Na počátku přijíždí policie na místo vraždy, kterou ohlásil úspěšný cévní chirurg Richard Kimble. Obětí se stala jeho milovaná manželka Helena. Lékařovu vyprávění o jednorukém muži, se kterým se v bytě utkal, však policie nevěří a z vraždy podezřívá právě Kimbla. Šokovaný lékař je odsouzen k smrti. Spolu s dalšími vězni nastoupí do vězeňského autobusu. Když se dva vězňové pokusí o útěk, sjede během rvačky autobus ze silnice a převrátí se na železniční trať. Kimblovi, kterému řidič sundal pouta, aby mohl pomoci zraněnému dozorci, se podaří uprchnout. Na místo nehody dorazí FBI vedená agentem Samuelem Gerardem. Ten se okamžitě vydává po stopách uprchlíka. Střetnou se v tunelu kanalizace, kde se Kimble snaží agenta přesvědčit o své nevině. Gerardovi je to však jedno. Má jej chytit a ne soudit. Lékaři se opět podaří uniknout, dostat se do Chicaga, kde se okamžitě pustí do pátrání po jednorukém muži. Zjistí si v nemocnici, jaký typ protézy vrah nosí, a poté si vytipuje pět mužů, z nichž jeden by mohl být hledaným pachatelem. Gerard, který je lékaři v patách, brzy pochopí, že Kimble hledá jednorukého muže, o němž se zmiňoval. Nepřestává však pronásledovat svého uprchlíka, který si začíná uvědomovat, že případ je mnohem složitější, než se zpočátku zdálo. Dostává se na stopu nebezpečného podvodu s novým lékem, do něhož je zapleten také jeden z jeho kolegů. (TV Nova)

Othello

Devadesátkový akčňáky nejsou až na výjimky moje krevní, protože fungujou na kultu hvězd, což je pro mě už strašný přežitek. Nicméně zase žeru tu absenci zelenýho pozadí a té trikové poctivosti. Fugitive nezačíná vůbec špatně, Fordovi plnovous sedne, smrt ženy postava unese s příjemnou grácií místo zdlouhavýho hroucení a akční scény jsou patřičně velkolepé, tuhle buch ratatata bum vybouraná lokomotiva, támhle vrrrrr helikopetra, celkem zábava. A to nehledě na to, že Davis nemá ponětí, jak natočit kontaktní akci a například bitka v nadzemce působí jak divadelní inscenace znásilnění. Navíc mě v první půlce dost otravovalo, že byl nějakej asi únor, prostě zima jak v psírně a von se pořád čvachtal ve vodě. Já vim, že odhodlanej a silnej, ale chci vidět jakýhokoli Železnýho Zekona, kterej se vykoupe ve dvoustupňový vodě a v těch samejch hadrech pak usne v lese, aby pak neměl ani rýmu. Nicméně první půlka si drží alespoň stálou dramaturgickou linku, druhá zase na tenhle faktor úplně sere, protože tuhle si Ford půjčí od kámoše "jen pár dolarů" a následně si zařizuje podnájem a chodí v tvídovém sáčku, přestože nemá jakýkoli příjem. Asi vraždí důchodce. Navíc vzhledem k první půlce, kde se příběh rozváděl na jednoduché ploše několika hodin mi přijde trochu nefér, že nás film neupozorní, že jeho konec se odehrává asi rok po Kimblově útěku a za celou tu dobu prakticky nevíme, co dělal. Záporák je úplnej debil. Co byste taky řekli o člověku, kterej si myslí, že když umlátí v zákulisí chlapa, co ho zrovna veřejně kritizuje, tak bude asi všechno ok. Naštěstí Tommy Lee Jones. V tomhle filmu hovado k sežrání i s celou svojí loveckou grupou v čele s Pantolianem (kterýho podle přízvuku museli vychovat někde negři, teda černoši.. achjo zase) ta postava je strašně živá, realistická, prokládá vážné fáze různými mimoděk vtípky a ve filmu se jim ty lidi smějou, prostě bych radši, kdyby ten film byl o nich. ()

Ivoshek

Mimořádně povedený thriller z dob, kdy jsem ještě chodil do kina. Přitom to není až tak složité - Harrison utíká a Tommy Lee a spousta dalších policajtů se ho snaží chytit. Doporučuju. ()

SOLOM.

Jeden z nejoblíbenějších thrillerů z mého mládí a ani po tolika letech a mnoho zhlédnutí se tento kousek prostě neokouká. Proč? Hlavně díky skvělým hereckým výkonům ústřední dvojice -  Harrison Ford a Tommy Lee Jones. Oba pánové patří mezi moje oblíbence a přestože samotná zápletka není zrovna excelentní dech beroucí podívanou, oni dokázali prodat veškerý svůj um. Dá se tu narazit na několik zajímavých zvratů – no spíš vedlejších linek (viz uprchlý černoch), ale strastiplnou cestu doktora Kimblea, pátrajícího po jednorukém vrahovi a jeho úniky před pronásledovateli, jsem si dokázal užít se vším všudy. K naprosté dokonalosti mi však i tady něco chybělo, abych tomu mohl dát plný počet. I tak jde ale o nadprůměrný film, který si vždy rád pustím znovu. ()

Bauer

Ještě před pár lety bych napsal: No hlavně, že to má 14-ti minutové úvodní titulky. Po prvním zhlédnutí se mi tento film vůbec nelíbil. Po druhém taky ne. A po třetím rovněž. Zhruba po pěti letech se můj pohled na tento film značně změnil. Je možné, že před pěti lety jsem měl zatměno v mozku a nebo jsem nebyl na tento povedený snímek pořádně vyspělý. Znovu jsem si to připomněl a jsem nesmírně rád, že jsem to udělal. Začal jsem na to koukat někdy v 1 ráno, což je sice docela pozdě, ale nechtělo se mi spát. Koukal jsem na to do tří do rána a ačkoliv má Uprchlík lehce přes dvě hodiny, tak jsem se nenudil ani na chvíli. Totálně geniální film, kterému nedochází dech a vyústí v perfektní rozuzlení zápletky. Je pravda, že jsem moc chyb nenašel. Ale scéna s vlakem mi přišla trošku přehnaná a to samé ten skok do vody. Trošku nesmyslné, ale nějaká ta akcička tam být musela. Skvělé obsazení. Harrison Ford je pro mně frajer, jehož výkony jsou parádní, ale v tomto snímku nad ním bezkonkurenčně vítězí Tommy Lee Jones. Jeho hlášky a jeho gestikulace rukami byli naprosto úžasné. Navíc, i když jsem věděl, že Ford je nevinný, tak jsem fandil Jonesovi, jelikož v tomto filmu má neuvěřitelný šmrnc. Nejspíš nejlepší film co kdy Andrew Davis natočil a dost pochybuji o tom, že natočí něco lepšího než je Uprchlík! ()

Sawy

Výborný a napínavý akční thriller.Vím,že jsem ho už kdysi viděl,ale moc dobře jsem si ho nepamatoval,tak jsem se včera podíval znovu a je to vážně dobré.Tommy Lee Jones v roli zásadového poldy je dokonalý,ale Harrison Ford se nenechal zastínit a role doktora Richarda Kimbela je jedna z jeho nejlepších.Jen škoda,že ta Julianne Moore tam nedostala trochu větší prostor.85 % ()

Handle

Výborný thriller, který si po celou stopáž drží dobré tempo, ale na druhou stranu není tak vyjímečný, abych si ho třeba pustil znovu nebo by byl můj nejoblíbenější. 80%. ()

jerry12

65%. Na hranici tří a čtyř hvězdiček. Uprchlík splňuje všechny aspekty špičkového filmu pro mainstreamového diváka, kterého jistě potěší, ovšem problém shledávám ve dvou pojmech - atmosféra a předvídatelnost. Atmosféra filmu víceméně chybí, takže ačkoli Uprchlík šlape jako hodinky, přesto nemá tu schopnost vtáhnout diváka (resp. mě) do svého světa. Ne snad, že by neměl vůbec žádnou atmosféru, ale všechny éry Hollywoodu mají své "Uprchlíky", kterým atmosférou tento snímek nesahá ani po kotníky (především klasický Hollywood s North by Northwest, ale i postklasický Hollywood má několik příkladů a dokonce i současný). Předvídatelnost pak souvisí s tím, že film v žádném z několika dílčích rozuzlení nepřekvapí, pouze kopíruje určitou konvenci snímků podobného ražení, čímž se stává - a je to škoda - obyčejným. Dále se jen těžko smiřuji s mnou tolik nenáviděným "jen tak tak efektem" - Richard vždycky unikne Samovi jen o pár vteřin, nejtěsněji, jak je to vůbec možné. To je totéž, jako když ve filmu někdo v poslední vteřině přestřihne drát na bombě nebo když na jednoho člověka střílí 10 lidí samopalem a nikdo ho ani jednou netrefí. Nic proti béčkovým akčňákům, ale toto je forma, kterou vyloženě nenávidím a která na mě působí příliš lacině na to, abych ji přijal. A Uprchlík měl rozhodně na víc. Tolik k výtkám, abych však nebyl příliš kritický, musím vyzdvihnout Forda v životní formě, hudbu, která aspoň částečně zaplňuje ty mezery v atmosféře, a v neposlední řadě Tommy Lee Jonese, jehož (ne)mimika prostě nemá konkurenci. Uprchlík není žádná velká bomba, nic, v čem bych si vyloženě rochnil, ani mi nepřipadá zdaleka dokonalý, vlastně je podle mě spíše dost přeceněný, ovšem jako domácí večerní podívaná... proč ne? ()

Lacike

Ukazkovy devätdesiatkovy krimithriller v ktorom nespravodlivo obvineny chlapik unika pred policajtami a popritom stihne rozlusknut pripad za ktory ho odsudili. Behom uvodnej dvadsatminutovky sa zoznamime s pripadom a potom nasleduje az do konca strhujuce prenasledovanie behom ktoreho tempo ani na chvilu nepolavi a vdaka tomu aj taky odporca kriminalok ako som ja, nema sancu sa pri filme nudit. Sem tam dôjde aj na nejaku tu akciu typu zrazka vlaku s autobusom, ktora obsahuje aj po rokoch neskutocne pôsobive kaskaderske kusky. Harrison Ford ako hlavny hrdina si hned ziska divakove sympatie aj napriek tomu, ze vlastne skoro cely film s nikym nekomunikuje a svoje psychicke rozpolozenie musi uhrat mimikou. O nieco väcsiu pozornost na seba strhava Tommy Lee Jones ako sarkasticky agent, ktory po Fordovi patra a je mu jedno, ci je vinny alebo nevinny. Jeho hlasky su fakt pamätne a vyniesli mu pravom Oscara. Zvysok postav vratane slizkeho zaporaka su uz len do poctu ale dobre odohraju, co je potrebne. Rezii nemam, co vytknut. Ci uz technickej stranke, ktora je bezchybna, tak aj perfektne vygradovanym scenam. Davis mal v tej dobe uspesne obdobie. Do velkej miery za to môze kvalitny scenar, ktory ponuka mnozstvo vynaliezavych prekazok, ktore musi hrdina prekonat. Nakoniec pochvalim ustredny hudobny motiv, ktory sa cely film neustale variuje. Vysledkom je po kazdej stranke perfektne natoceny krimithriller. Az mi je luto, ze dnes sa take filmy uz netocia a to sa tyka aj pokracovania, ktore namiesto inteligentneho scenara vsadilo na tupu akciu, ktora iba vykrada tie najpamätnejsie kusky z tohto filmu. 10/10. ()

5150

"Richard David Kimble, vaskulární chirurg. Kruci, co je to zač?" "Ten, kdo má daleko víc prachů než ty."__Po všech stránkách dokonalý akční thriller, klasika žánru. ()

PROROK14

Bravo. Harrison Ford a Tommy Lee Jones sa mi navždy vryli do pamäte. Perfektný, napínavý triler so skvelými hercami. 90% ()

BoPo

Harrison Ford tu podľa mňa podáva najlepší herecký výkon v kariére. Tommy Lee Jones to isté. Pridajte k tomu bohatú hrsť skvelých momentov, fakt že za dve hodiny nezažijete jeden zbytočný moment a máte tu jeden z najlepších filmov z 90. rokov. Aj po niekoľkonásobnom pozretí stále rovnako dobré. O koľkých filmoch to môžte s čistým svedomím povedať? ()

maseer2

Harrison Ford v top formě ve filmu, který má skvělý spád a hlavně nabízí divákovi maximální vcítění se do hlavní postavy, díky čemuž je fandit Richardu Kimbleovi po celou dobu neuvěřitelně zábavné a napínavé.. silnější 4* ()

GeusX

Od svého vzniku byl po desetiletí Uprchlík na mém osobním žebříčku na neotřesitelné první pozici (druhá byla Skála) mezi akčními thrillery. Po letech (tj. nepočítaně shlédnutí) sice harrisonův uprchlík ve velké fimové konkurenci trochu lape po dechu, ale pořád patří mezi elitu a baví mne svou promyšleností a skvělou atmosférou. 100% (viděl jsem: snad více než 20x ... edit 11/2018) ()

Agatha

Špička mezi thrillery, všechno na vysoké úrovni - herecké obsazení, hudba, kamera, scénář atd. Na začátku sice nevypadá snímek nijak moc zvlášť nápadně, ale postupně nabírá na obrátkách a až do konce udržuje diváka v tom správném napětí. A i když tušíte, že to všechno dopadne dobře, tak si skvěle vychutnáváte vyvíjející se děj a napětí. Harrison Ford zde předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů a Oscar pro Tommy Lee Jonese je naprosto zasloužený. Trošku jsem nepochopil obsazení Julianne Moore do bezvýznamné miniroličky lékařky, ale jako zpestření to nebyl špatný nápad. V roce 1993 vlastně jako herečka teprve začínala, takže že by jen malé zviditelnění? Proč ne? Přehlédnout se nedá. Na plné hodnocení se mi to ale tak nějak nejeví, protože podruhé už bych to vidět nemusel. ()

Terva

Doktor Kimbl je obviněn z vraždy své ženy a je odváděn detektivama ze svého domu...tak začíná tento akční snímek z Harrisonem Fordem a Tommy Lee Jonesem v hlavní roli. Detektivové ještě nosí ty " Baloňáky " ala inspektor Columbo http://en.wikipedia.org/wiki/Columbo Film je pro mně tak trochu nostalgie, ve své době jsem ho viděl několikrát. I dne se rád podívám. Vykolejením vlaku číslo 536 začíná příběh doktora Richarda Kimbla ( Harrison Ford ) a jeho cesta za spravedlností. Zde taky začíná příběh úžasného organizátora Samuela Gerarda ( Tommy Lee Jones ), který má Kimbla najít.... GERARD - Takže tu máme vězně na útěku....průměrná pěší rychlost na nerovném terénu, pokud není zraněný, je 6 km/h...tím je okruh omezen.....atd. Gerard je muž činu. Osudy obou hrdinů se začínají proplétat. Je to příjemný akčně kriminální snímek. ()

Ouwen

Čekal jsem fakt něco víc, když se zaměřím na obsah - na to, co film nabízí. Téměř bez akce, což je obrovské mínus, vím, že film stojí hlavně na herectví a dalších detailech, ale nějaká naháněčka přes celé město by se hodila. Začátek, kdy Kimble unikne a toulá se je super, ale potom to fakt upadne do stereotypu, nemá to pořádné tempo, které by mělo mít, protože film, kde nevinný frajer utíká před pomalu celým státem by mělo mít našlapanou akci. A ano, na konci jsem to přetáčel, už mi přišlo dost to kecání, vlastně mi přijde zápletka debilní, kvůli nějakým látkám, či kvůli čemu šli po doktorovi. Ale Ford hraje dokonale, kdo však je nejvíc HIGH je Lee Jones, sype hlášky, je nekompromisní, přirozený, takovej tip poldy mám rád. Starej pes má vždycky pravdu! Oscar zasloužený:-) Bohužel, jak říkám, akční to skoro není a tak dávám 7/10. ()

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj… (více)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Uprchlík bude mít filmový remake

Uprchlík bude mít filmový remake

28.11.2019

Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze Uprchlíka s Kieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana… (více)

Remake Uprchlíka má obsazení

Remake Uprchlíka má obsazení

19.09.2019

Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro… (více)