Scott Pilgrim proti zbytku světa

Scott Pilgrim proti zvyšku sveta

Scott Pilgrim proti celému svetu

Akční / Dobrodružný / Romantický / Komedie

USA / Velká Británie / Kanada / Japonsko, 2010, 108 min

Bravurní převedení rozsáhlé a nápady napěchované předlohy do formátu dvouhodinového filmu. Stylové hračičky s komiksovými SFX a videoherními symboly jsou dynamické, ale také doslovně převzaté z předlohy. V čem však filmový Scott Pilgrim obstojí jako tvůrčí počin je právě to, co ho dělá filmovým. Adaptace nápaditě užívá jumpcutů a elyps jako ekvivalentů vůči komiksovým „střihům“ mezi jednotlivými panely. Hudba, která byla v komiksu vizualizovaná, zde dosazením zvukové dimenze dostává přední úlohu. Přes všechny přednosti snímku je na první pohled pochopitelné, proč toto nemohl být komerční hit. Už samotný koncept alternativně pojaté romance pro alternativní mládež popírá blockbusterový úspěch, ale především je tu fakt, že snímek (ostatně jako komiks) docení především lidé, kterým náct už bylo před mnoha lety (dnešní mládež opravdu nehraje osmibitovky). Přes tento generační paradox je ale Scott Pilgrim sále film o současné generaci náctiletých a jejích postojích k světu (proto je také v základu plytký a sebestředný). Americká floskule "a cult in the making" tento film plně vystihuje. 9/10(26.8.2010)

Vizuálně pestré a nápadité ztvárnění poněkud prázdného příběhu. Není to však jen načančané nic, vizuální hříčky přímo ovlivňují filmové vyprávění, jsou jeho součástí, tudíž formu a obsah nelze striktně oddělovat. Byť práce s obrazem zde není tak promyšlená a účelná jako ve Speed Raceru, dokáže trefně a (dů)vtipně navodit pocit skloubení filmu a videohry. Je to originální a docela zábavné - zábavné natolik, že člověk až zapomíná na to, jak šíleně triviální samotný děj je. Opravdu nějaké pojítko s reálnými vztahy, či drobné inteligentní sdělení by bodlo. Špetka humoru, bláznovství a retro atmosféra dokáže sice leccos zachránit, ale i to zde má svá hluchá místa... 7/10(5.11.2010)

Scénář: Michael Bacall, Edgar Wright .. Mne samotného silně překvapující podívaná a hotová exploze grafických nápadů. No a samozřejmě tu mám Mary Elizabeth Winstead (!) a po ní velice zdařile vtipný Kieran Culkin. Ano, takový "skoro Speed Racer" roku 2010 se všemi jeho klady i negativy. #85$%. _ BlackBox Projekce.(10.10.2010)

• Gimli

Ono v tom zas tolik nových nápadů není. Mnohé z nich jsme již mohli vidět např. v Lipského Čtyřech vraždách, byť v menší míře. Vadilo mi, že ty nápady prostě neohromují, protože je považujete od začátku filmu za samozřejmé. Když přidám hloupý příběh, tak to vizuálno ani pár dobrých vtipů nevytáhne moc vysoko. Scott Pilgrim sice stojí za pokus o vidění, ale když si místo toho přečtete nějaký komix nebo si půjdete zaběhat, o nic nepřijdete.(19.9.2012)

Já nechápu, kde tvůrci těch scénářů pořád berou tu originalitu, i když je mi jasný, že tady v tom případě za to může především původní komiks a následná režie Edgara Wrighta. Spojení těch dvou totiž dalo do kupy jeden z nejoriginálnějších filmů s nejgeniálnějším střihej vůbec! To Edgar Wright prakticky uměl už dřív, když točil Soumrak mrtvých a Hot Fuzz. V tom filmu je to totiž hrozně vidět. Střihač makal od rána do večera, 24 hodin v kuse aby vypotil to, na co já koukal a začal hodnotit s tím, že je to neskutečně originální. Samozřejmě za to můžou i samotní herci, kteří originalitě vůbec nic neubíraj. Divný tam jsou totiž uplně všichni. Scott, první jeho holka, druhá jeho holka, celá jeho kapela včetně bicařky a samotní protivníci taky nemaj k psychiatrii daleko. To všechno ale z filmu dělá neskutečně originální kus, protože, co jiného v dnešní době dělá originál originálem, než zajímavé postavy, které nespadají pod průměr. Scott Pilgrim proti zbytku světa mě tak prostě zabavil na dvě hodiny jako hodně dlouho žádný film. Na obrazovce se vyřádil a efektama srovnal se zemí půlku Hollywoodu. Edgar Wright tak ukázal, co v něm skutečně je a já jsem zvědavý, co si pro nás připraví nadále, protože pochybuju, že on by přijal nabídku natočit něco, jako je Babička od Boženy Němcový, a pokud jo, tak by se z toho střihač opět posral...(28.11.2010)

• - Věta na začátku filmu „Tady to slovo na E nepoužíváme“ má být odkaz na film Soumrak mrtvých od stejného režiséra. (Komoi)

• - Edgar Wright prohlásil, že balíček, který si Scott Pilgrim objednal, obsahoval blu-ray verzi filmu Jednotka příliš rychlého nasazení, který také natočil Edgar Wright. (Sartorius)

• - Vzhledem k tomu, že Edgar Wright poprvé natáčel mimo Velkou Británii, chtěl do filmu obsadit bez výjimky severoamerické herce. Jediný, komu jeho britská příslušnost prošla, byl londýnský herec Satya Bhabha, který postrádal anglický přízvuk. (Othello)