Cesta

• USA The Road (více)

Otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee) bojují po zničení světa o přežití. Nikdo přesně neví, co se stalo. Byl to jaderný útok? Nebo naši planetu napadli mimozemšťané? Jedno je jisté - miliony lidí zemřely, ať už v důsledku katastrofy, vyhladovění či zoufalství z pomalého umírání lidí kolem poté, co se zastavily dodávky energií. Snaží se dostat na pobřeží a doufají, že tam najdou zásoby jídla, bezpečí i někoho, s kým by mohli sdílet budoucnost. Veškerý majetek si vezou v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Cestou překonávají řadu překážek a děsivých situací. Naráží na zástupy zoufalých, nepřátelských přeživších, loupeživých gangů i kanibalů. Nemají nic než jeden druhého a snaží se zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti. (HBO Europe)

Gregor_Samsa

Podruhé, tentokráte v době SARS-CoV-2 epidemie. Jak příhodné. Kámoška mi vrátila knižní podobu (první vydání!), když tu byla, knížka mi ležela na pianu, chodil jsem kolem ní a podvědomě o ní tak nějak pořád věděl. A říkal jsem si: dám znovu knížku, nebo film? Zvítězil film; už jsem si ho nepamatoval. Je to už dost let. Takže znovu… cesta, kluk, táta, John Hillcoat a hudba od Nicka a Warrena. Barvy jsou pošmourné a v příběhu je těžké hledat naději. Ještěže jsem věděl, že na konci – aspoň že tam – naděje je. Scény znovu mrazí, snad jen tentokráte bez prvotního šoku. Masakr film, masakr knížka, masakr my. O nás to totiž je. O lidech. Nedělám si iluze. Kdyby se stalo a svět se dostal do stavu po apokalypse, takhle bude vypadat. Těch správných, co nesou oheň, bude málo. A těch ostatních… tohle by bylo přemítání na dlouho. Poslední kulka je pro sebe. Amen. [90%; 2020-03-17 Home sweet home] ()

brasek

Absolútne nudná "road movie", cesta bez zmyslu a bez akejkoľvek atmosféry. Pomaly sa vlečúci dej je zabiják a osobne som nepostrehol žiadne emócie, takže vlastne ani neviem o čom to píšu ostatní. ()

PanPyzamo

Drsné, emoční a místy napínavé. To byl pro mě snímek jménem Cesta. Jestli něco podle mě v post-apo filmech funguje, tak je to vztah dospělého s dítětem. Nikde jinde to podle mě nefunguje tak dobře než právě v takových filmech, kde spolu musí přežít a tento film to ukazuje na jedničku. Kruté scény, kde jsem si nejednou řekl, že bych v takové situaci opravdu být nechtěl. Co se mi ale na filmu líbilo nejvíce, bylo celkové zbarvení. Všechno prostředí bylo takové tmavé. Řekl bych do tmavě hnědé. Jestli mám něco rád, tak je to atmosféra a tu tento film pro mě rozhodně měl a tohle tmavší hnědé zbarvení tomu ještě sakra pomohlo a záběry na zničené okolí jsem si opravdu vychutnával. Jediné mírné zklamání byl pro mě konec, který mi přišel lehounce ustřižený a chtěl jsem ještě pár minutek, které by ukázaly, co se dělo dál. Celkově se ale za mě jedná o skvělý film, který doporučuji. 8/10 ()

Tomko87

Tam kde kniha pracuje s náznakami, film berie doslovne. Ale to nevadí. Film je bez tak špinavý, depresívny a beznádejný. Post apo ako má byť. ()

Stepca

Další příklad toho, že lze udělat věrnou adaptaci, která si ponechává stejnou kvalitu jako její předloha. Film exceluje v zobrazení ponuré atmosféry zničeného světa, a to jak díky realistickému vizuálu, tak i díky hudbě, která v knize samozřejmě nemohla být, ale zde se stává krásnou třešničkou na dortu. Příběh je jako v knize velice komorný a jednoduchý, hlavní postavy ztvárňují spíše lásku a dobro, kterého už v tomto světě moc nezbylo, alo to nijak neubírá na jejich charakteru. Scén bez dialogů je ve filmu mnoho a společně s pomalým tempem příběhu by mohly velkou část lidí odradit, ale to nevidím jako chybu, nýbrž jako nedílnou součástí McCartneyho ztvárnění apokalypsy. Takže pokud jste fanoušci knihy nebo chcete vidět pořádnou dávku depresí nebo asi nejrealističtější zobrazení apokalypsy, tak mohu tento snímek jen doporučit. ()

epsyn5

Přesně takovyto apokalypticky film bych klidne postradal. Na film Cesta jsem se těšil už od léta a zklamání na plné čáře. Otec a syn se snaží přežít konec lidstva, nezáživně. ()

frenkie

Takto beznadějný a bezútěšný film jsem snad ještě neviděl. Vykreslení zničeného, vyrabovaného, neživotného světa, kde se potulujou pouze zbídačení jedinci, nebo agresivní, ozbrojené skupiny, je skvělé. Takto nějak bych si představoval svět po klimatickém kolapsu(nebo co to vlastně bylo). Snímek vlastně nemá žádný srdcervoucí příběh, žádnou velkou pointu, sledujeme pouze putování a boj o přežití jednoho muže ve středních letech a jeho, asi osmiletého, syna. V několika flashbacích je nám vysvětleno, co se stalo s manželkou a matkou uvedené dvojice a jinak ani obraz, ani scéna o tom, co této katastrofě předcházelo. Při sledování tohoto díla si nemůžete nepoložit otázku, jak by jste se zachovaly vy, kdyby přišlo na věc. Hrdinové totiž jaksi nemají budoucnost...... Herecké obsazení je velmi dobré, Viggo Mortensen se dere do popředí mé soukromé TopTen. Ani ostatní herci/herečky ve vedlejších rolích nebyly špatní, zvláště R.Duvall byl dobrý a v masce starého, unaveného, špinavého, zarostlého vandráka skoro k nepoznání. Ten nepříliš optimistický, ale naprosto reálný konec mi brání dát plné hodnocení. Takže za 4*. P.S. Ten kluk je Ch.Theron opravdu podobný. Zajímavé.... ()

Vojta-B

stejně skvělé jako kniha, což se většinou u filmů nestává + perfektní soundtrack což u knihy není. jediná škoda, že jsem už na začátku filmu naprosto přesně věděl co se stane a jak to dopadne, ale tak to je u všech filmů, jejich knižní předlohu jste četli. ()

Whoossain

Co filmu nemohu vytknout, je jistě tíživá atmosféra, která diváka po celou dobu provází, a uvěřitelnost postapokalyptického prostředí. Rovněž hudební doprovod a herecké výkony všech zúčastněných nemají chybu. Co mi bohužel na snímku vadilo, je absence jakékoli akce a dějová prázdnota, kdy dvě hlavní postavy pouze putují od nikud nikam a nic dalšího se v podstatě neděje. Po celou dobu mě napadalo srovnání, možná překvapivě, s Potomky lidí, které považuji za minimálně o třídu povedenější. Přitom se v nich rovněž podařilo vybudovat podobně bezútěšnou atmosféru vykreslující totální rozpad lidské společnosti a rozpolcení hlavního hrdiny, který na jednu stranu pochybuje o smyslu lidského života v dobách, kdy lidstvo jako celek nemá žádnou budoucnost a na druhou stranu považuje stále více za nutnost dokončit své poslání. ()

deja.vu

..pribeh obycajnych ludi na neobycajnej ceste za neobycajnych okolnosti,.. ..v niektorych momentoch ma chytala panika a bol som v pomykove zbehnut do obchodu nakupit zasoby... ..jedno z najposobivejsich a najrealnejsich zobrazeni postapokalyptickej krajiny ()

pr.del

Pustit si to takhle o půlnoci..........to byl ale blej nápad.Teď abych do sebe hodil tři - čtyři rychlý panáky něčeho ostřejšího , aby se mi lépe usínalo.Protože tohle byl teda nášup na posílení deprese jak sviň.Opravdu nejhnusnější konec světa........nechtěl bych takhle skončit. ()

Yeah(c)

Byli zde ukazatele, ale lidé je nechtěli vidět... Je tomu zhruba 10 let co se planeta změnila. Dnes nezbylo téměř nic. Zvířata zmizela, rostliny uschly i přesto, že stále prší. Zásoby potravin již nejsou. Z měst se staly ruiny, z lidí se stali "zvířata". Poslední přeživší se živí jedinou potravou která zbyla - dalšími lidmi. Vítejte ve světě The Road a připravte se na asi nejdepresivnější postapokalyptickou podívanou posledních let. ()

babuška

Drama určitě ale dobrodružný film ne, posapokaliptická vize je asi to nejvíce přesvědčivé z celého filmu, hudba výborná i herci ale nějak mi to neštimuje všechno dohromady něco mi tam chybí ()

kolby

Asi mam to stastie, ze som doteraz necital kniznu predlohu. Pre mna to bola TOP kvalitka, co sa tyka postapokalypsy vo filme. Atmosfera, beznadej, depresia, strach, chlad.... do toho vsetkeho uzasny hudobny podmaz. Cely cas som mal nutkanie vykopat poriadne hlboky kryt, napratat ho konzervami a nastahovat do neho celu svoju familiu vratane seba. Mortensen obligatne perfektny, chlapcisko (jeho syn) posobil v celom filme ako jediny zablesk niecoho ludskeho, pozitivneho, kvoli comu sa oplati zit - ist po ceste. Bol som dojaty. Bavilo ma to. Presvedcive. 110%. ()

Arren

Z pocatku jsem si liboval. Post-Apo filmy mi byly vzdycky hodne blizke a i na toho Vigga jsem nikdy nedal dopustit. Bohuzel z pocatku realne a uveritelne chovani a zmatek prezivsich se postupem casu prerodi v iracionalni brecku. Pri nekterych scenach jsem jen nevericne kroutil hlavou a otazka 'Proc?' se zacala objevovat az prilis casto. Divne strihy me nutily premyslet, jestli jsem prave v retrospektive nebo v soucasne lince a to me docela nebavilo. A konec mi to dobil uplne. To co bylo puvodne asi zamysleno jako prekvapive rozuzleni mi prislo tak k smichu, jako uz dlouho nic. Osobne velke zklamani a zcela nevytezeny namet. ()

FAxPR

instantní deprese- jen přidat teplou vodu a zamíchat. viggo tady hraje opravdu všechno, protože na něm a na atmosféře, kterou jeho zoufalství vytváří stojí celý film. vážně jsem byl rád za "happy end", který u cormaca není běžný. ()

josmart

Je na cestě se svým synkem. Tuší, že v postapokalyptické krajině plné kanibalů je asi nějaká šťastná budoucnost nečeká. Je jeden z těch dobrých. Jediné o co mu jde je, aby synek nebyl snězen a pokud možno se mu podařilo přežít. Přece jen, třeba je naděje. Film je krutý a šedý, některé scény jsou opravdu husté. Jen mi na McCarthyho ten konec přijde nějak násilně rychlý a podezřele happy, nicméně předlohu jsem nečetl, tak nevím. ()

Názorožec

Knížku jsem četl a díky tomu mě film nijak nepřekvapil - leda doslovností a věrností předloze. Tedy přidávám se k již vyslovenému - kvalitní ale zbytečný (ačkoli si asi na sebe film vydělá a tím je ospravedlnitelný, ale pro mě moc ne) ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (více)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (více)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (více)