž i zábavný, což Vlajky nesplňují. Jsou příliš šedivé, pomalé, dýchavičné, v bojových scénách opatrné a poslední čtvrthodinku vyloženě nudné. Film takového střihu epizodka o vztyčování vlajky, jakkoli měla na průběh války značný vliv, zkrátka neutáhne, chybí výraznější scény, výraznější postavy (Barry Pepper sám nestačí), odvážnější režie, dynamičtější tempo. Králem moderního válečného velkofilmu tak stále zůstává jednooký Ryan. ()

salalala

Otázkou je, jak tenhle film uchopit. Mám dojem, že Eastwood chtěl natočit válečný film s přesahem, čemuž podřídil hodně komplikovaný styl vyprávění. Je pravda, že těch rovin je asi hodně a ke konci se do toho může nepozornější divák zamotat a je to až moc dlouhé, ale já nějak nedokážu tomuhle filmu ty tři hvězdy dát. Herecké výkony neokoukaných tváří jsou výborné (pro Adama Beache asi životní role) a díky charakteristice postav si je člověk neplete. S patosem to u mě bylo tak nějak těsně na hraně, možná že konec ji lehce překročil, ale to se dá odpustit. Bojových scén tu není tolik, což asi mnoho lidí zklamalo, mě tolik ne, ale stojí za to. Hlavně ta první při vylodění je fantastická a Eastwood v ní režijně exceluje, škoda, že už ji pak netrumfne. Faktem taky je, že tu je pár silných míst, která ale bohužel nestačí vyznít. Uchopení celé látky mi bylo sympatické a otevřená kritika americké snahy o vytváření rádoby hrdinů taktéž. Ne, Flags of Our Fathers nejsou dokonalým filmem a chyb mají poměrně hodně a jsou přesně na rozmezí tří a čtyř hvězdiček, ale mě to zvláštním způsobem dostalo, proto dám hodnocení vyšší, ale jen s odřenýma ušima. 70% ()

Foma

Eastwood má určitý kvality jako John Ford, jeho filmy nás vtáhnou do děje, mají úžasnou atmosféru a silnej emocionální náboj. Platí to i pro Vlajky našich otců, nadprůměrnej film, kterej líp vynikne až po shlédnutí Dopisů z Iwo Jimy. Ovšem Vlajky je třeba vidět první. Jsou i filmově předkrmem pro fantastický Dopisy. ()

Aleee89

Ač válečné filmy nemusím, tenhle jsem prostě musela vidět. Sice jsem ještě neviděla druhý pohled na tuto bitvu, a to film Dopisy z Iwo Jimy, nemůžu srovnávat, ale i tak si už můžu udělat vlastní obrázek. Tenhle film se mi líbil (což jsem také čekala). Clint Eastwood ho natočil s citem a není to jen film o válce, ale především o odvaze mladých kluků, jejich přátelství, hrdinství a v neposlední řadě také o jejich slávě. To se mi líbilo, líbilo se mi, že to prostě nejsou jen obrázky a scény z fronty. Prostě film, který musíte vidět, dá vám dost, dá vám dost nejen do hodin dějepisu. Sice jsem u jeho sledování nepocítila žádné pohnutí emocí, ale i tak se mi film líbil. ()

Skip

Sice jde o jeden z méně povedených filmů Clinta Eastwooda, ale i tak je to film na vysoké řemeslné úrovni a já Clintovi rád odpustím nějaké to klopítnutí, protože jeho režisérská filmografie obsahuje velmi dobré a v několika případech nezapomenutelné kousky. V tomto filmu o jedné historické události se možná objevilo až moc patosu a ke konci se i dost vleče, nicméně i tak jsem film v pohodě dokoukal a byl jsem jako divák spokojený. ()

fallangell

Na valecne filmy se divam kvuli valce a jejim hrdinum. kdyz mi vezmete hrdiny a boje zkrouhnete na minimum, co mi zustane? Vcelku zajimava uspavacka. ()

Vessper

Líbí se mi, jak jsou vylíčené skutečné okolnosti oné slavné fotky. Jak bylo nakládáno s vojáky, kteří ji vztyčovali a jaké byly jejich příběhy. Je to velice zajímavé a chvályhodné, bohužel však filmu to ubírá na tempu a vyskytují se i nudnější pasáže. Možná, že to chtělo udělat trošku jinak. Zato bojové scény jsou opravdu povedené, úvodní vylodění je opravdu skvělé. Bohužel mi zde také chybí nějaky výrazný herecký výkon. Kdyby byl v ústrední trojici alespoň jeden pořádný herec mohlo to vypadat úplně jinak. ()

OG_Swifty

Nejsem si moc jistej, co tady kazdymu na filmu vadi, ale tohle je po dlouhy dobe kvalitni protivalecnej film, po jehoz skonceni sem si rek "hm, valka je na hovno". A kupodivu musim rict, ze me dokonce vic bavily ty sceny mimo valku samotnou. Castecnej podil na tom ma skutecnost, ze jsem pred kratkou dobou zkouknul komplet The Pacific, kterej je v tomhle smeru zatim skutecne nedostiznym titanem valky o pacifik. Na druhou stranu protivalecne vic zafungoval jasne tenhle film. Jestli to je horsi nebo lepsi nez Dopisy z Iwo Jimy nereknu, protoze na ty se teprve chystam, ale urcite to nesnizi kvalitu tohohle nedocenenyho snimku. Mala vytka ale preci: Nesnasim Melanie Lynskey a tahle role ji vazne sedla, protoze byla celou dobu skutecne na facku. ()

Taninaca

Přiznám se, že jsem film na jeden zátah nevydržela a musela si dát pauzu. Když snímek běžel ve válečné rovině, byl docela zajímavý a určitě koukatelný, ale jakmile se stočil spíše do té politické americké propagandy, stával se dosti nezáživným. A také to skákání z klidu do válečné vřavy mi dost vadilo a já si první hodinu filmu jen těžko pamatovala hlavní postavy, které se mi pletly a už chvíli po skončení jsem zase nevěděla, kdo všechno vlastně na té profláknuté fotce byl. ()

Martin741

Polozit si na krk v /takmer/ 80 -ke dva velke vojnove eposy /Dopisy z Iwo Jimy a Vlajky nasich otcu/, to chce poriadnu guraz a poriadny kus odvahy. A pochopitelne zelezne fyzicke a dusevne zdravie. Na svoju 76 -ku vsak pan Eastwood tieto vlastnosti stale ma, a tak sa s vervou pustil do tocenia filmov. K uspechu a k natoceniu kvalitneho filmu zase netreba az tak vela : len s laskou a vierohodne natocit vojnove sceny /podarilo sa/, inteligentne obsadit hercov, ktori nebudu pytat milionove honorare /mena ako Ryan Phillippe, Jamie Bell dokazuju, ze sa to podarilo/. Dalej staci uz len polozit par neprijemnych otazok aj samotnym Americanom a mat dostatok reziserskych skusenosti : filmy ako Nesmiritelni, Honky Tonk man......dokazuju, ze samotny reziser Eastwood ich rozhodne ma. A hned mame na svete dva podarene vojnove eposy, na ktore sa dobre pozera. 86 % ()

rakovnik

Češi také oslavují své hrdiny (s výjimkou komunistických pokřivených let), byť Američané to samé dělají s větší pompou, patosem. Tento film je v řadě podobných, s parádními bojovými scénami a řídkou omáčkou okolo, která příběh sice pěkně prohlubovala, nicméně mě tolik nebavila. ()

Tuomi

Slabší děj, nepříliš vydařené prolínání časových linií a vláčný konec. Možná, že 3* jsou i trošku moc, ale něčím mě to trošku oslovilo. ()

dezorz

eastwood nie je mallick, je to stray pragmatik, vie co a ako natocit aby to zabralo na masovy vkus a stael to bolo povazovane za umenie. ()

Rocky88

Kdyby mne někdo požádal, abych vystihl kvalitu filmu jedním slovem, pravděpodobně bych mu odpověděl "nepřehledný". Nejsem schopen pořádně říci, o čem to bylo, o kom to bylo, jaký to mělo smysl. Když už se něco smysluplného vyloupne, zjistíme, že totéž už tu bylo aspoň 100x a 100x lépe vyjádřeno. Plusem nejsou ani neokoukaní herci, jelikož mi ani jeden své role nepřipadal hoden. Potěšilo mě akorát pár Clintových režijních vychytávek (pomalé tempo filmu to ale rozhodně nebylo) a sem tam i vizuální kvality. Jinak nic. ()

xjane

Válečné scény jsou vcelku zdařilé, ale bohužel je jich dost málo...navíc oproti jiným válečným filmům, Vám "mrtví kamarádi" jsou tak nějak jedno, mimo těch 3 hlavních je vlastně ani nestačíte pořádně poznat a rozeznat... Opravdu zdlouhavá a často i dost nudná je druhá část, kde se "hrdinové" propůjčují válečné taškařici (teda kampani) kvůli získání peněz na pokračování ve válce s Japonci. Ani mi nějak nesedělo věčné přeskakování dějových linií, občas jsem se v tom docela ztrácela (hlavně ze začátku). No, válečné filmy mám ráda, stejně tak i filmy Clinta Eastwooda, ale tohle je hodně velké zklamání - možná je to tím námětem, možná hodně pomalým tempem, nevím. Snad to Clint napravil v Dopisech z Iwo Jimy. Tohle se prostě moc nepovedlo, 45%. ()

Prvotřídní First Class?

Prvotřídní First Class?

30.06.2010

Eastwood a Redford politikaří

Eastwood a Redford politikaří

02.10.2007

Ovšem ne ruku v ruce. To se nám tu shodou okolností sešly dva filmy uznávaných veteránů, kteří mají potřebu vyjádřit se k politickým otázkám. Redford převzal projekt Against All Enemies, který měl… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky