Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

corpsy

Jednoznačný a nezdolný vrchol katastrofického filmu. Aj napriek svojej dĺžke film nezastaví ani sekundu. Úžasné akčné sekvencie, ktoré sú z rodu tých čo priklincúvavajú do sedadiel, herecký all star team, vynikajúca triková stránka. U mňa dodnes neprekonané dielo svojho žánru, ktoré síce nebolo prvé, ale pravdepodobne najdokonalejšie. ()

curunir

,,PREČO TIE KRÁMY ROBIA TAKÉ ŤAŽKÉ?" ,,ABY STE TO NEMALI ĽAHKÉ." __ Tento film na úplne čistých 5* možno nie je, avšak má výborné tempo takže vôbec behom svojej nemalej dĺžky nenudí, navyše sú tu prvotriedni herci, ktorí vystavali základy pre najlepší katastrofický film (aký som doteraz videl) a preto dávam aj plné hodnotenie. Syntéza dvoch režisérov, pričom Irwin Allen nakrúcal akčné scény a Gullermin zvyšok je dokonale vyvážená, takže film má aj značný emocionálny náboj. Z hercov vyniká ako hlavná dvojica, skúsený profesionál McQueen a švihácky Newman, tak aj postava legendárneho Freda Astaira, či vážený William Holden, Robert Vaughn a podrazácky Chamberlain, ktorý nemohol skončiť nijako inak, než skončil. Rovnako ani po technickej stránke sa nedá filmu čo vytknúť, kamera je skvelá, rovnako aj špeciálne efekty sú na svoju dobu na veľmi slušnej úrovni a nepôsobia nijak okato. Navyše v závere filmu sa objaví posolstvo, ktoré sa však ani do dnešných dôb nijak neuplatnilo a nechcem preháňať, pretože tento mrakodrap ostal stáť, ale je to značný i keď nechcený predobraz jedného septembrového dňa. ()

NinonL

Stará dobrá klasika, poctivě natočená, poctivě zahraná. Všechny postavy, tedy nejen hlavní hrdinové McQueen a Newman, jsou uvěřitelné a na místě. Ať jde o podvodníčka s dobrým srdcem Freda Astaira nebo o Williama Holdena a Richarda Chamberlaina, který se každý jinak vyrovnávají s tím, jak ošidili stavbu. Stejně tak další. Velmi dobrá pocta hasičům a jejich práci. ()

Adasin

Nikdy bych nevěřila, že se mi film s podobným námětem bude tak líbit, neboť jsem dosud katastrofické viděla především dokumenty, třeba Vteřiny před katastrofou, a takovýmto filmům se skoro až vyhýbala. Vždyť taky když si v Žebříčcích vyfiltrujete katastrofické filmy, není jich ani stovka a většina s neslavným hodnocením. Plně zasloužené Oscary, i když tehdy se hodnotilo asi přeci jen jinak. Vynikající nervák, byť je třeba opomenout místy otravné idiotské a sobecké chování některých postav. 9/10 ()

Alqarin

Klasika! Navíc McQueen a Newman by mohli jen celý dvě hodiny drsně postávat před kamerou a stejně by z toho byla pecka. ()

Laxik

Takhle se má točit a jít za svým! Herci zvučných jmen a zářných tváří tu předvádějí skvělé výkony. To vše pod vedením režiséra, který ví, jak se dělá napětí a atmosféra. Čert vem stopáž, když chci převést na celuloid příběh, potřebuju postavy. A ty se musejí nějak ukázat. Vývborný film, i když mu něco málo chybí. ()

MikO_NR_1909

Sklenené peklo s bravúrou obdržal honosného pomenovania, alebo zosobnením katastrofického žánru vo svoj výkladný obraz. Pracuje s vymožiteľnosťou fiktívneho priestranstva veľkolepo i komorne, tento spojovateľský aspekt je prispôsobený zámerom tvorcov. Postavy majú svoje črty, dnes už badať istého prehrávaného ducha, ale kupríkladu Newman i McQueen sú fantastickí. Sála z nich charizma a nech sa deje čo sa deje, ich prejav je skĺbený k perfekcionizmu svojho vlastného remesla (ktorým je v tomto prípade záchranná špecializácia). Z niektorých hľadiskových i zúčastnených záberov neskonale mrazí, iné sú nie tak vrúcne a nie tak prepracované. Ale celkový dojem je vysoko nadštandardný a keď tak povážim, že čo a najmä akými prostriedkami sa operuje s lacnosťou katastrofickej nálepky dnes, česť takým titulom, akými boli alebo aspoň akými plnili funkciu Sklenené peklo, či Dobrodružstvo Poseidonu. ()

Orlau32

Vždy, když se sejde taková "smršť vynikajících hvězd v jednom filmu, je z toho zážitek, který vám vyráží dech. Takové je i SKLENĚNÉ PEKLO - film, který si právem říká "katastrofický". Včera, 6.května 2010 jsem film viděla podruhé. Ani za těch 36 let mu neubylo nic na dramatičnosti ! Na některé scény jsem si živě vzpomínala, ale na druhé straně jsem "oplakala" hvězdy Steve McQueena, Paula Newmana, Williama Holdena, kteří už nejsou mezi námi, ale svými výkony nás stále baví. Úžasný film, právem obdržel 3 Oscary. ()

Freemind

Tenhle film má asi jediný mínus - pro dnešního diváka přece jen trošku příliš dlouhou stopáž. Jinak to je ukázkové zvládnutá akční podívaná, od které by se většina dnešních blockbusterů mohla učit. Představte si, že by někdo dnes uvedl takovou bombu - napínavý, skvěle napsaný thriller s celou tlupou krásně rozpracovaných postav a postupně narůstajícími dramaty ve vztazích mezi nimi. A nakonec ještě do všech těchto rolí obsadil ty nejdražší hollywoodské herce! Diváci by pištěli radostí jako malé holčičky. Jo, to byly časy. ()

blackrain

V hlavní roli nejvyšší mrakodrap světa, ale jeho stavbu někdo odfláknul. Stavební firma šetřila, kde se dalo. Katastrofa na sebe nenechala dlouho čekat. Jeden z nejlepších katastrofických filmů všech dob. Skvělé herecké obsazení, kterému nemám co vytknout. Film má stále co nabídnout i dnes. Nutil mě sedět o obrazovky celou dobu. Na čas jsem úplně zapomněla. ()

Žralok

Spolu s filmy Okrsek 49, Oheň a Hrdinnové ohně skvělá pocta hasičům celého světa. A pro mě nejlepší katastrofickej film co jsem kdy viděl. Za zmínku rozhodně stojí i obsazení obou hlavních rolí. Kterých se skvěle zhostili Steve McQueen a Paul Newman. V civilu velicí rivalové. Samotná atmosféra, příběh, herecké výkony, speciální efekty a vůbec vše je naprosto dokonalé. Nadčasovost a stálá oblíbenost i po téměř 50-ti letech od natočení pouze dokazuje nesporné kvality. ()

jajinka

"měli jsme štěstí, nezemřelo ani 200 lidí, ale přijde den a budou jich umírat tisíce.." A opravdu přišel den.. ()

topi

Nejlepší katastrofický film všech dob! Ikdyž je dlouhý skoro tři hodiny, je to od začátku do konce dechberoucí podívaná s perfektně vygradovaným koncem a vypiplanými scénami a dialogy. Naprosto skvělé je obsazení herců, každému jeho charaktery prostě žerete, to je opravdu nádherná podívaná! Film jsem viděl hodněkrát a pokaždé mi při některých scénách tuhne krev v žilách a skoro ani nedýchám! Vynikající hudební soundtrack obstaral génius John Williams. U tohoto filmu platí, že český dabing je precizní práce a doklad toho, že tenkrát český dabing byl kolikrát lepší než originál! Pár jmen postačí : Luděk Munzar, Jiří Štěpnička, Jana Hlaváčová, Petr Haničinec, Stanislav Fišer, Alena Vránová, Radoslav Brzobohatý, Pavel Soukup, Jaroslava Obermaierová... ()

Maq

Praotci katastrofických filmů se dá sotva co vytknout. Pokud tedy nezapomínáme, že hledíme na lacinou sračku. --- Podle mého soudu má tenhle námět kvality Spielbergových Čelistí: jednou a dost. Nic víc se na tom vymyslet nedá. Další generace jen přidávaly na efektech, mrtvolách a hloupém žvanění. Je to stejně smysluplné jako vymýšlet digitální Člověče, nezlob se. ()

stration

Snad nejlepší film z řádu tzv. katastrofických. Vynikající obsazení hlavních rolí, vzrůstající napětí a na tu dobu parádní efekty. ()

Thomassi

Nejlepší katastofický film, který nebyl ještě překonán. Některé scény jsou už sice na dnešní poměry slabé, ale tehdy to muselo být opravdu něco a právě proto mi to tak sedí více. Nedokážu si totiž představit, že legendy jako Steve McQueen nebo Paul Newman budou běhat po mrakodrapu, který je plně digitalizovaný. Navíc je zde mnoho dalších známých tváří tehdejší kinematografie. 90% ()

FilmFan24

Opravdu asi nejlepší ukázka hollywoodského katastrofického filmu. Plejáda špičkových herců a hlavně námět podle čtivé knihy dvojice autorů Scortia/Robinson dělají z tohoto díla přímo ukázkový film. Vždy, když se k tomuto klenotu vrátím, musím jenom chválit poctivou filmařinu a zdařilé kaskadérské výkony. Faktem je, že bez tak kvalitního scénáře, který se v první půlhodině zabývá tak akorát charaktery hlavních postav, by film nebyl tak dobrý jak je. Jedině tak dosáhli tvůrci toho, že s nimi jako divák, prožívám to hrozné drama a nebylo mi jedno, když někdo z nich během požáru či záchranných pracích zahynul. Dobrým tahem na branku je herecké obsazení, hlavně Steve McQueen a Paul Newman, kterým prostě jejich počínání věříte a držíte jim palce...A pokud mám jmenovat tři nejlepší katastrofické filmy? Letiště, Dobrodružství Poseidonu a samozřejmě Skleněné peklo. ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson