Efektné! Klasická emmerichovka, plná skvelých efektov a dobrej zábavy. Som rád, že Roland našiel od svojho posledného fiaska '10,000 B.C.' znova tú správnu cestu. Aký je však ozajstný dôvod toho, že Emmerichove filmy vždy dokážu kopcom naplniť pokladnice kín? Jednoducho preto, že podobné filmy dnes už nik iný netočí. Petersen ná svoje už za sebou a ostatní katastrofickí mágovia sa na ich filmy pozerajú už z vyšších radov sedadiel. No a hodiť tak megalomanský projekt na plecia nejakého žánrového zelenáča a bez mihnutia oka mu strčiť do vrecka desiatky miliónov dolárov, na to nemajú žalúdok asi v žiadnom veľkom štúdiu. Emmerich je teda tak trochu stávka na istotu. Stačí predsa nejaký jednoduchý príbeh, zápletka à la Titanic by v jeho rukách aj tak dopadla kataftrofálne. Nesmie chýbať zameranie na dôležité hodnoty, rodinu, morálne ponaučenie. Trend poučno-vizionárskych scenárov, ktoré by mali viesť k osvieteniu ľudstva o nezvratnom osude našej matičky Zemi, sa potvrdil aj týmto filmom, ale množstvo gýču a klišé je stále na znesiteľnej úrovni. 75%.(20.11.2009)

• flanker.27

Následující komentář obsahuje úplný popis filmu, proto by ho neměl nikdo číst. Něco se blíží. Kecáš. Křřřup, prrrráááásk, buch. Tak vy to víte parchanti. Hůůů, rrr, prrrráááásk. Dělejte. Nestihnem to. Stihnem. Prrrrááásk. Musíš rychle. Snažím se. Hůůů, buch. Bééé. Tolik lidí zahyne. Ale my musíme žít. Hůůů, křáááp, bůůům. Necháme je tam. Nenecháme, je to neamerické. Hůůů špluchšplouch. Glogloglo. 5, 4, 3, 2, 1 - zachránil nás.(16.1.2011)

Chlapík, Rolande, jsi chlapík. Za svých padesát jsem užil Himaláj královské zábavy. Několik rodinných akčních scén atakuje i mistra velkolepé idiocie Michaela Baye, ale co je na tom nejlepší: Roland už se naučil tropit si prču sám ze sebe. Ať už je to angažování naježeného Cusacka, postava ruského oligarchy (jeho "it´s russian" aspiruje na zásek roku), nebo drobné vtípky se zvířátky. Chvílemi jsem měl dokonce pocit, že sleduji nadupanou parodii na Den poté. Samozřejmě, uvedeme-li to na pravou míru, 2012 je Rolandova typická destrukční exhibice, krásně vypointovaná v autorově bezelstném optimismu. 3 hodiny utečou jako voda, při prkenných konverzacích se nasytí skalní fanoušci emmerichovství v pevném skupenství, efekty napoví, že s vodou to pořád ještě není úplně ono a autentický digitál zase, že Roland chce jít s dobou. Jde, tak nějak po svém. Nerad to říkám, dříve jsem ho měl rád za to, že se mu můžu vysmívat, po jeho nejlepším hollywoodském počinu, kterým 2012 bezesporu je, už ho mám prostě a jenom rád. On je tak krásně a svojsky RYZÍ... substantivum doplňte dle názoru.(13.12.2009)

Rock s Alexandrou Daddario mi byl tedy více sympatičtější než nesympatický Cusack s jeho otravnou rodinou. Co se týká efektů, jsou slušné až na výbuch Yellowstoneské sopky, tehdy se mi efekty příliš nelíbily, ale první destrukce či závěr na lodi měl poměrně koule, byť příliš adrenalinové to není. Stopáž poměrně škodí, spousta času se věnuje vztahům rodiny, což pro mne 2x atraktivní není. Lepší trojec. 65%(26.4.2016)

• Lateef

Nejhorší Emmerichův film. Čekal jsem nějakou vyjebávku, ale s až tak velkou katastrofou (myslím režisérsky) jsem nepočítal. Normálně se mi z těch megasračkovejch dialogů udělal nádor na vnitřním uchu. To snad nemohli tvůrci myslet ani z legrace. Začnu tím nejlepším, triky v Emmerichově podání jsou pompézní, ohromující (zvláště první polovina filmu), hroutí se vozovky, dálnice, budovy, tektonické desky, vlastně úplně všechno a skrze to kličkuje dvanáctimetrové auto, takovou destrukci jsem vážně ještě neviděl (při podjíždění padající dálnice jsem tu káru tlačil dopředu snad vším). No a pak se také přiženou více než kilometrové vlny tsunami, aby trochu umyly Himaláje, jenomže to už jsem byl tak unavenej od všech těch keců, hrdinských činů a zase keců, že jsem na to koukal se stejným zaujetím, jako na poslední filmy Stevena Seagala. Nejvíc mě iritovaly ty časové prodlevy našich hrdinů, kteří si musejí dát ještě jednu pusu a druhou, pak se rozloučí, no a dobře, ještě třetí pusu a mezitím zařvou stovky lidí. Film odsýpá jako přesýpací hodiny se štěrkem místo písku, či-li né moc rychle... no skoro vůbec. Na hodinky jsem se podíval nejmíň sedmkrát (ale jenom za první hodinu). Když to porovnám s Dnem nezávislosti, který má jenom o 15 minut méně, tak tohle bych podruhé nedal, ani kdybych si do každého oka vykapal celou lahvičku Visine. Na DN se můžu dívat každej druhej den a pořád se bavím, protože je to zábava se skvělými efekty a výbornými hláškami. 2012 je .. (píp) .. s nejmonstróznějšími efekty, s žádnými hláškami, za to se spoustou hodně blbých scén a dialogů. Závěr je skutečně nechutně zkriplený. Velké zklamání. 200 miliónů dolarů(rozpočet)/715 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/157,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(18.11.2009)

• - Přestože se ve snímku objevily záběry z nejrůznějších koutů světa, natáčení probíhalo 5 měsíců ve Vancouveru a 1 týden v Los Angeles. (oje)

• - V animovaném filmu o konci světa, který Charlie (Woody Harrelson) pouští Jacksonovi (John Cusack), je řečeno, že v roce 1958 přišel jeden vědec s teorií o konci světa, kterou podpořil i Albert Einstein. Jenže Albert Einstein zemřel 3 roky předtím,18. dubna 1955. (topesto)

• - Ako súčasť marketingu bola pre film vytvorená falošná stránka, na ktorej sa opisovali katastrofické scenáre skončenia sveta súvisiace s rokom 2012. Z toho dôvodu niekoľko tisíc ľudí volalo do NASA, pretože si mysleli, že stránky boli skutočné. Niektorí ľudia dokonca hovorili, že uvažujú aj o samovražde, pretože nechcú vidieť koniec sveta. (Greenpeacak)