Veřejní nepřátelé

USA / Japonsko, 2009, 140 min

Film začíná v roce 1933, kdy se po odpykání 9letého trestu dostává John Dillinger na svobodu. Má obrovské sympatie veřejnosti, navzdory tomu, že páchá ty největší zločiny. Podle státních institucí vykrádal banky. Podle lidí trestal ty, kteří zavinili hospodářskou krizi. Dillinger spolu s Johnem "Zrzkem" Hamiltonem a dalšími kumpány přepadával banky za denního světla. Během loupeží zásadně nebral peníze chudým občanům, dokonce i k rukojmím, které využíval k bezpečnému útěku z místa činu, se choval vždy zdvořile. Mezitím se Dillinger vrací do Chicaga, kde potkává napůl Francouzku, napůl Indiánku Billie, do které se zamiluje. Elegantní gangster je mistrem úniků před spravedlností, a proto se policejní prezident J. Edgar Hoover rozhodne založit úřad zaměřený na potírání nebezpečných zločinců (pozdější FBI). Na tento případ nasazuje jednoho ze svých nejlepších mužů, agenta Melvina Purvise, který se po Dillingerových stopách vydává se zuřivou zarputilostí a jejich stále napínavější hra kočky s myší vyvrcholí v legendárním strhujícím zúčtování. (TV Nova)

elanista1

Mne tu trocha chýba poriadnejšia akcia a viacej napatia...tých pár prestreliek čo tu boli ma zúfalo nebavili, odohrávali sa v tme, neboli prehľadné. Veľa napínavých scén tu tiež nie je, keď si odmyslím finálnu skvelú scénu, žiadna mi už na um nepríde...ešte úplne posledná scéna je smutná. Okrem toho je soundtrack geniálny. Film je v poriadku, záverečných 20 minút je najlepších, ale medzi obľúbené si ho zrejme nezaradím. ()

Edeltruda

Veřejní nepřátelé jsou přesně ten typ "mužského filmu", který se naprosto míjí s mým očekáváním zajímavého filmového zážitku. Nebo jen nemám srdce gangstera (ani jeho milenky). Škoda, protože přesto všechno jsem si nemohla nevšimnout, že si tvůrci dali záležet i na detailech. ()

Dangerman

Veřejní nepřátelé, až příliš chlaný Bale versus padouch se vším všudy - Johny Depp. Na rok 1933 opravdu moderní vyšetřovací metody. Proti sobě sympatičtí padouši a nekompromisní muži zákona a jak už to v životě bývá, také krásná žena. Výborná podívaná - 80%. ()

eMeMko

Johnny Depp poslední dobou střídá povedené role s naprostými tragédiemi, ale naštěstí patří tento snímek do první kategorie. Jeho John Dillinger je herecky naprosto skvělý a baštil jsem ho celých 140 minut. Samozřejmě v tomto mafiánském eposu není sám. Ostatní herecké výkony jsou taktéž na velmi dobré úrovni, jen s přízvukem Christiana Balea jsem měl trošku problém. Vizuálně se jedná o pěknou podívanou, občas je ale trochu problém rozlišit jednotlivé strany - přeci jenom, černé kabáty v noci nejsou úplně dobré vodítko, zvláště pak, když je nosí všichni. Děj je přinejmenším zajímavý, má spád, ale rozhodně není bez chyby. Příkladem budiž scéna, ve které se John Dillinger vydá na policejní stanici, všude se v klidu prochází a dokonce s policisty diskutuje - to mi přišlo už hodně šílené a nereálné (což byla nakonec pravda). Ve finále se nicméně jedná o velmi povedený snímek, který rozhodně stojí za shlédnutí. ()

K1NGSLAYER

Když jsem viděl tento film poprvé asi v roce 2015, netušil jsem že se stane mým oblíbeným z žánru Bank Heist. Od té doby jsem ho viděl nespočetkrát, a stále se na něj rád kouknu znovu. Film vypráví o skutečném příběhu bankovního lupiče Johna Dillingera a jeho bandy, která se postupně rozpadne příčinou smrti jako domeček z karet. Snímek plný akce je doprovázen láskou vůči Billie Frechettové, která ji opětuje a stává se z toho velmi zajímavé drama, podobně jako ve filmu The Town (který má stejnou tématiku). Ačkoli nejsem fanoušek romantiky v podobných filmech, zde to krásně zapadá, neboť film vypráví reálný příběh. Johnny Depp zde předvedl velmi slušný herecký výkon jak je to u něj zvykem. O případu Johna Dillingera (toho opravdového) jsem si přečetl opravdu hodně (převážně anglických) dokumentů, a jsem překvapen, co tenhle chlap dokázal vymyslet. Zde není co vytknout. Ta akce doprovázena nezapomenutelných zvuků samopalu Thompson se mi vždy vybaví při pomyšlení na tento film. Co mě ale na tomto filmu dostalo pokaždé nejvíc a stejně, je jeho konec, který je doprovázen NEJLEPŠÍM soundtrackem ze všech filmů, co jsem kdy viděl. Skoro ukápla slza na konci. Michael Mann prostě ví jak dělat Bank Heist moviečka (Heat). ()

maverick080

Public Enemies je solídny film so zaujímavým mafiánskym príbehom, výborným hereckým obsadením a dokonalou kamerou. Čo mi na Public Enemies vadilo bolo niekoľko trhlín v scénari a pomerne dlhá stopáž filmu, no inak to je fajn. Priznám sa, uvažoval som aj dať 80%, pretože Public Enemies má aj naviac, no po druhom zhliadnutí krútim hlavou. ()

AndrewNewman

Mann je stále ten správny "man" a natočil ďalší chlapácky film plný prestrieliek a bankových lúpeží. Christian Bale tentokrát počas celého filmu nestíha za Johnnym Deppom, rovnako ako pred rokmi Al Pacino sledoval každý krok Roberta De Nira. Aj v tomto prípade je rola policajta druhoradá, pričom Depp si to podobne ako De Niro vo svojej klasike kradne celé pre seba. Film by dopadol oveľa horšie, ak by Jack Sparrow nepodával opäť jeden zo svojich skvelých výkonov. Verejní nepriatelia sú však menej vybrúsenejší ako Heat, hlavným dôvodom menšieho úspechu je zrejme fakt, že sa tvorcovia držali skutočných udalostí. Na druhej strane je to ale skvelá gangsterka s výbornými hercami, prestrelkami a krásnou Marion. K plnému počtu chýbala kratšia stopáž a viac agresívnejší spád. ()

Vito_LePour

Dost slušně zpracovaný příběh, skvělá živě působící akce. Perfektní dramatický a smutný závěr. Bylo to skoro na 5*, ale přeci jenom k maximálnímu hodnocení je trocha emocí na konci filmu málo. ()

Cinemagoer

USA v meziválečných 30. letech, pohnutá doba proslulá hrdiny na straně zákona i zločinu. Oblíbený to kus historie zlákal i Michaela Manna, který do nich zasadil příběh o tehdejším veřejném nepříteli č. 1, Johnu Dillingerovi, vycházeje ze stejnojmenného románu B. Burrougha. Výsledkem je dobová podívaná se skvělou výpravou, spolehlivými hereckými hvězdami, oslnivými přestřelkami, zdařilou hudbou nebo se zajímavou prací kamery. Avšak 140minutová stopáž je tentokrát opravdu příliš. Film kvůli tomu místy působí zdlouhavě, především v první polovině, a to navzdory tomu, že na scéně jsou známé tváře ve věrohodně napodobeném dobovém prostředí. Z herců mě nejvíce zaujal oblíbenec Christian Bale, Johnny Depp se do role fešáckého lupiče určitě hodí, výrazný výkon předvedla Marion Cotillard, např. při tvrdém výslechu na stanici FBI. Na Dillingerovi jsem postrádal totéž jako Billie – nevěděl jsem, jaký doopravdy je. Chyběl mi širší psychologický rozměr postavy. Není nutné vědět, jak žil před událostmi ve filmu, což ostatně bylo jen zmíněno, ale představit jeho motivace, názory, dojmy či svědomí mohli tvůrci více. Naopak velmi zdařile lze hodnotit přestřelky, které jsou natočeny přehledně, při nočních scénách efektně, potěší zpomalené záběry, až na výjimky přitom působí realisticky. Druhá polovina filmu rozhodně lepší než první, velmi povedený je podle mě závěr, jednak číhání před kinem je napínavé, jednak následný rozhovor agenta s Billie nenuceně emotivní. Škoda, že napětí ani záživnost film není možné přiznat mnoha jiným scénám, jež takto byly zamýšleny – dokonce i některým přepadením bank podle mého chyběla vážnost hodná krimi dramatu. Film měl určitě na víc, alespoň alternativní (režisérský) sestřih by pomohl. 7/10 ()

MichelG.

Na jednu stranu musim říct že film mě možná překvapivě celou dobu držel v napětí a bavilo mi koukat na Ameriku 30.let ale to je všechno. Nejvíc mi dojem zkazila digitální kamera. Přišlo mi že koukam na televizní seriál na ČT a Depp,Bale a ostatní mi v tom nějak neseděli. Depp podle mě neměl pořádně co hrát a Bale se skoro nedostal pořádně ke slovu. Možná když Depp nehraje vyloženě magora tak si s tim neví rady. Tady mi to teda tak přišlo. Na konci filmu mi došlo že už sem to všechno někde viděl a film celkovej na mě působil jako opakování lépe natočených filmů o gangsterech. Docela promarněná šance. Takze ve vysledku prumernej film, kterymu jednu hvezdicku vzal vynalez jmenem digitalni kamera. Přeci jenom sem našel eště jedno velké plus a sice sem hodně rád, že v době natočení Posledního Mohykána digitální kamera eště nebyla... ()

sebuLba

U mě lehké zklamání u tohoto snímku do kterého jsem vkládal velké naděje. Jako Mannův fanoušek jsem spokojený se stylem vyprávění a hlavně s precizností nastínění doby velké hospodářské krize. S digitalní kamerou se člověk musí smířit, nebo se přestat koukat na filmy Michaela Manna. Každý režisér má nějaký ten svůj trend, v tomto případě digitální kamera. Hodí se říct, že ať už v Miami Vice či Collateralu tam zapadla mnohem lépe. V dobové gangsterce to není úplně ono, ale jsou horší věci. Chybí mi tam rivalita mezi Balem a Deppem. Každý na opačné straně zákona a není z toho cejtit téměř nic. Bale diktuje podřízeným co a jak, přitom používá na chlup stejný výraz po celý film ať jde o jakoukoliv scénu ve filmu. Nevýrazný až to zabolí. Depp se baví, vtipkuje a užívá si vykrádání bank. A opět ukazuje jaká je to herecká hvězda. Hodně velké plus za jeho výkon v roli Dillingera. Na podruhé to bude možná lepší takhle 4* s odřenýma ušima. ()

Lachtan44

Klasická "gangsterka" už nebyla natočena opravdu dlouho, takže velký počet fanoušků půjde do kin s velkým očekáváním, které se podle mého názoru bohužel nenaplní... Filmu by neškodilo zkrácení o pár minut, něžné pohlaví může zamáčknout slzu, pánové si dramatickou chvilku také najdou, hudba neurazí nikoho. Dávám čtyřku za snahu o znovuvzkříšení žánru. ()

Mistle_

Skvělá kamera, skvělá muzika - kterou tam bohužel nebylo tak často slyšet, autenticita a vtažení diváka do děje, Deppovi sluší snad každá role, pan Bale šeptal i na půdě Bureau of Investigation jako Batman, Marion Cotillard nehrála ani z polovina tak, jako v Edith Piaf. Nevím, nevím. až na tu autenticitu se pro mne nic tak zvláštního nestalo, nicméně režisérovi se podařilo vystavět hlavní charakter Johnnyho tak, že divák prožíval s ním. ()

Neth

Všechno jsme už viděli stokrát - viděli jsme to už tolikrát jako Arnieho zlovulné zablesknutí bělmem. Kdykoliv člověk vidí ve filmu projet stařičký ford z roků třicátých, může si zvolat: "Jéé, tohle je úplně jak v Kmotrovi!" (uvědomuju si vážnost svých slov a přebírám za ně plnou zodpovědnost...) Kolikrát jsme viděli sympatického policajta snažícího se chytit sympatického ganstera, kolikrát jsme viděli jejich podobnost ("no ne, vždyť oni oba dva jsou úplně stejní!", případně: "jakou má danzel rodinu, co, zatímco russell večeří sám"). Nic nepřekvapí, všechno tu už někdy bylo. Ale nevadí, protože se na to stále výborně kouká, protože Public Enemies mají pořád co říct, nechybí jim styl, nechybí jim vtip, zápletka, zajímavé postavy, nějaká ta žena, nechybí jim nic - a dobře se na ně kouká. Nebo je to možná jen tím, že se nechám opít rohlíkem tj. stylovými muži s kravatami, klouboky a v kabátech, kteří jezdí stařičíkými nádhernými fordy a nosí samopaly. Jediné, co musím Public Enemies vytknout, a to vytknout jako vytknout, protože jsem měla prvních pár minut skutečně chuť odejít z kina a už nikdy se tam nevrátit (jakožto na Public Enemies, ne do kina jako do kina, rozumíme si) - a to je ta roztřesená ruční kamera. Beru, že ruční kamera nám dává pocit, že jsme součástí děje na plátně, na druhou stranu do tady bylo nějak moc - tedy nějak příliš, když já držím v ruce kameru, ruka se mi třese téměř neskutečně, ale proti tomuhle třesení jsem chodící stativ... Ale když to jinak vezmu kolem a kolem a rovnou dokola, můžu to říct zcela jednodušše: Public Enemies se mi zkrátka a jasně líbili. A podívám se na ně klidně znova. ()

bonovox

Čo dodať k filmu, ktorý je už vopred odsúdený na úspech? Azda len to, že nie je až tak vydarený a bezchybný. M.Mann síce potvrdil svoj obrovský potenciál, scenár a hlavne nie príliš strhujúce tempo film zhadzuje z vrchola rebríčka najlepších gangsteriek. Depp je excelentný, Bale mierne zaostáva a viac mu sluší čierny batmanovský oblek. No i tak celkovo slušná a miestami nadpriemerná gangsterka. ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (více)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (více)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (více)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (více)