[imdb: 6.6/10] | me: Presne niečo také som čakal. Vizuálny koniec sveta ako naozaj, avšak napätie je postavené na super-divokých sekvenciách o úniku pred skazou. Ak sa človek odosobní a zistí o aký žáner ide, neberie to vážne a baví sa na tom čo vidí, tak dostane dobrú zábavu bez bolesti hlavy s vtipnými miestami (it`s russian). To je ta príjemná stránka, .. avšak takto to neostáva a divočina prerastá do veľkých rozmerov, ktorých vyvrcholením je samozrejme (ako to už býva "dobrým" zvykom) heroický (v tomto príapde až rozum zastavujúci) koniec. Hlavná dejová línia nesie všetky známe znaky (a tak určite neprekvapí), ale to čo baví je to čo prináša samotná skáza a jej nečakané tragédie a zmeny. Film zbehne ako voda, efekty pobavia lebo sú skvelé a hoci je záver už trošku moc, tak je to "pohodova podívaná". ... Pozor ! Určite sa netreba zamýšľať nad ozajstnými fyzikálnymi a prírodnými zákonitosťami, v opačnom prípade človek nájde nepočetné množstvo anomálií a chýb, ktoré ho vyvedú z rovnováhy. Ale o to tu predsa nejde, toto nie je dokument, ale hollywoodsky koniec sveta. Engine Start. 3 a pol *(18.11.2009)

• Viktooorka

Nezapomenout! Příště až mi bude půjčovat dvd můj sedmiletý bratránek se slovy: „Budeš nadšená!“ Nevěřit mu! Díky bohu, že byl John Cusack ve filmu řidič z povolání (pokud tedy řidič limuzíny je považován za řidiče z povolání?) jinak bych já potřebovala plínky kvůli pomočování z toho, jak bylo napínavé zda ujede před tou propadající se zemí a padajícími baráky všude kolem a reprezentovat USA v běhu by taky mohl ;o) Také smekám svůj imaginární klobouk dolů před výkonem Thomase McCarthyho, páč s několika kurzy letectví dokázal krásně kličkovat v padajících meteoritech.. Tomu se říká přirozený talent :o) A můžu poprosit nějakou dobrou duši, která mi pár dní před tímhle koncem světa připomene, abych si vzala dost silný prášky na spaní a všechny tyhle krásné efekty zaspala? Děkuji :o) Jediné pozitivum na tomto filmu je komentář Enšpígla ;o)(12.3.2010)

Jedním slovem MONSTRÓZNÍ! Emmerich nezklamal a servíruje nám výplach, který svou imbecilní naivitou a ignorováním fyzikálních zákonů zabije stejný počet mozkových buněk, jako lidí. Aby je vzápětí resuscitoval dávkou digitálních efektů, se kterými to bude mít i AVATAR hodně těžké. Akorát s tím digitálem by měl Emmerich pro příště pracovat trochu šetrněji... Destrukce Los Angeles je GENIÁLNÍ!!(12.11.2009)

• dobytek

Asi bych měl přestat chlastat. Ve střízlivym stavu by mě totiž nikdy nenapadlo se na tohle podívat. Emmerich to zase dokázal a natočil další čistej odpad. Rodinný problémy na pozadí globální katastrofy a do toho stupidní proslovy americkýho prezidenta (Danny Glover by měl dostat zlatou malinu) a všudypřítomná politická korektnost, že bych z toho blil. Největší sranda je, že Emmerich veškerý napětí a dramatičnost založil na tom, že asi tak každý 3 minuty někdo unikne v poslední sekundě jistý smrti, případně se letadlo o milimetry vyhne nárazu a podobně. John Cusack na mě působil dojmem, že ten i kdyby se potřeboval vychcat, tak to bude v sobě schválně držet do poslední sekundy, aby z toho udělal drama, jestli si cvrnkne do textilu nebo ne. Mimochodem v tomto filmu se kromě zkázy světa skutečně řeší i pomočování a to si fakt nedělám prdel. Doufám, že hodně dlouho žádnej film od tohohle kuřbuřta neuvidim.(1.2.2010)

Na některých filmech Rolanda Emmericha mě fascinuje ta naprosto upřímná hloupost, která je zprostředkována s neuvěřitelnou poctivostí. Směji se, vysmivám se, kochám se jejich naivitou a občas i do očí bijící natuplostí, a současně se většinu času poměrně dobře bavím. 2012 je dokonalý příklad nejtypičtější "emmerichovštiny", jenž produkuje paradoxně velmi koherentní fikční svět s jasně stanoveným řádem svého fungování, kde do sebe všechno zapadá. Jedna postava nabídne (hned dvakrát, obecněji a konkrétněji) neskutečně absurdní "mapu" na čtení následujících událostí... a dcera jednoho z hrdinů se po jeho druhém monologu zeptá, jestli je blázen. "Obávám se, že není," odvětí hrdina - a takový je celý 2012. Je to absurdní, bláznivé, ideologicky zvrhlé (nebo spíš naivní?),ale nesmírně celistvé a díky té multiperspektivitě to dobře šlape, mnohem lépe než Den poté (kde chyběla). (I když na konci jsem se stejně musel ptát, kde budou brát sladkou vodu.) Každopádně je fascinující občasná digitální estetika "Veřejných nepřátel", okázale implementovaná do nejeskapičtějšího blockbusteru roku. // To Canakja: Sorry. Kdyby ses mě zeptal ty, rozhodně bych ti návštěvu kina vymlouval. ;)(13.11.2009)

• - Severná Kórea zakázala držanie alebo sledovanie tohto filmu. Dôvodom je, že v roku 2012 je 100. výročie narodenia zakladateľa štátu Kim Ir-sena. Vláda je toho názoru, že tento pre nich "Veľký rok" je vykreslený vo filme príliš negatívne a považujú ho za útok na severokórejskú vládu. Niekoľko ľudí bolo dokonca za sledovanie filmu a vytváranie kópií zatknutých a obvinených z vážnej provokácie proti rozvoju štátu. (Greenpeacak)

• - Rok 2012 je jednou z odhadovaných předpovědí konce světa. Odkazují na něj jak jihoameričtí Mayové, tak věštec Nostradamus. Mayové dokonce určili i přesné datum - 21.12.2012. Jedná se o konec cyklu kalendáře. (hippyman)

• - Film byl inspirován románem Whitleyho Striebera "2012: The War for Souls". (hippyman)