Mladý bankéř Andy Dufresne (Tim Robbins) je v roce 1947 odsouzen za vraždu své ženy a jejího milence. Přesto, že tento čin popírá, čeká na něj dvojnásobný doživotní trest v obávané věznici Shawshank. Andy se snaží přizpůsobit vězeňskému životu a po krušných začátcích se sblíží s Redem (Morgan Freeman), jenž si tu odpykává svůj doživotní trest už dvacet let. Sílu, jak přežít zdejší peklo, Andy nachází v tajném snu a skryté naději na svobodu... (Magic Box)

Snathoras

Poprvé jsem ten film viděl už hrozně dávno...byl jsem ještě malý a velmi hloupý a s hrozným vkusem na filmy a navíc jsem půlku věcí neslyšel...ale i přes to jsem si říkal, že je to velmi dobrý film, který si určitě zaslouží 5*... dneska jsem se na to podíval po 2. a mé pocity jsou nepopsatelné...prostě úžasně geniální...normálně mě většina filmů nechá docela chladným, ale tady to prostě nešlo...Brooksův příběh byl pro mě asi nejsilnější částí (tak aby ne že...). Prostě rok 1994 byl pro filmy přelomový a kdyby nebyl tak by byl svět o hodně chudším místem. ()

Voorhees

Asi sem tenhle film uplně nepochopil. Proč vedle Pulp Ficition má mět tohle byť dokonalej film větší hodnocení? Ano dokonalý herecký výkony! Ohromně napínavé a chytré, ale ne přece tak geniální jako Pulp Fiction sorry lidi.. I přesto je film pro mne skvostem světové kinematografie a za LOTRa a PF bych ho klidně označil jako třetí nejlepší film vůbec. ()

dwyane

Je vtipné, podívat se na komentáře k tomuto filmu z opačného konce dle hodnocení. Rozhodně jsem neměl a necítil povinnost tomuto filmu dát rovnou 5 hvězd. Ale když ono to prostě nejde jinak, film je to naprosto dokonalý. Osobně mám rád snímky z vězeňského prostředí. Shawshank má ale ještě jednu podstatnou výhodu, tou je pro mě doba, ve které se odehrává. Je asi zřejmé, že v dnešní době by se takovýto útěk asi nepovedl a hlavnímu hrdinovi napomohla notná dávka štěstí k realizaci jeho útěku. O tom to ale není, a nebo vlastně je. Zkusil to a vyšlo mu to. Důležité je se nebát do něčeho jít. Co je ale na filmu nejpodstatnější je to, jak se dokázal zajistit na čas, který pro Andyho nastane na svobodě. V tomto ohledu je film naprosto brilantní. Celkem se vnitřně peru, zda je lepší Forrest nebo Shawshank...Oba filmy jsou skvělé, ale oba jsou naprosto jiné. Nedělám mezi nimi rozdíl, oba patří na pomyslný vrchol kinematografie. ()

sosi

Nádherný príbeh od Franka Darabonta. Z atmosféry akú film vyžaruje som ostal po celú dobu nemý, len som sedel a vychutnával si tento snímok. Veľmi emocionálne, priateľsky a inteligentne prepracovaný film. Tim Robbins a jeho postava Andyho Dufresna bola priam geniálna. Film skutočne stojí za to a určite si zaslúži viac ako 5*. Podľa môjho názoru Frank Darabont vytvoril majstrovské dielo svetovej kinematografie. ()

Mabe22

Údiv střídá rozhořčení, rozhořčení střídá extáze, extázi střídá delirium...The Shawshank Redemption je pocitová horská dráha o nezlomnosti vůle, která je prostě synonymem pro dokonalost. ()

TaNya_

Svůj první velmi sentimentální komentář jsem už poupravila, nicméně oba pánové jsou zde za mistry ve svým oboru a mně nezbývá než smeknout. A obdiv samozřejmě i mýmu oblíbenýhu autorovi, Stephen King má nekonečnoufantazii, ale hravě zvládá i komornějši, o to ale silnější příběh. Není to žádná emoční ždímačka, i tak jsem si ale na konci tu slzu setřela. ()

Yohnass

Naprosto neskutečně skvělý film s neuvěřitelným závěrem. Realisticky pojaté vězeňské prostředí na Vás působí tak, jako byste tam sami byli. Skvěle zahrané hlavní postavy ještě přidávají nějaké to koření navíc. Na závěr snad jen: "Get busy living, or get busy dying." ()

Rimland

Vzhledem k tomu, že jsem od Darabonta jako první film viděl Zelenou míli, měl jsem onehdy "obavy", že s koncem (či v průběhu) Shawshanku budu mít rovněž hořko v ústech a nutkání ronit slzy. Slzičku jsem nakonec ukápl, ale z naprosto jiných důvodů. Co jsem viděl mě omámilo, odrovnalo, dojalo, potěšilo... A činí tak stále, kdykoli se na tenhle film podívám... ()

J.e.r.e.c

Nejlepší film všech dob je bohužel jedním velkým kýčem. Skvěle natočeným, mistrovsky odvyprávěným a výborně zahraným. Ale přesto, kýčem. Není tu žádné zrnko pochybností, žádný prostor k přemýšlení, k diváckému výkladu, postavy jsou tu jen ČERNÉ a BÍLÉ, hodní a zlí, nic mezi tím neexistuje. Nepochybuju, že je to tak i v předloze Stephena Kinga, jenže on umí psát tak skvěle, že mi to na jeho knížkách až tolik nevadí. Tady to ale trčí jak Bohdan Sláma z bot. 70 % ()

quazar

Film ktorý som prvý krát videl, a ktorý ma prvý krát uchvátil už v útlom veku sa mi ako keby zaboril do hlavy. Neuveriteľných 142 minút pri ktorých som sa ani len na sekundu nenudil. Hlavnú postavu Andyho Dufresna si zamiluje každý. Tento film by si mal pozerať ako povinnosť. ()

Lilien

Základom dokonalého filmu je rovnako dokonalá poviedka od S.Kinga. Jeden z najlepších filmov našej generácie. ()

topi80

Je zajímavým paradoxem, že filmy z basy fungují takřka vždycky. Ale tady to moc dobře nedopadlo. Jde v oboru vězeňských filmů o dobře zvládnuté řemeslo, ale bonus žádný. Není tady nic, co bychom v mnohem lepším provedení a s mnohem působivější atmosférou neviděli v kterémkoliv jiném filmu z prostředí basy. A těch pitomostí, při kterých člověk jenom nevěřícně kroutí hlavou.... Většina vězňů je takovými svatoušky, že nedělní škola je proti nim rejdištěm rituálů Islámského státu. Však také mají, kde se tu ušlechtilost učit, když dnem i nocí nepřemýšlejí nad ničím jiným, než jak rozšířit vězeňskou knihovnu, doplňovat si v ní vzdělání. To se pak nedivíme, že se k sobě odsouzenci chovají jak na skautském dýchánku. To by samozřejmě tak nevadilo, kdyby poselství filmu skutečně fungovalo. Ale tady se atmosféra nedostavuje a Frajer Luke, Zelená míle nebo dokonce Poslední pevnost, kde se nechá Redford zabít z pitomého dětinského plezíru, a dokonce i kdejaká parodie ze seriálu dává Vykoupení značnou lekci. Váhám mezi jednou a dvěma hvězdičkami, protentokrát zaujmu konformistický postoj a dám to vyšší. Ale 30 % by bylo přesných. ()

Bube1

Tak se konečně dostávám k hodnocení tohohle velkofilmu. Proč se právě Shawshank považuje za nejlepší film všech dob? To je otázka, která trápí nejdnoho diváka. V podstatě se nejedná o nějaký přelomový snímek z kategorie ''prison break''. Geniálních útěků tu bylo spoustu a spoustu jich ještě bude. Film přijalo nejvíce lidí díky jedinečné atmosféře a hlavně hereckým výkonům Robbinse a Freemana. Tihle dva to celé drží nad vodou. Mně osobně to velmi sedlo a nevidím důvod nedat plný počet. ()

Shitonit

Nerad bych se víc pouštěl do hodnocení tohoto nádhernýho díla. Trošku se bojím, abych něco nepodělal. Film je opravdu dobrej, jestli nejlepší.. nevím, pro mě asi úplně ne, ale každopádně nemá chybičku. Přirovnal bych to k...k...kkkkkkkkk něčemu sametově hebkýmu. Pohlazení na duši. Horká koupel uprostřed zimy. Vánoční vločka na rozpálené dlani..no. A už to zas rozpindávám. A to jsem nechtěl. Shawshank bylo místo plný neskutečnech zmrdů, který dokázalo usměrnit, spojit.. něco, co se skrývá v hloubi každýho z nás.. Člověk. ()

AshT

Konečně Stephen King dokázal, že dokáže napsat taky něco jiného než horor. Výborný snímek Franka Darabonta v hlavních rolích Morgan Freeman a Tim Robbins. Kvalitní vězeňské drama s nečekaným koncem. ()

Mahowny

Nejlepší film všech dob? To nevím. Ale jestli jsem někdy viděl film, který by si toto označení zasloužil, pak je to právě The Shawshang Redemption. ()

Knor

Co dodat, tento film je skvost. Nádherný filmový dílo, který rozpláče, rozesměje a donutí se hluboce zamyslet. Nevím co dodat, úžasný !!!! ()

Misulka93

Vím, že jsem v tomto byla tak říkajíc "100 let za opicema", ale tuto klasiku jsem poprvé viděla až nedávno. Samozřejmě jsem si hned uvědomila, jakou chybu jsem udělala. Opravdu je to film na svém místě a je úplně jasné, proč obsazuje první příčky žebříčků. Poutavý, promyšlený, plný akce, zvratů, emocí,.... Ráda se na tento film podívám v dohledné době znovu! ()

hekla

Nejnádhernější film o naději a lidskosti. Famózní Tim Robbins a Morgan Freeman a geniové Frank Darabont a Thomas Newman a vůbec všichni, kdo se na tomto filmu podíleli. Velká poklona Stephenu Kingovi. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont