Gremlins 2

• slovenský

Gremlins 2

Komedie / Horor

USA, 1990, 106 min

Budu upřímný. Na tenhle film jsem se původně dívat nechtěl ani jsem to neměl v plánu. Ale bylo něco po třetí hodině v noci, na jedné TV stanici právě skončil jistý pořad a já jen tak z nudy přepínal s tím, že za pár minut budou Simpsonovi, tak si mezitím najdu na chvíli nějaký pořad. A dostal jsem se právě na Primu, kde začínal tenhle film. Tak jsem pár minut koukal a chtěl jsem přepnout, ale zrovna se na obrazovce objevil malý Gizmo a já mám pro takovéto roztomilé potvůrky slabost, tak jsem to nepřepnul a nakonec jsem se vybodl i na Simpsonovi a dal jsem přednost tomuto filmu. A dobře jsem udělal. Film dostal spád a já se musel u většiny filmu smát, jinak to nešlo. Z filmu čiší originalita a vtip, a tyto aspekty já miluji. Originální potvůrky (gremlin, který vypije nějaké mozkové buňky a začne mluvit a je chytrý, gremlin, kterému narostou křídla a je z něj něco jako netopýr, gremlin, který si hraje na sekretářku, gremlin, který si hraje na kuchaře, gremlin, ze kterého rostou rajčata, apod.). To je prostě vtip a originalita, které nelze neocenit a nepochválit za ně tvůrce. A k tomu všemu ještě malinký a bezbranný Gizmo, kterého jeho zlé gremlinské odnože trápí a týrají a on se naštve, začne posilovat, začne trénovat a nakonec jednoho zabije. Už jen kvůli téhle roztomilé potvůrce stálo za to tento filmový kousek zhlédnout. A málem bych zapomněl na super vtipné cameo Hulka Hogana, to bylo vítané oživení filmu. Prostě paráda. Film se mi dost líbil, a proto dávám čtyři hvězdičky...(10.9.2007)

Rozmáchlejší druhý díl, který je mnohem více ztřeštěný. Film si ve spoustě momentů utahuje sám ze sebe. Je zde velká řada parodujících scén a samozřejmě herci, jako třeba Christopher Lee svou účast v této kravince berou "smrtelně" vážně. Výsledný dojem je takový že je divákovi docela líto, že nevzniknul ještě 3. díl. Bohužel tohle je jasná osmdesátková klasika.(8.5.2012)

Režisér Joe Dante pokračuje v tom čím si získal divákov v prvej časti. S tou istou ústrednou hereckou dvojicou (Gilligan, Cates) privádza späť novú generáciu Gremlins. Armádu šialených príšer, ktoré majú podobu oživlých chrámových chrličov. Príbeh sa presúva do New Yorku, v tom vidím jediný odklon od úvodnej časti. Inak je to to isté vandalské vyčínanie týchto zvláštnych stvorení a ich následná likvidácia. Ja som sa pri tom zabával rovnako dobre ako pri jedničke a preto i moje hodnotenie ostáva rovnaké. ***(9.8.2008)

Kultové pokračovanie, ktoré sa už na nič nehrá. Ukážka režisérskeho nadšenia a priehrštie nápadov skvelo vyváži fakt, že chýba príbeh. Hororová (polo)paródia, ktorá nestihne nudiť a stihne uraziť množstvo iných filmov... IMHO geniálne premostenie na historku o nenávidení Vianoc z prvého dielu...(30.1.2008)

• Shit

Druhwej díl se mi už moc nelíbil. Na to že ani první díl nebyl něco extra, tak tohle už je jen taková splácaná kravina, která dost často nudí, ale zase na druhou stranu pár vtipů se povedlo a tlemící se gremlins jsou zase zábavný. Jenže víc než 2* si to prostě nezaslouží, na to to je moc velká blbost, která vypadá jako by si jí režisér vycucal z prstu(26.6.2006)

• - Tvorca špeciálnych efektov Rick Baker dostal ponuku vyrobiť Gremlinov pre tento horor. Mali však vyzerať rovnako, ako vyzerali v prvom filme z roku 1984. Rick Baker túto ponuku odmietol, pretože chcel vytvoriť svojich vlastných Gremlinov a dať každému unikátny charakter. Bol tak neoblomný, že štúdio nakoniec jeho podmienkam vyhovelo. (Marceloo)

• - V chodbě Clamp věže na jedné jmenovce stojí "Vectorscope Labs", což odkazuje na film Innerspace (1987), který také režíroval Joe Dante. (rafix)

• - Pro italskou verzi filmu dal hlas mozku Gremlinů proslulý italský výtvarný kritik Vittorio Sgarbi. (rafix)