Muži zákona jsou schopní a odhodlaní. Ale pašeráci koní také... Je krátce po vzniku Československé republiky, ale obyvatelé chudé příhraniční vesničky pod Tatrami mají jiné než státotvorné starosti. Bývalý voják Marek Orban (M. Dočolomanský) chce pro všechny sousedy získat peníze na odjezd za lepším životem do Ameriky, a proto s partou kamarádů pašuje koně z Polska. Dosud ho nikdo při činu nechytil. Pohraničníci jsou bezmocní. Proto přijíždí z Prahy velitel finanční stráže Halva (R. Brzobohatý) se svými muži. Tak jako Orban a jeho kamarádi, i Halvovi lidé mají za sebou válku a jsou vycvičení k boji. Vůdci obou skupin se však teď ocitli proti sobě. I když se vzájemně respektují, jsou stejně sveřepí a odhodlaní neustoupit ani o krůček. A oba jsou dobře ozbrojení. Jejich konflikt, i když si to ani jeden nepřeje, tudíž od počátku spěje k násilnému konci... Slovensko-český koprodukční film natočil zkušený režisér Martin Hollý vzápětí po svém (rovněž koprodukčním) opusu Signum Laudis. Film vznikl podle scénáře Tibora Vichty, jenž díky svým znalostem prostředí adaptoval původní scénář českých autorů Víta Olmera a Marty Kadlečíkové. Film tedy respektuje historické reálie, avšak je zároveň dobrodružnou podívanou, která má díky svým řemeslným kvalitám působivost i dnes. (Česká televize)

Schlierkamp

Velmi kvalitní československý snímek popisující zajišťování státních hranic v Tatrách někdy kolem roku 1925. Krásná tatranská příroda, duel dvou charakterních mužů, skvělá režie M. Hollého a v neposlední řadě úderná western hudba S. Stračiny vytvořily z tohoto filmu něco nevšedního. Po celou délku snímku bylo napětí nastaveno na poměrně vysokou laťku a v četných mimořádně dramatických scénách se ještě zvýšilo. Mezi tyto vzrušující momenty patří např. první upřímný rozhovor rivalů, naprosto přirozená bitka dvou čs. playboyů a závěrečná western přestřelka na hranicích. Oba hlavní představitelé hráli naprosto přirozeně a věrohodně, což je u takových jmen jako R. Brzobohatý či M. Dočolomanský samozřejmostí. Pozoruhodný je fakt, že M. Dočolomanský se ve skutečnosti také narodil ve slovenské obci, jež nyní náleží Polsku. Toto drama ze slovenského pohraničí s překvapivou pointou si dle mého názoru zaslouží nejvyšší hodnocení. ()

Biopler

Sklamanie. Čakal som oveľa vypiplanejší film. Dvaja hlavní protagonisti sa poriadne neopreli do svojich rolí a málo som im veril ich herectvo. Filmu chýbal aj poriadny scenár a celkovo pri úvodnej scéne a titulkovom intre čaká divák dobrodružstvo, nejakú prestrelku, a dočká sa v závere, ale je to skôr na spôsob "aby sa nepovedalo, že tam nič nebolo". Chýba drive, len samotné prostredie Tatier ma nenadchne. ()

Rado H.

Pravděpodobně nejlepší CZ/Sk "western" před Je třeba zabít Sekala. Zapomenutý klenot, několik zajímavých menších rolí dnešních hvězd...Po důkladném zvážení jsem dal maximum hvězd, i pro zvolené téma, tak smutně málo známou část našich dějin. ()

Lupes

Vůbec to není nudné. Herecky bravurní, atmosférou silné, navíc se to vzpírá americké doslovnosti, což je zároveň i příčina první slabiny díla. Je jí jakási pachuť na závěr, pocit nedokončeného či nedovyprávěného příběhu. Druhou (a zásadní) slabinou je pak motiv jednání jednotlivých postav. Zkuste sjednotit vesnici, zkuste staré přimět ke stěhování a novému začátku, zkuste chtít po lidech společnou vizi a majetkovou oběť, zkuste po vojácích, aby nestříleli či nemstili zastřeleného kamaráda... ()

deLaFere

Celý film táhnou charismatičtí Dočolomanský a Brzobohatý, oba jako vždy podávají výborný výkon, ale tak úplně to nestačí vzhledem k těžce průměrnému scénáři, který je trochu přitažený za vlasy. Z jedné strany hezká ukázka klasické soudobé slovenské vesnice i s jejími negativy, z druhé strany trochu uhozená zápletka, která není úplně důvěryhodná. Vzhledem k době vzniku je ve filmu překvapivě málo ideologie, i když samozřejmě tvůrci nemohli vynechat skryté či viditelnější útoky na první republiku. Slabší tři hvězdy. ()

rivah

Úvodní "rudí jezdci" navozují atmosféru, realistický příběh a přitom trochu eastern, poctivý Hollý to umí, vybrat si výborné herce, kameramana. Nedoceněný tvůrce. ()

Adiemus

Po druhém zhlédnutí (cca po deseti letech) zvyšuji hodnocení na maximum. Nemám, co bych vytkla - skvělá kamera, hudba, o hercích ani nemluvě. Žádná levná šmíra, která by se stěží uplatnila u ochotníků a která se zhusta objevuje v současnosti, ale herecká elita. Tady se velice vyplatila česko-slovenská spolupráce, protože málokterý slovenský film má obstojný zvuk. Že by zafungovala česká kontrola? ()

BigBang

Hromada hereckých hvězd, zajímavé téma. Možná jsem nebyl jen soustředěný, ale měl jsem problém udržet pozornost. ()

Tormentor665

Hollý je pro mě něco jako slovenský Peckinpah:-) Dokonalí hlavní hrdinové i vedlejší role, nenáročné, přirozené, drsné a napínavé. Jeden z vrcholů Easternu. ()

Amonasr

Podivný slovensko-český western, který se úplně vymyká obvyklým námětům a reáliím čs. kinematografie. Těžko říct, zda se to aspoň blíží tomu, co se mohlo dít na slovensko-polském pomezí po vzniku republiky. A taky mi poněkud uniká, co bylo účelem vzniku filmu - prvorepublikoví financové určitě nebyli za Husákovy normalizace žádoucí filmoví hrdinové. Ovšem natočené to bylo patřičně profesionálně - kvalitní filmové řemeslo. ()

Cikinko

Výkvet slovenskej hereckej zručnosti a samozrejme aj dobre premyslený scénar so skvelým spracovaním.Film ponúka realistické dedinské prostredie s autentickou mentalitou pre vtedajšiu dobu , kde chleib náš každodenný tvoril základ nášho života. Ale čo potom , keď už dôjdu peniaze?.V tomto prípade musí zakročiť hlavná postava Marek , ktorý aj napriek pašovaniu sa snaží zachrániť celú dedinu. Vôbec som nenadobudol dojem, že film sa "vlečie" alebo má miestami slabé chviľky. Myšlienka celého snímku je podávaná postupne a gradáciu zabezpečujú jednotlivé zrážky konfliktov medzi pašerákmi a štátnou spárvou. Skutočne pôžitok a skvelý paradoxný záver zmluvy Veľkého Trianonu :D 5* ()

ostravak30

Dobrodružné poválečné drama z pomezí hranic. Škoda, že dneska se už podobné filmy netočí. Jako by tvůrci měli strach. Martin Hollý nám představil film, kde Marek Orban a lidé z jeho vsi kritizují prvorepublikovou chudobu a chtějí utéct do Ameriky. A to se komunistům muselo líbit. Zvláště, když k tomu rejža přidal špatně placené a ještě hůř vycvičené pohraničníky, kteří byli najímáni kdekoli to vlastně bylo možné. A koně jim kradli pod nosem. Ani pohraničníci to neměli jednoduché. Stát nebyl schopen udržet ani tu nejjednodušší zábavu v podobě hospody, nedokázal příslušníky adekvátně vyzbrojit a poskytnout jim odpovídající plat. Výsledky ale čekal veliké. A tak můžeme vidět místy až bizarní snahu uspět na poli naivní pověrčivosti a důvěryhodnosti ve vlastní lidi. Jakoby snad Amerika byla ráj a Orban svatý. V Americe nebyl, ale všichni mu bezmezně věří. Jako by komunisté tímto filmem mj. říkali: "Vidíte, dnes už do Spojených států nemusíte, dnes už chudoba není." Na druhé straně sledujeme opravdu napínavý děj směřující k jednomu určitému bodu, který...leč bohužel nepřijde. To je bohužel nešvar většiny českých filmů. V touze přiblížit se zahraniční produkci jsme schopni vyprodukovat napjaté filmy, ale dovést je do konce adekvátním způsobem už nikoli. Ti dva se tak nestřetnou. Škoda. Mohlo to být skvělé vyvrcholení filmu. ()

LuckyK

Velmi přesné vystižení historické atmosféry po vzniku republiky a postoj Slováků k Čechům a ke společnému státu. Krásně ukazuje mentalitu Slováků a obrovský rozdíl od povahy Čechů. Spor mezi dodržováním práva a norem oproti snaze o přežití s kouskem chleba v chudých horách. Na konkrétních osudech vykresluje opačný přístup ke společnému státu a způsobu myšlení a života, kdy jedni chtějí budovat vlastní stát doma a druzí utíkají za chimérou lepšího života do Ameriky a nemají trpělivost pracovat a čekat. ()

dank011

Pro mě opravdová perla česko-slovenského filmu, o jejíž existenci jsem doposud neměl ani potuchy. Což je mi líto. Tolik sraček je každoročně dokola reprízováno.... Excelentní R.Brzobohatý jako posel pravdy a práva, ani o krok nezaostávající "jánošík" M.Dočolomanského. Skvělá hudba, na dobu vzniku sugestivní kamera a žánrově přesná režie..a hlavně příběh s koulema, těžko se hledají takováhle témata v týhle době plný nudy... ()

Kozlowski8

Děj příběhu se odehrává v československo - polském pohraničí v době po 1. světové válce. Na hranicích jsou budovány celnice a jednotky celníků mají bránit pašeráckým skupinám v nelegálním obchodě s dobytkem, alkoholem a jiným zbožím... Ve filmu je pěkně vyobrazen těžký a tvrdý život lidí v zapadlých horských vesnicích, vyznačující se každodenní snahou získat obživu, ale také krása zdejší přírody. Atmosféra (místy až westernová) je krásným a významným pozadím příběhu dvou hrdých a tvrdých mužů, kteří, přestože stojí proti sobě, každý z nich zároveň i chápe konání toho druhého a rozumí mu. Film, který zůstane dlouho v hlavě. 75%. ()

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012