Scott Pilgrim proti zbytku světa

Scott Pilgrim proti celému svetu

Akční / Dobrodružný / Romantický / Komedie

USA / Velká Británie / Kanada / Japonsko, 2010, 108 min

• Viktooorka

Dívka ocení, když se o ni chlapi perou, ale proč takový ocas? Originální, možná. Divné, stoprocentně. Nezapřu, že se mi styl jejich bitek líbil, ale „propojení“ s příběhem mi vadil, nebo jsem ho pravděpodobně nepochopila. Ukazatel moči? WTF? Herci ošklivý a nesympatický, děj slabý, závěr vyvolávající pocit nevolnosti (což se mi normálně nestává). Nebýt osobitého podání, nebyl by Scotty tak vysoko. Nemůžu si pomoc, ale připomíná mi to: „I když hovno hezky zabalíte, stále hovnem zůstane.“ :o)(26.12.2010)

• Rex Mundi

Na Scotta Pilgrima som počula samé výkriky rozkoše, z článku o filme som nabrala trochu skepsy - a ukázalo sa, že bola oprávnená. Asi nie som cieľové publikum, čo už... Na "problémy s láskou" mládeže, ktorá je dospelá iba podľa dátumu narodenia, som už proste stará, a ak nepočítam originálne efekty a vizuálne spracovanie, pozerala som na to maximálne ľahostajne. Michaela Ceru mám rada, ale tiež mi začína liezť na nervy ten ťuťmácky truhlík, ktorého večne hrá. Ako píše Červenák, ani to nikam negraduje, čo je asi najväčší problém. Keď sa zoznámime s postavami a pozadím, je nastolený hlavný problém (nemastný-neslaný milostný trojuholník, magnetizujúca Ramona a jej sedem diabolských ex), a potom už len nasleduje jeden súboj za druhým. Jasné, Scott Pilgrim je momentálne revolučným spojením niekoľkých popkultúrnych žánrov, ale zoškriabte toto originálne pozlátko a zostane len otrepaná tínedžerská romantika.(30.1.2011)

Svým způsobem velmi věrná adaptace a důkazní materiál Wrightových (ne-zas-tak-neomezených) schopností mimo britské ostrovy, z něhož však i přes tunový příděl originálních nápadů, odkazů a parafrází zůstává lehká (ale opravdu jen lehká) pachuť v ústech pokaždé, kdy si čtenář komiksu vybaví, co ho na předloze bavilo nejvíc a co filmovému Pilgrimovi nejvíc chybí. A totiž lépe vyprofilované postavy a vztahy mezi nimi, jež musely být vzhledem k obsáhlé předloze (6 sešitů, každý o víc jak 100 stranách) značně zredukovány a - ač mě to strašně bolí přiznat - místy až vykastrovány (Culkinův Wallace je výborný, jeho předobraz je ale geniální). Znalost komiksu je tím pádem výhodou (díry si holt sami doplníte) a zároveň i přítěží (víte, o co přicházíte), jež filmu svazuje končetiny a táhne ho minimálně o jeden level níž. Trochu ale Wrighta podezřívám, že si byl téhle slabiny vědom (jedna postava v Chaos Theatre situaci sympaticky glosuje) a tím vymodlil Scottovi nejen extra život (anebo cheatoval?), ale i patinu uvědomělého počinu, který ví, kde má limity (dějové a myšlenkové zkratky) a snaží se je když už ne (protože to nelze) překonat, tak alespoň něčím vynahradit (stylová akce, humor, audiovizuál obecně). Což mi ke spokojenosti stačí, byť generační klasikou navždy zůstane jen O'Malleyho kreslený masterpiece. P.S.: Civalova poznámka o plýtvání kreativitou je poměrně vtipná, neboť Wright v případě Scotta Pilgrima až na pár výjimek pouze kopíruje nápady z komiksu (první hodinu je to skoro přesný "copy and paste") a z vlastních rukávů sype až překvapivě málo.(29.8.2010)

Enormní porce nápadů a originálních drobnůstek, vizuální nátěr, prostě přestylizovaná rychlopalba, která se snaží vystihnout život trendy-mládeže. Videohry, comicsy, hudební kluby a láska. Přese všechnu chytlavost mi v hlavě bušila otázka "Proč?". Proč utopit takovou tsunami drobných radostí do banální storky, která má hloubku plošinové gamesy a nestihne strhnout ani během romantických pasáží? Proč Wright plýtvá svou kreativitou na takovou píč... pardon, geekovinu? Pilgrim je líbivá a hravá jednohubka, nic víc. Když už do opulentní a "progresivní" slepé uličky, do které obyčejný lid nechodí, pak se Speed Racerem. Místy už lehce odzívaných 65%.(26.8.2010)

SPLASH Tenhle film Vám vypálí osmibitovou díru do hlavy a některým šťastlivcům i do krajiny srdeční. Hravě elektrizující a vibrující vizuální heimlich ve strhujícím komiksovo-videoherním hávu odehrávající se na několika koncertních zápasištích, protože za lásku se musí bojovat, tak proč ne rovnou hudbou. Wrightovo neotřelé salto mortale s úvodem trumfujícím Noého entrée k Enter the Void ( kdo by to byl od Scotta Pilgrima čekal ). There's nothing left to hide. You can see it in my eyes. Oh I've tried to be who I thought you wanted. BOOOM Aneb když se střetnou křehké tóny Věčného svitu neposkvrněné mysli se smrští zvanou Speed Racer. KABOoOM Následuje totální demolice duhy a z plátna prší pestrobarevné lentilky. KNOCK Rozvernost střídaná hravostí, vtipností, malostí a totální bezprostředností v neskutečné dvouhodinové jízdě, která možná místy drhne, ale momentálně si vyloženě záporné místo z prstu nevycucám - ani nechci! Horská dráha, která mně snad nikdy neomrzí. POK POK Jen toho vlezlého pocitu, že Kieran Culkin strčil Ceru do kapsy se nejspíš nezbavím. Counter spokojenosti: An Epic of Epic Epicness a totální desítka! And if it's all a lie. The truth's not far behind. We could try to live right for the moment. RAMONA Fresh Film Fest 2010 PS: dvouměsíční čekání na znovushledání se Scottem Pilgrimem bude setsakramentsky dlouhé :) LOOOoooOOOVE!!!!(29.8.2010)

• - Kapela "Clash At Demonhead" je pojmenovaná po první hře na Nintendo, kterou si Brian Lee O´Malley koupil. (ThinkGeek)

• - Ve scéně v autobusu jsou světla v pozadí ve tvaru srdíček. (ThinkGeek)

• - Někteří Scottovi nepřátelé ve filmu jsou nenápadně očíslováni, u prvního je použito slovo "one" (anglicky jeden), u výstupu druhého je na dveřích karavanu napsáno 2, třetí má na triku číslici 3, po porážce 4. nepřítele nosí Scott triko s číslem 4. Sám Scott má jednu chvíli ve filmu triko s nápisem Zero (anglicky nula). (StarPlate)