Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

Pajky3

Taková rozvleklá detektivka, která je sice zajímavá, ale dokonalá ne. Postavy jsou obyčejný, hlavně Nyqvist, to je takovej normální chlápek a Noomi, která od pohledu vypadá emo, by se neměla svlíkat. Protože ty její chlapský ramena to je něco hroznýho. A přitom jinak vypadá sympaticky. Jinak nic extra, ale koukalo se na to dobře, i když jsem to viděl se švédštinou a myslel jsem že to bude problem, tak nebyl. ()

Martrix

Jsou dva hlavní důvody, které dělají z tohoto filmu nadprůměrnou podívanou. Vynikající herecké výkony a neotřelé prostředí, ve kterém se děj filmu odehrává. Skvělá hudba a kamera jsou pak třešničkou na dortu. Jediné co mi brání v nejvyšším hodnocení je předvídatelnost děje a stopáž. Když to zjednoduším, tak nejvyššímu hodnocení překáží pouze fakt, že kvalitně napsaný román nelze věrně zadaptovat bez toho, aniž by byla stopáž neúnosně dlouhá. A tady se tvůrci pokusili o kompromis, který však paradoxně film zjednodušuje a přitom občas nudí. A přesto se nesluší dát méně, než 4* ()

Wormboy

Velmi slusna adaptacia vynikajucej Larssonovej knihy, ktora si z kniznej predlohy berie, co povazuje za dolezite a zvysok nechava tak. Prva cast trilogie by tak v kniznom, ako aj filmom spracovani bezproblemov obstala aj bez jej nasledovatelov, no velmi sikovne otvara dvere do pribehu, ktory by bola velka skoda nerozpovedat na vyrazne dlhsom priestore. Taktiez som zvedavy na Fincherov remake, len vyslovujem velku obavu nad castingom, pretoze ten je v tomto pripade nemenej dolezity ako osoba rezisera s jeho viziou. ()

sulimo

Vzhledem k tomu, že jsem četla knihu, tak nemůžu dát víc jak tři hvězdy, neboť předloze se to nevyrovná ani zbla, a to zejména atmosférou, která je na můj vkus zabitá přehnanou ukecaností. Možná více záběrů do frustrující zimní krajiny a větší apel na pozorovací schopnosti diváka by filmu prospěly. Mě tam prostě něco strašně moc chybělo k tomu, abych mohla být alespoň z poloviny tak nadšená jako z knižní předlohy. Hm...zklamání. Možná kdybych to nečetla, docenila bych to daleko víc. A btw, filmová postava Mikaela je prostě děsná, nějak si zrovna tohohle neschopnýho páprdu neumím představit jako toho knižního donchuána s geniální novinářskou a investigativní schopností, ze kterého jsou všechny ženský tak paf, že mu automaticky skáčou nahý do postele, tahle postava se ve filmu prostě nepovedla. ()

pufina

Hodnotím plným počtem proto, že jsem takový příběh vůbec nečekala (a jakým směrem se bude odvíjet) nebo možná proto, že Noomi Rapace byla ohromná. Délka filmu mohla být o trochu kratší a hlavní představitel - Mikael - mohl být někdo jiný, ale nakonec postupem toho děje, to nebyl takový idiot, jak se zdál. A že Amerika už natočila svůj remake, to se svět nemůže divit, je to Amééérika, člověče! ()

spygirl

Drsné, syrové a hodně napínavé... k tomu všudypřítomný chlad... Ta holka mi trochu připomínala toho zpěváka z jedné nejmenované (a dost děsné) německé skupiny. :-) Knižní předlohy neznám. Btw. totálně špatný americký název... --- 80% a těším se na další díly! ()

zette

Konecne jsem videl tento film, natoceny podle knizniho bestselleru. Knihu jsem necetl, film je ale postaveny na kvalitnim scenari, prostredi a budovani tajemne atmosfery, ktera snad zaujme kazdeho divaka. Vyborne jsou i herecke vykony, Noomi Rapace zastinila vsechny, vcetne vyborneho Nyqvista. Filmu neni moc co vytknout, presto nemuzu dat pet hvezdicek. ()

Juto

Film vynikajúco využíva chladnú škandinávsku krajinu na zdôraznenie pochmúrnej osamelosti príbehu. Výsledkom je charakterom riadené tajomstvo značnej emocionálnej sily, často trýznivé a vždy pútavé. Rapace a Nyqvist máju medzi sebou presvedčivú chémiu. 8/10 ()

c.tucker

Velice silný příběh, který pohltí a velmi zaujme i díky velmi zajímavým vedlejším linkám. I přes svou délku je to neuvěřitelně poutavé a člověk si ani neuvědomuje ubíhající čas. Režie perfektní, scénář jedna báseň (předlohu jsem nečetl, ale předpokládám, že bude ještě lepší) a herecké obsazení na jedničku. ()

emo

Vynikajúci thriller, podľa prvého dielu skvelej trilógie Millenium od Stiega Larssona. Je to dobre natočené, napinavé, dobre obsadené a so skvelou hudbou. Konečne originálny neamerický thriller. Akurát nechápem, prečo Oplev nerežíroval aj ďalšie dva diely. Podľa hodnotení bola zmena režiséra len a len na škodu. ()

blitzer

Mám pocit, že podobně temných thrillerů/detektivek se v poslední době moc netočí (nebo se mi úspěšně vyhýbají), proto jsem rád za každý takový nový kousek. Na celou trilogii jsem se těšil už dlouho, ale dostal jsem se k ní až dnes. Atmosféra byla skutečně vynikající, stejně jako scénář a herci. Posledních zhruba 15 minut sice bylo trochu nastavovaných, nicméně to už nedokázalo přebít skvělý zážitek z předchozích dvou hodin (to byly fakt 2 hodiny?... přišlo mi, že to uteklo jako voda). Už se těším na další dva díly. ()

Plangi

Narozdíl od některých zdejších komentujících se já na americký remake netěším, protože to prostě zkrátka a dobře už být lepší nemůže. Žvlatlat cosi o svěžím závanu severské filmové produkce taky myslím už nemá smysl, o jejich nesporných kvalitách jsem se utvrdil už nesčetněkrát dříve a těm, kteří s Män som hatar kvinnor objevili ameriku (haha), bych doporučil zašátrat hlouběji do tamějších filmových vod. Film nemá jediného hluchého místa a spíš než neokoukanost švédských tváří bych vyzdvihnul drsně namixovanou atmosféru s kapkou tajemna, kterou aby člověk v krimi žánru dnešní doby pohledal. Neodvažuji si pomyslet, jak se přilepím očima k řádkům knižní předlohy, když adaptace byla takovýto nátěr, vedle kterého bledne i značka Mulder and Scully. 95% ()

forsythia

Výborná atmosféra, výborné rozplétání příběhu, skvěle natočený film. Jsem moc zvědavá na další díly a určitě to celé chci vidět dřív než americkou verzi. A pak si to možná ještě dodatečně přečtu :) ()

messiah

Uf, tak tohle je neskutečné zklamání a už se vůbec nedivím že se Fincher nebál pustit do toho znova. Tady je totiž všechno špatně. Tíživá, depresivní atmosféra knihy je fuč. Zajímavost a zvláštnost Lisbeth z knihy fuč (Lisbeth nemá bejt cool rebelka co to umí s počítačema, ale na hardware má někoho jiného...Lisbeth má bejt uzavřená asociální navenek zakřiknutá a pomatená, ve skutečnosti ale geniální hackerka), veškeré boční linie příběhu ořezány a spláchnuty do hajzlu a ponechána jen hlavní linie, která je nejenže značně překroucená a osekaná na dřeň, ale to krácení a osekávání by nebylo nejhorší...asi je to pro zfilmování této knihy nutné, ale mnohem horší je že tam jsou ZBYTEČNĚ a neúčelně nacpané věci které v knize nebyly. Také nepokládám za šťastné nechávat prohlásit za mrtvou hned v úvodu postavu, která má v knize velice důležitou roli. Také věřím že kromě Lisbeth šlo lépe propracovat i Mikaela. Nedělám si iluze že by se do filmu vešlo takové rozpracování postavy, jejího chování, motivů a hloubky, jako v knize, ale tak trestuhodně ploše jako působí zde, to je trochu moc. Povinně k Darabontovi na kurz "jak zfilmovat knihu"!!! Prachbídně uchopeno a skoro lituju že jsem s tím ztrácel čas. Začínám se bát i Fincherovské verze, aby to nebyl průšvih jako tohle. ()

WolfR

Že tuhle Švédskou detektivku Švédi až takhle skvěle zfilmují, jsem rozhodně nečekal. Drsná a napjatá atmosféra graduje celý film, pátrání po zmizelém děvčeti je obestřeno tajemstvím a charaktery novináře Blomkvista a hackerky Lisbeth Salanderové jsou úžasně vykresleny. Tenhle nekompromisní příběh z mrazivé Skandinávie mě teda dostal, silné 4 hvězdy. ()

KajusaK

Nejlepší díl Millénia, perfektní příběh který mě ihned zaujal, zajímavý konec..Skvělí herci jako obvykle, vše v pořádku :) ()

animaxis

Tak jsem po dlouhé době uspěl s vyhledáním dobrého krimi.A navíc tahle krimi byla rovnou skvělá!Délka filmu je rozhodně na místě,protože udělat z toho kratší film,tak je to slabší zážitek,slabší film a já bych s vystřihnutím jen pár scén snížil svoje hodnocení na čtyři.Děj je až ohromující tím,jak je promyšlený.Lisbeth byla skvěle podána a hlavně z ní film neudělal žádnou couru,možná naopak.To jak se vypořádala se svým "opatrovníkem" bylo vážně "hezké"(mimochodem další důvod vzniknutí první věty v mém profilu).Udělejte si dost volného času a s filmem(i s jeho délkou) budete určitě spokojeti.Po hodně dlouhé době krimi,kterému dávám plný počet! ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)