Rodinný outsider, který nakonec stál v čele Američanů. Životní příběh prezidenta George W. Bushe. Nikdo by to do něj v mládí neřekl, přesto dnes patří mezi nejznámější osobnosti americké historie. Biografický laděný film o životě George Walkera Bushe sleduje budoucího 43. amerického prezidenta od roku 1967. Od jeho nevázaných a hodně bezstarostných dnů na vysoké škole, přes vojenskou službu, guvernérský úřad v Texasu. Všímá si jeho zapojení do velkého byznysu v naftařském průmyslu, až po prezidentskou kandidaturu v roce 2000, mapuje první čtyři roky v nejvyšším úřadě, až po druhou kandidaturu v roce 2004... (Česká televize)

jenik71

Prezidentovi Bushovi jsem nikdy nepřišel na jméno, s jeho politikou jsem nikdy nesouhlasil a i v dnešní době ho stále považuji za nejhorší hlavu státu v historii USA. To ovšem není důvod, abych se na film o jeho osobě nepodíval. A musím přiznat, že od Olivera Stonea jsem čekal o dost víc. K vidění je něco málo z Bushova soukromí, větší část ale zabírá politika, konkrétně vedení konfliktu s Irákem. Víc bohužel tento film nenabízí a tak si tři hvězdičky zaslouží především Josh Brolin, který zahrál největšího politického primitiva docela s přehledem. ()

ZkuKol

Dosti jsem se po WTC bál, aby se film nezvrhl v lacinou agitku a nebo patetickou nudu. Ale Stone mě příjemně překvapil, až na občasné ulétnutí u hudebních podkresů, které jsou až příliš prvoplánovité, si uchoval nadhled a odstup. Obsazení je vskutku vynikající a herci předhánějí jeden druhého. Slabinu filmu bych viděl, bohužel, ve scénáři, kdyby se víc soustředil na okamžiky voleb a vyjednávání před válkou a méně na občasné, až zbytečné, vykreslování Bushovi povahy jeho všeobecně známou minulostí, mohlo jít o mnohem originálnější, více strhující a celkově zajímavější snímek. Ale i tak jde o zajímavý nadprůměr a příjené překvapení ze Stoneovi strany... 70% ()

Mr.Jackass

3 a půl podle mého názoru. Solidně zahrané od Joshe Brolina a zajímavý nápad udělat z George Bushe ml. člověka, který má své problémy a je stejný jako kdokoli jiný, ale bohužel on drží otěže směřování USA a potažmo celého západního světa. ()

xLIGHTx

Josh Brolin sa ukázal v parádnom svetle. Oliver Stone má/mal dlhšiu dobu Georgea W. v zuboch, čo ale nie je tajomstvo. Tiež som čakal, že bude k Bushovi viac kritický. Každopádne, veľká časť USA bola z vtedajšieho prezidenta dosť na prášky /možno ako niektorí pri D. Trumpovi, ale to je iný príbeh/. Hoci isto mal mnoho fandov, veď sa napokon dostal do úradu, dvakrát. G. W. Bush bol dosť kontroverzná osoba, v niečom možno zaujímavý, ale zároveň ho sprevádzala od počiatkov akási aura nekompetentnosti, nevyspytateľnosti, čudnosti a svojvôle. Myslím, že sa toto režísérovi perfektne podarilo docieliť i vo filme a tento rozporuplný dojem som mal i z J. Brolina a O. Stone opäť pripomenul, prečo mnohí maju radi jeho rukopis. /*E. Banksová, príjemná v úlohe manželky. Niekedy sú trochu mätúce časové skoky, ale dá sa to zvládnuť. Condoleezza Rice stvárnená Thandie Newtonovou, tak to sa podarilo. Ale i Colin Powell, tiež napr. Donald Rumsfeld./ Veľmi dobré. ()

Kracken

Tenhle film se rozhodně Stoneovi povedl. Sonda do Bushova soukromý a jeho politických kousků působí objektivně a snaží se ukázat prezidenta ve skutečném světle. Herecké výkony Joshe Brolina je pak velmi příjemné sledovat. Konečně se Oliver Stone vrátil. ()

rozbris

George W. Bush z jiné perspektivy, ikdyž jste prezident Spojených států amerických tak pořád z Vás mohou udělat šaška před celým světem. Neměl to Bush jednoduché. Stále si připadal, jako by stál ve stínu svého otce. Myslím, že po shlédnutí tohoto filmu budete mít taky jiný názor na tohoto muže, kterého jste znali jen z televizních zpráv. ()

Hanys_

Stone nám ukazuje, že Bush byl vlastně kdysi fain týpek a i v době prezidentování to je obyčejný člověk, který si přeje pouze svobodu pro celý svět :) Neustálé záběry v první polovině na opilého George a láhve whiskey kolem něj mi ale lezly na nervy. Co dělalo děj zajímavějším byl ten Bushův život v otcově stínu. A jejich vzájemné rozhovory patří k tomu lepšímu z filmu..Celkově je tohle promarněná šance, kterou ani Stone nedokázal využít. 5.5/10 ()

1860

"Už od začátku války s Irákem jsem si odřekl sladkosti. Tato moje osobní oběť má ukázat podporu našim vojenským jednotkám". Podle mého názoru jeden z nejhorších prezidentů USA v historii.. Za nízké hodnocení si všakmůže film sám.. Předkládá nám nezáživné věci z rádoby mladosti Bushe juniora a v druhé polovině filmu ho obhajuje z války v Iráku.. Když k tomu přidáte, že většinu filmu Brolin mluví s jídlem v puse, vyjde vám z toho silný podprůměr.. Jediné, co mě více zaujalo, byl vztah s otcem, kdy scény s Cromwellem, patřily k tomu nejlepšímu.. ()

divak84

stone si bushe pořadně vychutnal. nejvíc dobře vypadal však jeffrey wright jako powell. brolin nevim nevim. naučil se pohyby a gesta dobře, ale bohužel tak nějak si myslím, ež divak nebyl zvědavy na bushe jako na křestana, či baliče holek , ale jako na postavu, která odolává tlaku medii po irackem polofiasku (nejsem zastance bushe ani valky, ale svrhnutí saddama beru jako velke plus). zatím jsem stoneovu stylu moc nepřišel na chut snad vyjma wall stretu, nepřišel mi film moc nudný, ale je fakt, že nějake ty flashbacky mohl zkratit. největší slabia filmu pro mě osobně byl až přiliš konec. bushova oblibenost totiž neklesala v pruběhu valky ale až nějakou dobu po ní a po nevyhnutelných masakrech a neustelaho oddalnování odsunu jednotek. utnout film kratce po svržení saddama, vroce 04, mi přišlo trochu "divné". sám stone však, cítím, řekl vše co chtěl. chtěl jej hlavně ukazat jako prosteho človíčka, uražliveho, často dětinského, až jednoducheho (na statnika). film udernost má, nemá dle meho vak tempo, ktere ve druhé půlce mělo být. film nijak nesthne a po prvnim shlednutí nemá čím nalíkat na opakove zkouknutí. ()

F.W.Colqhoun

Stoneova verze Rain Mana. Anebo Forest Gumpa? Věrohodnost ilustrací ze života nechvalně proslulého státníka posuzovat nemíním; životopisy konzumuji v minimálním množství a na zpětné rešeršování jsem trochu línej a unavenej. Na některých filmech Olivera Stonea jsem vyrůstal. Noční promítačky The Doors a Čety byly v našem obýváku tak časté, že se rodina začínala bouřit. Pásky dvou set čtyřiceti minutových véháesek jsem reprízováním vytahal na skoro dvojnásobnou stopáž. Oukej, přeháním. Kam se v tomto směru hrabu na Olivera Stonea. Dnešní druhá projekce dvojitého véčka po delší době mi připomněla, proč jsem měl jeho filmy tak rád. Byly a zůstávají takové, jaké jsem je jako teenager podvědomě oceňoval - skvěle natočené, rétorické, manipulativní, zkratkovité, didaktické. Nadšení za léta opadlo. Režisérova neschopnost věci nedoříct způsobuje kriticky naladěnému divákovi značné potíže. Je jasné, že vměstnat Juniorův pohnutý příběh do dvou hodin bijáku se zhuštěním pracovat musí, ale... Fakt mi musí být předhazováno, že nejmocnější muž planety žere sendviče jako hovado? Že fandí až se dáví? Že oslovuje otce i v pokročilém věku "papi"? Nefér - což je mimochodem další důvod, proč jsem míval Stonea rád. Brolin hrotí přízvuk do extrému, ale jeho mimická křeč je přesná. Bushe hraje tak, že mu tu lítost skoro baštíte. George W. Bushe poznáváme jako debílka, který nedokáže mírnit texaský přízvuk, pochopitelné komplexy zvládá s pomocí chlastu/víry a jen vzdáleně tušívá, že něco trochu posral. Táta a brácha jsou frajeři, ale on umí jen chlastat, běhat a memorovat. Přesto to nějakým záhadným způsobem (dle principu "lidi nakonec vždycky volí toho, s kým by šli nejraději na pivo") právě jemu podaří urvat prezidentské křeslo, a to dokonce na dvě volební období. Stone na jeho postavu neaplikuje tradiční zlounské efekty, prostě jeho verbální projevy podbarvuje vidláckými kovbojskými brnkačkami. V zájmu zachování soudnosti odmítám pomyslet na možnost, že něco ze Stoneova filmu byť jen vzdáleně odpovídá skutečnosti. Co přes všechny všechny uvedené nedostatky bijáku nelze vyčítat nudu. Oči jsem třeštil a uši natahoval plné dvě hodiny. ()

ThomasCrown

Pohľad na život malého veľkého muža. Z tohto spracovania mi tak vyplýva, že na väčšinu zlých rozhodnutí bol Bush navedený svojimi poradcami, no mám pocit, že on bol ten natvrdlý texasan, čo na všetko prikývol. Veľmi sa mi páčil komentár - prečo ideme do Iraku, keď Al Kaida je v Afganistane. Ozaj trefné hľadanie výhovoriek. Nijako Bushovi nezazlievam jeho bujarú minulosť, veď bol mladý, ale na druhej strane, do Bieleho domu by to taký človek dotiahnuť rozhodne nemal. Ale veď rodina sa postará....Stone sa aspoň nebál obviňovania. Mimochodom, skvelý Josh Brolin a Thandie Newton je na nepoznanie. ()

Ezekiel1

Neuvěřitelné....! Stone vykresluje Bushe jako neskutečného hlupáka. Pravého jižanského burana, který se z trosky vyšplhal až na vrchol. Docela by mě zajímala reakce samotného George Bushe na snímek. Pokud ho již shlédl, tak musel být doslova šokován. Pasáže zklamání a hádek s otcem jsou prolínány v průběhu takřka celého filmu. Samozřejmě ve středu zájmu kritiky neoblíbeného prezidenta je válka v Iráku. Rozvleklý a více méně nudný počin. Brolin OK. ()

dehlie

dosť náročné zhodnotiť film o prezidentovi, človeku ktorého ste vďaka jeho politickým rozhodnutiam nemali rád. o tom, čo vykreslil stone vo W. som mal viacmenej vedomosť (že bol george walker problémovým synom, vyliečeným alhokolikom, že ho "osvietil" boh) takže celý príbeh a scenár ma nechal chladným. W. stojí a padá na výkone josha brolina, ktorý má stále presvedčuje, že už patrí do 1. hereckej ligy. 43. prezidenta USA som nemal v obľube, na filmovom plátne však pôsobí sympatickejšie ako v skutočnosti. oveľa viac ma iritovala neskutočne odpudivá Condoleezza Rice v podaní Thandie Newton. ()

sona123

Svižné tempo, výborný výběr herců i jejich výkon, make-up (často zcela věrni originálu), báječně sestříháno (prostřihy současnosti se začátky, kdy se George teprve dopracovával k politické kariéře a vůbec nápadu být politikem), jen by mě zajímalo, zda skutečně W. tolik bojoval se svým otcem a vnímal bratra jako konkurenci. Jinak jsem dostala přesně to, co jsem si představovala, že dostanu. Tři slušné *** ()

aLPaC

Na rozdíl od nudného "Nixona", tohle nuda vůbec není. Stone změnil styl a i díky aktuálnímu tématu W. zaujme mnohem víc. Možná za 20-30 let změním názor, ale teď to tak cítím. A chtěl bych pochválit Joshe Brolina, jehož gesta, mimika a vyjadřování bylo naprosto přesné s Bushovým. Na jeho projev si totiž stále ještě moc dobře pamatuju. ()

Gore

Oliver Stone po Alexandru a WTC pokračuje ve strmém pádu dolů své kariéry (uvidíme, jak se vypořádá za dva roky návratem k vietnamským kořenům). Ve W. o Bushovi nám předvádí směsici různých žánrů, které jen nakousne a už žene zase jinam. Filmu škodí i vysoké skoky v čase, kdy diváka poměrně mate a přeskakuje poměrně důležité momenty v jeho kariéře a zaměřuje se spíš na období tatínkova rozmazleného spratka než na nějaké důležité momenty v jeho kariéře. Zdlouhavé a nudné jsou rozhovory o útoku na Írák, které zabírají snad polovinu filmu. Neameričana, nepolitika a lidem za několik let, ten film neřekne zhola nic. Zde je možná velká škoda, že to nebylo natočeno klasickou osvědčenou formou životopisnýho filmu. Jediné, co musím do plusu dát, je výkon Joshe Brolina, ale to je na film nedostačující. ()

Festival Barbakan aj o kvalitných filmoch

Festival Barbakan aj o kvalitných filmoch

29.08.2009

V Banskej Bystrici sa v priebehu piatich dní (23. 9. – 27. 9.) uskutoční v rámci multimediálneho festivalu Barbakan i prehliadka kvalitných filmov. V predpremiérach budete môcť vidieť napríklad… (více)

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží

17.07.2009

Jihoamerická revoluce podle Stonea

Jihoamerická revoluce podle Stonea

12.12.2008

Oliver Stone si pořád hraje na „svědomí Ameriky“, ale návštěvnost a kritiky jeho posledního opusu z Bílého domu W. naznačují, že tohle jeho vyhrožování levicovým prstem zajímá čím dál míň diváků.… (více)

Další biografie na obzoru

Další biografie na obzoru

13.08.2008

Amerika posledních pár měsíců žije volbami a tím, že je tu dost reálná možnost, že se prezidentem momentálně asi nejmocnějšího státu na světě stane Afroameričan. Politika zkrátka hýbe celým USA a… (více)