Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiální text distributora)

ledzepfan

Tady se posaďte, koukejte na blikající obrazovku a my vás intravenózně nastřelíme osmdesátinásobně zesíleným extraktem čisté frustrace. Až si prožijete do plna pocity úzkosti, bezvýchodnosti, křivdy, potupy, hamby, a vzteku nad všema těma zmrdama okolo-zachráníme váš zdravý rozum a tělesné zdraví koňskou dávkou pomsty a zadostiučinění, aplikovanou injekčně, přímo do srdce. Bude to bolet-hodně bolet-ale zaručujeme, že to bude zážitek. .......................................................... Nenáviděl jsem je všechny!Ty arogantní nagelované zmrdy s úsměvem przniče podsvinčat, ty přizdisráčské pičusáky, co se jen"statečně" vezou na vlně síly, ty hnusné mrdky co se jen chichotají z povzdálí a drží hubu a krok, ty kundy co v hloubi svého slepičího mozečku tuší, že je něco špatně ale zmůžou se jen na tupé odvracení pohledů.... Nenáviděl jsem je všechny a jsem rád, že dostali přesně to, co jim patří.... Skoro bych až řekl, že na tom závěru je tragická jen ta SPOILER sebevražda...Brrrrrrr ()

ladko

No, čakal som druhý Requiem za sen - film, ktorý ma vyšťaví a knockoutuje. Toho sa mi nedostalo. Prečo? Asi najmä kvôli neuveriteľnej hlúposti charakterov vo filme. Veď tejto tragédii by sa dalo veľmi ľahko zabrániť, keby samotní Joosep a Kaspar niečo niekomu povedali, alebo keby ostatní spolužiaci(najmä dievčatá) niečo urobili - takto sa ženy nesprávajú. By som chcel vidieť aspoň jednu, ktorá by sa smiala ako retardovaná, keď jej bijú spolužiaka. A celá tá nečinnosť učiteľského zboru a rodičov, WTF? A že je to podľa skutočného príbehu? Neviem o tom, že by sa na nejakej škole v Estónsku strieľalo(ani google nevie, ale môžete ma vyviesť z omylu). Je to inak veľmi dobrý film, ale ta nečinnosť každého okolo a neschopnosť Joosepa a Kaspara niekomu niečo povedať ma neskutočne iritovala a mal som chuť vtrhnúť do filmu a komplet všetkým tam dať do držky, nech sa spamätajú(áno, aj Joosepovi a Kasparovi). ()

keddy79

Mráz mi běhá po zádech ... už dlouho jsem se do žádné postavy nevžila tak, že jsem se vehementně vrtěla na židli jako bych chtěla vstoupit do děje. ()

LINKIN

!!! SPOILERY !!! Od plného hodnocení mě neodradí ani fakt, že sem po 10 minutách věděl jak to dopadne. Vyhnout se srovnání s Ondskanem je prakticky nemožné a jestli píše POMO, že Ondskan byl lepší po filmové stránce, nelze než souhlasit. Ale prospělo to takovémuto typu filmu? Jednoznačně ne. Tyhle "malé" filmy s poslestvím si zaslouží pokud možno co největší míru autenticity která jde a měla by jít na úkor kvalitního zpracování. U Ondskanu jsem byl sice svědkem uplně stejné šikany jako zde, ale byl jsem svědkem ze svého domova, kvalitní filmové zpracování mě nedokázalo vtáhnout do centra dění. To se povedlo až tady, kdy s narůstající stopáží jsem se stále více ztoztožňoval s pocity hlavních aktérů. A po plážové scénce mě napadali tak rouhačské myšlenky, že jsem se závěrečným aktem snad i souhlasil. Takový čin se rozhodně nedá omluvit, ale dá se pochopit. Teda jako každopádně to šlo vyřešit 12534 jinejma způsobama, ale jako sonda do psychiky mladých lidí, se kterými má divák skrz plátno možnost se solidarizovat, je jednozančným vítězstvím obsahu nad formou a já řikám pouštějte tohle všude na školách. No, na druhou stranu by to mohlo zapůsobit i kontraproduktivně. Ale to už polemizuju. Zkrátka a dobře ten problém je aktuální, stalo se to ve Finsku, stalo se to v USA a naposled v Německu. Nemysleme si, že jsou ta prostředí nám tolik vzdálená, nejsou a je jen otázka času, než se něco podobného staně i v ČR. Koneckonců před půl rokem policie objevila dva mladíky kdesi na jihu čech, kteří plánovali spáchat podobný čin. Prevenci proti tomu asi nevyřešíme teď a tady na místě, je to běh na dlouhou trať s mlžnou vidinou úspěchu. A víte co? Možná by se tohohle tématu měl ujmout Hollywood. A zpitvořit ho do nekoukatelné patlaniny ve které by si asi musel odpustit happy end, ale zároveň by narval prachy do reklamní kampaně a tohle téma by se dostalo pod frňák celýmu světu pochopitelnou formou. Možná to není řešení a možná ani krok dopředu, faktem je, že Klass je po dlouhé době film, kterej ve mě zanechal pocity. Sic to nejsou pocity, se kterejma bych se rád budil každé ráno, jsou to pocity a to dělá film filmem, to je důvod proč film miluju a nikdy ho milovat nepřestanu. Ta chvíle, kdy ve vás film zanechá nějakou nesmazatelnou stopu a vy o něm přemýšlíte následující dny a nemůžete ho dostat z hlavy. Klass vás zasáhne a vy možná začnete víc přemýšlet o tom, kde vaše ratolesti tráví večer a proč má každý den nové modřiny. ()

selfesteem

Problémem nejen současné doby, ale i té předchozí je zkaženost. A nejen mládeže. V tomhle ohledu jde spíše o pro mě nepochopitelný jev, jako je zvrácená potřeba ubližovat slabším, vyžívat se v tom, mít pocit, že existuje nějaké nepsané právo se takovým způsobem chovat. Trápí mě, že se řada jedinců v takové situaci nedokáže vzepřít. Pokud je ale přesila natolik extrémní, jako v tomto filmu, není se vlastně čemu divit. Někteří lidé mají v sobě tu odpornou sílu vzbudit ve druhém strach, nechtěnou pokoru a iracionální pocit méněcennosti, zároveň i tato jejich bezdůvodná síla přitahuje stádo primitivních hlupáků, kteří se raději chytnou "silnějšího" jedince, než aby se dobrovolně snažili ochraňovat toho slabšího. Jakoby tito potenciální tyrani měli nějaký radar, kterým vždycky zaměří a vyhodnotí svou potenciální oběť. Ale bez ohledu na to, jak dlouho jim jejich "nadvláda" vydrží, i kdyby to trvalo roky, něco se vždycky stane. Buď totální katastrofa a oni si ani poté neuvědomí, že zásluhu na této katastrofě měli hlavně oni sami a budou svou oběť mít dále za slabocha, nebo se oběť vzepře a vše co je v ní nastřádáno za tu dobu se vyplaví na povrch s ohromující silou. Nestává se často, že by se našlo něco mezi tím. V nejlepším případě to agresora přestane bavit a všechno se vytratí do ztracena. Jakákoli forma ubližování druhým nebo bezdůvodné povyšování se nad druhými je příšerná záležitost, a tento film to jen potvrzuje, zaslouží si proto plným právem všech pět hvězd. ()

baribal

film u kterého tuhne krev v žilách... neřekl bych, že konec byl nečekaný, já ho takto očekával. Potíž je v tom, že jsem si celý film řikal, že tohle snad není možné. Ředitelka, učitelka, rodiče, policie... je zde tolik faktorů, které nebyly takové jaké jsem čekal. Ale především jde o to, jaká je dnes mládež... zkažená... teda v estonsku... ()

Krt.Ek

Tenhle film mě donutil změnit si TOPku oblíbených filmů. Určitě to není film, který si budu pouštět každý rok abych se u něj pobavil. To ani nejde. Kdo by se u tohohle bavil taky bavil, že? Přesto se na něj ještě několikrát podívám. Neuvěřitelně mě totiž fascinoval, téměř na každý záběr jsem se díval s otevřenou pusou. Takový pocit jsem měl u jen u mála filmů. Možná je to tím, že jsem stále student a filmy ze školního prostředí se mě osobně dotýkají. 100% ()

Cimr

Předností tohoto snímku jsou velmi uvěřitelné herecké výkony - režisér byl s představiteli hlavních postav na několikadenním workshopu, kde si podle svého naturelu sami vybrali role - a tento experiment zdá se vyšel. Máte pocit naprosté autenticity, jako byste šmírovali klíčovou dírkou, co se děje v reálné třídě. Proč tedy průměrné hodnocení? Protože filmů, her a knih s podobnou tematikou je celá řada a mám trochu pocit (i když to asi zní hrozně, vzhledem k tomu, že k takovým případům dodnes dochází), že je to vyčerpané. Lidi šikanují spolužáka, přesáhne to meze a on to psychicky neunese. Je to tak bohužel vždycky a není k tomu moc co dodat. Jediné, co jsem si z filmu (byť sugestivně natočeného) odnesl je to, že šikana je špatná. Ale co s tím? ()

NinonL

Jeden z nejlepších filmů o šikaně, jaký jsem kdy viděla, spolu s filmem Ondskan (Zlo mezi námi). Divákům doporučuji oba. ()

Ozo

Ten závěr moc překvapivý nebyl, dalo se to čekat. Přesto dávám nejvyšší hodnocení za perfektní zpracování. ()

havLord

Mimořádně surově natočený film a o to větší záhul na moje nervy, že svět je doopravdy takhle krutý místo a lidi skutečně uměj bejt takovýhle bezcitný zrůdy. Lehká předvídatelnost finále na působivosti nic neubírá - ba naopak, víte totiž, že se stane něco hroznýho a celou dobu napjatě čekáte, jak to vlastně bude. A to, co nastane, předčí i vaše nejčernější obavy. 90% ()

Ilidien

Film, ktery malokoho usetri otazky jak to jen muzou tomu klukovi (tem klukum) udelat. Film je diky drsne zpracovanemu tematu velice emotivni a az na hudbu velice povedenym snimkem. Muzem byt jen radi, ze se do zpracovani pustil nektery z mene znamich reziseru, jelikoz z holywoodu by tento snimek v teto podobe jen s obtizemi vysel . ()

mysiak

Brilantne natočená dráma...ťažký príbeh podaný tou najlepšou cestou ako sa to dalo...vynikajúci herci, a pre mňa famózne finále...veľmi veľmi dobrý film ()

ivishka

Snímek, u kterého jsem na konci zůstala doslova jako opařená..Geniální zpracování hrůzného i když vlastně pravdivého příběhu....Ukazuje hlavně na to kam až lidská psychika může zajít.Nemůžu říct přesně jak se cítí kluk v téhle situaci ale za mě rozhodně 100% , protože to trochu znám...je to hrůza. ()

GodComplex

Kdo by to byl rekl, ze se mi nejaky podradny low-tech estonsky snimek bude takhle libit. Po technicke strance je na tom Klass sice ponekud zoufale, vizualne je to osklive, editace je temer amaterska, rezijne nevymakane zabery, ktere se snazi o jakysi art feeling ve finale vyzni tak maximalne trapne a roztresene, ale Klass je o necem uplne jinem, nez o briliantnim zpracovani. Jde predevsim o podani seriozniho a znepokojiveho tematu, syrovost, autenticnost skolniho prostredi a extremni situace, ktere generuje sociologicka pyramida hierarchie tamnejsiho prostredi. A prave v techto sferach Klass boduje na plne care, po celou dobu je vam totiz uplne jedno, ze to co vidite je vizualne hnusne, uz od prvni chvile vas pohlti atmosfera a exprese vnitrnich pocitu hlavnich objektu sikany. Co se hercu tyce, vyborne bylo to, ze se vlastne nejednalo o herce snazici se amatersky pusobit jako radoby herci (viz. CZ herci), ale o autenticky vypadajici a prirozene se chovajici skolni skvadru. Moje favoritka byla goticka, ktera nihilisticky nevnima co se deje okolo a spi v lavici, coz mi s usmevem pripomelo presne muj pristup ke skolni kariere. Klass je vysoce realisticka zalezitost a vubec se nejedna o prehaneni, nebo o zamerne klisovitym zpusobem prikorenene situace do brutalnich rozmeru. Takhle to vazne funguje a je to jen upozorneni na zrudnost mysli a chovani dnesnich teens. Jedine co zachazi do extremu je uplny konec, ktery ale v zadnem pripade neni nerealny viz. Columbine (velmi chytry byl strih pred koncem na Columbine batoh hlavniho martyra) a jedna se pouze o logicky dusledek vseho co se odehrava v predchozim prubehu filmu. Jakkoliv extra brutalne muze konec vyznit, absolutne tak chapete jak k nemu doslo a necitite nad tim cinem ani spetku podiveni, nebo litosti. Krome demence a nelidske brutality samozvanych alfasamcu tridy, ktere mate chut odstrelit jen co se objevi na scene je zde ale take ukazkove zobrazen element lhostejnosti a "oveckovosti", ktera je zejmena v CR velmi popularni. Tento element je zde ztvarnen divci casti osazenstva tridy, kde je vetsina girls skutecne totalne na facku. Snaha cupitat v davu, nevybocovat, strach z prosazeni vlastniho nazoru, ktery by mohl byt odlisny od vetsiny a celkove mainstreamovy komfort. To je zde zobrazeno tak nadherne, ze by to mohlo slouzit jako instruktazni snimek, ktery by spolecne se studenou sprchou opravdu velke procento stupidnich oveckoidnich girls potrebovalo aby se probraly do reality. 8/10 ()

O.Peta

Nedá mi to, abych nesrovnával tento film s tím švédským. Potom nemohu tady dát plný počet, protože to na mě nepůsobilo až moc profesionálně, přesně jak psal POMO. Vypadá to trochu amatérsky a herci jako herci zrovna nepřesvědčili. Každopádně ale samotné téma šikany na škole je dost silné, aby zaujalo a svým závěrem i šokovalo. Btw.: Ty učitelé snad radši dělali, že to nevidí. 85% ()