Muži zákona jsou schopní a odhodlaní. Ale pašeráci koní také... Je krátce po vzniku Československé republiky, ale obyvatelé chudé příhraniční vesničky pod Tatrami mají jiné než státotvorné starosti. Bývalý voják Marek Orban (M. Dočolomanský) chce pro všechny sousedy získat peníze na odjezd za lepším životem do Ameriky, a proto s partou kamarádů pašuje koně z Polska. Dosud ho nikdo při činu nechytil. Pohraničníci jsou bezmocní. Proto přijíždí z Prahy velitel finanční stráže Halva (R. Brzobohatý) se svými muži. Tak jako Orban a jeho kamarádi, i Halvovi lidé mají za sebou válku a jsou vycvičení k boji. Vůdci obou skupin se však teď ocitli proti sobě. I když se vzájemně respektují, jsou stejně sveřepí a odhodlaní neustoupit ani o krůček. A oba jsou dobře ozbrojení. Jejich konflikt, i když si to ani jeden nepřeje, tudíž od počátku spěje k násilnému konci... Slovensko-český koprodukční film natočil zkušený režisér Martin Hollý vzápětí po svém (rovněž koprodukčním) opusu Signum Laudis. Film vznikl podle scénáře Tibora Vichty, jenž díky svým znalostem prostředí adaptoval původní scénář českých autorů Víta Olmera a Marty Kadlečíkové. Film tedy respektuje historické reálie, avšak je zároveň dobrodružnou podívanou, která má díky svým řemeslným kvalitám působivost i dnes. (Česká televize)

ZkuKol

Opravdu velmi zajímavý námět a skvělé herecké obsazení, ale jako kdyby se tvůrci báli akce, spádu , napětí a schválně to zpomalovali a obírali o šťávu. Prostě nejsilnější dojem z celého filmu je obava: hlavně prosím neudělejme nějaký západní žánr, my jsme kluci z Československa a děláme jen film jako umění. Ať už to příběh žádá či nikoli, ať už to umíme nebo ne! Promarněná příležitost a přitom to ze začátku vypadá tak slušně... ()

vitekpe

Brzobohaty a Docolomansky proti sobe, oba sympataci. Film, kterej neni spatnej, ale stejne tomu trosku neco chybi...nevim. Doporucit rozhodne lze, minimalne pro jedno zhlednuti. ()

klúčik

V prvom rade výborné herecké výkony ( Brzobohatý, Dočolomanský, ). Tento film je na slovenské pomery jeden z tých najdobrodružnejších. Krásne prostredie Tatier filmu moc pomohlo. 80%. ()

klukluka

Ta jedna hvězdička je lehce nakřáplá, ale když může film z roku 1981 vypadat na led obrazovce v roce 2022 takhle, tak s tím nemám problém. Tohle je ten typ filmu, u jehož sledování snad každýho diváka- nevím, jestli i ze Slovenska, ale věřím, že o nás z Česka to platí- napadne otázka: co se ti to v té svobodné éře stalo, česká kinematografie..? ()

Slimak

Ten způsob natočení a ta parádní akcička která nepůsobí v žádném případě trapně...to je žůžo...tento film bylo moje první setkání s Martinem Hollým a od té doby nedám na jeho práce dopustit.... ()

Kovaja

Už dlouho sem nezažil při sledování filmu takové blaho jako ted,tohle právem patří do zlaté pokladnice Československého filmu.Spousta skvělých herců ať už našich nebo slovenských zasezených do malebné ale drsné přírody.Herecký souboj 2 hlavních představitelů je opravdovým zážitkem.Duo Brzobohatý-Dočolomanský sou opravdoví páni herci kteří hrát nemusí ale oni se prostě takhle narodili.Opravdu neskutečný zážitek.Škoda jen že stopáž není aspoň o 30min delší ()

Marina111

Odstúpenie určitých území istému štátu - to je jeden z najväčších, ale aj jeden z najobchádzanejších problémov prakticky celej strednej Európy. Tento film sa tejto problematike pozrel zoči-voči, doslova chlapsky. A kým sa tak stalo, stihol aj nadchnúť partiou hôrnych junákov pašujúcich kone a túžiacich spasiť svoju dedinu jej presídlením; rovnako - a predsa inak - udatnou partiou českých strážnikov prichádzajúcimi nastoliť poriadok, a spormi oboch ich "vodcov". Prirátajme k tomu prenádhernú podtatranskú scenériu, uhrančivú muziku, neopakovateľnú atmosféru, prestrelky, dedinskú zaťatosť, chalpskú silu, krčmové popíjanie, originálne procesie, silu kolektívu, silu dominantného jednotlivca... 92 veľmi efektne využitých minút. A klobúk dole. Plus hlboká poklona pred tvorcami. ()

Mikino00

Akčnější podívaná z prostřědí nádherných Tater, kde ticho a klid narušuje místní Jánošík, samozřejmě z těch nejušlechtilejších důvodů, jenže občas jde přes mrtvoly nejen koní. Dočolomanského postava je mnohem sympatičtější než Brzobohatého a tento souboj dvou osobností v neklidném pohraničí vyznívá jasně pro Slováka. Moc se mi líbila ukázka vesnické struktury, myšlení tehdejších lidí, střet dvou světů i sonda do tohoto zapadlého kraje. ()

ArthasKarfa

Krásný film z prostředí Československo-polských hranic, kde se utká boj finanční stráže s pašeráky, chudoby a zákona a hlavně boj lidského přesvědčení hájit práva nově vzniklé republiky. Myslím, že málokterý Čech zná události a nesnáze s jakou procházela nově vznikající Evropa a její hranice se stávaly často místem krutých a nelítostných osudů obyčejných lidí, kteří z většiny prošli strašnou Velkou válkou. Tento film výborně mapuje a ukazuje nesnáze se kterými se museli "novodobí hraničáři" vypořádat pro klid a pořádek Československa. ()

Brejlil

Celý film se dá shrnout do závěrečné věty: "Pašoval koně z Polska do Polska." Víc tato neúměrně natahovaná anekdota nenabízí. Psychologie postav je poněkud zvláštní, což je dobře vidět po vraždě prvního finance. Jiný by bezohledně terorizoval celou vesnici (každý ví, co se vlastně stalo), ale Brzobohatého velitel nedělá nic. Dokonce někam zmizí (míněno filmově). Podobné je to po závěrečné přestřelce na hranici. A konec sice působí jako snaha o ironii dějin, ale je to jen pointa nepříliš dobré anekdoty. Jediné pozitivum: opět jsem si oživil trochu slovenštinu a ČT nabídla něco málo ze skoro neznámých slovenských filmů. ()

Danny88

Tvorcovia nevyuzili krasu Tatier kde sa aj dej filmu odohrava. Krasa Tatier je vo filme ukazana len okrajovo co je velmi velka skoda. Dalej film ma moc rychly spad a preto by som dal pred nos trosku dlhsej stopazi kde by mali vedlajsie postavy vacsi priestor na svoje role. Dalej chyba trosku viac prestrelok medzi paserakmi a financami. Toto su jednoducho veci ktore chybali k dokonalosti filmu, ktory vsak uchvaty vtedajsou povojnovou situaciou alebo skor atmosferou, (tesne po 1. sv. vojne). kedy vznik samostnanteho statu negarantoval istu pracu a plny zaludok. Kedy sa vlastne ludom nedostavali tieto veci a boli donuteni (najma v hranicnych oblastiach), zivit sa pasovanim (najma v tomto pripade) aby zaistili blaho svojim najblizsim...Film si isto este niekedy pozriem. Spokojny na 75% P.S. Zas vynikajuci Dočolománsky ()

kkarx

Česko-slovenský Nelítostný souboj, kterému chyběl akorát ten fatální střet dvou hlavních postav na konci... Dva silné charaktery na opačných stranách zákona v líbivém a drsném prostředí Tater. Taková škoda, že závěrečná přestřelka je nepochopitelně utnutá, přitom epické finále ve skalách ala Winchester '53 se přímo nabízelo. Místo toho přišlo anti-klimatické rozuzlení zanechávající jen trpký pocit nezadostiučinění. ()

FOCKE_WULF

Slovenská požičovňa filmov Bratislava uvádza………kurevsky povedenej western. Už dlouho jsem neviděl takhle perfektně fungující film. ()

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012