Veřejní nepřátelé

USA / Japonsko, 2009, 140 min

Film začíná v roce 1933, kdy se po odpykání 9letého trestu dostává John Dillinger na svobodu. Má obrovské sympatie veřejnosti, navzdory tomu, že páchá ty největší zločiny. Podle státních institucí vykrádal banky. Podle lidí trestal ty, kteří zavinili hospodářskou krizi. Dillinger spolu s Johnem "Zrzkem" Hamiltonem a dalšími kumpány přepadával banky za denního světla. Během loupeží zásadně nebral peníze chudým občanům, dokonce i k rukojmím, které využíval k bezpečnému útěku z místa činu, se choval vždy zdvořile. Mezitím se Dillinger vrací do Chicaga, kde potkává napůl Francouzku, napůl Indiánku Billie, do které se zamiluje. Elegantní gangster je mistrem úniků před spravedlností, a proto se policejní prezident J. Edgar Hoover rozhodne založit úřad zaměřený na potírání nebezpečných zločinců (pozdější FBI). Na tento případ nasazuje jednoho ze svých nejlepších mužů, agenta Melvina Purvise, který se po Dillingerových stopách vydává se zuřivou zarputilostí a jejich stále napínavější hra kočky s myší vyvrcholí v legendárním strhujícím zúčtování. (TV Nova)

TomikZlesa

HEAT 2 se sice nekonalo, ale Miami Vice to překonalo naprosto dokonale. Klasické old school přestřelky, to je přesně to co tenhle film zvedá z průměru, a zachranují celkovou nijakou atmosféru. Nepočítám poslední minuty, tam byla atmosfera skvělá, scénu s procházkou po policejní stanici sem krapet nepobral ?! ()

DruidKarel

805. hodnocený film: Snímek "Večejní nepřátelé" byl pro mě dozajista nejočekávanějším fimem roku a nakonec jsem byl z něj, nehledě na dobré hodnocení, hrozně moc zklamanej. Zaprvé: Depp si odbyl pouze to svoje a nijak se nevymikal průměrnému herci. Určitě to byla chyba scénáristy a režiséra, ne jeho. Pak ten příběh: docela nuda, která do sebe zamixovala pár pěkných přestřelek a akcí. A naposledy: Christian Bale - připadá mi to tak, že od dob Temného rytíře uplynula sice dlouhá doba, ale všude je "přebaleováno" a není to dobře. Zde byl naprosto plonkový. Proč tedy dávám 4*? Snad jenom z té naděje, jakou jsem do filmu vkládal. Na pár akcích a dvou skvělých hercích se film nedá stavět. Škoda. 4* ()

Amroth666

23.1. 2010 - Dva borci, kteří toho už tolik dokázali a předvedli se opět ukazují na scéně a navíc pohromadě. Dvojka, kterou nelze podcenit ani v tomto filmu, kde se opravdu předváví a ukazují, proč se o nich říká, že jsou jedni z nejlepších herců současnosti. Zmínka je o Christianu Balem a Johnny Deppovi. Nejvíce se mi líbila ta akce v tom širém lese - 10/10. Tam se ten film vyšvihl k ještě strhujícímu a bylo se na co koukat. Někdo říká nuda? Ani náhodou!!! Film je podle příběhu, takže se to musí podřídit. Bylo mi jedno, kdo tento krimi-mini souboj vyhraje. Depp my chvílemi s tím knírkem připomínal T-Baga z Prison Breaku. Ten konec spojený s kinem se vydařil úplně nejvíce. Krásnej závěr : "Sbohem můj ptáčku". Celkový dojem je velmi dobrý i po druhém shlednutí. ()

bukowski83

Příliš utahané, málo akce na to o čem film má vlastně vyprávět!Nezachránili to ani mí dva oblíbenci, co se dá dělat asi nemusím něco mezi gangsterkou a lovestory!Jo a dlouhé, příliš dlouhé to je! ()

annihilation odpad!

Myslím, že snímek vytvořila partička lidí naprosto neposkvrněných procesem filmové tvorby. Scénář někdo napsal na koleni za jedno odpoledne - a jelikož stihl jen kostru, prázdná místa jednoduše zaplnil střílením. Kameraman měl buď kocovinu, nebo film točil na handku. (Nepopírám, že je pravděpodobné obojí.) Vznikla z toho hrozná pakárna. Ale pak někdo přišel se spásnou myšlenkou - obsadit známé herce, na které se dá skvěle dívat. Ale pokud jste byli přesvědčení o tom, že výborní herci za každých okolností dokáží prosvětlit i ten nejhorší snímek, doporučuji se na "Public enemies" podívat - z tria Depp-Cotillard-Bale se vám bude chtít brečet. ()

C0r0ner

Michael Mann je velmi dobrý režisér a s Veřejnými nepřáteli to jedině dokazuje. Je to výborně obsazený a zahraný mafiánský film, který ukazuje, že Divoký západ rozhodně neskončil někdy kolem I. světové války. Škoda je jenom té stopáže, která mi přišla poněkud přepálená. 80% ()

Fallen_One

Nevýrazný a nesympatický Bale, klasický Depp a jinak příšerná nuda. Útěk z vězení - vykradená banka - schováváme se - jsme zavřený - útěk z vězení - vykradená banka...a takhle furt dokola. Připadalo mi, že děj ani nemá skoro žádný děj a že si ani nebere na mušku životopis Dillingera ale...vlastně jen točí o tom co již bylo popsáno výše. Zjišťuju, že se mi Depp začíná okoukávat a nejspíš už ničím nepřekvapí. Shame... ()

Dannysek4U

70% - a ty radoby modernisticka digitalka byla fajn pri scenach v lese a v dalsich akcnich sekvencich, ale jinak me teda nebeticne stvala. Ale celkove to neni nijak moc vyrazny, dejove ani nijak jinak. ()

Wormboy

Michael Mann vie tocit filmy. Johnny Depp je vyborny herec, Christian Balea je genialny herec, no vzhladom na priestor, ktory mu film ponuka, je ho tu prosto skoda. Vsetko je to pekne, v celku dobre napisane (spominany vstup Deppa na vyprazdnene policajne odelenie som zobral ako dost blby vtip), no posobi to nesmierne chladnym dojmom. Film som pozeral po cely cas napaty, avsak nepodarilo sa mi ho nejako uchopit, ci don hlbsie vniknut a prezit ho. Mann a jeho digitalna kamera mi tu v konecnom dosledku maximalne prekazali a silno dufam, ze po Collaterali (kde mi digital sedel), Miami Vice (kde mi kamera nevadila) a Public Enemies (kde ma uz vzhladom na retrotemu vylozene vytacala), sa rozhodne po klasickych postupoch, pretoze takata digitalna cesta sa mi vobec nepozdava. Napriek znacnym vyhradam, ktore ku filmu mam, ktore prikladam vyssie uvedenym dovodom, ide o kvalitnu filmarcinu so zaujimavym pribehom a skvelym herectvom a preto mi to neda ist pod 3,5/5. ()

U_S_O

Nadpriemerný bol tento film iba v jedinej veci a to svojou dĺžkou. A práve tá, uberá na jeho kvalite. Ale páčila sa mi hudba - tie gitarové vybrnkávačky v rezkom tempe :) (65%) ()

Andre3000

Opravdu povedená gangsterka, ve které prostě fandíte zápornému hrdinovi ať chcete, nebo ne. Přesto tomu něco scházelo, atmosféra...pak už by to byl dokonalý film. ()

Martrix

Původně jsem se chystal dát hodnocení 3*, ale byla by to nemístná shovívavost. I když jde o řemeslně výborně zvládnutý film a herecké obsazení je pro tento žánr z říše snů, nemají Veřejní nepřátelé atmosféru, ani pointu. Rozhodně by byl příběh Johna Dillingera mnohem zajímavější, kdyby byl pojmut spíš jako životopisný film, než toto uplakané lovestory. Dillingera se autoři pokusili vykreslit stejně lichotivě jako jsou slovenský Janošík, či britský Robin Hood. Buhužel ale bez nadhledu, vtipu, nebo dramatičnosti. S hereckým obsazením a rozpočtem, který měl Mann k dispozici, mohl natočit dechberoucí akčňárnu, drsné drama, komedii a klidně i muzikál, který by pobavil. Díky mizernému scénáři jsou Veřejní nepřátelé malinký kousek z toho všeho(mimo ten muzikál). Spousta scén byla přitažená za vlasy a Christian Bale ani Johny Deep nedostali možnost ukázat jak dobří herci jsou.Takže nuda, kdy je vám úplně jedno kdo, koho, kde a kdy zastřelí. Po Mannově skvělém Nelítostném souboji, jsou Veřejní nepřátelé překvapivě slabý film. PS: Pokud se i tak rozhodnete tento film vidět, vřele doporučuji v originálním znění. Český dabing je příšerný. ()

necisty

Velice nic, co bych vytknul ani z čeho bych se posadil na prdel. Vše jak má být, příjemná gangsterka s klasickým závěrem. ()

Juto

Je to zábavná jazda na zadnom sedadle do života vidieckeho chlapca, ktorý sa stal bankovým lupičom. 8/10 ()

messiah

Šest věcí mi vadilo. 1) kamera, 2) kamera, 3) kamera v akčních scénách, 4) Bale, 5) Depp a za 6) Bale/Depp. Vysvětlím: 1) kamera - ne, digitální kamera se k filmu ze třicátejch let opravdu nehodí. V jablkovém sadu například si přijdete že sledujete home video z maškarního plesu. Působí to těžce nepřirozeně. 2) kamera - zase příklad: honička v lese, záběry na běžícího člověka z úrovně jiného běžícího člověka, kamera roztřesená - vpořádku, dokážu překousnout že je roztřesená trochu moc. Ale! Na v téže honičce lesem jsou i záběry "ze stromů", "ze skály" a dalších statických pozic a tam už to přehnané roztřesení vyloženě znechutí. Bolej voči a hlavně, působí to težce nepřirozeně. 3) kamera - běh, přemisťování, jízda autem, vše příliš roztřesené a snímané z divných úhlů tak, že to nepůsobí zajímavě, ale těžce nepřirozeně. Nejhorší jsou však zdaleka přestřelky. Záběry přes rameno, záběry od podlahy a podivné švenky na stojícího střelce působí jak z PC her (což se k téhle gangsterce co? Nehodí!). Konkrétně pro představu, jak to vypadá. Když hraju Mafii, mám pohyby pohledu (nahoru, dolů, do stran) na myši. Občas se mi stane že svou neohrabanou pazourou myší pohnu špatně a pak se nestačím divit na co koukám. A takhle působí přestřelky ve Veřejných nepřátelých. Speciální případ přestřelek je, když se někdo pohybuje po v místnosti a střílí. Tyhle záběry jsou jak vystřižené z televizního filmu ČT, co se zabírání a "lacinosti" týče. Působí to těžce nepřirozeně. 4) Bale - jednak jeho role - zcela nevýrazná až nudná s nulovým propracováním. Samotný herecký výkon dost nevýrazný (to je ten z Dokonalýho triku?). 5) Depp - hraje skvěle, ale stále tytéž ksichty, stejná mimika, stejný pohyb a konkrétně u něj jsem toho už nějak trochu přejedenej. Muj problém, asi. 6) Bale/Depp - zkoukněte tohle a zkoukněte nelítostný souboj. Pominuli herecké výkony, byť výrazné nebo nevýrazné, tohle duo se prostě tomu rovnocenému z nelítostného souboje nemůže rovnat. Od začátku fandíte Dillingerovi a ten druhej je obyčejnej polda, protože někdo to dělat musí. Celý problém budu 6 se odvíjí od bodu 4. Škoda. A nakonec co se mi líbilo? Začátek (chvilku) a závěr (dlouho) mě bavili. Závěr od vstupu Dillingera na policejní oddělení až do konce. Jsem na mafiánský a gangsterský filmy, a tenhle film je gangsterka z krize, takže to je plusem. A na úplný závěr jedno srovnáníčko dvou emerických gangsterů -- Johna Dillingera a Jesseho Jamese = palec pro Jesseho .o) ()

c.tucker

Mann se zase předvedl v zářizém světle. Dokumentární kamera tomu dodává takový puns opravdovosti. Michael měl jako vždy v jeho filmech hudbu na jedničku, i když tentokrát více instumentální, která byla tak báječná, že jí nešlo nic vytknout. Vše bylo v takové souhře, že jsem se dokázal sžít s postavami už od začátku (při útěku z věznice) a časem to jen gradovalo až k citovému konci. Oba hlavní herci na jedničku - k Deppovi nemám co dodat, jeho výkon je jako vždy precizní a perfektní; Bale se opět po spackaném Terminátorovi zvedá na své postavení v herecké špičce (mimochodem mi nepříjde nijak zastínem dříve jmenovaným - je to prostě taková role a on je v ní senzační). Dále bych chtěl vyzdvihnout Billyho Crudupa a jeho J.E. Hoovera - ten člověk je taky pěkný chameleón. Asi nemám co tomu filmu vytknout, film na mě působil velice emotivně a kamera tomu ještě přidala. ()

DominikV

Nemůžu tvrdit, že by se dalo mluvit o filmu typu Kmotr, to v žádném případě, nebo o nejlepším mafiánském filmu všech dob, to taky ne, jenže tenhle film je tak ksakru zábavný, že mu méně jak 4* dát nemohu. Jedna parádní akční scéna střídá druhou a pří konečné scéně před biografem jsem byl napnutej jako kšandy. Největším plusem filmu jsou oba ústřední hrdinové, jejichž představitelé hrajou tak dokonale, že jsem skutečně myslel, že Johnny Depp je John Dellinger a Christian Bale že je Melvin Purvis. A parádní konečné retro titulky jakbysmet.... ()

Deverant

Po více méně přímé a jasně sledovatelné vývojové linii "Heat"-"Collateral"-"Miami Vice" jsou "Public Enemies" svým způsobem úkrok stranou. Ze všech rozdílů o kterých by se dalo mluvit, je nejvýraznější odlišné pojímání prostoru. Mizí město jako nespojitá rozlehlost i stejně prázdný prostor, který se nalézá mezi městy (vodní plochy, dálnice atp.) případně nad ním (finále u letiště v "Heatu"), vše se stává klastrofóbnějším: vnitřky aut, stísněné motelové pokoje, noční les, vězení. Právě příchod k vězení na začátku filmu, s modrou oblohou jež se nad ním rokládá, jako by byl rozloučením s bezbřehostí a neurčitostí rozléhajícího se prostoru předchozích Mannových filmů. Poté se už vše jen úžeji a úžeji teritorializuje, stává se stísněnějším, i kamera je těsně nalepená na herce. Dobře to ilustruje scéna, kdy Dillinger prochází policejní stanicí a všechna místa, která předtím navštívil jsou na nástěnkách "zmenšená" na fotografiích a nákresech. Ne náhodou se i poslední scéna odehrává v cele. ()

Devitka

Troška akce navíc asi byla ve dvou a půl hodinovém filmu potřeba a možná by nakonec přinesla i tu poslední hvězdičku :-) ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (více)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (více)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (více)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (více)