Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

zdepapepa

Nedivím se, že tento film získal tolik Lvů. Něco takového jsem v českých luzích a hájích neviděl. Příjemně upravené barvy filmu prolínají typicky černobílé filmy s restaurovanými a se známou realitou. Kvalitní vtažení do děje doplňuje i práce s kamerou a zvuk/hudba. Většinou podobné příběhy vídám bez romantických dějových linek a na bojišti nebo v koncentračním táboře. A pokud ano, bylo to až po Únoru 1948. Dobové kostýmové drama umíme dobře, historických budov nám tu díkybohu zůstalo také dost, takže se na to dobře kouká. Je tu ale jeden faktor, který u tohoto filmu rozhoduje o tom jestli se vám bude líbit více či méně. A ten faktor má jméno Jana Plodková. Podle mě velmi přitažlivá žena, podle někoho možná méně, proto budu raději podhodnocovat, aby někdo nebyl zklamán. Já byl naopak spokojen. ()

frashmaker

Tak i přes to, že jsem od tohoto tuze medializovaného filmu nic moc nečekal musím říci, že tam nebylo snad téměř nic, co by mě zaujalo. Byly pěkné ty přechody mezi scénami s letopočtem a bicyklem, ale jinak se jednalo o nevyrovnaný, emocionálně prázdný film, kde se všeho všudy nestalo prakticky nic a ani pocitové chvíle nebyly kdovíjaké. Škoda. Z filmů tohoto roku jsou beztak nejlepší Pouta, které nikdo neocení, protože jsou skutečně dobrá. ()

Rosana

Výborně natočený film, ze začátku si musíte zvyknout na podivný střih, ale herectví hrdinů a barevné prvedení, kostýmy a drama, které všichni prožíají, vás strhne do děje. Jen si říkám, jeslti takto tématických filmů už nebylo natočeno přespříliš. Jednoznačně je tento film výjimečný dokonalou hudbou od MIDI-LIDI , kterou byste u takového filmu nečeakli a která jej vytáhla ze stereotypu a zašedlosti filmů z okupace. ()

Alqarin

Bravurně podaná novela, která se vyhnula české tuctovosti a šla si vlastní cestou. Nezboří filmové dějiny, ale na okamžik zazáří a pak se zařadí do nepočetné množiny koukatelných českých filmů posledních let. Celý rozkol a rozpad vztahu na pozadí okupace je vyprávěn na výbornou a rmoutí, znechucuje (z Emila se stává úplný antihrdina), napíná, dojímá. Co filmu trochu podráží nohy je zvláštní nevyzpytatelnost herců, u nichž nevíte, zda jsou jejich místy unylé xichty a přednesy skutečně záměrem nebo jen projevem herecké sterility. Já osobně se sice přikláním k variantě jedna, ale přeci to ve mně trochu hlodá. Také konec jsem shledal mírně rozpačitým, má očekávání byla poněkud odlišná. V každém případě ale 4*, skvěle jsem se bavil, jen škoda pár úletů. ()

MartinezZ

Ve zkratce: ~ první dojem: kurevsky debilně zvolená hudba ~ nepřirozené, nevěrohodné, neuvěřitelné ~ manželka židovka blbá jak tágo a ohrožující život sobě i manželovi ~ oba se navzájem tak milovali a snažili se přežít a pomoct, že chrápali s kde kým ~ zase další český film, který jen ždíme už vyždímané. furt to stejný a dokola a dokola a dokola. Ano, Česko si svoje za WW2 užilo a stoji za to si to připomínat a nezapomínat, ale zkuste taky natáčet něco jiného. Ale jestli to mají byt pitomosti, tak snad nenatáčejte raději nic. ()

Historik

Pro mne je to jednoznačné zklamání. Z filmu mám velmi rozpačitý pocit. Autoři sem nacpali všechny možné figury od židovky přes přizpůsobivé rozhlasové pracovníky, kolaboranty až po nacisty. Zosnovali příběh, který by nemusel být úplně špatný, kdyby svému výtvoru nezapomněli vdechnout i duši. ()

mysiak

Konečne český film, ktorý naberá kontúry veľkofilmu - žiadna Bathory alebo Jánošík...je tu Protektor, ktorý vymetá zrak všetkým, ktorý si vymysleli, že české kvalitné filmy sú buď Svěrák alebo Hrěbejk..ako už bolo viackrát povedané, pomocou takýchto filmov sa český národ vysporiadava so svojou minulosťou, a Protektor je tou správnou cestou...krásne natočený film, vizuálne asi najlepší český film čo som videl...no proste Protektora treba vidieť ()

Asgy

Neokoukaní herci, nápaditá hudba a odvážná režie. To je na české poměry úspěch. Možná, že i ta pátá hvězda se časem najde. ()

Praxis

Omezený rozpočet, mrtvolnost celého nacistického protektorátu, ale přes všechno vcelku zajímavý film. 70% ()

Sandiego

Protektor je pro mě ryzím příkladem absolutně současného pojetí protektorátní doby ve filmu. Žádná chladná akademičnost ani přílišný důraz na usilovné ždímání divácky vděčných situací. S typickým divákem se zde ani nepočítá a právě tím si Protektor zaslouží v našich podmínkách alespoň smeknout klobouk. Dojetí zde ustupuje silně do pozadí, ale přesto není vůbec těžké se s postavami za chviličku ztotožnit, oblíbené vtipné vsuvky jsou zde naprosto přirozeně včleněny do děje a jen dotvářejí skutečnost, že vlastně celý příběh jako celek je brán s nadhledem, smyslem pro absurditu a právě proto se výsledek jeví tak vyrovnaný a až civilně opravdový. Právě chování postav v dnes stěží představitelných situacích není jen nějakou umělou konstrukcí, ale skutečným vžitím, kterému je jakýkoliv patos a manýra cizí - odtud sympatické současné vyznění, které lze spatřit i v dynamickém režisérově stylu přispívajícím postupné, ale vůbec ne přehnané gradaci. Další výhrou jsou i motivy cyklisty a protektora, které dodávají filmu originální jednotu. O technické stránce a pečlivé výpravě nelze diskutovat - tvůrci si opravdu vyhráli a definitivně opustili naše provinční, trochu diletantské vody. Na závěr si nechávám hlavní hereckou dvojici - Daniel má kouzlo osobnosti a o jeho kariérením vzestupu je tudíž lehké uvěřit, zato Plodková je fenomenální objev se svébytným hereckým výrazem a temperamentem, dokonale ovládající obě střídající se polohy do nichž ji zavádí její plastická role. Proč tedy nakonec jenom čtyři hvězdy? Především je uděluji za první čtvrtinu filmu, která je spíše ilustrační a nenabízí žádné originálnější okamžiky a spíše jen odkládá skutečný začátek zběsilé bicyklové jízdy. A taky za to, že nakonec je i přes své svěží podání příběh ve své základní konstrukci klišovitý a určitě by šel více okořenit dalšími paradoxy i konfrontacemi mezi sestupem Hany a vzestupem Emila. Avšak na neobvyklý filmový zážitek, který má naději přetrvat v divákovi delší čas, mají tyto nedostatky jen pramalý vliv. ()

fremy

Hudbu a střih jsem si oblíbil na první dobrou. Poněkud zvláštní styl, avšak dle mého názoru Marku Najbrtovi vlastní, někomu připustí si myslet, že snímek není až tolik dobrý, protože je jiný. Má mnoho krás. Dobové záběry točit v dnešní Praze není lehké a téměř se oprostit od politických názorů v době zasazené do události protektorátu totéž. Obyčejný příběh lidí povýšili na vyšší úroveň a nabízí divákovi udělat si vlastní názor. ()

GodComplex

Trosku netradicni CZ variace na nahaneni zidu s vybornou hudbou, kde to docela funguje v (ne)romanticke rovine, ale nefunguje ta typicka SS hrozba, takze to vubec neni napinave. 5/10 ()

Pierre

Dobrý příběh, který, ale není zrovna originální a dal by se zpracovat dost tuctově a nudně. Ovšem, zpracování Protektorátů mě velmi příjemně překvapilo. Příběh není vyprávěn úplně uceleně, ale spíše formou obrazů. Původně jsem si na ten styl nemohl moc zvyknou, ale pak se mi to začalo líbit. Také mě zaujalo jak se celým filmem prolínal motiv cyklistiky, se kterým si tvůrci zajímavě hráli. Musím pochválit také hudbu, která dokázala dát nějakému trochu vyhrocenějšímu obrazu velké grády. Takže udělaný byl tento film velmi zajímavě, i když se mi v hlavě trochu rozplynul už po skončení a osobně pro mě není něčím nezapomenutelným. Ale je určitě důkazem, že i mezi porevolučními filmy můžeme najít kvalitní kusy. O tom jsem ostatně přesvědčen už velmi dlouho. ()

zipper111

Masakr. Občas jsem nechápal rozhodování a jednání Emila. Muselo to v tu dobu být neskutečně těžké, a Marek Najbrt to hodil na plátno se vší páradou. Vynikající dvojice v hlavních rolích pozdvihuje film ještě o stupínek výš. Film má dostatečnou stopáž na to, co chce sdělit a zárověn nenudí. Strach jsem měl ze soundtracku, ale Midi Lidi mě opravdu přesvědčily, hudba výborně podrkeslovala veškeré důležité scény a závěr filmu, ten je velmi... poetický. Pár drobností by se dalo vytknout, ale když přihlédnu k tomu, že českých filmů takového formátu je jak potravinových lístků za války... musím jen zatleskat. Bravo! ()

blackrain

Velké rozpaky, ale opravdu velké. Válečné drama, kde chybí jakákoliv dramatičnost, emoce a trošku klišivitosti by také neuškodilo. Slepenec události, ze kterého někdo udělal film a poslal ho do kin. Nedokázala jsem se stotožnit ani s jedinou postavou. To je špatné. Příběh je to jistě zajímavý. Nadějná filmová hvězda musela přestat točit, protože měla židovský původ. Její film byl stažen z kin. Určitě to pro ni bylo srdce rvoucí. Jenže jí chyběly emoce. Musela se smířit s velkou řadou omezení. Její manžel to také neměl lehké. Byl známou rozhlasovou hězdou. Musel se podle toho chovat. Šéfoval mu Němec. Takže nad ním od rána do večera visel Damoklův meč. Z tohoto se dá přece natočit výborné drama na pozadí jedné historické události. Protektor se ve filmu objevil pouze na pár vteřin a pak už o něm byla zmíňka pouze v souvislosti s atentátem. Hlavním motivem nebyl protektor, ale kolo. Nebylo mi líto hlavní postavy, která se pod tíhou okolností rozhodla přihlásit do transportu a nebylo mi líto jejího manžela, kterého na ulici zmlátili pažbou zbraně vojáci. Víte koho mi bylo líto? Osmdesátileté paní, která přišla do kina se svou přítelkyní. Obě dámy seděly za námi v sedmé řadě. Protože ona tu hrůznou dobu musela zažít na vlastní kůži a určitě si takové filmové zpracování nepředstavovala. Odcházela ze sálu se slzami v očích. Ano, je to jistě příběh, jeden z mnoha. Takových je hodně. Vydaly by na spoustu dalších filmů, ale tenhle mě neuchvátil a ani neohromil. Jan Budař ve filmu zmínil postavu jistého Péráka. Pérak byl nepolapitelný fantom, který nedával Němcům spát. Dodnes jeho totožnost není známá. ()

vorheese

Tak český film nám pomalu vstupuje do 21.století. Nejdřív skvělý Normal, teď vynikající Protektor...někdo by mohl namítat devítileté zpoždění, ale se všemi Poledňákovými, Hřebejky a Svěráky je zázrak, že jsme tam vůbec dokráčeli. Bravo Marku Najbrte! A dvojité bravo SoundSqare za hudbu a zvuk, které přinejmenším zdatně konkurují Hollywoodu!! ()

ABLABLABLA

Jeden z nejlepších vážnějších českých filmů v poslední době. Nádherný nápad s kolem a jeho různými částmi mě dostal a ta hudba byla také výborná. Film podle mě (i když to nemůžu vědět, nežila jsem v ní) velmi dobře vystihl dobu a pocity lidí, kteří v ní museli žít. Hereckým výkonům tleskám...a ten otevřený neotevřený konec je také velmi dobrý nápad. Ale úplný vrchol české tvorby to není. Přece jen tomu chyběl lepší spád příběhu... bylo to trošku strnulé, ale pocitově to člověka naplnilo tak, že cestou z kina musel nad filmem a onou dobou přemýšlet, ať chtěl, nebo nechtěl. ()

SarumanKo

Po veľmi dlhom čase rýdzo český film, ktorý svoj pôvod nezaprie, ale nemá prečo, ide totiž o najpodarenejší film českých bratov za posledných ani neviem koľko rokov, doslova malý zázrak. Historickú hodnotu a myšlienkovú hĺbku totiž dokáže podať zrozumiteľnou a nanajvýš príjemnou formou. A pretože táto štýlová, kostýmami i rekvizitami dôveryhodná dráma z vojnového obdobia má vynikajúce dialógy v prevedení fajn hereckej zostavy (ktorej kraľuje očarujúca Janka Plodková), netradičný strih a výnimočný hudobný podklad, dokážem režisérovi ľahko odpustiť aj výstrelky ako scény s bicyklom alebo občasnú absenciu napätia a citu v tej inak dokonale fungujúcej chladnej atmosfére. Objektívne je 5* veľa, ale nie som si istý, kedy najbližšie uvidím podobný český klenot. (90%) ()