Tulák z širých plání

• Česko Tulák z horských plání (více)

Neznají jeho jméno ani tvář, ale navždy si zapamatují den, kdy přijel do města... Tajuplný cizinec (C. Eastwood) se znenadání objeví v zapadlém městečku a je místními najat, aby je chránil před nájezdy pistolníků. Lidé však netuší, že tulák skrývá překvapivější tajemství, než by se mohlo na první pohled zdát, a když vezme spravedlnost do svých rukou, začnou se dít nečekané věci! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Ilhan

Nepopírám, že tyhle staré westerny, zejména s Eastwoodem, mají své neopakovatelné kouzlo. Jestli se opravdu někdo hodil na westerny, tak je to právě Eastwood. U tohoto filmu se mu musí přičíst k dobru i zdařilá režie. Konec má i svou hloubku a značnou dávku ironie a smyslu pro pomstu, které diváka musí potěšit. Celkově však film nefunguje tak jak má a dojíždí na slabý scénář. ()

B4TM4N

S nadsázkou řečeno takový Dogville z pohledu zaprášeného chlapáka. Poměrně vtipně podané, mystický závěr sem celkem sedí. Ale celá výprava filmu je taková poněkud skromnější, než by se slušelo a Clint svou skoroprvotinu z režijní židličky popotahuje poněkud zdlouhavě, než by bylo zapotřebí (úplně toho Leoneho správně nevstřebal). Ovšem herecky samozřejmě charakter! ()

Hanys_

Eastwood jakoby se jenom v Lagu zastavil po cestě z dolarové trilogie, ikdyž tady ta jeho tichá postava je přece jen odpornější než ti tiší sympaťáci od Leoneho. Pokukuje to po čtvrté, ale za ty místy nelogické zvraty bych si to sám sobě neobhájil. 7/10 ()

Ještěřák

Jedna taková cedule v Golgotě (Fallout 2) ukazuje na sever "New Reno" a na jih "Hell". Konečně tuším, proč asi. Jinak 3 stars. :-) ()

Piškotka

Klasický western, co oprašuje příběh boje dobra se zlem. Klasické motivy jako saloon, whisky, potrhlá ženština a víření prachu za koňskými kopyty napovídá, jakým směrem se bude film ubírat. Tajemný tulák v podání Clinta zpřehází život starousedlíků a zavede nové manýry. Na můj vkus moc hr, zejména ve scéně znásilnění za bílého dne. S ničím a nikým se nepáral, své potřeby uspokojoval okamžitě. Ale svému slibu dostál. Clint zahrál podmanivého cizince s jistotou a grácií pro něj vlastní. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Yeah, I'd love to oblige you, but a man's got to get his rest sometime. But I'll tell you what. If you come back in about a half-hour, I'll see what I can do, all right?"     Eastwoodov druhý film na režisérskej stoličke, prvý významnejší, ktorým nadväzuje na Leoneho tajomných a málovravných westernových antihrdinov. Obraz divokého západu vytvorený klasickými westernami s Johnom Wayneom je tu obrátený naruby (veď samotný veľký John kvôli tomu aj dosť kvákal). Film s malou dávkou mystéria a veľkou dávkou irónie podáva príbeh bandy tupých vidlákov z púštnej diery, ktorý je podľa môjho názoru značne prestrelený (otravná ženská, stupidita postáv, komickosť). Zápletka je veľmi jednoduchá, čo by až tak nevadilo, len pointa je zbytočne prezradená už na začiatku v sne hlavného hrdinu počas prvej noci v mestečku. Z hercov vyčnieva jedine Clint, to je stávka na istotu, škoda, že ho obkolesuje tlupa takých nijakých hercov. Hudba je nepríjemná a nie zrovna nápaditá. Za prvý naozaj kvalitný film od Clinta Eastwooda považujem až film The Outlaw Josey Wales (1976) nakrútený o tri roky neskôr. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

rybitvi

Není pro mě většího westernového drsňáka ve filmových dějinách než Eastwooda, a to jak před kamerou, tak i za kamerou. ()

ADZI

Nerad to říkám, ale takovou ostudu bych od Clinta nečekal. děj je nelogický, kouskovaný....jednoduše podprůměrný western ()

Oyer

Clint Eastwood v odpadové záležitosti... Po skvělých westernech: Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů víc, Hodný, zlý a ošklivý - je tento film obrovským zklamáním. Do města přijede tulák. Umí velice dobře střílet. Město chce ochránit od banditů, proto mu slíbí, že když jim pomůže od 3 (!!) padouchů, tak si může ve městečku dělat prakticky co chce. Easwood souhlasí, že pomůže a rázem má tak volnou ruku v celým městě - nabere si zbrání co potřebuje, vypije alkoholu co chce, absolutně zneužije své moci ( znásilní ženy, zruinuje podnikatele, znesvětí kostel, poníží nebohé lidi, rozebere nebo vyhodí do povětří jejich domy). Že by je naučil alespoň střílet to taky ne ! V závěru přijedou tři lupiči, kterým by možná šlo lépe hraní na kytaru než střílení a obec z části vypálí a pár nebohých lidí zastřelí ! V tu dobu už Eastwood odjíždí z města a bandity jim nechá napospas. Když vidí, že to nevyšlo, vráti se do města a všechny tři krátce a rychle zabije... Ke konci nás mají autoři ještě překvapit tím, že v městě byl darebáky zbičovaný k smrti otec tuláka. To mi však k tomu, aby byl pro mě Eastwood v tomto filmu hrdina důvod nepřidalo... Odfláklý film s velice prapodivným dějem... Každopádně díky za takovou zkušenost. ()

Milky.

Ničím výjimečný, ale dobrý a podařený western se skvělým Eastwoodem jak na režisérském křesle, tak před kamerou. Rozhodně zaujme úvodní představení hlavního hrdiny (flaška, 3 mrtví, znásilnění...deal with it). Jako malý nedostatek bych možná viděl trochu pomalejší tempo, filmu by rozhodně neškodilo kdyby ubíhal svižněji. ()

zelvicka.

Dvě hvězdičky za Clinta (neboť hrál i režíroval), půl hvězdičky za toho prcka, jednu za soundtrack a půlku za to, že nám Clint předal část svého know-how jak na ženský (rozhodně za hranicí zákona, neprovozujte doma, výkony byly provedeny trénovaným profesionálem). ()

Renfield

Tajemný drsný cizinec s přesnou střelou, město, co má problém a hledá ochranu. Ještě po návštěvě holiče působí vše tak nějak klasicky, ale čím delší je cizincův pobyt v Lagu, tím nervóznější jsou jeho obyvatelé, kterým brzy dojde, že tady neměli žádat o ochranu, ale raději nechat rychle jet dál, pokud o jetí dál vůbec někdy šlo... Je tu dlouho klid, dlouho se čeká a postupně buduje hutná atmosféra. I díky tomu nejde nevzpomenout na V pravé poledne, jenže tady se jde dál, především ona atmosféra se dostane k hranicím hororu. Zdaleka nejde jen o výborný závěr, ale už scénu bičování, trefně podbarvenou hudbou, která má své slovo právě i v nejen barevně krvavém závěru. Clint Eastwood si svého cizince herecky vychutnává a pointa dává jeho počínání v Lagu jasnější obrysy. 75% ()

Klajnik

Úvod tohoto prvního westernu, který natočil sám Eastwood, je skvělý, protože jeho bezejmenný protagonista se s ničím nesere. Hned v úvodu vychlastá láhev whiskey, zastřelí tři chlapy a znásilní ženskou. Jeho šmejdský přístup však nese jistý půvab, na němž se divák může vést. Pak film ale zvolní a děj mi začal připadat poněkud samoúčelný se slabým emocionálním nábojem. Opravdu nestačí jen ukázat flashback na to, jak byl protagonista zlynčován - to je líný a zkratkovitý přístup, který Clint zopakoval ve svém o tři roky novějším (a o něco kvalitnějším) westernu Outlaw Josey Wales. Divák by buď potřeboval být silněji emocionálně spjatý s hrdinou - tedy i jeho mstou (nikoli si jen užívat, jakej je protagonista drsňák) a nebo postupně nabývat výraznějšího opovržení k obyvatelům městečka (což se dle mého taky příliš nepovedlo). ___Někdo zde psal, že High Plains Drifter připomíná High Noon, kdyby ho točil Peckinpah. Rovněž je tu motiv blížící se hrozby směrem k městečku, jehož zbabělí obyvatelé si nejsou schopni sami poradit. Ten je sloučený s peckinpahovským pesimismem, drsností a násilím, jež je často pácháno i na ženách. High Noon dle mého ale vzbuzuje větší opovržení vůči obyvatelům a Peckinpahovi se více dařilo napojit diváka na protagonisty svých westernů a konkrétně ve Wild Bunch poskytl výživnější akci a vyobrazené násilí. Ten mix zde tedy není úplně zdařilý - jestli si to bere kvality z dvou směrů, neměl by je ve vzájemném sloučení rozředit, nýbrž umocnit... ___Mnozí zde píší něco o překvapivé pointě v závěru, ač mně přišla průhledná od 20 minuty, kdy se protagonistovi zdá sen, v němž obyvatelé městečka přihlíží jeho veřejnému ubičováník smrti. Zvláštní je jen to, že ho nyní nepoznávají. Já pracoval s teorií, že protagonista byl ubičovan a pohřben v neoznačeném hrobě (víme), z něhož se však polomrtvý vydrápal (nevíme) a po čase se vrací, aby s obyvateli zůčtoval. Nepoznávají ho, protože se to prostě scénáři nehodí. Další interpretací jest, že protagonista je reinkarnací muže, který byl zabit a ač my, diváci, ho vidíme jako muže tváře Clinta Eastwooda, obyvatelé městečka vidí jinou tvář a proto si protagonistu nespojují s mužem, jehož nechali zabít. Tuto interpretaci zas pořádně nepodporuje nějaká důmyslnější vystavba, práce se symbolikou, zjevem či snovostí a mystikou, která by utvářela dojem, že se něco takové v tomto fikčním světě může dít. Z chování protagonisty je však jasné, že s obyvateli městečka nemá nijak zvlášť dobré úmysly, že jsou mu volní i že ho tam dlouho chtít nebudou, takže je průhledné k čemu to celé spěje a závěr nenabídl dostatečné emocionální sepnutí ani spektákl, jež by předvídatelnost umožnil prominout. To, jak se protagonista vypořádá s třemi antagonisty, jež ho kdysi zlynčovali, není prostě dostatečně výživné a filmy, které jsou poměrně pokleslé (různé žánrovky), by měly být aspoň divácky výživné. Ačkoliv film neklade zas tak velký důraz na explicitní násilí, jak by mohl, tak se mi líbí, že když někdo schytá kulku, rána a krev jdou vidět - když tomu tak není, přestřelky shazuje dojem nevěrohodnosti (viz. Sedm Statečných, Butch Cassidy a Sundance Kid...) Clintova režie mi však přišla poměrně sebejistá a funkční. Překvapily mě nějaké shoty z první osoby, které nabourávaly jinak známou statičnost. ___Jo a mimochodem - John Wayne, největší hvězda klasického westernu, opět nic nepochopil a kritizoval tento western kvůli jeho revizionistickému pojetí, čímž opět odprezentoval svou zabedněnost. Wayne měl velmi zkreslenou představu o tom, jaká ta doba byla a nelíbilo se mu, když ji někdo narušoval tím, že vyobrazoval věci jinak než černobíle a hrdinsky. Znovu si tu nad ním odplivnu, když dovolíte. () (méně) (více)

jilda

Pro fandy Clinta je to lahůdka.Film se rozjíždí pomalu a Clint toho jako obvykle moc neřekne, ale akce se dostaví a atmosféra houstne. Od začátku se s obyvateli Laga nepáře a atmosféra u jezera Mono pěkně graduje. ()

zdenur

Asi nejdrsnější Eastwoodova role, co jsem zatím viděl. Ze začátku mi to jeho jednání hlava nepobírala, ale s blížícím se závěrem jsem si to neskutečně užíval. ()

Brejlil

Velice nekonvenční western. Asi nejvíce se blíží středověké moralitě, žádné lidské postavy, propracovaná psychologie, ale jen typy (všehovšudy dva, jeden spravedlivý mstitel s poněkud znepokojivými vlastnostmi) a zbytek je banda všivých pokřivenců, kterým bys ruku nepodal. Cizincovy metody jsou opravdu krajní a velice neortodoxní, ale účinné. K tomu krásná kamera a velice pozoruhodná lokace. Lze jen doporučit. ()

Arnolda nám seslalo nebe. Doslova.

Arnolda nám seslalo nebe. Doslova.

02.01.2012

Je zpátky. První teaser na The Expendables 2 nám dokázal, že se mu tentokrát bude kouřit nejen z cigára, ale i z bouchačky. A jen tak se vůně střelného prachu kolem něj nerozplyne. Už od října natáčí… (více)

Arnie a Sly dál nekompromisně akční

Arnie a Sly dál nekompromisně akční