Drama založené na skutečných událostech vypráví příběh horolezců usilujících o zdolání severní stěny Eigeru ve švýcarských Alpách. V roce 1936 vyzvala nacistická propaganda ty nejlepší německé a rakouské alpinisty, aby překonali všechny dosud neúspěšné pokusy a pokořili proslulý masiv náročnou severní cestou. Přestože se zprvu zdráhají, pouští se do dobrodružné výpravy i dva němečtí horolezci. (Filmbox)

Lukoboss

No už jenom představa, že lezete v roce 1936 na ručně vyrobených skobách, obyčejných lanech a v polobotkách s tlustýma ponožkama, je dost šílená. A když Vám pak tvůrci filmu Nordwand to stejný naservírujou ještě s pořádnou dávkou naturalismu, je na světě solidní podívaná, při které diváka chvílema mrazí (nejen kvůli té zimě, která přímo sviští z obrazovky). Stojí to za podívání, mějte ale na paměti, že je to originál v němčině, kdyby náhodou.. ()

DavidS.

Tvůrci se vytáhli a převedli autentické horolezecké drama, které tu dlouho chybělo...Zážitek znásoben fantastickými záběry samotného Eigeru i přesnými herci... ()

Ragdoll

Škoda, že první hodina byla příšerně natahovaná, bez dramatických scén (vlastně to místy působilo až pohádkově) se stručnými a jednoduchými dialogy. Vlastně jsem to chtěl po chvíli vypnout i navzdory velmi slušnému hodnocení a nehezká Johhana Wokalek to nutkání o hodně zvyšovala. Ale pořád mám svoje standardy a pokud ten film není obzvláště bolestivý, snažím se ho dokoukat až do konce, a trocha nudy mi nepřišla jako dostatečný důvod. Jenže poslední půlhodina nás akcí nakrmí do zásoby a zapomeneme, že se nám kdysi něco nelíbilo a jen si užíváme skvělou, napínavou, nezapomenutelnou jízdu, z které běhá mráz po zádech. Rozhodně nejreálnější zachycení beznaděje a strachu horolezců, pokud se dostanou do podobné prekérní situace, jaké jsem kdy viděl. Po zhlédnutí jsem byl opravdu vyjukaný, příběh a ta neuvěřitelná uvěřitelnost mě naprosto zdrtily, že jsem si uvědomil, jakými jsou ostatní filmy jako usměvavá K2 nebo parodický Vertical Limit splašky s typicky americkým šťastným koncem. Takhle většinou dopadne celá expedice, když je nucena strávit mrazivou noc na nemilosrdné stěně, ne jinak (velkou zásluhu na jejich neúspěchu má i tehdejší vybavení, které čítalo dvě nepružná lana, několik !ocelových! skob a jedno kladívko. S tím bych se ani neodvážil vylézt z ulice k oknu mého pokoje). Pro mě nejlepší film o lezení hned po Touching the Void. 90%. ()

Hanys_

A to jsem si myslel, že po Touching the Void mě už jen tak nějaký horolezecký snímek nerozhází :) Na evropský film je tohle dobrodružné drama velmi slušně natočeno, a ikdyž bych uvítal víc informaci o hoře Eiger a na začátku trošku víc infa i o dřívějším "vztahu?" Luise a Toniho, tak ty silné scény mi to vynahradily - hlavně posledních cca 20 minut, které musí emocionálně zamávat asi s každým. 7.5/10 ()

MadChick

Z mého pohledu až mrazivě realictické a hlavně plné nefalšovaného napětí. Škoda jen, že je věnováno tolik času poměrně nezajímavé novinářské linii příběhu. 80%. ()

Ještěřák

Myslel jsem si, že dva nazdárci slezou Eiger, Hitler je oba poplácá po zádech, zabéká se nějaká patetická bavorská lidovka, a samozřejmě společně ošukají tu reportérku, protože mají koule a duši, zatímco ten vyčuchlý reportér (kolem kterého se děly ve filmu fakt nudný věci) jako že né. Naštěstí ze Stölzlovy kinematografické dělohy nakonec vylezlo něco docela jiného. I když, naštěstí, to mohlo v případě NORDWAND znít pěkně masochisticky. Jo, jo. Někdy i každý nezmodralý nepomrzlý prst dobrý. ()

iampatrik

85% Byl jsem skeptický, přece jen jsem počítal s určitým klišé, jelikož existuje mnoho filmů, které pracují se stejným tématem. Opak byl pravdou. Skvělě podaný příběh s napínavým a dojemným dějem diváka vtáhne na samotnou horu mezi dvojici, chcete-li čtveřici horolezců a se zatajeným dechem sleduje jestli se dolů dostanou živí.. ()

Ixbalanke

Příběh napsal sám život a je fakt hrozný, že se něco takového muselo stát. Ale pokud jde o mě, víc se mi líbila verze "Beckoning the silence". Tzn. bez té milostné omáčky. Na druhou stranu byl tady asi větší důraz i na politický a historický kontext (nevím teď nakolik se to v "BS" rozebíralo). A je zajímavé, že se obě verze výstupu v některých detailech liší a zajímalo by mě, jak se zjistilo, co se tam dělo během výstupu, když nikdo nepřežil. A taky vztahy mezi 4 horolezci se značně liší v obou verzích. A hudba na můj vkus přehnaná (příliš tlačí na pilu, k pláči), ale jinak pěkná. Ale nedá mi zareagovat na verbala - herecké výkony všech, včetně Johanny, byly skvělé. A ona se mi naopak velmi líbila (asi nemohou být všichni krásní jako verbal). ()

Milodar

Opravdové drama se sympatickými němci a ještě sympatičtějšími rakušáky. Přijatelné i pro horolezecky vzdělané publikum, které není krmeno pančovanou kejdou tzv. filmové mluvy. Kromě klasických hrůz nepovedeného výstupu zde vyniká pomíjivost lidského bytí a kontrast mezi skutečnými lidmi a vypasenou honorací. ()

Prochy38

Určitě jeden z těch nejlepších horolezeckých filmů. Skvělé záběry, silný příběh. Nemusí to být nutně Hollywood, aby se na to dalo koukat po všech stránkách. ()

Rozjimatel

[2,5*]     Mám pocit, že som snáď pozeral iný film ako ostatní. Jediné, čo drží film nad vodou je silný príbeh podľa skutočnej udalosti, atraktívne obrázky alpských veľhôr a technicky kvalitne nakrútená horolezecká časť. Inak som mal občas pocit, že pozerám epizódu "Doktora z hôr", tak smiešne pôsobili niektoré presladené scénky, strojené herecké prejavy a limonádová hudba k tomu. Navyše obraz bol v nočných scénach čudne sfarbený a hrozne tmavý, ale mohol to byť problém kanála, na ktorom bol film vysielaný (FilmBox Premium). Film celkom dobre graduje a výborne podáva vyhrotené situácie v závere, ale to sú veci, ktoré priamo vyplývajú zo skutočného príbehu. Pozrime sa ale na veci, ktoré filmári pridali, aby bol film akože zaujímavejším. Najskôr je to úplne zbytočná a veľmi nešikovne podaná romanca. A táto (vymyslená) dievčina strávi len tak noc na svahu štítu v búrke a mraze (!). Potom to prerezanie lana, to je už tak trápne klišé. A tie posledné slová Toniho Kurza: "Je mi zima." (namiesto "Už nemôžem.") To akože vážne? Je to všetko tak patetické, že miesto toho, aby som bol v tých tragických momentoch pohnutý, musel som sa  smiať. ()

woodsman

paradny film o horolezectve a da sa povedat aj blaznovstvo hentak riskovat zivot to je extrem rad chodim po horach ale hento je uz moc boha ten chuj na konci nedoniesol to dlhe lano ()

sona123

Ještě teď mi naskakuje husí kůže a běhá mráz po těle, ale ne až tak ze samotného děje, ale toho mrazu a větru a lavin, které tvořily neodmyslitelnou kulisu. Bylo velmi příjemné pro změnu vyměnit angličtinu za němčinu, přidala dle mého názoru na syrovosti a reálnosti. Mojí výtkou je postava fotografky, která nejdřív s dětskou naivitou lanaří své kamárady k výstupu na horu smrti, aby se pak zlobila na všechny kolem, že se věci nedějí zrovna přívětivě. Film nabírá postupně dech, tak, jak sílí vítr, a poslední třetina, to už je silný uragán, který při kterém se budete jen stěží nadechovat. Drama, jak má být. ()

Mikino00

Nuda, až do doby než začínají lézt na stěnu, tak se tam skoro nic neděje a když už děje tak je to pro příběh filmu naprosto nepodstatné a zbytečné. Proč tam proboha namontovali ten příběh s tou ženskou, to k tomu nepatří. I konec tak vyšumí, čekal jsem velké finále a ono to prostě skončilo a hotovo. ()

H4ku11

Príbeh Toniho Kurza ma dostal, ale škoda tej omáčky okolo. Keby sa film venoval len horolezeckému umeniu bol by som spokojnejší. ()

kukentipla

O čem to je? Skutečný příběh čtveřice horolezců vydaných na milost a nemilost kruté kráse hor......... Co já NATO? Filmy s horolezeckou tématikou se často musí vypořádávat s nechtěným potasem (opěvujícím krásu hor, nezměrnou sílu přátelství). Smekám před tvůrci jenž odolali mamonu zpomalených a kýčovitých záběrů. Čímž podpořili punc realičnosti (z filmu dýchá neskutečně mrazivá a deprimující atmosféra bezmoci). Po dlouhé době jsem hlavním hrdinům skutečně držel palce. Ti působí neobyčejně realisticky a to především díky výborným hereckým výkonům (Benno Fürmann se rozhodl , že se prohraje do mé Top 10). Nebýt patosem provoněného závěru s příchutí dožadujících se slz, šel bych s hvězdami až k vrcholu. ()

PhillM.

Mrazivý (pardon) film o nejkrásnější (a také nejdelší a nejvražednější) skalní stěně Evropy. Loni jsem měl to štěstí vidět Eiger na vlastní oči a můžu říct, že na"Nordwand" je opravdu dechberoucí pohled. Všiml jsem si, že čeští horolezci (nebo ti, co se za ně na webu vydávají, co já vím) se na diskusních fórech předhánějí v odsudcích tohoto kousku - prý je to romantická břečka. No, zřejmě to jsou drsní kluci (a holky), ale popravdě, ve mně konec brázdu zanechal. Podruhé jsem viděl Johannu Wokalek (poprvé to bylo v pekelně špatné Papežce Janě) a tentokrát jsem byl spokojen. Všimněte si, jak v průběhu filmu zkrásní! Scénáristé si mohli dát větší práci s propracováním postav (aspoň těch hlavních), jenže si asi řekli, že příběh (a jeho konec) je natolik silný, že to není třeba. No, do jisté míry jim to vyšlo. Tak na ty čtyři hvězdy. ()

Florfila

Vůbec jsem nečekala jaký to bude mít spád. Nálada byla mrazivě napínavá. S horolezci jsem prožívala každou minutu a cítila jejich fyzické vyčerpání. Nakonec jsem jen koukala s otevřenými ústy... Výborná podívaná. A říkám, že je to výborná podívaná, jelikož je to zcela mimo můj běžný filmový obzor... ()

Atheas

Opravdu hodně krutý film, který nemá s ničím slitování. Nemilosrdný, chladný a bezcitný. Líbilo se mi to, velké překvapení včerejšího večera. ()

ddf76

Vyborne horolezecke drama. Uz dlouho me takhle nemrazilo v teple obyvaku :). Skvele zobrazeni horolezeckych scen vytvari poradnou davku adrenalinu a napeti. Opravdu kulervouci drama. ()