Life on Mars

Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2006–2007), 16 h (Minutáž: 60 min)

Hudba:

Edmund Butt

John Simm, Philip Glenister, Liz White, Dean Andrews, Joanne Froggatt, Archie Panjabi, Lee Ingleby, Stephanie Jacobsen, William Matheson, Kevin McNally (více)

Série(2) / Epizody(16)

DCI Sam Tyler (John Simm) je schopný manchesterský kriminalista. Při pronásledování podezřelého se dostane do těžké dopravní nehody a upadne do bezvědomí. Tyler se probírá zmatený, s nejasnými vzpomínkami a s hrůzou zjišťuje, že se nachází v roce 1973. Už není DCI, ale pouze inspektor, a zrovna byl přeložen na jiné manchesterské policejní oddělení. Zde se potkává s další ústřední postavou seriálu, svým šéfem, DCI Genem Huntem (Philip Glenister). Hunt neboli "Guv" je typem drsného pouličního policajta, tedy přesným opakem "moderního" Sama Tylera. Sam netuší, proč se ocitl v 70. letech. Je snad v komatu a žije v nějakém zvláštním snu? Nebo cestoval časem do minulosti? Bude na to muset přijít, jinak se nedokáže vrátit zpět. Ale o čem LIFE ON MARS doopravdy je? Je o prolnutí současnosti a minulosti. Na jedné straně Sam Tyler, policista 21. století, znalý moderních vyšetřovacích postupů. Na druhé Gene Hunter, starý dobrý pouliční polda, který z vás klidně vymlátí duši, aby dostal svou odpověď. Současnost i minulost v kvalitní krimi s mírným nádechem tajemna, to je LIFE ON MARS. Zatím byly natočeny dvě série po osmi epizodách. LOM je také vítězem BAFTY a několika mezinárodních cen. (Sowa)

Franc1s

Další z perfektních anglických kriminálek. Jeden šéfinspektor upadne do komatu a probudí se v 70.letech v tom samém městě,místě - co teď? Perfektní ukázka,srovnání novodobého inspektora a toho žijícího v 70. letech. Oba hlavní hrdninové perfektní, ale P.Glenister jako G. Hunt nekompromisně nas*aně hláškující polda,co pořád chlastá :D Dvě série po osmi dílech, po hodince, akorát. Hlavně poslední díl výtečně zvládnutý a celkový soundtrack - špica! Víc takových seriálů! Anglie umí! 9,5/10 ()

D.Sleeper

Precizní práce. Originální námět je konstruován takřka k dokonalosti. Hlavní děj, nápaditost, atmosféra v jednotlivých okamžicích, geniální hudební podbarvení, použité symboly, odkazy, legendární hlášky, bezchybné herecké výkony, hloubka a provázanost jednotlivých epizod... toto vše směřuje k neuvěřitelnému a silnému finále. Finále s takovým tahem na bránu, že po jeho shlédnutí může dokonce i fanoušek "United" přát výhru "City" ;-) ()

IrisHelenka

Skvělou atmosféru Anglie 70. let se podařilo vystihnout naprosto dokonale. Jistě, všechno má své mouchy a člověk, který v té době žil, by je určitě objevil, ale z mého pohledu seriál nemá chybu. Sama Tylera jako hlavního hrdinu si oblíbíte opravdu hodně rychle a o DCI Huntovi, jehož geniální, drsné poznámky mě často dohnaly k totálním záchvatům smíchu, ani nemluvě. Oceňuji ovšem i ostatní členy týmu, zkrátka jeden lepší týpek než druhý, a oceňuji také skvělé hudební podtržení jednotlivých epizod, protože prostě... už jen Baba O'Riley nebo White Room! Každý díl je trochu jiný a má něco do sebe a zároveň je tu stále udržována jakási provázanost, aby divák nezapomněl, že Samův svět není pravděpodobně skutečný. Závěr mě příjemně překvapil nečekaným zvratem, který si může každý vyložit po svém. A nejlepší na tom je, že divák s Tylerem tak nějak soucítí a souhlasí, že to vlastně stojí za prd a že v sedmdesátkách to byla větší sranda... Mimochodem si neodpustím poznámku na okraj. Díkybohu, že v české verzi seriálu si scénáristé nevzali ze závěru Life on Mars doslovný příklad, protože prostě... myšlenka, že za komunismu to u nás vlastně byla větší pohoda? To už by byl opravdu vrchol. ()

P.H.

Musím se přiznat, že mám poněkud rozporuplné pocity. Zpracování o několik tříd výše než americký remake, ale ta pointa... Nechci spoilovat, tak se tu nebudu pouštět do výčtu nelogičností, ale to émerické rozuzlení mi prostě přišlo... vtipnější. I při vší té schematičnosti. ()

seiffs

Vidím, že hodně lidí to tady dostalo. Mě to připadá příliš prvoplánové a moc mě to nezaujalo. Občas se na to dívám z nudy. Musím ale poznamenat, že všechny ostatní kriminálky považuju za absolutní odpad. ()

RedRose

originální britové, 70-tá léta, skvělý kontrast staré/nové (nebáli se toho, všichni tam mimo jiné kouří jako o život !!), a boží hudba !! prostě fantastický britský kousek !! podobny seriál tady opravdu hned tak nebude !! ()

Lavinia

Dobrý nápad, ale hrozně nudné zpracování. Působí spíše morálně, ve stylu "jak hrozně drsně a amorálně se dříve chovali poldové ve srovnání s dneškem, kdy jsou jak růžičky miloučtí" - což je hloupost, hlavní hrdina působí jako pacient z psychiatrie a břídil ve srovnání s kolegy a ty neustálé hlasy a světla nemile narušují příběhy. Které jsou ve většině obyčejné a slabé. Prostě nekonečné čekání na nějaké to rozluštění proč. ()

Uesbe

Ja to mu stále neverím, že originál sa mi páči menej než Svet pod hlavou. Ale môžu si za to sami kvôli tomu koncu. Ono, mystérium je ako soľ - priveľa páli jazyk a dvíha tlak. Skúsim si ešte pozrieť Ashes to ashes....ak to nebude ešte horšie. ()

zly.dvojce

Dvě legendy jednou ranou? Obě jmenující se Life on Mars? A já jen spokojeně chrochtám. Oh man! .. look at those cave man go, it's the freakiest show ()

MyrnaAlec

Manchester 1973. Drsný šéf, stará policejní práce pěstí, sexismus a alkoholismus na pracovišti. Do toho spadne Sam Tyler a nestačí se divit. Při řešení případů ho místy vyrušuje i vlastní komatózní stav. Konec byl dojemný : skokem ze střechy zpět - k novým/starým kámošům, pryč od sterilní současnosti. Hudba parádní. ()

xLOBOx

Skvělý nápad, je to velmi originální, určitě nejlepší novodobá kriminálka (seriál), ale občas se to tak táhne a vlastně se nic neděje.. ()

sysyphus

Seriálova chuťovka, ktorá divákovi naservíruje zmes komédie, detektívky, psychologického thrilleru a mysteriózna v každej epizóde. Manchester 70tych rokov má všetko, čo má mať - maskulínnych hrdinov s drsným (a spočiatku takmer úplne nezrozumiteľným) dialektom, politickú korektnosť v plienkach a neuveriteľný dobový soundtrack, ktorý je minimálne taký účinný ako vypočúvacie metódy šéfinšpektora Gena Hunta. Po orgazmickom zážitku z finálnej epizódy mám chuť pustiť si to celé znova. V prípade tohoto seriálu je aj 5 hviezdičiek málo! ()

jfaba

Po 1. sérii zatím za dva. První díl byl super a nemohl jsem se dočkat další části. Pak to šlo s kvalitou rapidně dolů. Zlepšilo se to až v šestém dílu. Nebýt skvělých skladeb ze 70. let, tak to stojí za PRD. Moc mě to nepřesvědčilo! Natahování problému, proč je v minulosti, je trapné. Díly a vlastní příběhy byly nudné a nebýt tam té hudby, tak nebylo na co se dívat. Možná lepší si pustit staré desky. Seriál, kdyby byl jen o 6 skvělých dílech by stál za *****, ale takhle... Udělat dvě série, když první stojí na dvou-třech dílech, možná platilo v roce 2006. Asi jsem k tomu přišel pozdě. Už to nemusím nikdy vidět. 2. série? Nevím, ještě si to rozmyslím. 172. nejlepší seriál? Hmm. Nejdu s davem. ()

Stauff

Stydím se. Na tento seriál jsem přišel až když jsem viděl na ČT1 Svět pod hlavou. Začal jsem pátrat a našel tento skvost. Po všech Kriminálkách Miami, Las Vegas, Anděl atd.... No pohlazení, nádhera. Dal jsem těch šestnáct dílů nadvakrát. Po shlédnutí jsem vyhrabal staré desky Davida Bowieho a když poslouchám Life on Mars, vidím Gena Hunta se Samem Tylerem. Po očku jsem teď mrknul na TV a tam je... Ordinace v růžové zahradě. Bože... ()

Sowa

Tak jsem právě zvýšil hodnocení. Life on Mars je jeden z nejlepších UK seriálů poslední doby. Výborný nápad + precizní provedení = Life on Mars, život na jiné planetě, alespoň tedy pro Sama Tylera, který se po nehodě probudí v 70. letech a musí od základu změnit svůj život. Británie 70. let je pro diváka přitažlivá, není třeba žádné další pošahané sci-fi. John Simm je výborný a skvěle ho doplňuje i odlskool Policajt Philip Glenister aka DCI Hunt. Ale to nejkrásnější je právě angličtina. Kdybych si tohle pustil před 9-10. lety, nerozumněl bych ani slovo. Ale člověk se učí, a tohle je odměna. Tak krásnou mluvu musí ocenit každý, kdo je zvyklý sledovat UK věci... ()

Movie Maniak

Naprosto originální kriminálka, návrat ke stylu seriálů jako Profesionálové. Super postavy a prostředí Manchasteru sedmdesátých let. Doporučuji v originálním znění. ()

Raz2

Skvělý a originálně pojatý seriál. Podmanivá atmosféra 70. let, podpořená výbornou hudbou. Hlavní postavy jsou skvěle zahrané, originální a od začátku si je zamilujete. Gene Hunt, polda ze staré školy, který se s lumpy moc nepáře a proti němu Sam Tyler, polda z budoucnosti, který se tomuhle dinosaurovi snaží vysvětlit, že účel ne vždy světí prostředky. Jako samotná kriminálka by to asi po čase začalo nudit, ale díky hlavní zápletce, kde se hlavní hrdina pokouší odhalit, jak se tam dostal a hlavně jak se dostat zpátky, vám na nudu nezbude čas. Vše navíc uzavře výborná finální epizoda. Po zhlédnutí LoM rovněž doporučuju kouknout na volné pokračování Ashes to Ashes. ()