Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiální text distributora)

moviesfan

Film po kterým jsem zůstal asi deset minut nehybně ležet a nemohl jsem uvěřit tomu, co jsem viděl. Mějte mě klidně za padavku nebo prostě sraba, ale tenhle film na mě maximálně zapůsobil. Film je natočen dost realisticky. Je drsný, krutý a nespravedlivý. Přehlížení šikany je i současný problém. Prostě jeden z mála filmů, který mě takhle dostaly. Hodnocení: 90% ()

JayZak

Estonský film Klass nabízí velmi realistický pohled na to, kam až může zajít školní šikana, problém, který je více aktuální, než si mnozí myslí. Po celý film jsem skoro nezamhouřil oka a při scéně v jídelně v závěru jsem si jenom kousal ruku, napnut, co bude dál. Velmi silný zážitek, nenapadá mě žádná chyba, kterou bych měl filmu vytknout. Silný příběh zde doplňuje i ponurá podzimní atmosféra, originální záběry(co záběr, to perla), či sedící doprovodná hudba. Hodně se mi líbilo, jak při některých vrcholných scénách ztichnul veškerý zvuk dění a záběr odezní v doléhavé hudbě, přičemž dá vyniknout síle emocí, které v daném okamžiku postava asi zažívá. Snímek určitě všem doporučuji, speciálně lidem školou povinným, protože nepochybuji o tom, že podobným událostem přihlíželo nebo přímo prožívalo hodně lidí. ()

JohnCZ

Klass je emocionální bomba. Po všech směrech dokonale natočené drama, vygradované do finiše, který ve mě bude rezonovat ještě hodně, hodně dlouho. Po celou dobu sledování ve mě bojovaly všechny možné pocity - od úzkosti až po strach či vztek. A v závěru jsem se jen zlomyslně usmíval a fandil oboum chlapcům. Je to výborně zahrané, autentické, velice drsné a nakonec i velice smutné. Ve výsledku mám pocit, že jsem byl svědkem jednoho z nejlepších filmů, co jsem měl tu čest zhlédnout a to i přesto, že některé charaktery a jejich chování bylo minimálně hodně přitažené za vlasy. ()

Skrk

Tak výborný námět kazí neschopnost režiséra, scénáristy (překvapivě stejná osoba), kameramana a hraní (ne)herců. Celá tato špatnost vedla k dokonalému autentickému finále, které mi zabránilo dát odpad. ____ Hodnocení je zase maličko ujeté, nevadí. ()

Expendable

Zpočátku mě film nikterak více nezamímal, ale postupn když se šikanování zhoršovalo a zhoršovalo, jsem tu našel opravdu skvělě a autobiograficky pojatý příběh. Šikana byla i za mě, také jsme měli třídního šmejda, kterej mlatil malýho kluka, ale ani z 1% to nebylo jako tady. Nebýt té špatné kamery, dal bych 5* Kdo má zájem vidět film zobrazující ponižování, nechť si pustí The Klass,opravdu nezklame a mnohé možná zamrazí při scéně na pláži, a nebo u poslední kapitoly. ()

Marek1991

Môžem porovnávať s filmom Zlo, či dokumentom Bowling for Columbine, môžem porovnávať s filmom Šikana, či Alpha dog, no každá situácia je jedinečná a vždy človeka priam zamrazí, keď počuje slová podľa skutočného príbehu. Napriek tomu, že tento film nepovažujem za nejaké extra dielo a z pohľadu rozobratia témy šikany mi podobne ako film Zlo nepríde dokonalý, tak ten bol aspoň zaujímavým filmom, tento zlyhával v hereckých výkonoch a vlastne v mnohom. Je mi to blízke a myslím si, že by som vedel o tom napísať lepší scenár, pretože sám som si prešiel šikanou na základnej škole, čiastočne aj na strednej, no tam to bolo skôr odvrhnutie psychologické a svoje som si zažil aj doma, navyše poznám príbehy ľudí z vojen a podobne, ktorí si prešli horšími vecami, takže toto považujem za dôležité len z toho hľadiska, aby si ľudia, no často najmä tí dospelí, ktorí môžu za výchovu, médiá, pravidlá na školách a inde uvedomili, že sú za to viac než len zodpovední. Tento film absolútne neukazuje ako sa šikane vyhnúť, ako ju zastaviť, skôr to smeruje kam môžu viesť pochybenia, lebo ten záver bol naozaj šokujúci a prekonal dovtedy len mierne príznaky ubližovania a opovrhovania vo filme a doviedol to do bodu, kedy neviete, čo bolo vlastne správne a aj ja ako kresťan nedokážem povedať, kto by smeroval do neba a kto do pekla, proste aj keď som ubližovaným dlho fandil, ku koncu naozaj neviem a práve k diskusii s odborníkmi by to malo viesť, k tomu je dobrý tento dosť naturalistický film. Tá rozpadnutá škola mi pripomínala moju strednú školu, až možno na tie meotari a počítače, to už skôr moju súčasnú rozpadnutú vysokú školu, dokonca tí žiaci sedávali podobne ako u nás, grázli vzadu, v škole šikovní žiaci vpredu, či v strede, napravo pri dverách pekné baby, dokonca vpredu pri nich podobné čiernovlásky s podobným štýlom, akurát sme boli rozumnejší a trápili nás iné problémy, aj keď niektorými vecami si prejdú všetci. Oháňanie sa stoličkou, či rozhovori boli dosť trápne, v českom dabingu je to ešte väčšia katastrofa, najviac sa tomu dá vyčítať nekreativita, či podvolenie sa zo strany tých, ktorým bolo ubližované, zavrhli si aj budúcnosť, napriek tomu, že väčšinou to tak býva, že väčšina je hlúpa a robí zle a menšina stojí proti väčšine. Jednoduché dielo, ktoré sa však aspoň snaží byť autentické a ukazuje, že zlo plodí zlo a preto je dosť dobrým výchovným materiálom, no až od určitého veku spolu s diskusiou s odborníkmi. Avšak popri negatívach treba uznať, že je to dosť podarená dráma vo svojom žánri. ()

Padme_Anakin

Bludný kruh šikany se uzavírá v okamžiku, kdy introvert propadne čirému zoufalství a utopí se v beznaději. Hodně smutné pokoukání s mrazivou atmosférou, silným obsahem a strhujícími hereckými výkony. ()

Tatatranka

Zlo živina, humus dobra, jeho vývod, fekálie... Emoce... Přirozenost... Akt. Akce - reakce. Zlo poraněného zvířete, zlo stíhajícího lovce, kolektivní zlo. Divák dívající se mimo sebe, na druhé. Viděné zlo louhuje k dobru. Zlo a dobro, černá a bílá kokarda dvou proti sobě jdoucích stran. Zevnitř ven, zvenku dovnitř - Klass a Ondskan.- Naturalistický výraz prvního a učesaný projev druhého,nasyrovělé předvedení pomsty a trpělivá, nakonec vítězná taktická hra dobra se zlem. To první hýbe tím, co je za očima, níže pod krkem, to druhé na konci pohnutí zahladí zrychlený tep. ()

liquido26

Viděno v rámci školení Minimalizace šikany. Film je dobrý, syrový, často až nepříjemný a znova ho rozhodně vidět nepotřebuji. ()

curunir

Ak mám pravdu povedať, na začiatku som si myslel, že film bude úplne o niečom inom - možno nejaké obyčajné problémy študentov a la lepšie Beverly Hills. A film aj bol však úplne o niečom inom, bol som naozaj prekvapený a svojim strhujúcim spracovaním ma úplne dostal. Ako tu už odznelo, námet ako taký nie je zvlášť originálny, avšak celkový prístup je úplne podmanivý svojim surovým, mrazivým a realistickým spracovaním. Hneď od začiatku je snímka dobre spracovaná, okamžite vtiahne do deja a nedá vydýchnuť až do konca, navyše dokumentárny charakter kamery dáva filmu vyznenie skutočnej a nefingovanej šikany. V závere filmu, ktorý možno označiť za prekvapujúco neprekvapivý som sa začal triasť a uvedomil som si, že v podstate by som asi po toľkom ponižovaní urobil to isté. Porovnávanie z českým Gymplom naozaj nie je na mieste - gymnázium je ,,taktiež" úplne o niečom inom, Triede nesiaha ani po päty, i keď jeho spracovanie možno tiež označiť za tragické. Od Estóncov som takúto pecku naozaj nečakal. ()

Pishin

Tak muzu rict ze tenhle film byl jako emocionalni vystavnovac. Pote co jsem sledoval veskery hnus, ktery provadeli spoluzaci Josefovi, tak pri zaveru, ktery se malinko dal predvidat, tak jsem ani nedutal a srdce se me zastavilo. Tento film by meli opravdu poustet ve skolach, nebo by mel byt v televizi, aby si lidi uvedomili, ze spoustu podobnych veci se deje a ne kazdy to dokaze unest. Musim souhlasit s Rentonem ten konec si ti hajzlove vazne zaslouzili. Estonsko absolutne prekvapilo profesionalnim filmem a na jehoz vypovydaci hodnotu je 5* malo a rozhodne si zaslouzi byt 200 nej. snímku. Jelikoz nemam dost jdu si dat veceri a dam si Evil doufam, ze dneska budu jeste neceho schopen. ()

PauloZ

Syrovina a depka pro diváka!! Requiem za snem a Zlo může jít, co se týče vážnosti, vzdát hold! Výstižnější, autentičtejší a surovější film na tuhle tématiku snad neexistuje! Film se těžko hodnotí, protože tenhle příběh není vůbec pěkný. Bohužel (a to je na tom nejsmutnější) je mnohem víc pravdivější než si můžeme asi představit! Takoví 17letí hajzlomamrdi by se měli dávat do plynových komor, nebo na křeslo! Po TOMHLE filmu člověk několik minut opravdu jenom strnule sedí, čumí a v hlavě mu šrotuje jak se něco takovéhoto může vůbec stát. V tomhle filmu vidím jednoznačnou a naprosto přesnou odpověď na události typu: V Německu postřílel 15letý žák deset spolužáků a pak se zastřelil. NEDOPORUČUJI pro slabší povahy! ()

Ten Druhy

Viem, Klass mohol byť remeselne zvládnutejší. Niekto však ovláda zručnosť filmárčiny, ale nemá čo povedať, ani nevie ako. No tento film, napriek technickým nedostatkom, dosiahol, čo si predsavzal. Až ma mrazí, keď si spomeniem, ako som sa obával, že guľky minú ľudský cieľ! Miera stotožnenia s ponižovanými hrdinami(?) je vo filme maximálna aj vo chvíli, keď sami páchajú násilie. Bolo to ako z Dostojevského Zločinu... Morálne bezúhonní jedinci majú právo očistiť svet. Veru, čudný pocit zadosťučinenia zo zabitia človeka. Išlo iba o film, ale téma, ktorú spracoval, zostáva spoločensky pálčivá. ()

Marsik

Velice znepokojující, řekl bych až téměř šokující estonský snímek, u kterého vás bude mrazit, při nejmenším vás to rozhodně nenechá chladnými. Já jsem celou hodinu a půl ani nedutal a přál si, aby šikanovaný Joosep konečně začal jednat. To, že svou situaci "vyřeší" tímto způsobem, jsem fakt nečekal. Klass je po filmařské stránce velmi dobrý počin a přináší intenzivní filmový zážitek. 84% ()

Rybizek

Takový vydatný školní týden po Estonsku. Od začátku zběsilé tempo, které chytí, nepustí a velice rychle se stupňuje. Po 1.zhlédnutí těžká deprese na několik dní, totální vztek, který po skončení relativně vyprchal a také tak trochu šok. I po 5.zhlédnutí, kdy byla možnost už dokonale sledovat a postřehnout psychologické pohnutky všech zúčastněných, se mi naskytl intenzivní zážitek. Gradující šikana nemohla přerůst v nic jiného než v šokující finále, 91%. ()

yakoob

Pro mne překvapení evropského, potažmo estonského formátu..Ponuré drama, které je možná varováním pro dnešní mladou společnost...Jak můžou být lidé tak krutí, co je k tomu vede?!!...Viděl jsem asi extrém, chování některých (i dospělých postav) nechápu. Místo aby jednali, tak jenom mlčky civí a nic nedělají...Souhlasím s tombacem: To co tvoří naše kinematografie o školství je hanbou...Takže místo aby školy chodiliy do kina na přiblblé "Gymply", ať si raději zajdou na tento...Nebudou litovat.. ()

pivo

Klass je film, ktorý sa nedá nazvať inak, ako geniálny. Je to prvý film, pri ktorom mi bolo naozaj zle. Je to film, pri ktorého scénach som len nemo pozeral na obrazovku a na konci ktorého som skoro nevládal dýchať. Film, ktorý mi rozbúšil srdce asi ako žiaden iný. Film, ktorý by sa mal povinne premietať v školách. Film, pri ktorom sa nemôžte upokojovať tým, že je to len "film", lebo nie je, toto je realita. Film, na ktorého konci som mal chuť skoncovať so svojim životom, aby som už nemusel ďalej žiť na tomto zasratom svete. ()

FFilipCZ

K tomuto filmu mě přivedl jeho "mladší bratříček" jménem Ondskan. Sice byl tento snímek zasazen do aktuálnějšího prostředí a měl trošku jinou tématiku a také dosti mrazivý konec, přece jenom dávám přednost Zlu mezi námi, oproti Zkažené mládeži. Nicméně každý člověk (obzvláště pak školního věku!!) by měl vidět, kam až může vést šikana. ()

Džany

Scénář moc tlačí na pilu. Divákovi emoce jsou ždímány moc okatě a i když celkový děj (i přes jeho silnou autentičnost) postupně graduje až k famóznímu finále, ve kterém (bohužel) divák soucítí s Joosepem a Kasparem navzdory tomu, co udělali, není snímek podán s takovou dravostí a precizností, jako ostatní filmy tohoto druhu. Přesto, ale doporučuju nejen těm, kteří to měli na základce, stejně jako já, těžší než ostatní 'frajeři'. Zlatá střední. ()