Perníkový táta - Série 5

(série)
USA, (2012–2013), 12 h 56 min (Minutáž: 43–55 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Bryan Cranston, Anna Gunn, Aaron Paul, Dean Norris, Betsy Brandt, RJ Mitte, Bob Odenkirk, Jesse Plemons, Laura Fraser, Jonathan Banks, Steven Michael Quezada (více)

Epizody(16)

V poslední řadě už Walt nemusí roli drsného mafiána jen předstírat – morální úpadek ho přivádí až na vrchol drogového impéria, kde riskuje všechno a všechny. (Netflix)

BrooksW.Here

"Mr. White... he's a devil. He is... smarter than you. He is luckier than you. Whatever you think is supposed to happen, I'm telling you that the exact opposite is gonna happen!" Nemám slov, piata séria BREAKING BAD je neskutočné, nadupané, prešpekulované a dokonalé finále celého seriálu, ktorému nemôže absolútne nič konkurovať. Každý detail v piatej sérii je do bodky premyslený, v úplnom závere začne úplne všetko dávať zmysel a každá jedna vec sa pospája. Naozaj neviem, čo si mám myslieť, neviem, či sa mám hnevať, byť smutný, alebo či sa mám radovať z toho, že som tento seriál už dopozeral, pretože som si na viac ako sto percent istý, že mi bude veľmi chýbať... Piata séria začína veľmi dobre a svižne, som rád, že ani na chvíľu nespustila nohu z plynu, čím ďalej tým viac na rýchlosti a atmosfére iba pridávala – či už pri "SAY MY NAME", alebo pri Hankovom nájdení pravdy o Waltovi, no aj pri záverečnej "vyjednávačke", to je jedno, ale hlavné je to, že toto som od seriálu očakával už úplne od začiatku a konečne sa to aj dostavilo. Nemyslím si, že som niekedy v rámci seriálovej tvorby videl nejakú lepšiu sériu, ako bola táto... Už v prvej epizóde sa všetko začína rozbiehať a to hlavne vďaka triku s magnetmi, ktorý mi prišiel nadmieru originálny. Potom sa v troch častiach tempo na chvíľu zmiernilo, ale v piatej epizóde tvorcovia zošliapli plyn až k podlahe a naservírovali nám prvotriednu akciu, ktorou mám na mysli vlakovú lúpež, počas ktorej som sa skoro (s prepáčením) posral od napätia. V siedmej časti som mal konečne možnosť pozrieť si scénu, ktorej som sa nemohol dočkať už od začiatku sledovania seriálu a v epizóde č. 8 ma v posledných tridsiatich sekundách totálne zamrazilo, klobúk dole, myslím, že to bolo hlavným cieľom tej scény 🤔. Pekne prituhovať začína od deviatej až po trinástu časť, kde tvorcovia opäť stavili na záverečný cliffhanger, čo bol ten najlepší krok, aký mohli spraviť. Štrnásta epizóda s (podľa mňa veľmi poetickým) názvom Ozymandias bola pre mňa tým najlepším, čo som mal možnosť v celom BREAKING BAD, a vlastne aj v rámci všetkých seriálov vidieť, nemohol som sa ubrániť slzám v očiam (neplakal som, iba som mal sklenené oči, pozor na to, to je veľký rozdiel 😉). Pätnásta časť mala jemne depresívny nádych, myslím si, že hlavne preto, že seriál sa už blíži ku koncu a je to naozaj poriadne cítiť. No, a finálna, šestnásta epizóda predstavovala záver, ktorý nemohol byť lepší, všetko do seba zapadlo ako kúsky jednej veľkej skladačky... Pokúsim sa to zhrnúť, piata séria BREAKING BAD je a vždy bude jednou z najlepších vecí, ktoré môže človek v rámci seriálovej tvorby vidieť. Pre každého mám jedno VEĽKÉ odporúčanie: Vyhýbajte sa všetkým spoilerom súvisiacim s týmto "majstrštykom", ja som na to doplatil 😕. Nemám, čo viac by som k tomu dodal, toto je jednoducho MASTERPIECE, ktorému nemôžem dať iné hodnotenie, ako 10/10, ak by to bolo možné, tak dám aj 20. Pán Gilligan, vďaka, bola to jazda... "I did it for me... I liked it... I was good at it... I was alive." () (méně) (více)

klukluka

Vynikající. Na pomezí geniality. Za sebe jsem v této sérii objevil jen 1 drobnou chybku: Walter se domluví s konkurencí, že ji neodprodá surovinu, ale že jí bude dodávat hotový produkt. Ten pak místo toho lifruje do Česka, přesto ho nestihne žádný trest. S ohledem na to, jak moc to bylo vyladěný, věřím, že pro to existuje zdůvodnění. Je možný, že toho do Evropy směřovala jen malá část a konkurence z druhého konce Států si přesně podle dohody přicházela na svý, ale já jsem tam tuhle informaci nezachytil. Jinak to ale bylo celý famózní, skutečný grande finale rozdělený na 16 částí. Obdivuhodná záležitost. Smekám... ()

ScarPoul

Posledná séria je vo svojej sile nepredvídateľná, vysvetľujúca, smutná a zároveň po akčnej a emočnej stránke veľmi vyspelá. Nové postavy v priamom strete s tými starými hrajú možno nebezpečnejšiu hru ako si myslia. Obidve ústredné postavy aj Jesse aj Walt sú v tomto prípade rovnocenné a je rovnako ako v štvrtej sérií zábavné sledovať ako sa snažia - každá jedna a po svojom - prispôsobiť novým okolnostiam. Seriál je to výborný. Skvelý scenár a postavy aj akýsi morálny rozpad, ktorý zamrzí, pretože všetky postavy máme akosi radi - možno až na ženské osadenstvo. Najsilnejšia je séria v momentoch kedy postavy nehovoria veci čo by chceli a mali, ale divák tým nevypovedaným slovám rozumie. Divák totiž chápal motiváciam všetkých zúčastnených viac ako jednotlivé postavy. Preto je koniec taký smutný. A zároveň pôsobí reálne. 5 séria - 100% ()

Lachtaan

Jeden z nejhustěji a nejpoutavěji vykonstruovaných seriálů v celé historii televize dospěl do svého konce a celá druhá polovina poslední sezóny je jeden nezastavitelný kolotoč emotivních událostí, na jejichž konci nelze vidět nic dobrého. Takovýhle dějový spád nedokážou snad nabídnout ani nejoceňovanější filmové kousky. Díl s názvem Ozymandias, který je považován za nejlepší seriálovou epizodu všech dob, je silný a nikdy na něj nezapomenu, musím ale zdůraznit, že jsem od něj přeci jen čekal něco víc. Události po něm Perníkovému tátovi ovšem opět zaručily umístění v mé seriálové TOP desítce. [viděno na Netflixu] ()

JitkaCardova

So the creators broke bad too. ***A slovo "executive" ve spojení executive producer dostalo úplně nový význam. *** Čtvrtá série mi dlouho připadala nejlepší, pro to jemnění rozvíjení i snímání, a jak se v ní konečně zhodnotila investice do tří předchozích. *** Pátá znatelně zvukově i vizuálně zhrubla, i co do budování narativu, ale vlastně ten podlomený formát k takovému neslavnému finále sedí, a pro to dosahování nových a nových kruhů zla, jež se jako ty na vodní hladině budou šířit už napořád, se ta pátá, dobře podepřená, zaryla studeným hrotem přímo do srdce. *~ ()

• Jesse Pinkman (Aaron Paul) čeká na „Zmizíka“ u betonové konstrukce nádrže John B. Robert Dam v severovýchodní části Albuquerque. (ČSFD)
  • Jesse Pinkman (Aaron Paul) v epizodě řekne pouze pět vět - všechny zazní až ke konci dílu. (jerry12)