X-Men: První třída

• USA X-Men: First Class (více)
USA, 2011, 126 min

Režie:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (více)

Malému Erikovi, který se s matkou dostal do koncentračního tábora, zastřelí Sebastian Shaw, jenž zde působí jako vyšetřovatel, jeho maminku přímo před očima, aby ho donutil pohybovat s předměty. Erik totiž při svém příchodu do tábora dokázal otevřít silou vůle bránu v okamžiku, kdy ho oddělovali od jeho matky. Ve stejné době malý Charles v bytě svých rodičů v Londýně nachytá v kuchyni ženu, která se vydává za jeho matku, ale když ji obviní, že je zlodějka, žena se změní v malou modrou mutantku Raven. Je po válce a Charles se uchází o místo na univerzitě a doprovází ho krásná žena, jeho kamarádka Raven. Raven také dospěla a umí na sebe brát jakoukoliv podobu. V té době Erik hledá po světě Shawa, aby se mu pomstil. Zároveň agentka americké tajné služby MacTaggertová zjistí, že Shaw je nebezpečný zločinec, který se snaží rozpoutat světovou válku mezi USA a Sovětským svazem. MacTaggertová přijde také na to, že Shaw není jen tak nějaký zločinec; je obklopen podivnými mutanty, které za sebe nechává dělat špinavou práci a kteří disponují schopnostmi, jež obyčejný člověk nemá. MacTaggertová se proto rozhodne najít na univerzitě vědce Charlese Xaviera, aby jí pomohl Shawa dopadnout. Tím není nikdo jiný než onen malý Charles... Charles Xavier díky svým telepatickým schopnostem přesvědčí šéfy ze CIA a je společně s MacTaggertovou do špionáže zapojen. Ve chvíli, kdy se Charlesovi a MacTaggertové podaří Shawa najít, zrovna bojuje s Erikem, jenž ho konečně našel. Shawovi se ale ze souboje podaří uniknout a Charles jentaktak Erika zachrání. MacTaggertová, Charles a Erik se dají dohromady, aby porazili Shawa, o němž teď vědí, že pracuje pro Sovětský svaz... Charles a Erik se rozhodnou najít po světě dostatek mutantů, kteří by jim vedle Raven pomohli v boji proti Shawovi. Několik mutantů se jim podaří objevit a získat pro spolupráci se CIA. Následně se Charles a Erik vydávají do Ruska, aby chytili Shawa. Shaw však vymyslel úskok – do Ruska poslal pouze svou mutantskou pomocnici Emmu a sám připravil s několika dalšími mutanty útok na centrálu CIA. Útok se mu podaří, centrálu dobude a lidské agenty zabije. Následně nabízí mutantům, kteří dosud byli s Charlesem a Erikem, aby se k němu přidali a spolu s ním zničili lidstvo... Na místě také zabije mutanta Darwina, který se nechce vzdát. Na jeho stranu se přidává mutantka Angel a další mutant. Po návratu na základnu jsou Erik a Charles rozhodnuti zbylé mutanty proti Shawovi a jeho poskokům vyškolit. Shaw v Rusku zatím zmanipuluje ruské generály, aby rozmístili rakety na Kubu jako odpověď na americké rakety, které vydíráním amerického generála nechal Shaw rozmístit v Turecku. Zdá se, že USA a Sovětský svaz směřují k jaderné válce... (TV Prima)

ASSBURGER

Najlepšia časť X-menov ktorá kedy vyšla aj vyjde,síce neviem ako je na tom apocalypsa ale nemyslím si že to bude mať väčší úspech než First class,jednoznačne som tomu dal 5/5 aj ked som niekedy obľuboval viacej jedničku ale touto častou som zmenil názor,boli to proste perfektné spomienky na starých x-menov aj sa to prepájalo ked ste videli všetky časti,hudby počas celého filmu boly pekné taký proste dali sa počúvať a vystihovali aj niektoré scény. Jedného oscara by som tomu určite dal... ()

Saur.us

Konečně se X-Menů zhostila čerstvá, inovativní krev. Režisér M. Vaughn snímek sice nenaplnil takovým množstvím inovace a originality jako v některých jeho jiných snímcích ale i tak je znát, že to oproti B. Singerovi vzal za jiný konec. Humor, akce, sebeparodie. Casting na jedničku, lepšího představitele mladého Magneta bych si asi stěží dokázal představit. Celkový dojem kazí snad jen ta občasná patetičnost v některých důležitých scénách. ()

Cermbo

Ačkoliv jsem měl k novému obsazení a celkově prequelu dost skeptický pohled, tento díl neskutečně překvapil. Fassbender v roli Magneta naprosto skvostný, ostatní se také povedly, perfektně se objasnily určité otázky a ve výsledku nemám co vytknout. ()

sirien

Úžasné je, jak to je svým způsobem úplně jiné, než 1 a 2 (dobovou atmosférou atp.), a přitom hrozně stejné (v dobrém slova smyslu). Nutná gradace věcí (film je o těch nejmocnějších...) je zvládnutá beze ztrát, což mě dost mile překvapilo a ukázání skutečné minulosti Xaviera s Magnetem na nich a jejich vztahu kupodivu nejenže nic nepoškodilo, ale velmi jemně a s respektem k původním filmům ho to vykreslilo v jemném detailu. Trochu jinak vyznívá Mystique, u níž je cítit, že její minulost byla dovymyšlena až zpětně, ale opět to je tak excelentně provedené, že to člověk rád odpustí. Zápletka, efekty, dialogy atd. opět suprové. ()

Aurus

5/10. Tak tohle apsolutně nechápu. Předešlé díly byly super ale tenhle díl je prostě jen průměrný. Příběh je docela dobrý, postavy jsou docela sympatické, hudba je docela ok, akce tu je docela povedená, atmosféru tento film má docela dobrou, napětí zde skoro neexistuje, lokace jsou zajímavé a kamera filmu je výborná. Fakt nechápu co se stalo. Největší plus tohohle filmu je ta modrá mutantka která se může proměnit v jakého koliv člověka. ()

montongery

Film má přes 2 hodiny, ale vůbec jsem si to neuvědomil. Film má svižné tempo a to hlavně v první polovině. Přirovnal bych ho k prvním dvoum filmům, ale o trošku víc povedený. Digitální scény jsou perfektní a vůbec není špatně vidět známe X-meny jako ještě děti. Moje očekáváni byla splněna takže dávam tak 4,5.. ()

zelda82

Je skoda, ze motivace spousty postav je vykreslena dost nepresvedcive. Novym X-menum by pomohlo, kdyby v nich bylo tech mutantu tak o tretinu az polovinu mene, protoze potom by se s nimi dalo lip pracovat. Takhle to misty totiz pripomina spis serial pro mladez, nez velkolepe sci-fi ze 60. let. Akce je nicmene natocena bravurne a herci se snazi, sic jim sily staci...Well done, ale rozhodne ne lepsi nez Bryan Singer a Magneto a Profesor X v podani Gandalfa a Jeana-Luca Pickarda... ()

Rokle

Matthew Vaughn nás na začátku léta obdařil comicsovým filmem, který budou jeho následovníci jen těžko překonávat. Svým uměním vytvářet dokonale pohyblivé obrázky za pomoci přesně typově obsazených hereckých postav je bezkonkurenční. Neustále hravé, srandovní a přitom po celou dobu dramatické. V jednu chvíli autoři švihnou legrační vtípek, u kterého se válíte smíchy, za pět minut z vás tahají silné emoce. A funguje to! Pokaždé, když se na plátně objeví Fassbender (scéna v Argentině vede) nebo dokonce ve dvojici s McAvoyem, tak se dostáváme na maximální možnou hranici, kde je ještě film filmem :) P.S. Jeden z mála snímků, u kterého mi jedna návštěva v multikině nebude stačit. ()

Relli

Sledovat zrod X-Menů byla procházka rajskou zahradou, jak po technické stránce, tak po obsahové, dokonce i nenásilně vtipné scénky nechyběly. Mhouřim oči u drobností a zůstávám spokojenej ()

augustine

Z tohto výtvoru mám zmiešané pocity. Na jednej strane to bolo fakt super a viac ako prvú polovicu filmu som sedela s otvorenou pusou, ale ten koniec. Zároveň ma sklamalo, že sa scenár aspoň trošku nedržal toho čo nám bolo nastolené pôvodnou trilógiou. Ale aj tak, ten film má čosi do seba. Ak zabudneme na Marvel universe a pôvodnú trilógiu, tak táto komixovka je super. Fassbender jsi celý film zobral pre seba a McAvoy mu hral skvelé druhé husle. Sledovať mladosť a dospievanie profesora X bolo zaujímavé a pre mňa najlepšie z celého filmu. Zároveň Xavier prenáša super vtipy, ktoré pobavia. Trošku je škoda, že neukázali trošku viac z Magnetovho pobytu v Poľsku. Ale aj tento film ma presvedčil o tom, že keby som si mala vybrať s kým by som šla tak by to bol hold Magneto. Hold Ian McKellen bol uber cool a Michael Fassbender podkreslil Magnetovu auru. Profesor je tiež super postava, ale telepatia nie je až tak "užitočná". P.S. pri záverečnej scéne ma napadlo len jediné, McKellen v tom kostýme vyzerá viac cool. ()

solid

Michael mi prodal Magneta tak, jak se to Ianovi nepovedlo za celé tři předchozí díly a při odchodu z kina jsem byl ochoten se hned přidat k Bratrstvu. Opravdu jediná věc, která se dá První třídě vytknout, pokud vůbec něco, je ta zkratkovitost a rychlý běh událostí. Ale ono to prostě pro kina nešlo udělat moc jinak, protože film by klidně mohl trvat 2x déle, ale možná by nebyl tak dobrý. Zářný příklad režijního řemesla, který stojí v opozici k bezmozkovým blockbustrům, které nám Hollywood každý rok servíruje. První týden promítání, čas začátku 19:15 a půlka kina prázdná, vtipům odkazujícím na ostatní X-men snímky jsme se smáli skoro pořád jen mi tři (já, žena a kamarád), no prostě je vidět, že tohle není mainstream. A já jsem rád, protože tenhle film nejen zamíchal mojí topten, ale i hodně pokazil očekávání na další letošní komiksové akčňáky a možná nejen na ty letošní. Prostě paráda od začátku do konce, včetně hudby, odkazů, minirolí, humoru, provázaností, detailů ve všem a hlavně castingu i ve vedlejších rolích. Asi nejvíc mě pobavila dvojice generálů, která mi dost připomněla naši vlastní známou dvojici a dokonce jak nad tím přemýšlím tak Matthew musel vidět Šíleně smutnou princeznu, nebo fakt nevím kde by to vzal. ()

KuZd

Priznam se, ze patrim k tem, co neumi poradne od sebe kvalitativne odlisit jednotlive dily X-menu. Kazdy z tech filmu, co jsem videla mi prisel natolik dobry, ze ve mne po zhlednuti zanechal pocit nadseni. Nadseni ze adrenalinoveho zazitku, z kvalitniho technickeho zpracovani a i ze scenare, ktery neni jen plytkym "nutnym zlem" akcniho filmu. Mam rada tuto serii a tento dil mne neprekvapil v nicem. Byl presne usit mne na miru - spravna davka napeti, spravna davka emoci z jejich siroke palety i ta spetka klise, ktera tam je je tak dobre podana, ze kdyby tam nebyla, filmu by neco chybelo. Naprosto perfektne vyvazeny akcni film, ktery neurazi snad zadneho divaka. ()

Raziel_cz

Opravdu, opravdu moc miluju Hvězdný prach a opravdu bych chtěl mít rád další filmy Matthewa Vaughna, ale ono to prostě nejde a po Kick-Assu (kde jsem pohořel díky přečtení perfektní komiksové předlohy) opět uděluji spíš střídmější hodnocení. First Class zachraňuje akorát James McAvoy s Michalem Fassbenderem, kteří ztvárňují jediné schopné postavy. Ostatní mutanti jsou buď naprosto debilní, nebo naprosto gay, nebo oboje dohromady, což je nejhorší. A vzhledem k tomu, že se na ně člověk musí vydržet koukat dvě hodiny, dost ho to irituje. Zvlášť, když vidí, že Profesor X a Magneto by dokázali (a do jisté míry to dělají) utáhnout celý film sami, bez odborných přicmrndávačů. Matthew je rozhodně dobrý režisér a rozpočet je na filmu znát na první pohled, ale do budoucna by se měl vykašlat na komiksové adaptace, protože pak by to mohlo dopadnout jako nyní – nejlepší postavou snímku je Rosomák (Wolverine), jenž se svou jedinou údernou hláškou byl mnohem zábavnější, než všichni ostatní dohromady. Snad Hugh Jackmanovi už brzo vyjde pokračování Wolverina, poněvadž jsem si čím dál víc jistý tím, že ztvárňuje nejlepší a nejzajímavější charakter z celých X-Menů. ()

hazaba

Nádherné odreagování se od každodnenních starostí... přitom se tu ukazuje možný pohled na kubánskou krizi... ještě že jsme měli mutanty :-) Film má od začátku do konce spád, pravda, občas by se snad našlo pár hluchých míst, ale jako celek to všechno ladí. Rozesmála mě jedna scéna (a nebyla jsem sama), když profesor X společně s Magnetem rekrutují nové mutanty. Velice příjemné herecké obsazení (a přiznávám, že Kevina Bacona jsem na začátku nepoznala), fajn hudba i efekty. ()

Radek.SCH

Hodně se to příblížilo úrovni původních X-Menů od Singera a první "letní blockbuster" který mě letos potěšil. Fast Five byla sice nejlepší z celé série, ale stále blbá jak troky; The Hangover Part II byl jen kopie jedničky; Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides mi přišli jako už třikrát vylouhovaný čaj; Thor byl divný a jednoduchý; The Green Hornet bez ambicí a Battle: Los Angeles určená spíš americkým vlastencům. First Class má vše co by měl dobrý velkofilm mít: vtip, akci, megalomanství, styl a když tam fungují dialogy, herci a děj, je to každopádně plus. A jak to tak vypadá Vaughn ještě nenatočil špatný film a pravděpodobně to nemá v budoucnu ani v úmyslu. McAvoy vs Fassbender fungije na jedničku, efekty sice ničím nepřekvapí, ostatní herci jsou tam spíš do počtu a hlavní záporák jako kdyby vypadl z nějaké bondovky, ale i tak je to nejlepší dvouhodinová dokreslovačka atmosféry pro pojídání popcornu. - 80 % ()

Hapretor

Čekal jsem o dost více. O co víc je akce fešná, o to víc jsou jednotlivé postavy velmi ploše, chudě vykresleny. A nehledě na M. Fassbenderovo charisma a herecký talent (podle mě je to herec, jak má být) byl film spíše nudný. Ve výsledku mi v paměti nejvíc utkvělo pár vteřin s mým oblíbencem "Wolverinem". (Souhlasim na 300% - Nejlepší cameo všech dob). To ostatní jen nastavovaná kaše. Triky, fórky, atd. z toho neudělají něco víc, když scénář není tak propracovaný jako třeba v jedničce. Nemám komu fandit, nemám tady koho nenávidět, nemám tady komu se smát, nemá to z postav zkrátka nic, a to je ta největší chyba. Just for one look. ()

J. T. Kirk

Už z traileru to vypadalo dost zajímavě a byl jsem strašně natěšený. Obával jsem se, že to nebude dosahovat kvalit předešlích filmů a to už jenom z důvodu nahrazení hlavních postav jinými herci. Popravdě to McAvoy a Fassbender zvládli více, než skvěle. Bylo to vtipné, akční a napínavé, takže přesně takové, jaké by to být mělo. Našli jsme pár takových drobností, ale to se dá přehlédnout. Musím poděkovat za to, že film není ve 3D. Pro mě je to snad nejlepší X-Menovka, hned jak to zkončilo přemýšlel jsem, že bych na to zasel druhý den znova. Bohužel to nevyšlo, tak se už těším na BR. Doufám, že to bude mít pokračování a zároveň také doufám v to, že vznikne film X-Men Origins: Magneto, samozdřejmě s McKellenem :) ()

Pr4d3d

Nikdy jsem neměl moc X-Meny moc v lásce, ale trailery i celá zápletka mě přivedla do kina a rozhodně toho nelituju. Celkový nádech filmu mi byl velice sympatický, postavy skvěle vyprávěné a zápletka dostatečně kvalitní abych ty dvě hodiny v kině prožil s úsměvem na tváři. A navíc je Michael Fassbender dostatečně cool na to aby mu kdokoliv věřil, že chce ovládnout Svět a nehodlá se s tím párat. Na popáté to tedy X-Menům u mě vyšlo. ()

John8

Čekal jsem hodně, a dostal jsem o moc víc. Vynikající vyvážení akce, příběhu a epičnosti, a všechno nacpané do balíčlku tak akorát aby byl srozumitelný a zároveň neměl kde váznout. Samozřejmě že i zde se najde prostor pro mírné výtky, ale v poměru se zbytkem tohoto výtečného filmu, jsou zcela zanedbatelné. Tento film u mě překonal zatím nesesaditelnou hvězdu filmů o mutantech X-men 2 :) jen tak dál. ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku